συνδεση καλωδιων στα ηχεια!


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917

Μηνύματα
155
Reaction score
117
μπανανες με βιδωμα, με κόλληση ή γυμνα καλώδια τελικά το καλύτερο;;; αν υπάρχει καλύτερο!
 





Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Από την απομυθοποίηση των ''διεθνών'' reviewers ξεπέσαμε στους δικούς μας στο skroutz..
Τσ, τσ, τσ.. :frown:
Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ποτέ review από skroutz, η πρώτη μου πρέπει να ήταν.. :p
Ωραίος τύπος πάντως, τίποτα για οδοντόκρεμες έχει?
Ψάχνομαι.. 8-)
 


ika

News
Μηνύματα
14.021
Reaction score
12.992
Από την απομυθοποίηση των ''διεθνών'' reviewers ξεπέσαμε στους δικούς μας στο skroutz..
Τσ, τσ, τσ.. :frown:
Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ποτέ review από skroutz, η πρώτη μου πρέπει να ήταν.. :p
Ωραίος τύπος πάντως, τίποτα για οδοντόκρεμες έχει?
Ψάχνομαι.. 8-)
Άμα ποτέ ψάξεις review για roll-on αποσμητικά, στις κριτικές από τις δύο κυρίες ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτά που λένε.
:dance2: :gamer: :gamer:

Είναι σαν να μην βάζεις...
 

Attachments


Μηνύματα
155
Reaction score
117
καλα και τα αστεία, δε λέω, αλλά για τη συγκεκρομένη περίπτωση, επειδη τελικός και ηχεία μου , υποστηρίζουν διπλοκαλωδίωση και (ψευτο)διενίσχυση, βαζοντας εξτρα καλώδια το χαμηλό εγινε πολύ έντονο, δε ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό ή θέμα επιλογής. anyway....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Βάζεις ένα νορμάλ καλωδιάκι ικανό να περνάει σήμα-ρεύμα στα ηχεία σου, φτιάχνεις τοποθέτηση-θέση ακρόασης σωστή (ανάλογα με την ικανότητα-μέγεθος των ηχείων και τις ιδιαιτερότητες του χώρου σου), αν μπορείς-θέλεις φροντίζεις ακουστικά τον χώρο σου, ιδανικά προσθέτεις sub (s) για τις χαμηλές, ρυθμίζεις-πειραματίζεσαι, αν έχεις τέτοιες ορέξεις κάνεις και καμμιά μέτρηση. :rolleyes:
Με EQ φέρνεις το αποτέλεσμα στα γούστα σου..
Αν τα κάνεις ή τα έχεις κάνει όλα αυτά (για εμένα αυτή είναι η σειρά προτεραιότητας) και γουστάρεις ακόμα παιχνίδι δοκιμάζεις και κανένα καλωδιάκι έτσι για το γαμώτο..
Δεν ξέρω προσωπικά τι διαφορές κάνουν τα καλώδια, αν αυτές είναι ουσίας ή απλά ''ανακατεύουν λίγο την τράπουλα''. Δεν έχω πειραματιστεί είμαι αρκετά βήματα πίσω, έχω πολλές ρυθμίσεις ουσίας που δεν έχω κάνει για να ασχοληθώ με αυτό..
Ο κύριος που κάνει τα reviews νομίζω ή είναι απλά ενθουσιώδης ή κάνει promo..
Γι΄αυτό και η πλακίτσα.. :drinks:

Τα παραπάνω είναι νομίζω τα πιο ουσιαστικά για το αποτέλεσμα ασχέτως συστήματος.
Με τα των καλωδίων αρεσκόμαστε να πειράζουμε ο ένας τον άλλο ιδιαίτερα αν δεν έχουν γίνει προηγουμένως κάποια από τα άλλα βήματα.
 


Μηνύματα
172
Reaction score
74
καλα και τα αστεία, δε λέω, αλλά για τη συγκεκρομένη περίπτωση, επειδη τελικός και ηχεία μου , υποστηρίζουν διπλοκαλωδίωση και (ψευτο)διενίσχυση, βαζοντας εξτρα καλώδια το χαμηλό εγινε πολύ έντονο, δε ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό ή θέμα επιλογής. anyway....
Να σε ρωτησω κατι και χωρις παρεξηγηση, με τα αυτια σου εχεις ασχοληθει ποτε?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
ενταξει, εχω ηχεια που λενε οτι κατεβαινουν στα 20HZ (proac d28) και αναλογα με το που τα βαζω στο χωρο μου (περιπου 4χ8 μ και υψος απο 3 εως 4 -πλαγια ξυλοσκεπη) επηρεάζεται το χαμηλο αρκετα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.461
ενταξει, εχω ηχεια που λενε οτι κατεβαινουν στα 20HZ (proac d28) και αναλογα με το που τα βαζω στο χωρο μου (περιπου 4χ8 μ και υψος απο 3 εως 4 -πλαγια ξυλοσκεπη) επηρεάζεται το χαμηλο αρκετα!
έχει αναλυθεί σε άπειρες γραμμές...κ εργαστηριακά
τα καλώδια ΔΕΝ αλλάζουν τίποτα στην απόδοση ενός ηχείου.....
και ΔΕΝ πρέπει να αλλάζουν
αν νομίζετε ότι αλλάζουν...τότε είναι κακό καλώδιο

από την άλλη....το να ασχοληθείς με την ηχητική φροντίδα του χώρου...τυπική...θα δεις πολλά db διαφορά στη συμπεριφορά του συστήματος σου ;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.461
ενταξει, εχω ηχεια που λενε οτι κατεβαινουν στα 20HZ (proac d28) και αναλογα με το που τα βαζω στο χωρο μου (περιπου 4χ8 μ και υψος απο 3 εως 4 -πλαγια ξυλοσκεπη) επηρεάζεται το χαμηλο αρκετα!
η μέτρηση των ηχείων σου είναι αυτή


τα 20hz...δεν υπάρχουν πουθενά...
εκτός αν ψάξεις στα -25db

1676810776090.png
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.392
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top