συνδεση καλωδιων στα ηχεια!

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
τι έχουμε δω? διαπλοκή? :p :biggrin:
μαλλον προβλημα με τα αυτια έχουν όσοι δεν ακούνε διαφορές ..... όπως και όσοι οδηγούν yugo και volvo και τους φαίνεται το ίδιο!

κάποια στιγμή έβαλα διενυσχυση λαμπάτο 2χ80 στα τουιτερ και ταξη D 2χ250 στα γουφερ και πηγε να πέσει το σπίτι, ίσα που γλύτωσα τα ηχεία!
Καλά, τα 2χ80 στα tweeter δεν λένε και τίποτα, ίσως το ότι έπαιζε λαμπάτος να λέει κάτι. Εγώ που λες, έχω 250 βατ στο κάθε tweeter και 250 βατ στα γούφερ. Φυσικά και δεν χρησιμοποιώ όλη αυτή την ενέργεια, ο κάθε ενισχυτής των tweeter κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, προφανώς. Και που να ακούσεις ΕΝΕΡΓΗ διενίσχυση, θα σου πέσουν τα σαγόνια στο πάτωμα.
μπερδεύεσαι....άλλο καλώδια....άλλο η αλλαγή ενίσχυσης....που οκ...θα απέκτησες.... από τις εντυπώσεις σου....παραπάνω στάθμες....όμως οι στάθμες δεν μπαζώνουν στάσιμα
αυτος μπορει να μετρησε λάθος ή κάτι να του ξέφυγε. τωρα αν εσυ ξερεις καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου πάω πάσο...
[/QUOTE]

H μέτρηση είναι μέτρηση. Και τα δικά μου ηχεία λένε ότι κατεβαίνουν στους 30 κύκλους +-3db. Εγώ ειδικά απο 50 κύκλους και κάτω, χωρίς ισοστάθμιση, δεν ακούω τίποτα. Για την ακρίβεια, ακούω, αλλά στη θέση ακρόασης δεν έρχεται τίποτα. Είναι πραγματικά όμως ευθύς αδύνατον ένα 6.5άρι γούφερ να κατέβει στους 20 κύκλους σχεδόν φλατ με το υπόλοιπο πρόγραμμα ( +-3db ), ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις ( δηλαδή, αν δεν χρησιμοποιείς τα ηχεία σαν ακουστικά ).

θα εγραφα αυτό... όταν ακουγα το 1970 pink floyd, βαζω στοίχημα δεν είχατε γεννηθεί ακόμη...αλλά δεν το γράφω 😅😅😅😅😂😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Το ότι μπορεί να είσαι μεγαλύτερης ηλικίας απο εμάς, δεν σημαίνει ότι είσαι και πιο έμπειρος πάνω σε αυτό που συζητάμε. ;)

αν καταφερετε ν'αγορασετε με 500αρικο proac δαπεδου, σας χαριζω και τα δικα μου! ακουστε τα συστηματακια σας του χιλιάρικου (οπως αφηνετε να εννοηθεί) με καλώδια της amazon και να τα χαιρεστε!
Έπασχα απο αυτό το σύνδρομο της αυτοεπιβεβαίωσης διά του επενδυθέντος ( βρε, υπάρχει αυτή η λέξη? :p ) ποσού πριν κάτι χρόνια. Τότε που κι εγώ είχα full kimber καλωδίωση και καμάρωνα για το Brystonακι μου. Ο καιρός πέρασε, αγόρασα κάτι πολύ πιο φτηνό απο τα καλώδια που είχα, το οποίο μου έδειξε το φως το αληθινό. Βλέπε: μικρόφωνο μετρήσεων umik1. Αφού είδα το πρόβλημα στην οθόνη του υπολογιστή μου, σταμάτησα να καυχιέμαι και άρχισα να διαβάζω μπας και ξεστραβωθώ. Κατάλαβα πολλούς απο τους λόγους για τους οποίους τόσο είχα λάθος εγώ, αλλά και αρκετοί εμπορίσκοι "high end" συσκευών είτε δεν γνώριζαν την αλήθεια, είτε την απέκρυπταν πιθανώς και με δόλο. Ποτέ δεν είναι αργά να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό σου και να ψάξεις για να μάθεις τί πραγματικά ισχύει, λοιπόν. Όσο για τα καλώδια, ποια της Amazon? Κινέζικες απομιμήσεις MIT MI330 έβαλα επάνω και έκανα συγκρίσεις. Διαφορά καμία. Well, μόνο μία: δεν είχα καμία προσδοκία απο κανένα καλώδιο, καμία προτίμηση σε κάποιο καλώδιο. Έκανα όσο το δυνατόν πιο ουδέτερη δοκιμή. Το αποτέλεσμα; Τώρα έχω full mogami καλωδίωση.
δε συνεχίζω, ασόβαροι σχολιαστές ως επί το πλείστον, χαβαλές και δόξα τω Θεώ! αφήστε με ν'ακούω στα πικαπάκια μου των 30.000 και τα ψηφιακα μου και ακούτε τα καλύτερα 'ευτελή' δικά σας..... και του χρόνου Καλό Πάσχα!
Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι "ασόβαροι" σχολιαστές, ειδικά κάτι σχολιαστές σαν τον Bhutia, τον CostasEAR και τον Dimifoot και μαθαίνουμε τίποτα και οι υπόλοιποι. Πονάει λίγο στην αρχή και σίγουρα ένας "χαϊεντάς" δεν θα τους πολυσυμπαθήσει γιατί λένε ωμά και κατάμουτρα αυτό που ισχύει ( αν πιστεύεις ότι αυτά που λένε δεν ισχύουν, άρχισε να διαβάζεις, αφού πρώτα πάρεις μια μέτρηση του χώρου σου ). Μην αγχώνεσαι πάντως, εξακολουθούν να υπάρχουν μέλη που έχουν την ίδια γκουρουδίστικη νοοτροπία με τη δική σου. Αν μη τι άλλο, αν δεν διευρύνεις τους ορίζοντές σου, μπορείς να κάνεις παρέα μαζί τους και να γίνεται κάθε μέρα και κάποιος άλλος ο Γιάννης ( με όσα "ν" ) που θα κερνάει και θα πίνει και οι υπόλοιποι απο δίπλα του να πανηγυρίζετε για τη χαϊεντοσύνη των συστημάτων σας.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι "ασόβαροι" σχολιαστές, ειδικά κάτι σχολιαστές σαν τον Bhutia, τον CostasEAR και τον Dimifoot και μαθαίνουμε τίποτα και οι υπόλοιποι. Πονάει λίγο στην αρχή και σίγουρα ένας "χαϊεντάς" δεν θα τους πολυσυμπαθήσει γιατί λένε ωμά και κατάμουτρα αυτό που ισχύει ( αν πιστεύεις ότι αυτά που λένε δεν ισχύουν, άρχισε να διαβάζεις, αφού πρώτα πάρεις μια μέτρηση του χώρου σου ). Μην αγχώνεσαι πάντως, εξακολουθούν να υπάρχουν μέλη που έχουν την ίδια γκουρουδίστικη νοοτροπία με τη δική σου. Αν μη τι άλλο, αν δεν διευρύνεις τους ορίζοντές σου, μπορείς να κάνεις παρέα μαζί τους και να γίνεται κάθε μέρα και κάποιος άλλος ο Γιάννης ( με όσα "ν" ) που θα κερνάει και θα πίνει και οι υπόλοιποι απο δίπλα του να πανηγυρίζετε για τη χαϊεντοσύνη των συστημάτων σας.
[/QUOTE]


καλα σιγα, κόψτε κάτι, μη πάθετε και τίποτα, εχω καποια πανακριβα, που τα πηρα εποχες χωρις τελωνειο και δολλάριο/λίρα 0.65 του ευρω, αλλα εχω και (ιδιως καλωδια) μεσο χαμηλα, πχ vandamme xlr οχι nordost κλπ. και φυσικα επειδη πλεον ειναι δυσκολο να ακουσω αλλου, θα χρειαζόμουν ακαι άλλο σπίτι/χώρο, εμπιστευομαι τα best-buy απο σοβαρες ιστοσελιδες και πολλες κριτικες! αν ειχα πολλες χιλιαδες ευρουλακια διαθεσιμα θα επαιρνα πολυ ακριβα φυσικα και θα σας 'τζολευα' να γελάω για 'οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμαστάρια'.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ο καιρός πέρασε, αγόρασα κάτι πολύ πιο φτηνό απο τα καλώδια που είχα, το οποίο μου έδειξε το φως το αληθινό. Βλέπε: μικρόφωνο μετρήσεων umik1.
το δεύτερο σοκ λογικά ήταν πως το ταπεινο miniDSP παίζει άνετα το ρόλο του DAC και δεν είναι μόνο για ..subs :p


αν ειχα πολλες χιλιαδες ευρουλακια διαθεσιμα θα επαιρνα πολυ ακριβα φυσικα και θα σας 'τζολευα' να γελάω για 'οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμαστάρια'.
ακόμα και αν ο σκοπός σου θα ήταν να μας κάνεις να παραμιλάμε επειδή 'οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμαστάρια'.... για κάποιους από μας δε θα το πετύχαινες με ...καλώδια...
αν ήταν για καμιά 4-δα genelec 7380 κάτι γίνεται... :p
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Άστο ρε συ. Τόσες χιλιάδες ευρώ ηχεία και να του πούμε ότι δεν παίζουν μπάσο; Δεν μπορεί να το δεχτεί.
εχω και tannoy mini που πραγματι δεν εχουν μπασο, αλλα εχω βαλει μαζι ενα rel t3 που πιθανον ουτε κι αυτό να έχει για σας!! 😂 😂 😅 😅. αλλη μια εταιρεια που δεν ξερει απο μπάσο έτσι;;;😅😅😅😅

 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
εγώ πάντως με καλή διάθεση το ξαναβάζω το τεστάκι... γιατί μάλλον το προσπέρασες...

κάντο μόνος σου και δες τι κάνουν και τα proac και το rel...

ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ..... και άσε εμάς να λέμε "παπαριές" μετά, γράψε μας στα παλαιότερα των υποδημάτων σου...

 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
πάντως, γέλασα κι εγώ ,μη νομίζετε, έχετε πλάκα εδώ πέρα (με την καλή έννοια) όχι ειρωνεία....
εγώ πάντως με καλή διάθεση το ξαναβάζω το τεστάκι... γιατί μάλλον το προσπέρασες...

κάντο μόνος σου και δες τι κάνουν και τα proac και το rel...

ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ..... και άσε εμάς να λέμε "παπαριές" μετά, γράψε μας στα παλαιότερα των υποδημάτων σου...

απο δυο KALI AUDIO που εχω στο pc τα ακουω όλα σχεδόν, τι;;;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
πάντως, γέλασα κι εγώ ,μη νομίζετε, έχετε πλάκα εδώ πέρα (με την καλή έννοια) όχι ειρωνεία....


απο δυο KALI AUDIO που εχω στο pc τα ακουω όλα σχεδόν, τι;;;
ωραία, βάλε και τα επίμαχα proac τώρα και δες αν ακούς τα 20... τα 25.. τα 30Hz έστω
(στην ίδια ένταση με τα 80 και τα 100)
Αν ακούς τα 20 (έστω και με τη συμμετοχή του χώρου), τότε καλά κάνεις και ισχυρίζεσαι πως παίζουν τα 20...
Αν όχι, τότε συνέχισε να τα απολαμβάνεις αλλά (και δε χρειάζεται να μας το πεις, δεν ψάχνουμε για κάποια ..."νίκη") σκέψου τι μπορεί να μην έχεις καταλάβει....

Αυτά.... καλή συνέχεια
 




Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
καλα σιγα, κόψτε κάτι, μη πάθετε και τίποτα, εχω καποια πανακριβα, που τα πηρα εποχες χωρις τελωνειο και δολλάριο/λίρα 0.65 του ευρω, αλλα εχω και (ιδιως καλωδια) μεσο χαμηλα, πχ vandamme xlr οχι nordost κλπ. και φυσικα επειδη πλεον ειναι δυσκολο να ακουσω αλλου, θα χρειαζόμουν ακαι άλλο σπίτι/χώρο, εμπιστευομαι τα best-buy απο σοβαρες ιστοσελιδες και πολλες κριτικες! αν ειχα πολλες χιλιαδες ευρουλακια διαθεσιμα θα επαιρνα πολυ ακριβα φυσικα και θα σας 'τζολευα' να γελάω για 'οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμαστάρια'.
Καλά. Και το iPhone είναι ακριβότερο απο τα υπόλοιπα κινητά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει διαφορετική δουλειά απο τα άλλα, στα χέρια του τελικού χρήστη. Το μόνο που κάνει, είναι να του παρέχει τη δυνατότητα να νιώθει ότι ξεχωρίζει... Είναι μεγάλο πράγμα για κάποιους, να νιώθουν ότι γνωρίζουν περισσότερα, έχουν περισσότερα, διαφέρουν απο το πλήθος γενικότερα...
Εγώ απο την άλλη, όταν πούλησα τα "high end" καλώδια, ασχολήθηκα με τις προδιαγραφές των καλωδίων που ήταν να αγοράσω, όχι ότι είχε ιδιαίτερη σημασία, αλλά αφού έκανα τη μετάβαση, έκρινα σκόπιμο να πάω by the book. Χαμηλή χωρητικότητα στα interconnects, χαμηλή σύνθετη αντίσταση στα καλώδια ηχείων. Ριβιούερς και εμπορίσκους, πλέον δεν τους λαμβάνω υπ'όψιν. Έλαβα υπ'όψιν όμως αυτό:



το δεύτερο σοκ λογικά ήταν πως το ταπεινο miniDSP παίζει άνετα το ρόλο του DAC και δεν είναι μόνο για ..subs :p
Και όχι μόνο. Και προενισχυτής, εξαιρετικό μηχανάκι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.852
Reaction score
77.444
Αυτός όμως, αν θυμάμαι σωστά, είχε πάρει ELAC.
ναι...αλλά έλεγε τα ίδια ακριβώς για το χαμηλό.....ακόμα κ όταν πήρε umik και μέτρησε....και βγήκαν όλα στη φόρα....συνέχιζε να επιμένει για βαθύ χαμηλό....

θα κάτσω να βρω στο νήμα του μόλις μπορέσω....να θυμηθούμε να γελάσουμε :biggrin:
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
πάντως, γέλασα κι εγώ ,μη νομίζετε, έχετε πλάκα εδώ πέρα (με την καλή έννοια) όχι ειρωνεία....
Καλημέρα..
Και έτσι πρέπει το χιούμορ είναι χιούμορ, ακόμα και αν δεν μας ''κάτσει'' καλά κάποια στιγμή δεν χρειάζεται να το αντιμετωπίζουμε με μεγαλύτερη βαρύτητα.
Πάει αυτό..
Έχεις διάφορα ηχειάκια, ακούς χρόνια, έχεις και sub..
Αυτό που γράφτηκε πως τα συγκεκριμένα Proac δεν φτάνουν να παίξουν 20hz τουλάχιστον όχι σε εντάσεις που να ισορροπούν με τις υπόλοιπες συχνότητες (να έχει νόημα) κι ας το αναφέρει ο κατασκευαστής γιατί σου φάνηκε εξωγήινο?
Θα το έχεις καταλάβει-ακούσει λογικά και μόνος σου.. :idk:
Άσε τα στάσιμα του χώρου, τους ιδιοσυντονισμούς κλπ..
Αυτά μπορεί να τα ακούσει και να έχει την ''αίσθηση'' του χαμηλού και κάποιος με 5'' ηχεία αν ο χώρος το επιτρέπει.
Δεν υπάρχει καμμιά αντιπαράθεση.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.852
Reaction score
77.444
καλα τα είπαμε, γελάσαμε, γιναμε σοφότεροι, παρακαλώ διαγράψτε το thread τώρα (πως γίνεται;)!!!! ευχαριστω.
τα νήματα κλειδώνονται .....δεν διαγράφονται

διαβάστε τον κανονισμό
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.824
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top