συνδεση καλωδιων στα ηχεια!


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν ξέρετε εσείς. Δεν είσαστε χαιενταδες για αυτό τα λέτε αυτά. Τα εξαμισαρια γουφερ άμα είναι χαιεντ και ειδικής κατασκευής και όχι του εμπορίου κατεβαίνουν 20 χερτζ και το λέει και ο κατασκευαστής τους. Το μυστικό για το πώς το πετυχαίνει δεν μπορεί να το πει δημόσια για να μην τον αντιγράψει ο ανταγωνισμός. Βέβαια λογαριάζει χωρίς τον ξενοδόχο αφού η βιομηχανική αντικατασκοπεία έχει αποκαλύψει εδώ και χρόνια ότι όλα τα χαιεντ τα αλειφουν με λάδι φιδιού και έτσι αποκτούν μεταφυσικές ιδιοτητες που αψηφούν τους νόμους της φυσικης.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
αντίστοιχα εταιρίες που κοροιδεύουν τον κόζμο γεμίζουν τα σπεκ τους με χαζομάρες

Αυτα φιλε δεν ειναι χαιεντ. Κατ αρχην ειναι ενεργα και δεν μπορεις να τους βαλεις τα σωστα καλωδια και τα στηρικτικα καλωδιων που ειναι απαραιτητα στο χαιεντ.
Οποτε τελειωσαμε. Μην τα ξανααναφερεις σε χαιενταδικο νημα. Ειναι εκτος θεματος.
Νεξτ.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Ελάτε παιδάκια μην ξεφεύγουμε.. 8-)
Μια χαρά είναι τα ηχεία και είμαι σίγουρος θα παίζουν πολύ όμορφα..
Αυτό με τα 20hz, αλλά και τα καλώδια που μπαίνουν πρωταγωνιστές αντί να είναι ο τελευταίος τροχός είναι άλλη κουβέντα.. :whistling:
Και sub να πάρεις για να παίζει ικανοποιητικά εκεί κάτω πρέπει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά..
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Αυτό με τα 20hz, αλλά και τα καλώδια που μπαίνουν πρωταγωνιστές αντί να είναι ο τελευταίος τροχός είναι άλλη κουβέντα.. :whistling:
σωστα , δε μπορει να ειμαστε εντος θεματος, ντροπη για το σαιτ. 🐒
τι (ή ποιον) να θαψουμε ομως δε μας λες, πονηρε πονηρε... 8-)
 


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Καλά δεν του λέει και τίποτα εξωγήινο ο κατασκευαστής..
Απλά για να πιάσουμε το point της συζήτησης θέλαμε κάτι πιο αναλυτικό..
Μα, δεν του λέει τίποτα ο κατασκευαστής. Μια μπούρδα και μισή του σερβίρει, περί δήθεν δικής του συνταγής και ότι οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουν ( όπου, έμμεσα χαϊδεύει τα αυτιά του αγοραστή, υπονοώντας ότι αφού ο αγοραστής - θεωρεί ότι - ακούει το καλό αποτέλεσμα, είναι γνώστης και ανώτερος των ποταπών αυτών ανθρώπων που τολμάνε να προσβάλουν τα χαϊεντοηχεία της συζήτησης ).
 


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Ελάτε παιδάκια μην ξεφεύγουμε.. 8-)
Μια χαρά είναι τα ηχεία και είμαι σίγουρος θα παίζουν πολύ όμορφα..
Αυτό με τα 20hz, αλλά και τα καλώδια που μπαίνουν πρωταγωνιστές αντί να είναι ο τελευταίος τροχός είναι άλλη κουβέντα.. :whistling:
Και sub να θέλεις να πάρεις για να παίζει ικανοποιητικά εκεί κάτω πρέπει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά..
Όμορφα μπορεί να παίζουν, παπάτζες μη μας σερβίρουν, δεν κάνει.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
4
Καλησπέρα κύριοι,

πρώτο μου post στο φορουμ και θα γράψω για καλώδια ηχείων και θα με παρεξηγήσετε φοβάμαι, αλλά θα το τολμήσω

Έχω 'ένα καλούτσικο σύστημα που με ικανοποιεί και το οποίο θεωρώ μπορεί να διαφορές όταν οι συνθήκες αλλάζουν.

Καλώδιο ηχείων έχω εδώ και καμία 15άρια χρόνια ένα Κimber Kable 8TC 2x Banana (θυμάμαι δεν ήταν φτηνό αλλά τώρα είδα πόσο έχει πάει η τιμή του και ζαλίστηκα).

Για αισθητικούς και μόνο λόγους που έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν μου αρέσει να βλέπω την μπανάνα και ύστερα το καλώδιο να εξέχει τόσο από το πλάι των ηχείων, εξετάζω την περίπτωση να καταργήσω την μπανάνα τουλάχιστον για την μεριά του καλωδίου που μπαίνει στα ηχεία.

έχω 3 επιλογές
1. να κόψω την μπανάνα, να φανεί ο χαλκός, να το στρίψω απλά και να το βάλω έτσι στις μπόρνες των ηχείων στις οπές που υπάρχουν για τους βραχυκυκλωτήρες.
2. παραλαγή του παραπάνω να προσπαθήσω να βάλω κάποιο δίχαλο βίσμα
3. Να αφήσω το καλώδιο στην ησυχια του, να μπω σε διαδικασία να το πουλήσω και με ότι λεφτά πιάσει να πάρω ένα άλλο καλό καλώδιο τερματισμένο σε δίχαλο από τον κατασκευαστή.

Δεν σας κρύβω οτι βαριέμαι τρομερά να μπλεκω σε διαδικασία αγγελιών και το μόνο θετικό αν μπω σε αυτή την διαδικασία είναι ότι το νέο καλώδιο θα μπορεί να είναι πιο μικρό μιας και τα 2m που έχω τώρα είναι υπερ-αρκετά

Για πειτε καμια γνώμη ή εναλλακτική που δεν έχω σκεφτεί

ευχαριστώ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Καλησπέρα κύριοι,

πρώτο μου post στο φορουμ και θα γράψω για καλώδια ηχείων και θα με παρεξηγήσετε φοβάμαι, αλλά θα το τολμήσω

Έχω 'ένα καλούτσικο σύστημα που με ικανοποιεί και το οποίο θεωρώ μπορεί να διαφορές όταν οι συνθήκες αλλάζουν.

Καλώδιο ηχείων έχω εδώ και καμία 15άρια χρόνια ένα Κimber Kable 8TC 2x Banana (θυμάμαι δεν ήταν φτηνό αλλά τώρα είδα πόσο έχει πάει η τιμή του και ζαλίστηκα).

Για αισθητικούς και μόνο λόγους που έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν μου αρέσει να βλέπω την μπανάνα και ύστερα το καλώδιο να εξέχει τόσο από το πλάι των ηχείων, εξετάζω την περίπτωση να καταργήσω την μπανάνα τουλάχιστον για την μεριά του καλωδίου που μπαίνει στα ηχεία.

έχω 3 επιλογές
1. να κόψω την μπανάνα, να φανεί ο χαλκός, να το στρίψω απλά και να το βάλω έτσι στις μπόρνες των ηχείων στις οπές που υπάρχουν για τους βραχυκυκλωτήρες.
2. παραλαγή του παραπάνω να προσπαθήσω να βάλω κάποιο δίχαλο βίσμα
3. Να αφήσω το καλώδιο στην ησυχια του, να μπω σε διαδικασία να το πουλήσω και με ότι λεφτά πιάσει να πάρω ένα άλλο καλό καλώδιο τερματισμένο σε δίχαλο από τον κατασκευαστή.

Δεν σας κρύβω οτι βαριέμαι τρομερά να μπλεκω σε διαδικασία αγγελιών και το μόνο θετικό αν μπω σε αυτή την διαδικασία είναι ότι το νέο καλώδιο θα μπορεί να είναι πιο μικρό μιας και τα 2m που έχω τώρα είναι υπερ-αρκετά

Για πειτε καμια γνώμη ή εναλλακτική που δεν έχω σκεφτεί

ευχαριστώ
Γνώμη μου, παρεξηγήσιμη ή όχι εγώ θα στην πω κι εσύ κάμεις ότι θες.. 8-)
Δώσε το καλωδιάκι, πάρε ένα άλλο καλούλι με το 1/4 ή 1/5 της τιμής και με τα ρέστα διόρθωσε άλλα πραγματάκια στο σύστημα ή στον χώρο (δεν μπορεί κάτι θα θέλει ;)) ή κάν'τα σουβλάκια.. :biggrin:
Αν ποτέ φτάσεις το σύστημα ή τον χώροσ' σε ''ιδανικά'' στάνταρτ για τις απαιτήσεις-δυνατότητες σου ε, μετά αν θέλεις και κάτ' σε τρώει ασχολήσου και με καλώδια.. :rolleyes:
 



Μηνύματα
13
Reaction score
4
Εκανα Like την απάντηση σου συν-forum-ίτη TGD αν και το πιθανότερο είναι πως από όλες τις επιλογές είναι αυτή που έχει ελαχιστες πιθανότητες να πραγματοποιηθεί.

Τόσα χρόνια δεν με πείραζε, όμως άλλαξε η διάταξη που είχα τα πράγματα και πλέον βλέπω από το πλάι τα ηχεία όταν κάθομαι να φάω ή όταν δουλεύω με το λαπτοπ από το σπίτι και με ενοχλεί.
Σιγουρα υπάρχουν και άλλα πράγματα που με ενοχλούν πολύ περισσότερο στην ζωή μου αλλά για αυτά δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Ας κάνω κάτι τουλάχιστον για όσα μπορω να αλλάξω και αυτό είναι ένα από αυτά.

ΜΦΧ
 


Μηνύματα
1.727
Reaction score
2.467
Καλησπέρα κύριοι,

πρώτο μου post στο φορουμ και θα γράψω για καλώδια ηχείων και θα με παρεξηγήσετε φοβάμαι, αλλά θα το τολμήσω

Έχω 'ένα καλούτσικο σύστημα που με ικανοποιεί και το οποίο θεωρώ μπορεί να διαφορές όταν οι συνθήκες αλλάζουν.

Καλώδιο ηχείων έχω εδώ και καμία 15άρια χρόνια ένα Κimber Kable 8TC 2x Banana (θυμάμαι δεν ήταν φτηνό αλλά τώρα είδα πόσο έχει πάει η τιμή του και ζαλίστηκα).

Για αισθητικούς και μόνο λόγους που έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι δεν μου αρέσει να βλέπω την μπανάνα και ύστερα το καλώδιο να εξέχει τόσο από το πλάι των ηχείων, εξετάζω την περίπτωση να καταργήσω την μπανάνα τουλάχιστον για την μεριά του καλωδίου που μπαίνει στα ηχεία.

έχω 3 επιλογές
1. να κόψω την μπανάνα, να φανεί ο χαλκός, να το στρίψω απλά και να το βάλω έτσι στις μπόρνες των ηχείων στις οπές που υπάρχουν για τους βραχυκυκλωτήρες.
2. παραλαγή του παραπάνω να προσπαθήσω να βάλω κάποιο δίχαλο βίσμα
3. Να αφήσω το καλώδιο στην ησυχια του, να μπω σε διαδικασία να το πουλήσω και με ότι λεφτά πιάσει να πάρω ένα άλλο καλό καλώδιο τερματισμένο σε δίχαλο από τον κατασκευαστή.

Δεν σας κρύβω οτι βαριέμαι τρομερά να μπλεκω σε διαδικασία αγγελιών και το μόνο θετικό αν μπω σε αυτή την διαδικασία είναι ότι το νέο καλώδιο θα μπορεί να είναι πιο μικρό μιας και τα 2m που έχω τώρα είναι υπερ-αρκετά

Για πειτε καμια γνώμη ή εναλλακτική που δεν έχω σκεφτεί

ευχαριστώ
Δεν κόβουμε εργοστασιακά τερματισμένο καλώδιο. Αν είναι έτσι προτείνεται η λύση 3. Ποσο μήκος έχει το καλώδιο και ποιά είναι τα ηχεία;
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Εγώ στην θέση σου θα έφτιαχνα custom δύο αντάπτορες από δίχαλο σε θυληκή μπανάνα με της ίδιας μάρκας και ποιότητας καλώδια και βύσματα και θα ένωνα τους αντάπτορες μεταξύ των μπορνών των ηχείων και του καλωδίου σου.

Θα έκανα παραγγελία.
 

TGD

Μηνύματα
7.193
Reaction score
7.219
Υπάρχουν κι έτοιμα

Πρόσεξε όμως οι διάμετροι να ταιριάζουν στις μπανάνες και στα ηχεία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top