συνδεσιμότητα ηχοσυστήματος

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλημέρα να ευχηθώ! Είμαι καινούριος στο site και με ενδιαφέρον διαβάζω στον ελεύθερο χρόνο που έχω τα ποστ σας αν και οι γνώσεις μου στη φυσική είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτες. Έχω μάλλον ένα τελείως απλοϊκο ερώτημα αλλά αν κάποιος μπορεί να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων Έχω συνδέσει στον Yamaha A -S201 ενισχυτή μου (Maximum Power 4 ohms, 1kHz - 115 W + 115 W,High Dynamic Power/Channel (8/6/4/2 ohms - 125 W/150 W/165 W/180 W,Minimum RMS Output Power (8 ohms, 40Hz~20kHz - 100 W + 100 W (0.2% THD ) ηχεία Pioneer CS -3030 120 W (ναι πανάρχαια είναι και μάλλον μάπα αλλά τα είχα στο πατάρι και ήθελα να τα ακούσω), έχω τοποθετήσει στη θέση line 2 του ενισχυτή αυτοενισχυόμενα ηχεία EDIFIER R1700BT με TOTAL POWER OUTPUT RMS 15W×2 + 18W×2, ενα πικαπ AUDIOTECHNICA LP60 USB με 120V AC, 60 Hz, 3W, μέσω ξεχωριστού προενισχυτή με AC 220-240 V, και ένα κασσετοφωνο JVC. Δεν έχω συνδέσει ακόμα λαπτοπ καθότι μεσω headphones με RCA μου παίζει μόνο το ένα ηχειο. Το σύστημα είναι αρκετά ταπεινό το ξέρω. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν από αυτή τη συνδεσμολογία κινδυνεύει να καεί κάποια συσκευή ενόψει το ότι είναι συνδεδεμένα και αυτοενισχυόμενα ηχεία σε ενισχυτή. Ευχαριστώ και απολογούμαι για την απλοϊκή ερώτηση, είναι απλά άσχετος με το αντικείμενο αν και διαβάζοντας εδώ μου έχει κινηθεί το ενδιαφέρον!
 

Attachments




ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.835
Δεν τρέμει το πικάπ όταν ακούς δίσκους?
Επειδή είναι κολλητά με όλα τα ηχεία το λέω.

Επίσης μήπως θα έπρεπε να πάει στη σωστή κατηγορία το νήμα?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Συγγνώμη για την αργή απάντηση άλλα διάβαζα αρκετά εδώ μέσα προσπαθώντας να βγάλω κάποια συμπεράσματα. Δεν ασχολήθηκα και ποτέ ιδιαίτερα με τον ήχο και είναι η πρώτη φορά που θέλω να ασχοληθώ πιο μεθοδικά . οι ηχογραφήσεις που ακούω συνήθως έχουν χάλια παραγωγή και υπερβολικό distortion από τη γέννα τους. Το χώρο τον έκανα τωρα μόνο για μουσική και διάβασμα. Ήθελα να φέρω έναν ειδικό αλλά δεν ξέρω κάποιον. αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που έχει και εργαλεία να μετρήσει (δεν έχω) ας γράψει εδώ ή ας στείλει pm. Πριν φωνάξω κάποιον για να έχω ένα μπούσουλα. Ο χώρος είναι 3,65x3,10. έχει ένα παράθυρο πίσω από την κουρτίνα και μπαλκονόπορτα κατά μήκος όλης του μπροστά τοίχου. τα ηχεία είναι σε απόσταση , τα παθητικά σε απόσταση 1 μέτρου από τον μπροστά τοίχο και 1 μέτρο για το δεξί και 50 εκατοστά για το αριστερό από τον πλαϊνό. . τα αυτοενισχυόμενα έχουν απόσταση 30 εκατοστά από τον πίσω. η απόσταση ακρόασης μου είναι 1,30 μέτρα από τα παθητικά και 2 μετρά από τα αυτοενισχυόμενα. το tweeter στο ύψος του αυτιού. Στα παθητικά μου βγαίνει ότι είναι αρκετά φορτισμένα τα μεσαιοπρίμα ιδίως τα πρίμα. Σα πηγή χρησιμοποιώ laptop για streaming και cd μεσώ ενός παλιού ενισχυτή της MeVoice μοντελο HVR-14 που είναι συνδεδεμένος στον ολοκληρωμένο. Από κει μου βγαίνει ένα απαλό φύσημα. για το πικαπ χρησιμοποιώ και ένα άλλο προενισχυτη που όμως βγάζει buzzing δυνατό ιδίως από τα αυτοενισχυομενα. Το πικαπ δεν έχει χωριστό καλώδιο γειωσης και όταν το βάζω στο phono του ενισχυτή βουίζει υπερβολικά. άρα παίζω με τη θυρα cd και στα δυο. Στο κασετόφωνο μια χαρά, δεν μου βγάζει περίεργους ήχους το έπιπλο πίσω θα το μετακινήσω πιο κεντρικά οπότε πιθανότατα και τα ηχεια. για τα παθητικά μου φαίνεται ακούω καλύτερα όταν πάω στα 2 μέτρα απόσταση. έχω σκοπό να πάρω και άλλα ηχεία ίσως ενεργά γιατί μαρεσει πολλες πλευρές να ακούω μουσική, χωρίς όμως να βγάλω τα παθητικά από το σετάπ. θέλω να κάνω επέμβαση και στο ταβάνι με οτι χρειαστεί., σιγουρα και μια ηχομονωση να μην ενοχλώ και ότι άλλο μάλλον προτείνει ο ειδικός. Σιγουρα θα χρειαστώ έναν προενισχυτη με αναλογικές και ψηφιακές εξόδους μαζί αν μου προτείνει κάποιος κάποιον. σκοπό έχω να βάλω και 2 σαμπ. Το θεμα είναι ότι περιμένω να βάψω τον πίσω τοίχο ίσως κάνω και καποιο ρακ μπροστά στο έπιπλο και θα βάλω και βιβλιοθήκες στον κενό πλάγιο τοίχο και στο τοίχο κάτω από το πλαϊνό παράθυρο. Μπροστά από τα ηχεία εχω τραπέζι το οποιο ομως δεν σκοπεύω να μετακινήσω γιατί διαβάζω όταν ακούω μουσική. από μουσικές ακούω τα παντα κυριολεκτικα που μου δημιουργεί πρόβλημα καθότι άλλες οι απαιτήσεις π.χ στο blackmetal άλλες όταν ακούω Zoviet France άλλες redshape στον carlos Montoya η στην κλασσική. άρα και από άποψη ηχείων η συσκευών αν μπορεί να προτείνει κάποιος ευχαρίστως. δεν νοιάζομαι τόσο για την πλήρη πιστότητα ούτε για διάσημες μάρκες, και diy να ναι αρκεί να κάνουν δουλειά,.είναι και λίγο φωτοτυπικα όλα αυτά. ταινίες δεν βλέπω άρα δεν με νοιάζει σύστημα που να ενσωματώνει εικόνα. για καλώδια δεν νοιάζομαι. Αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποιες αρχικές συμβουλές για τη χωροθέτηση ή τις επεμβάσεις και για τα μηχανήματα ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είμαι και πολύ άσχετος με αυτά δεν είναι η επιστήμη μου.Ευχαριστώ το site για τη φιλοξενία.
 

Attachments


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Καλημέρα.
Έχω κι εγώ laptop TOSHIBA που μοιάζει με το δικό σου. Ποιό μοντέλο είναι; Έχεις κάνει κάποια βήματα για να διαγνώσεις γιατί παίζει μόνο το ένα μεγάφωνο από την έξοδο ακουστικών;
Επίσης δώσε μας τις αποστάσεις μεταξύ των τουίτερ των παθητικών ηχείων και της θέσης ακρόασης, όπως τα βλέπουμε στην τελευταία φωτογραφία.
Τα EDIFIER δεν ξέρω αν είναι σωστό που τα ξάπλωσες. Ο κατασκευαστής τους τα έφτιαξε μάλλον για να παίζουν όρθια.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλημέρα.
Έχω κι εγώ laptop TOSHIBA που μοιάζει με το δικό σου. Ποιό μοντέλο είναι; Έχεις κάνει κάποια βήματα για να διαγνώσεις γιατί παίζει μόνο το ένα μεγάφωνο από την έξοδο ακουστικών;
Επίσης δώσε μας τις αποστάσεις μεταξύ των τουίτερ των παθητικών ηχείων και της θέσης ακρόασης, όπως τα βλέπουμε στην τελευταία φωτογραφία.
Τα EDIFIER δεν ξέρω αν είναι σωστό που τα ξάπλωσες. Ο κατασκευαστής τους τα έφτιαξε μάλλον για να παίζουν όρθια.
Το μοντελο είναι Toshiba satellite pro c660-2jr. Το πρόβλημα του ενός καναλιού είναι στο λαπτοπ γιατι και οταν το συνδέω απευθείας στα ηχεία η στον ενισχυτή παίζει μονοφωνικά. Η απόσταση μεταξύ των tweeter είναι 1,50 μέτρο και μεταξύ της θέσης ακρόασης το ίδιο. ισοσκελές τρίγωνο. τα edifier τα είχα όρθια άλλα το tweeter τους ηταν πιο ψηλα απο το αντίστοιχο των παθητικών και το bass reflex τους στου υψος του tweeter. σε πλάγια θέση έχουν φύγει τα μπουμαρισματα. δεν βγαζουν πολα db ετσι και αλλιως επομενως ειναι λιγο συνοδευτικα των παθητικων. σνα να γεμιζουν καποιον ηχητικο όγκο.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
3
Α, παίζουν όλα μαζί;
ναι και ευτυχως δεν εχουν χρονικες αποκλισσεις τοσες που να ειναι αντιληπτες. βεβαια αυτο θα θελει καποια μετρηση λογικα. Πιθανως να μπορει να εξομαλύνεται πληρως.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top