συνδεσμολογια jvc 4k n5 με zidoos9 και yamaha 3030

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Λιγη βοήθεια όποιος μπορεί έχω jvc 4k n5 με zidoos9σ 4κ και yamaha 3030. o ενισχυτης δεν ειναι 4 κ. Αν στείλω από ο Out το zidoo στον προβολέα πως θα εχω ήχο hdmi ; Αν στειλω το out το zidoo μεσω του yamaha αυτός θα στείλει στη συνέχεια αναλείωτο το σημα 4κ ή θα το μετατρέψει σε 1080. Σημειώνω οτι ο ενισχυτης ειναι passingthrough
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Φίλε μου αν ο av σου ειναι ο Yamaha RX-A3030 μια χαρα 4Κ passthrough έχει.

Κι αν όντως είναι αυτός τότε κανονικά απο το ziddoo με hdmi στον yamaha και απο κει πάλι με hdmi στον jvc
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
το καλώδιο hdmi 4k 18 gb θα το χρησιμοποιήσω και από zidoo σε yamaha και απο yamaha se N5?
Φίλε μου αν ο av σου ειναι ο Yamaha RX-A3030 μια χαρα 4Κ passthrough έχει.

Κι αν όντως είναι αυτός τότε κανονικά απο το ziddoo με hdmi στον yamaha και απο κει πάλι με hdmi στον jvc
το καλώδιο hdmi 4k 18 gb θα το χρησιμοποιήσω και από zidoo σε yamaha και απο yamaha se N5?
ο καλώδιο hdmi 4k 18 gb θα το χρησιμοποιήσω και από zidoo σε yamaha και απο yamaha se N5?
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ο ΥΑΜΑΗΑ περνάει 4Κ αλλά όχι HDR. Περνώντας το σήμα HDR από τον ενίσχυτη πιθανόν να αντιμετωπίσεις πρόβλημα κλειδώματος. Θα πρέπει να ρυθμίσεις το zidoo να το μετατρέπει σε SDR.
Αλλά τότε γιατί τον πήρες τον Jvc? ;)
Μάλλον θα πρέπει να βάλεις splitter μετά το zidoo. Ένα hdmi στον yamaha για ήχο και ένα στον Jvc για εικόνα.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Ο ΥΑΜΑΗΑ περνάει 4Κ αλλά όχι HDR. Περνώντας το σήμα HDR από τον ενίσχυτη πιθανόν να αντιμετωπίσεις πρόβλημα κλειδώματος. Θα πρέπει να ρυθμίσεις το zidoo να το μετατρέπει σε SDR.
Αλλά τότε γιατί τον πήρες τον Jvc? ;)
Μάλλον θα πρέπει να βάλεις splitter μετά το zidoo. Ένα hdmi στον yamaha για ήχο και ένα στον Jvc για εικόνα.
το σπλιτερ δε ια δημιουργησει προβλημα;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Φίλε μου αν ο av σου ειναι ο Yamaha RX-A3030 μια χαρα 4Κ passthrough έχει.

Κι αν όντως είναι αυτός τότε κανονικά απο το ziddoo με hdmi στον yamaha και απο κει πάλι με hdmi στον jvc
Δεν έχει, Μόνο 4κ στα 30hz και χωρίς HDR
 




Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
λάθος με firmware update έχει
Δεν νομίζω, που το διάβασες ; Ο 3050 πήρε HDR με firmware update. Για τον 3030 που είναι δύο μοντέλα πίσω το βρίσκω πολύ δύσκολο.

αν εχεις την καλοσύνη κανε μου μια ανακεφαλαίωση: πρέπει να κάνω firmware update στον yamaha ή να βάλω spliter;
Αν πάρεις ένα τέτοιο πιστεύω θα κάνεις δουλειά. Βέβαια με αυτά τα διαολομηχανήματα ποτέ δεν ξέρεις :biggrin:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν νομίζω, που το διάβασες ; Ο 3050 πήρε HDR με firmware update. Για τον 3030 που είναι δύο μοντέλα πίσω το βρίσκω πολύ δύσκολο.
Για 4κ 60 αναφέρομαι. Όχι hdr
αν εχεις την καλοσύνη κανε μου μια ανακεφαλαίωση: πρέπει να κάνω firmware update στον yamaha ή να βάλω spliter;
Με firmware update πείρε 4κ 60p. Όχι hdr.

Οπότε θα περάσει από τον yamaha 4k αλλά όχι hdr.

To άλλο που μπορείς να κανεις με περιορισμους είναι το hdmi στον προβολέα και spdif τον ήχο στο yamaha.

Διαφορετικά κάποιο καλό splitter
 
Last edited:

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
ΟΚ, Έτσι όπως το είπες με μπέρδεψες.

Όπως και να έχει δεν είναι σωστό η εικόνα να περάσει από τον Yamaha.
Θα χάσει όσα τρομερά μπορεί να κάνει ο JVC με το HDR σύμφωνα με τον @loggeo
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ΟΚ, Έτσι όπως το είπες με μπέρδεψες.

Όπως και να έχει δεν είναι σωστό η εικόνα να περάσει από τον Yamaha.
Θα χάσει όσα τρομερά μπορεί να κάνει ο JVC με το HDR σύμφωνα με τον @loggeo
Δεν ξέρω το zidoo πόσο καλά κάνει αυτή τι δουλεια. O loggeo αναφέρει την τρομερή δουλειά που κάνει o madvr σε αυτό το θέμα.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μμμμμμ, μου θυμίζει τους πρώτους eshift jvc που δέχονταν 4k σήμα, αλλά είχαν hdmi 1.4 και δεν υποστήριζαν hdcp 2.2.
Από εκείνη την περίοδο είναι;
Ο jvc πρέπει να λαμβάνει hdr. Ξεχάστε τις μετατροπές σε sdr με media players. Είπαμε μόνο madvr ή lumagen.
Με αυτό ως δεδομένο οι λύσεις είναι 3:

  1. Media player με 2 hdmi out
  2. Αλλαγή σε ενισχυτή που υποστηρίζει και hd ήχο (Atmos, dts x)
  3. Hdmi splitter που να μπορεί να δώσει διαφορετικό edid στην δεύτερη έξοδο του. Η ιδανική λύση είναι αυτή.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top