τα <βρωμικα> πριμα.

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
φιλοι καλο θα ειναι νομιζω να συζητησουμε και να ενημερωθουμε επισης για το θεμα <βρωμικα> πριμα οπως πολλοι απο εμας θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε ετσι ενα ειδος παραμορφωσης που αντιμετωπιζουμε αρκετοι απο εμας,ονομαζω ετσι την κακη αποδοση που συνανταμε σε καποιες εγγραφες και η οποια απανταται κυριως στα πριμα με την μορφη που μοιαζει σαν <μαλλινα> πριμα η σαν βρωμικα και θολωμενα πιατινια και μαλθακα κρουστα,καλο θα ειναι να εξηγηθη το θεμα και να αναληθει οσον το δυνατον καλυτερα.και ειναι δυνατον να <αποδοθουν > ευθηνες σε οποιο κομματι της αλυσιδας ευθηνεται γι'αυτο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

τσέκαρες τα ηχεία σου?

ελπίζω να μην είναι τέτχια:

 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

τσέκαρες τα ηχεία σου?

ελπίζω να μην είναι τέτχια:

δεν εχω εγω προβλημα καρντια μου εγκυκλοπεδικα το ρωταω διοτι νομιζω το θεμα πρεπει να ενδιαφερει πολλους αν και νομιζω οτι πολλοι δεν το αντιλαμβανονται καν.!! εγω παντως το εχω συναντησει και το συνανταω σε πολλα συστηματα φθηνα και ακριβα?!!ακομα και σε εκθεσεις!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

...το εχω συναντησει και το συνανταω σε πολλα συστηματα φθηνα και ακριβα?!!ακομα και σε εκθεσεις!!!!!
α, εδώ είσαι λάθος, πρέπει να ακολουθήσεις τα χνάρια του incognito, που στις εκθέσεις δε κοιτάει τίποτε άλλο εκτός από αυτά:

ενώ στο σπίτι έχει πολύ καλές αντικραδασμικές βάσεις και φυτά για ηχοαπορρόφηση, πράγματα που ως γνωστό βελτιώνουν αισθητά τα πρίμα, κι έτσι απολαμβάνει τη μουσικούλα του απροβλημάτιστος:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

και δώσε προσοχή στις "μοντιφιές" του ινκόγκνιτο, βελτιώνουν μεν τα μπάσα, αλλά ...εξαφανίζουν όλα τα άλλα:

 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

και δώσε προσοχή στις "μοντιφιές" του ινκόγκνιτο, βελτιώνουν μεν τα μπάσα, αλλά ...εξαφανίζουν όλα τα άλλα:

χα χα χα :114::114::114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

χα χα χα :114::114::114:
ε, ναι ρε συ, είναι θέμα ψυχοακουστικής! αν βελτιώσεις (ή έστω ανεβάσεις - ευχάριστα) τα μπάσα, έχεις θέμα στα πρίμα.

κι έτσι, είναι πια πασιφανές πως ο φταίχτης για τα πρίμα είναι ο χώρος. που άλλους τους ανεβάζει, κι άλλους τους κατεβάζει στα τάρταρα.:126:

γι αυτό, οποιοδήποτε ηχοσύστημα, ΠΑΝΤΑ παίζει καλύτερα σε ανοιχτό χώρο, ιδίως αν δεν είσαι συνδεδεμένος με τη ΔΕΗ:

 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

ε, ναι ρε συ, είναι θέμα ψυχοακουστικής! αν βελτιώσεις (ή έστω ανεβάσεις - ευχάριστα) τα μπάσα, έχεις θέμα στα πρίμα.

κι έτσι, είναι πια πασιφανές πως ο φταίχτης για τα πρίμα είναι ο χώρος. που άλλους τους ανεβάζει, κι άλλους τους κατεβάζει στα τάρταρα.:126:

γι αυτό, οποιοδήποτε ηχοσύστημα, ΠΑΝΤΑ παίζει καλύτερα σε ανοιχτό χώρο, ιδίως αν δεν είσαι συνδεδεμένος με τη ΔΕΗ:

KAI για να σοβαρευτουμε και λιγο εχω την πεποιθηση οτι τελικα τα πιατινια ειναι απο τα πιο δυσκολα στην αναπαραγωγη.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

α, εδώ είσαι λάθος, πρέπει να ακολουθήσεις τα χνάρια του incognito, που στις εκθέσεις δε κοιτάει τίποτε άλλο εκτός από αυτά:


ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ????!!!! ΚΑΛΗ Η ΦΩΤΟ !!! HIGH END KAI BAΛΕ!!!

ενώ στο σπίτι έχει πολύ καλές αντικραδασμικές βάσεις και φυτά για ηχοαπορρόφηση, πράγματα που ως γνωστό βελτιώνουν αισθητά τα πρίμα, κι έτσι απολαμβάνει τη μουσικούλα του απροβλημάτιστος:

Η ΚΥΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΜΩΣ:111:, ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΙΜΑ:142:
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

Η ΚΥΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΜΩΣ:111:, ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΙΜΑ:142:
βρε σεις αφηστε την πλακα και μιληστε σοβαρα.!!??
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

Για μενα το πιο δυσκολο ειναι η αναπαραγωγη μιας κακης ηχογραφησης απο οποιοδηποτε συστημα, αναλυτικο ή λιγοτερο αναλυτικο. Η κακη ηχογραφηση μπορει να εστιαζεται οχι μονο στα πιατινια, αλλα και στις φωνες, στα strings κ οπουδηποτε.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

Για μενα το πιο δυσκολο ειναι η αναπαραγωγη μιας κακης ηχογραφησης απο οποιοδηποτε συστημα, αναλυτικο ή λιγοτερο

εχω την εντυπωση οτι σε μια κακη ηχογραφηση εκτος των αλλων τα πιατινια ειναι πολυ ενοχλητικα παραμορφωμενα και ενοχλουν πολυ περισσοτερο εμφανως απο αλλες συχνοτητες.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Ειπαμε να ευθυμησουμε λιγο.και βγηκαμε εκτος θεματος.

ολες οι συχνοτητες εχουν δυσκολιες στην πιστη και χωρις χρωματισμους αναπαραγωγη τους.
Να αρχισουμε απο τις χαμηλες? να συνεχισουμε στις μεσοχαμηλες?τις μεσαιες ,τις ανω μεσαιες ,η τις υψηλες?

Απλα πολλες φορες σε καποια συστηματα οι υψηλες κουρευουν η ξυριζουν και αυτο γινεται αμεσα αντιληπτο, η λειπουν η ακουγονται παραμορφωμενες.

Οι μεσαιες πολλες φορες ειναι τοσο προβολικες, τοσο μεγεθυμενες που επισης ενοχλουν. Οι φωνες ειναι σαν να προερχονται απο γιγαντοστοματα..,οι κιθαρες ειναι σαν να ειναι 3 πλασιες απο το κανονικο μεγεθος τους και τα πνευστα σαν να ειναι τουρπινες ενος 747

Οι χαμηλες πολλες φορες ακουγονται υπερβολικα εντονες απο χρωματισμους κουτιου, δωματιου, συνθετου, ντουλαπιων, ξυλινου πατωματος, γωνιων τοιχων κλπ που δεν ξεχωριζεις τις νοτες η τα οργανα που τις αναπαραγουν και ...σε πιανει ζαλαδα.( η ναυτια)

Αυτες οι παραπανω ...συμφορες... δεν συναντωνται ολες μαζι ευτυχως αλλά ισως καποιες απο αυτες σε καποια συστηματα. Τοτε θελει δουλεια και χρονο ωστε να μαζευτουν τα προβληματα και να ''συνελθει'' το συστημα.

Μετα ακολουθει το fine tuning που θελει πολυ πολυ χρονο, δοκιμες κλπ.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

Για μενα το πιο δυσκολο ειναι η αναπαραγωγη μιας κακης ηχογραφησης απο οποιοδηποτε συστημα, αναλυτικο ή λιγοτερο

εχω την εντυπωση οτι σε μια κακη ηχογραφηση εκτος των αλλων τα πιατινια ειναι πολυ ενοχλητικα παραμορφωμενα και ενοχλουν πολυ περισσοτερο εμφανως απο αλλες συχνοτητες.
επισης σε μια κακη ηχογραφηση με γυναικια φωνητικα, στο 99.9% των περιπτωσεων τα upper mids ειναι σκληρα με ελλειψη "ανθρωπινης" χροιας και τα "σ" συρριστικα.

Πολλες οι περιπτωσεις
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Ειπαμε να ευθυμησουμε λιγο.και βγηκαμε εκτος θεματος.

ολες οι συχνοτητες εχουν δυσκολιες στην πιστη και χωρις χρωματισμους αναπαραγωγη τους.
Να αρχισουμε απο τις χαμηλες? να συνεχισουμε στις μεσοχαμηλες?τις μεσαιες ,τις ανω μεσαιες ,η τις υψηλες?

Απλα πολλες φορες σε καποια συστηματα οι υψηλες κουρευουν η ξυριζουν και αυτο γινεται αμεσα αντιληπτο, η λειπουν η ακουγονται παραμορφωμενες.

Οι μεσαιες πολλες φορες ειναι τοσο προβολικες, τοσο μεγεθυμενες που επισης ενοχλουν. Οι φωνες ειναι σαν να προερχονται απο γιγαντοστοματα..,οι κιθαρες ειναι σαν να ειναι 3 πλασιες απο το κανονικο μεγεθος τους και τα πνευστα σαν να ειναι τουρπινες ενος 747

Οι χαμηλες πολλες φορες ακουγονται υπερβολικα εντονες απο χρωματισμους κουτιου, δωματιου, συνθετου, ντουλαπιων, ξυλινου πατωματος, γωνιων τοιχων κλπ που δεν ξεχωριζεις τις νοτες η τα οργανα που τις αναπαραγουν και ...σε πιανει ζαλαδα.( η ναυτια)

Αυτες οι παραπανω ...συμφορες... δεν συναντωνται ολες μαζι ευτυχως αλλά ισως καποιες απο αυτες σε καποια συστηματα. Τοτε θελει δουλεια και χρονο ωστε να μαζευτουν τα προβληματα και να ''συνελθει'' το συστημα.

Μετα ακολουθει το fine tuning που θελει πολυ πολυ χρονο, δοκιμες κλπ.
Σωστα ολα αυτα ,ομως θα ηθελα να επικεντρωθουμε λιγο στα πριμα και ειδικα στα πιατινια γιατι εχω διαπιστωσει οτι σε πολλα μεσαια συστηματα ενω εχουμε σχεδον θα ελεγα καποιο αποδεκτο και ισσοροπημενο ηχο εν τουτοις καποια στιγμη οταν εισερχονται πιατινια και αλλα παρεμφερη οργανα τουτο εχει σαν συνεπεια την εκπτωση της ποιοτητας συνολικα σε απιστευτα ενοχλητικο βαθμο που τουλαχιστον προσωπικα στα δικα μου αυτια τουτο ηχει απαισια και χαλαει εντελως την οποια αρχικη μου εντυπωση,
τι μπορουμε να συστησουμε επ'αυτου και τι μπορει να βοηθηση την κατασταση αυτη?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

...εκτός τα πιατίνια, που αλλού το έχεις παρατηρήσει ?
(μουσική-όργανο)
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

...εκτός τα πιατίνια, που αλλού το έχεις παρατηρήσει ?
(μουσική-όργανο)
πιθανον τωρα που το σκεφτομαι στα απαλα κρουστα και σε αυτο που λεμε στις <βουρτσες> .
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Απάντηση: τα <βρωμικα> πριμα.

Μήπως εννοείς τις σκούπες , τα γνωστά σκουπάκια - μεταλικά , που συχνά εχουν σχέση με λατινοαμερικάνικα γκρουπς.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: τα <βρωμικα> πριμα.

....
τι μπορουμε να συστησουμε επ'αυτου και τι μπορει να βοηθηση την κατασταση αυτη?
Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θέμα συχνοτήτων και η αδυναμία καταγραφής+αναπαραγωγής 'υψηλών'...αφού το εύρος ήταν περιορισμένο.
Έλα όμως που υπάρχουν "παλιές" ηχογραφήσεις με 'άριστα πιατίνια...:111:
δες-άκου ένα παράδειγμα...
[youtube]6VJOQypAg80&feature[/youtube]

Πόσοι όμως σήμερα ηχογραφούν πραγματικά πιατίνια και όχι "ψηφιακά"...:133:

Πάντως η άποψή μου είναι περισσότερο μετράει η "εντύπωση" (αυτό που λέμε "ομοιογένεια") παρά η διεύρυνση του φάσματος που είναι και μόδα τελευταία (up-over sampling)
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top