τελικά τα καλώδια ακούγονται

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ο προενισχυτής μου έχει εξόδους xlr plus rca αλλά ο τελικός μόνο rca οπότε λειτουργούσα μόνο με rca "λογικό" όμως παρεμπιπτόντως ο προ στην έξοδο xlr έχει καλύτερα χαρακτηριστικά δηλαδή καλύτερο κλάσμα σήματος προς θόρυβο και διαχωρισμό καναλιών αλλά αφού δεν υποστηρίζει ο τελικός xlr σκέφτηκα ότι δεν θα κάνω τίποτα "επίσης λογικό" παρόλα αυτά καθώς είχα κάποια ανταπτοράκια δοκίμασα την έξοδο xlr και άκουσα πραγματικά αυτό που έγραφαν τα χαρτιά του προ οπότε λέω να φτιάξω καλώδια αμιγώς xlr rca οπότε πήγα στην pa electronics και μου έφτιαξε κάτι mogami(πολύ καλή δουλειά) ο ήχος πολύ καθαρός αλλά μ ενοχλούσαν λίγο τα φωνητικά τελικά λέω ας πάρω ένα καλό καλώδιο από το σπίτι να το μπασταρδέψω λίγο και πήρα τλφ το ρίτσο του είχαν μείνει κάτι καλοί ακροδέχτες xlr και τους βάζει στα καλώδια που του πήγα λοιπόν ο ήχος πραγματικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου βέβαια οπωσδήποτε σε σχέση με τις δυνατότητες των μηχανημάτων μου" όλα αυτά αφορούν την απόδοση των δορυφόρων στο δικάναλο σύστημα που διαθέτω διότι αν οι δορυφόροι δεν παίζουν όπως θέλω η προσθήκη οποιουσδήποτε sub είναι περιττή και το γράφω για να προκαταβάλω τους συνήθεις ύποπτους περί της προσθήκης sub το οποίο και θα προστεθεί αναμφίβολα "αναθεματισμένε κορονοϊέ " σύστημα vaio sony laptop tidal irdac ii hegel p2o pro vincent sp 331mk atc scm7 καλώδια ρεύματος kimper και διασύνδεσης dac pro atlas έτσι ενδεικτικά διότι όλα έχουν σημασία από τι φαίνεται.





α
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Λογικό θα ήταν, επίσης, να χρησιμοποιήσεις και κάποια σημεία στίξης, για να κάνεις το post σου πιο ευανάγνωστο, αλλά, εντάξει, ο καθένας όπως βολεύεται.

α

Υ.Γ.: Τελικά, τα καλώδια ακούγονται ή οι ακροδέκτες;
 




Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
ο προενισχυτής μου έχει εξόδους xlr plus rca αλλά ο τελικός μόνο rca οπότε λειτουργούσα μόνο με rca "λογικό" όμως παρεμπιπτόντως ο προ στην έξοδο xlr έχει καλύτερα χαρακτηριστικά δηλαδή καλύτερο κλάσμα σήματος προς θόρυβο και διαχωρισμό καναλιών αλλά αφού δεν υποστηρίζει ο τελικός xlr σκέφτηκα ότι δεν θα κάνω τίποτα "επίσης λογικό" παρόλα αυτά καθώς είχα κάποια ανταπτοράκια δοκίμασα την έξοδο xlr και άκουσα πραγματικά αυτό που έγραφαν τα χαρτιά του προ οπότε λέω να φτιάξω καλώδια αμιγώς xlr rca οπότε πήγα στην pa electronics και μου έφτιαξε κάτι mogami(πολύ καλή δουλειά) ο ήχος πολύ καθαρός αλλά μ ενοχλούσαν λίγο τα φωνητικά τελικά λέω ας πάρω ένα καλό καλώδιο από το σπίτι να το μπασταρδέψω λίγο και πήρα τλφ το ρίτσο του είχαν μείνει κάτι καλοί ακροδέχτες xlr και τους βάζει στα καλώδια που του πήγα λοιπόν ο ήχος πραγματικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου βέβαια οπωσδήποτε σε σχέση με τις δυνατότητες των μηχανημάτων μου" όλα αυτά αφορούν την απόδοση των δορυφόρων στο δικάναλο σύστημα που διαθέτω διότι αν οι δορυφόροι δεν παίζουν όπως θέλω η προσθήκη οποιουσδήποτε sub είναι περιττή και το γράφω για να προκαταβάλω τους συνήθεις ύποπτους περί της προσθήκης sub το οποίο και θα προστεθεί αναμφίβολα "αναθεματισμένε κορονοϊέ " σύστημα vaio sony laptop tidal irdac ii hegel p2o pro vincent sp 331mk atc scm7 καλώδια ρεύματος kimper και διασύνδεσης dac pro atlas έτσι ενδεικτικά διότι όλα έχουν σημασία από τι φαίνεται.



α
Τα καλωδια ακουγονται, δε νομιζω να ισχυριζεται καποιος το αντιθετο. Απλως εχω διαβασει καποιοι (αρκετοι) να αμφισβητουν την "βελτιωση" που δινουν συγκριτικα με αλλες "αναβαθμισεις" οπως ο χωρος κλπ. και ποιο εχει προτεραιοτητα (κοστους εξαιρουμενου). Ολα σε εισαγωγικα καθως και τα δυο, εαν υπαρξουν λαθος επιλογες οδηγουν σε χειροτερο αποτελεσμα.

Στο δικο μου συστημα παντως καθε αλλαγη και η παραμικρη σε καλωδια ακουγεται. (Τωρα ο βαθμος και εαν ειναι βελτιωση ή οχι για τον καθενα ειναι αλλο θεμα και εξαρταται και απο την επιλογη του). Μαλιστα στο συστημα μου υπαρχει και σειρα στην επιδραση, απο μεγαλυτερη σε μικροτερη : ειναι καλωδια ρευματος, μετα ηχειων και μετα interconnect.

Βεβαια στη δικη σου περιπτωση οπως αναφερθηκε ειναι πιθανον ολα να παιζουν ρολο. Αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι δε ξερω εαν οι αλλαγες που ακους ειναι προς το γουστο σου, παντως να μην ενθουσιαζεσαι και να ακουσεις για αρκετο διαστημα το ενα π.χ. 2-3 βδομαδες και μετα το αλλο ξανα για ιδιο επισης διαστημα για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα.

Παντως η μετατροπη απο XLR σε RCA (με καλωδιο καλυτερα οχι με ανταπτορα, εαν ειναι να το κανεις) δεν εχει τοσο ουσια καθως παλι σαν να εχεις RCA ειναι. Δεν αντιμετωπιζεις κατι σε επιπεδο θορυβων (common mode κλπ noises). Αυτο το κανεις μονο για να εκμεταλευτεις μια XLR εισοδο ή εξοδο εαν σου λειπει ή δε σου φτανουν οι RCA.

Εδω και XLR να ειχε ο τελικος σου παλι πολλοι προτιμουν RCA (εαν εχουν καλυτερο καλωδιο) καθως δεν εχουν ολοι true balanced κυκλωμα οποτε αντιμετωπιζεται μονο μερος των ειδων θορυβου. Καλυτερα θα στα πει καποιος με τεχνικες γνωσεις. Επιαης πολυ λενε balanced αλλα εχει σημασια και πως το υλοποιουν ( με μετασχηματιστη κλπ) .
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
υπαρχει και σειρα στην επιδραση, απο μεγαλυτερη σε μικροτερη : ειναι καλωδια ρευματος, μετα ηχειων και μετα interconnect.
:thumbsup:
Έτσι ακριβώς.
Και οι ακροδέκτες, μπορεί να θάψουν, ἠ να αναδείξουν, ἠ ακόμη και να αλλάξουν χαρακτήρα στα καλώδια. Επἰσεις προσέχουμε τα θερμοσυστελλὀμενα να μην έρχονται σε επαφή με τους αγωγούς.
 
Last edited:


Μηνύματα
182
Reaction score
399
Να με συμπαθατε..
Εμένανε που δεν έχω xlr αουτπουτς, ενα ετοιματζιδικο καλο rca to xlr καλώδιο έχετε να μου προτεινετε χωρίς να κοστίζει ένα νεφρό;
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Για όλα αυτά τα συμπεράσματα, τυφλά Α/Β τέστ κάνετε;

Ή ακούτε ό,τι θέλετε ή ότι περιμένετε να ακούσετε;
Τυφλα ή και μη Α/Β τεστ ειναι ολοκληρη επιστημονικη ιστορια για να γινουν σωστα. Δε μπορουν να γινουν σε οικιακο περιβαλλον. Οτι μπορει ο καθενας κανει με κινδυνο φυσικα να την πατησει για την επιλογη του. Αυτο ειναι σιγουρο και ο καθενας ας παρει την ευθυνη του. Αυτο ισχυει σε ολα.

Το μονο οπλο που εχει ο καθενας απο εμας απο την εμπειρια μου (και επρεπε να το γραψω) ειναι να ξερει καλα το συστημα του και το χωρο του (και ας εχουν προβληματα). Αλλιως καλυτερα να μην κανει δοκιμες ή τουλαχιστον να μη βιαζεται να βγαλει συμπερασματα.
Να με συμπαθατε..
Εμένανε που δεν έχω xlr αουτπουτς, ενα ετοιματζιδικο καλο rca to xlr καλώδιο έχετε να μου προτεινετε χωρίς να κοστίζει ένα νεφρό;
Δε νομιζω να υπαρχουν για τους λογους μαλλον που ενεφερα, ειναι λιγο ανουσιο. Το φτιαχνεις εσυ ή στο φτιαχνουν ειδικοι εαν δε ξερεις.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ή ακούτε ό,τι θέλετε
Μην είσαι ρε αμφισβητίας. Πὠς δηλαδή μας ακυρώνεις έτσι στεγνά.
Τι δηλαδή δηλώνεις εσύ.. ...πιντιεφἀκιας ?
Εμείς ήρθαμε εδώ για να λατρἐψουμε.
-"Bἀνεις ?"
-"Aμἠιιιιι"
Χωρίς δοκιμές δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις με τα καλώδια.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Για όλα αυτά τα συμπεράσματα, τυφλά Α/Β τέστ κάνετε;

Ή ακούτε ό,τι θέλετε ή ότι περιμένετε να ακούσετε;
Μην είσαι ρε αμφισβητίας. Πὠς δηλαδή μας ακυρώνεις έτσι στεγνά.
Τι δηλαδή δηλώνεις εσύ.. ...πιντιεφἀκιας ?
Εμείς ήρθαμε εδώ για να λατρἐψουμε.
Τι ερωτηση ειναι αυτη, παγιδα ? Δεν υπαρχουν αλλες περιπτωσεις δηλαδη ?

Αλλα ας το παραβλεψουμε και ας απαντησω στις 2 επιλογες που δινονται :

Εγω τουλαχιστον δε περιμενω να ακουσω τιποτε. Τι να περιμενω δηλαδη, που ξερω πριν ακουσω τι αλλαγη θα υπαρξει. Εαν εννοεις τα reviews να με επηρρεαζουν, δε διαβαζω. Τι να διαβασω σε ολες τα ιδια λενε για ολα τα προιοντα πανω κατω.

Εαν ειναι να διαλεξω απο τα δυο θα δαλεγα το , ακουω οτι θελω. Που ειναι το κακο δηλαδη ? εαν ξερω τι θελω και εχω ακουσει καπου καποιο συστημα που το θεωρω εγω καλο και προσπαθω να προσεγγισω τον ηχο του. Εξαλλου ολα "ψευτικα" ειναι. Τι να ακουω βλακειες ριβιους που λενε να προσεγγισουμε το live αποτελεσμα ?
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Μην είσαι ρε αμφισβητίας. Πὠς δηλαδή μας ακυρώνεις έτσι στεγνά.
Τι δηλαδή δηλώνεις εσύ.. ...πιντιεφἀκιας ?
Εμείς ήρθαμε εδώ για να λατρἐψουμε.
-"Bἀνεις ?"
-"Aμἠιιιιι"
Χωρίς δοκιμές δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις με τα καλώδια.
Η ακυρωση (εαν υπαρχει) δεν ειναι στο "οτι θελουμε ακουμε" . Ναι οτι θελουμε ακουμε. Ειναι στο "τι περιμενετε να ακουσετε" λες και ειμαστε παιδακια που επηρρεαζομαστε απο ξερω γω τι ? Δεν επηρρεαζομαστε ουτε απο ριβιους αλλα ουτε απο τις αποψεις αλλων, Εχουμε την ακοη μας , το μυαλο μας και το συναισθημα μας ενεργοποιημενο οταν ακουμε μουσικη παιρνουμε αποφασεις και τις πληρωνουμε εαν κανουμε λαθος και ξανα απο την αρχη.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Διευκρινίζω:

"ακούτε ό,τι θέλετε" σημαίνει "ακούτε τα χαρακτηριστικά που επιθυμείτε να ακούσετε ώστε να επιβεβαιώσετε την επιλογή σας".

Το λένε και "αυθυποβολή".

ΟΚ, δεν κάνατε τυφλά Α/Β τεστ (όπως εξάλλου ήμουν βέβαιος, τέτοια τεστ έχουν φέρει πάρα πολύ κόσμο σε πολύ δύσκολη θέση), καλύφθηκα, ευχαριστώ. :drinks:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απλά πριν αγοράσεις, το δοκιμάζεις και μάλιστα υποχρεωτικά σε σύγκριση με κάποια ἀλλα.
Ευκολἀκι χωρίς πολλά πολλά.
Ρε παιδί μου, δεν καταλαβαίνω αυτή την αμμονἠ με το τυφλό.
Άμα έχεις μαζὠξει ένα σωρὀ οντιὀφιλους στην ακρόαση, ξεκαθαρίζει η δοκιμή για πλάκα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Διευκρινίζω:

"ακούτε ό,τι θέλετε" σημαίνει "ακούτε τα χαρακτηριστικά που επιθυμείτε να ακούσετε ώστε να επιβεβαιώσετε την επιλογή σας".

Το λένε και "αυθυποβολή".

ΟΚ, δεν κάνατε τυφλά Α/Β τεστ (όπως εξάλλου ήμουν βέβαιος, τέτοια τεστ έχουν φέρει πάρα πολύ κόσμο σε πολύ δύσκολη θέση), καλύφθηκα, ευχαριστώ. :drinks:
Δηλαδη το ακουτε οτι θελετε και το τι περιμενετε να ακουσετε , απο την αναλυση σου συμπεραινω ειναι το ιδιο. Αρα παγιδα ερωτηση ? Αυθυποβολη παθαινουν και αλλοι στο αλλο "στρατοπεδο" ασε που η αυθυποβολη δε μπορει να ειναι μαζικη συνηθως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Άμα έχεις μαζὠξει ένα σωρὀ οντιὀφιλους στην ακρόαση, ξεκαθαρίζει η δοκιμή για πλάκα.
τα δεδομένα μέχρι στιγμής μαρτυρούν άλλα
ποτέ οι απόψεις σε blind tests καλωδίων δεν συγκλίνουν προς κάτι
γιατί πολύ απλά η αυθυποβολή ασκείται διαφορετικά στον καθένα
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Διευκρινίζω:

"ακούτε ό,τι θέλετε" σημαίνει "ακούτε τα χαρακτηριστικά που επιθυμείτε να ακούσετε ώστε να επιβεβαιώσετε την επιλογή σας".

Το λένε και "αυθυποβολή".

ΟΚ, δεν κάνατε τυφλά Α/Β τεστ (όπως εξάλλου ήμουν βέβαιος, τέτοια τεστ έχουν φέρει πάρα πολύ κόσμο σε πολύ δύσκολη θέση), καλύφθηκα, ευχαριστώ. :drinks:
Οχι δεν καναμε, δε γινονται και να θελουμε. Εσεις κανατε ποτε ? και ποια ηταν τα αποτελεσματα ?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.230
Reaction score
8.111
τα καλώδια ακούγονται.
ο καθένας ακούει διαφορετικά.
η ψυχοακουστική παίζει ρόλο.
τα γούστα διαφέρουν.
τα σαλόνια μας είναι αφρόντιστα ακουστικά.
έτσι λοιπόν, κάθε τέτοιο νήμα δεν έχει την παραμικρή αξία και σημασία.
ακου τα να γουστάρεις, μαζι με άλλους δεκα που θα επιβεβαιώσουν την απογείωση του συστήματος σου, αλλα μην γραφεις για ένα θέμα που όπως λέει και ο κεφαλας εγώ το ακούω διαφορετικά από εσένα. είναι άχρηστο ποστ, άχρηστο νήμα για τους λοιπούς, αφορά εσένα.
κατανοητό?
εκτός αν θες να τα διαφημίσεις.
τέλος του νήματος πριν ξεκινήσουν οι τρολιες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top