τελικά τα καλώδια ακούγονται

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.114
Πιο σωστά σε σχέση με τα νέα ηχεία.

Τα αφτερ μάρκετ καλώδια δεν απογειώνουν κανένα σύστημα ούτε αντικατοπτριζουν πολλές φορες την αξία τους αλλά ότι κάνουν κάποια διαφορά είναι σίγουρο το πως και το γιατί δεν το ξέρω Εκ του αποτελέσματος όμως σίγουρα σου δίνουν κάτι και είναι ακουστό λίγο ή πολύ
ναι αλλα το είπαμε και το ξαναείπαμε, και δεν διαφωνεί κανεις.
θες να προσθέσεις κάτι?
 

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Όλα αυτά που έχουν ειπωθεί σε αυτό το πόστ, αλλα καί σε χιλιάδες άλλα...!
Τα έχω ακούσει ( Έχουμε όλοι ακούσει ) όσοι ασχολούμαστε με το Hi-Fi, High End τουλάχιστον ένα εκατομμύριο φορές
ο καθένας...!!!
Ένα καλά θωρακισμένο, καλοτερματισμένο και με καλά υλικά καλώδιο είναι ότι ακριβώς πρέπει για το εκάστοτε
σύστημα που θα το τοποθετήσουμε...!!
Τον βασικό ρόλο κατά 90% τον παίζουν τα μηχανήματα μας..!
Αυτό φυσικά όπως γνωρίζουν όλοι είναι το γεγονός, καί δεν το λέω εγώ το λένε όλοι οι σοβαροί reviewer's
(Υπάρχουν καί τέτοιοι )...!!
Το κόστος των καλωδίων σε γενικές γραμμές έχει ξεφύγει εντελώς κύριοι..!
Δεν είναι δυνατόν ένα καλώδιο Α ( Επώνυμο ) που έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά καί υλικά με ένα Β
( Όχι καί τόσο επώνυμο ) να στοιχίζει 5.000€ το μέτρο καί λίγο λέω, και το άλλο να στοιχίζει 200-300€ το μέτρο...!!!
Σκεφτείτε λίγο κύριοι το γιατί...;;
ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ .
Γιατί όταν βλέπουν οι κατασκευαστές καλωδίων μηχανήματα να στοιχίζουν μία περιουσία, αυτοί ΔΕΝ είναι χαζοί..!
Καί κάνουν ότι προστάζει η αγορά..!
Κακά τα ψέμματα κύριοι ,αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια.
Λέτε να ακούσω χειρότερα ένα καλώδιο αξίας 1.000€ από ένα των 8.000€ η 12.000€ όταν έχω μηχανήματα
της κλάσης Aries Cerat , Ypsilon, Audio Note κτλ ( Η λίστα είναι τεράστια )....;;;;;;;;; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...!
Καί φυσικά για να μην σας κουράζω γιατί αυτη η κουβέντα δεν έχει τέλος, όποιος έχει τα φράγκα να αγοράσει
Aries Cerat καί καλά θα κάνει ( Γνώμη μου ) γιατί θα είναι πανέξυπνος να ριξει τα φράγκα του σε ποιοτικά
μηχανήματα καί ΟΧΙ στους απατεώνες των καλωδίων!!!
Όσο αφορά το blind Α/Β τέστ ,! Αυτή καί άν είναι πολυ μεγάλη ιστορία...
Έχουν ξεφτιλιστεί πολλοί αυτιάδες.....!! Που νόμιζαν ότι ακούνε καλύτερα απο εμάς...ΑΥΤΑ
 
Last edited:






vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.231
Reaction score
8.114
Ειχα και πιο καλα αλλα τα εβαζα στα quad.
Ο προενισχυτης ηταν παθητικος και δεν τον εππηρεαζε, το dac και ο τελικος ειχαν βαρβατες τροφοδοσιες που δεν χαμπαριαζαν απο καλωδια.
Τωρα θυμηθηκα οτι του pass του ειχα παρει ενα ακριβουτσικο...
Πειτε του εαρ να σας πει τι καλωδια ειχε...
 

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Ειχα και πιο καλα αλλα τα εβαζα στα quad.
Ο προενισχυτης ηταν παθητικος και δεν τον εππηρεαζε, το dac και ο τελικος ειχαν βαρβατες τροφοδοσιες που δεν χαμπαριαζαν απο καλωδια.
Τωρα θυμηθηκα οτι του pass του ειχα παρει ενα ακριβουτσικο...
Πειτε του εαρ να σας πει τι καλωδια ειχε...
Δεν ξέρω την ηλικία σου.! Εγώ είμαι κοντά στα 55 ..Αλλα ΑΝ θυμάσαι τα ασημένια Chorus της Ελληνικής SILVER NOTE..!
Μιλάμε για 10 χρόνια πίσω, τα οποία είναι καταπληκτικά καλώδια ηχείων καί τα οποία ήταν ξεχασμένα
καί τα ξέθαψα απο την υπογα...! Καί η αξία τους τότε απ ότι μπορώ να θυμηθώ ήταν γύρω στα 200€ το μετρο.
Γιατί όπως σχεδόν ΟΛΟΙ εμείς είμαστε άρρωστοι..!! Νόμιζα ότι τα καλώδια έφταιγαν για τις λάθος επιλογές που έκανα σε μηχανήματα..
Είμαι λοιπον για να καταλήξω καί να μη σε κουραζω πολύ χαρούμενος που δεν τα πούλησα..!
Καί πολύ ευχαριστημένος που τα έχω...
Καί πιστεψέ με ,έχω ακούσει πολλά καί πολύ ακριβά καλώδια που δεν άξιζαν τσιγάρο...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Άσε τι είχα, πονεμένη ιστορία.

Αυτοί που μιλάνε τώρα για καλώδια, καθυστερημένα, δεν έχουν τόσα λεφτά για να πάρουν τα καλώδια που είχα, σημασία έχει όμως πως μετά από οοοοολα εκείνα τα χρόνια, τώρα ακούω κλάσεις καλύτερα (που λέει κι ο Λέανδρος).

Και τώρα, όλα τα Νιούμαν που έχω, είναι με τα μαμά μαύρα καλώδια, ή με προεκτάσεις με κοινό ηλεκτρολογικό καλώδιο ρεύματος (μαύρο).

Επίσης με το μαμά μαύρο καλώδιο είναι ο τρινοβ, το oppo και το Nvidia shield.

Α, και το ρούτερ. Και ο σέρβερ. Και η καφετιέρα. Και ο τρίφτης των κόκκων του καφέ.

Α, και σταρχ@δι@ μου. Και σόρρυ κιόλας, πιπέρι.
 


vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Άσε τι είχα, πονεμένη ιστορία.

Αυτοί που μιλάνε τώρα για καλώδια, καθυστερημένα, δεν έχουν τόσα λεφτά για να πάρουν τα καλώδια που είχα, σημασία έχει όμως πως μετά από οοοοολα εκείνα τα χρόνια, τώρα ακούω κλάσεις καλύτερα (που λέει κι ο Λέανδρος).

Και τώρα, όλα τα Νιούμαν που έχω, είναι με τα μαμά μαύρα καλώδια, ή με προεκτάσεις με κοινό ηλεκτρολογικό καλώδιο ρεύματος (μαύρο).

Επίσης με το μαμά μαύρο καλώδιο είναι ο τρινοβ, το oppo και το Nvidia shield.

Α, και το ρούτερ. Και ο σέρβερ. Και η καφετιέρα. Και ο τρίφτης των κόκκων του καφέ.

Α, και σταρχ@δι@ μου. Και σόρρυ κιόλας, πιπέρι.
Εγώ τον Audio Hungary Qualiton APR 204 pre τον έχω συνδέσει με τον Audio Hungary Qualiton APX 200 Power Amp.....
Mε ένα υπέροχο καλώδιο κατά την δική μου γνώμη πάντα..! Το Neotech NEI 3001 iii με βύσματα Neutrik XLR ...
Όπως επίσης καί η σύνδεση με το Dac είναι με τα ίδια καλώδια αλλα με βύσματα RCA WBT 0152-ag...
Kαί tα ATC SCM19 v2 με τα Silver Note Chorus τα ασημένια...Καί το dac με το OYADE D+USB CLASS A.
Μία χαρά είμαι...
Άσε τι είχα, πονεμένη ιστορία.

Αυτοί που μιλάνε τώρα για καλώδια, καθυστερημένα, δεν έχουν τόσα λεφτά για να πάρουν τα καλώδια που είχα, σημασία έχει όμως πως μετά από οοοοολα εκείνα τα χρόνια, τώρα ακούω κλάσεις καλύτερα (που λέει κι ο Λέανδρος).

Και τώρα, όλα τα Νιούμαν που έχω, είναι με τα μαμά μαύρα καλώδια, ή με προεκτάσεις με κοινό ηλεκτρολογικό καλώδιο ρεύματος (μαύρο).

Επίσης με το μαμά μαύρο καλώδιο είναι ο τρινοβ, το oppo και το Nvidia shield.

Α, και το ρούτερ. Και ο σέρβερ. Και η καφετιέρα. Και ο τρίφτης των κόκκων του καφέ.

Α, και σταρχ@δι@ μου. Και σόρρυ κιόλας, πιπέρι.
XAXXAXAXAXAXAXAXA............Ωραίος....!
 
Last edited:

N

nickmitro

Guest
Άσε τι είχα, πονεμένη ιστορία.

Αυτοί που μιλάνε τώρα για καλώδια, καθυστερημένα, δεν έχουν τόσα λεφτά για να πάρουν τα καλώδια που είχα, σημασία έχει όμως πως μετά από οοοοολα εκείνα τα χρόνια, τώρα ακούω κλάσεις καλύτερα (που λέει κι ο Λέανδρος).

Και τώρα, όλα τα Νιούμαν που έχω, είναι με τα μαμά μαύρα καλώδια, ή με προεκτάσεις με κοινό ηλεκτρολογικό καλώδιο ρεύματος (μαύρο).

Επίσης με το μαμά μαύρο καλώδιο είναι ο τρινοβ, το oppo και το Nvidia shield.

Α, και το ρούτερ. Και ο σέρβερ. Και η καφετιέρα. Και ο τρίφτης των κόκκων του καφέ.

Α, και σταρχ@δι@ μου. Και σόρρυ κιόλας, πιπέρι.
Εκεινο το,αν θυμαμαι καλα,καλωδιο της Clearaudio; που κατασκευαστικα ηταν απογοητευση, επουλωσε το οικονομικο τραυμα αλλα ισως να δημιουργησε... ψυχολογικο τραυμα.;):DΟμως
αλλο ειναι το δεν ασχολουμαι κι αλλο το αλλαξα τα καλωδια αλλα ουδεμια διαφορα.;)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μονο εγω ειχα ypsilon με μαυρα καλωδια;
Η ξεφτιλα του χαιενδ ημανε...
Το πικ απ του Γερμανού ντόκτορα με τι το ήπεζεςςς??
Και γιατί τόδωκεςςς??
Και κσαναπήρες???
Ερωτήματα που με καίνε!!!:focus:
 
  • Haha
Reactions: vet


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Επειδή έχει υποθει το θέμα πολλές φορές, και γενικά υπάρχει κόσμος που... γουστάρει την τριβή, όποτε το θέμα επανέρχεται στη μια μορφή είτε στην άλλη. Αποφάσισα εδώ και κάποιο διάστημα να υιοθετήσω την άποψη του Κόγια όπως είχε υποθει σε παλιότερο θέμα, και είχε την απόλυτη λογική.

Είχε γίνει μια κουβέντα, ότι η μόνη λογική στα καλώδια, έχει να κάνει με την καθαρότητα. Στα 3Ν είμαστε πολύ καλά. Το πλέον ιδανικό θα ήταν η 6Ν προδιαγραφή. Εδώ μιλάω για rca.

Ολα μου τα rca είναι 6Ν grade, ότι φθηνότερο μόνο από αξιοπρεπή εταιρία, αλλά με αυτές τις προδιαγραφές. Απολυτα χειροπιαστό αποτέλεσμα, μετρήσιμο, με λογική και εξήγηση. Προσωπικά? Με τα συγκεκριμένα σε σχέση με τα απλά ΝΑΙ άκουσα διαφορά. Πήρα punch, και ο ήχος σαν να καθάρισε. Όχι equalized όπως μπορεί (σίγουρα) να υποθει. Γιατί και να υποθει, μετά περαστηκε από την αρχή Dirac και μια βόλτα Rew, όποτε δεν μετραει πια. Αλλά μιλάμε για καθαρότητα.

Το αν θα έχει διαφορά ένα καλώδιο χιλιάδων ευρώ, χλωμό το βρίσκω. Και εαν θα έχει, σίγουρα δεν θα αξίζει την διαφορά χρημάτων, ούτε καν. Ποσό ποιο καθαρό από μερικά μπόλικα μηδενικά Αλλά επειδή υπάρχουν επίπεδα και επίπεδα. Οι βιομηχανικές προδιαγραφές π.χ. 3Ν και 6Ν, είναι παγκόσμια στάνταρ και όλοι από εκεί ψωνίζουν όπως και να τα βαπτίζουν.

Οκ, κατάθεση θέσης, cheers κύριοι :drinks:

6E23AC41-0569-4322-BFE9-0FA1EFBB413C.jpeg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Τυπικός καλωδιολάγνος:
(μετά την ακρόαση "διαφοράς" από τα νέα του καβλώδια)


received_252478972818674~2.jpeg


:lolsign: :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top