τελικά τα καλώδια ακούγονται





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
... περνα το σε κασσετα... και στειλτο μου να το ακουσω... "εσυ τι επαιζες?" να ρωτησω...ή να μη ρωτησω καλητερα... 🐒
εγώ ήμουν στα special thanks :laugh: :lolsign:
προαγωγός ,συμμετοχή σε στίχους και ηχογράφηση :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καταλαβα επαιζες το βοθρο απο πισω.. μπακιν βοκαλς.. πολυ μπακιν βοκαλζ.... 🐒
ειχα και γω μια μπαντα στο λυκειο... μαντεπσε οι μισοι μεινανε οι αλλοι μισοι περασαν.. και γω στη μεση.. 🐒
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
καταλαβα επαιζες το βοθρο απο πισω.. μπσκιν βοκαλς.. πολυ μπακιν βοκαλζ.... 🐒
ειχα και γω μια μπαντα στο λυκειο... μαντεπσε οι μισοι μεινανε οι αλλοι μισοι περασαν.. και γω στη μεση.. 🐒
ήμουν το μοναδικό ανθρώπινο πρόσωπο για τον έξω κόσμο που είχε ΜΚ2....και ρειβάς τότε
φαντάζεσαι το ότι να ναι που ήμασταν :lolsign:

θυμάμαι επηρεασμένος από την ηλεκτρική που ακούγεται στο ρεφρέν

είχαμε φτιάξει και ένα τραγούδι black death πωςταλεν nightwish στυλ με hiphop....
τι χρόνια! :cry:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@daharis666 Οι Nightwish δεν παίζουν black metal και το να γράφεις τις λέξεις black metal και hip-hop στην ίδια πρόταση, είναι βλασφημία! Επίσης, οι Active Member παίζουν low bap, όχι hip-hop, άσχετε! Τέλος, το δικό μου demo (έπαιζα τύμπανα) το γράψαμε σε CD κι έχω τα τραγούδια σε mp3. Minidisc κι αηδίες...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι να πω κι εγώ που έχω φάει το bullying της αρκούδας επειδή "άλλαξα στρατόπεδο"... Να'σου οι κομψές ( και μη ) επιθέσεις περί αβανταδορισμού, να'σου και ο χλευασμός όταν απο λάθος μέτρηση είπα ότι τα ηχεία μου έχουν 4" γούφερ ( βέβαια, όταν επανήλθα με τις σωστές διαστάσεις, φάνηκε πόσο αφελείς και κακόβουλοι είναι μερικοί μερικοί ). Τόλμησα να πω και το κορυφαίο ότι δεν με τρελαίνουν οι διαφορές που ακούω μεταξύ καλωδίων συγκριτικά με άλλες τροποποιήσεις στον τρόπο που παίζει το σύστημά μου, ωωωωωωω ρε πανηγύρια. Προσβολές υπήρχαν εκατέρωθεν και μη γελιόμαστε. Απλά κάποιοι τολμήσαμε να τα πούμε κατάμουτρα, κάποιοι το κάνουν συγκεκαλυμμένα, με μια δόση δήθεν χιούμορ, με αρκετή δόση τρολαρίσματος και όταν τα βρουν σκούρα, ζητούν αυστηρή τήρηση των κανονισμών ( γιατί, μόνο τότε τους θυμούνται ).

Προσωπικά, την απάντηση του @costas EAR περί των επιδράσεων των χαρακτηριστικών των καλωδίων, την έχω αποθηκεύσει στα αγαπημένα μου, είναι κάτι που είχα ζητήσει και στο παρελθόν. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάμε στα καλώδια και ει δυνατόν, ματσάρουμε τα χαρακτηριστικά όλων των συσκευών ( παθητικών και μη ) που συμμετέχουν στο σύστημα ( ποια χαρακτηριστικά δηλαδή των μηχανημάτων έχουν σημασία να κοιτάζουμε και πως τα ματσάρουμε ).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
@daharis666 Οι Nightwish δεν παίζουν black metal και το να γράφεις τις λέξεις black metal και hip-hop στην ίδια πρόταση, είναι βλασφημία! Επίσης, οι Active Member παίζουν low bap, όχι hip-hop, άσχετε! Τέλος, το δικό μου demo (έπαιζα τύμπανα) το γράψαμε σε CD κι έχω τα τραγούδια σε mp3. Minidisc κι αηδίες...
μα δεν τα ξέρω τα είδη σας και πως διαχωρίζονται γι αυτό τα λέω ταπωςταλεν

ναι καλό μου ξέρω
αλλά εκείνα τα χρόνια δεν είχαμε κατασταλάξει στα ακούσματα...ήταν αρχή των μαχών διαχωρισμού....
χιχοπ,lowbap ήταν έννοιες που καθιερώθηκαν ως εχθρικές-αντιφατικές λίγο αργότερα

δηλαδή ακόμα μπορούσαμε να ακούμε terror X crew και καπάκι ημισκούμπρια χωρίς να πέσει ξύλο :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... εγω ειμουν αντιφα-ση σχετη καθοτι εκανα παρεα με ολα τα πηγαδακια ... και αυτο για να μη θυμαμαι τιποτα τελικα απολα αυτα. :smoke:
οποτε εκανα παρεα με τους μεταλοπανκιδες , τους ελεκτρονικς-τεκνο , τους σκυλαδες .... χιπ χοπ και γενικα ελληνικη σκηνη ακουγαν οι παρεες εκτως σχολειου... 🐒
ματσάρουμε
γενικα ακολουθα τις οδηγιες(συνηθως ) οπισθεν των συσκευων , rca->rca , hdmi -> hdmi...κοκ... 🐒
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
γενικα ακολουθα τις οδηγιες(συνηθως ) οπισθεν των συσκευων , rca->rca , hdmi -> hdmi...κοκ...
Πςςςςς, δεν το είχα φανταστεί!! Τόσο απλό ήταν;;; :p :p :p

Εννοώ αν υπάρχουν χαρακτηριστικά μηχανημάτων που πρέπει να λαμβάνουμε υπ'όψιν, για παράδειγμα αντίσταση εισόδου του ενός προς αντίσταση εξόδου του άλλου. ΑΝ έχει σημασία κάτι τέτοιο, u know. Δηλαδή, πιο πολύ με απασχολεί πια μήπως και με ποιο τρόπο πρέπει να ασχοληθώ με τέτοιου είδους χαρακτηριστικά, παρά με το πως έχει ακούσει ο καθένας το τάδε καλώδιο στο σύστημά του που αποτελείται απο εντελώς διαφορετικά μηχανήματα, παίζει σε ένα εντελώς διαφορετικό χώρο και που όπως έχω συνειδητοποιήσει, η πληροφορία πάντα είναι εκεί μέσα στο πρόγραμμα, και το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος που παρέχεται στον ακροατή μέσω των - όπως εγώ τις αποκαλώ - μικροϊσοσταθμίσεων που κάνει το κάθε καλώδιο βάσει των ηλεκτρικών του χαρακτηριστικών.
Αυτό που προσωπικά έχω καταλάβει είναι ότι κανένα καλώδιο δεν απορρίπτει πληροφορίες ( ένα σοβαρά υλοποιημένο καλώδιο, δεν μιλάω για κοτετσόσυρμα ), αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος που τονώνει / υποβαθμίζει συχνοτικές περιοχές, άρα προβάλει ή εξασθενίζει τις πληροφορίες. Φυσικά και οι περισσότεροι καταλαβαίνετε τι εννοώ και δεν είναι ότι ανακάλυψα τον τροχό ένα πράγμα, αλλά ως ένας δήθεν "κολαούζος" προτιμώ πια να μου δώσει κάποιος συμβουλή για το τί πραγματικά ( τεκμηριωμένα ) πρέπει να προσέξω, κάτι που 99% θα με οδηγήσει σε διάθεση μικρότερου ποσού, με ένα όφελος που μπορώ να διαθέσω σαν budget εκεί που πραγματικά πονάει το σύστημά μου, στη δική μου περίπτωση, στον χώρο.
Για να παραμείνω εντός θέματος, φυσικά και ακούγονται τα καλώδια, αλλά αξίζει να αναρωτηθούμε, αν έχουμε πραγματικά ανάγκη αυτό που ακούμε με τις αλλαγές τους, αν αξίζει την επένδυση και μήπως με λιγότερα ή ακόμα και ίδια ποσά, μπορούμε να επιτύχουμε κάτι πολύ πιο σωστό. Και όταν με τα ίδια ακριβώς καλώδια και με λίγο παιχνίδι on - off axis αλλάζει τόσο πολύ η συμπεριφορά του συστήματος ( προφανώς σε συνεργασία και με τον ίδιο τον χώρο ), είναι να αρχίζει να το ξανασκέφτεται κάποιος ως προς τα καλώδια και τη σπουδαιότητά τους στην αλυσίδα του ηχοσυστήματος.
Κάποοι μπορεί να είστε πολύ έμπειροι και αυτά που έχω μάθει τον τελευταίο χρόνο να τα θεωρείτε δεδομένα πια. Υπάρχουν όμως αρκετοί νέοι ( το έχω ξαναπεί ) όπως πρακτικά ήμουν ( και εξακολουθώ να είμαι ) κι εγώ πριν ένα χρόνο που κανείς δεν τους είχε επισημάνει αυτές τις τόσο ουσιώδεις λεπτομέρειες. Ένας νέος λοιπόν ( ένας λιγότερο έμπειρος, έστω ) που έχει στήσει ένα σύστημα σε ένα χώρο που τσιρίζει, που ενοχλεί, ποια πληροφορία πρέπει να πάρει; Ότι δικαίως σκοπεύει να "διορθώσει" το χάος με τα καλώδια ή ότι υπάρχουν παράμετροι που έχει παραβλέψει και να δοθούν συμβουλές με έμφαση σε αυτές τις παραμέτρους ώστε να φτάσει το σύστημα και τον χώρο στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν ξέρω πως το σκέφτονται τα όσα νέα μέλη του forum, αλλά παίδες, όταν εγώ γράφτηκα εδώ, είχα την εντύπωση ότι συμμετέχουν μέλη γνώστες του αντικειμένου, έμπειρα, που θα μου δώσουν μια συμβουλη σωστή και όχι αυτές που δίνουν τα καταστήματα για να πλασάρουν εμπορεύματα που έχουν στόχο να πουλήσουν ή περιοδικά που δυστυχώς γνωρίζουμε πως λειτουργούν ( δυστυχώς, με αυτά που έχω διαπιστώσει, δεν είμαι διατεθειμένος να ασχοληθώ με το αν υπάρχουν περιοδικά που κάνουν σωστά τη δουλειά τους, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ).
Μπορεί να έκανα λάθος και να είχα θεοποιήσει αδίκως το avsite ( μπορεί και όχι ), αλλά εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Γι'αυτό και ενώ στις αρχές ( όταν είχα εγγραφεί αρχικά ) με ενοχλούσε η στάση του Κώστα ( ναι, γίνεται ειρωνικός και ωμός ώρες ώρες ), τώρα επεξεργάζομαι ( και συνήθως απορροφώ ) αυτά που τόσο ο Κώστας, όσο και ο Bhutia και ο dimi γράφουν. Αν ποτέ γράψουν κάτι λάθος, ας βγει η "αντίπαλη" πλευρά να το καταρρίψει με αντικειμενικά επιχειρήματα. Το να κατηγορούν όμως στείρα για αβανταδορισμό, κλακαδορισμό και ό,τι άλλο παρόμοιο, είναι παντελώς άστοχο και δεν βοηθά σε τίποτα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ξαναδιαβασε αυτο που λεει ο Κωστας, εξηγει πως λειτουργουν, και πες μας τι δε καταλαβαινεις απο αυτο που λεει, μετα σκεψου πως θα τον εφαρμοσεις στο συστημα σου. 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.........παρε 10 μετρα το καλωδιο το μαβρο και ξεκινα να παιζεις με το πσαλιδι, ρηξε και καμμια μετρηση... 🐒
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
... ξαναδιαβασε αυτο που λεει ο Κωστας, εξηγει πως λειτουργουν, και πες μας τι δε καταλαβαινεις απο αυτο που λεει, μετα σκεψου πως θα τον εφαρμοσεις στο συστημα σου. 8-)
Αυτό λέω, ως προς τα καλώδια το έκανε σαφές, σχεδόν μασημένη τροφή ( θα ήταν μασημένη σε επίπεδο "νιανιά" αν του λέγαμε μηχανήματα και έδινε απαντήσεις για το ποιο καλώδιο ματσάρει ακριβώς :p ).
Aν κάποιος διαφωνεί, ας πει για ποιον ακριβώς λόγο. Όχι όμως με βάση τις ακουστικές του εμπειρίες, σε ένα Α ηχοσύστημα, μέσα σε ένα Β χώρο, γιατί εγώ έχω το Γ ηχοσύστημα στον Δ χώρο. Αν βάλουμε στην εξίσωση και τον παράγοντα του προσωπικού γούστου, ωωωωω,ρε μάνα μου, τη χάσαμε τη μπάλα.
Το να κατηγορούνται άτομα ( μεταξύ των οποίων κι εγώ ) για αβανταδορισμό επειδή ( τείνουμε να ) βλέπουμε την αναπαραγωγή της μουσικής υπό διαφορετικό πρίσμα, είναι άδικο και αν θεωρείται το φιλτράρισμα της παρεχόμενης μέσω του forum πληροφορίας αντιδημοκρατικό, εξίσου αντιδημοκρατικό και προσβλητικό είναι να μην έχει δικαίωμα κάποιος να αναθεωρήσει τις απόψεις του και να θεωρείται μέλος μιας κλίκας για το όποιο όφελος στο οποίο οι εκτός της δήθεν κλίκας νομίζουν ότι ο μετανοούντας μπορεί να υπολογίζει.
Αυτά ως απάντηση στα περί αβανταδορισμού που ειπώθηκε παραπάνω, έχοντας δεχτεί αξιοσημείωτο bullying κατά καιρούς. Παραδέχομαι ότι αντιστοίχως κατά καιρούς έχω πει και αρκετές μπούρδες στη προσπάθειά μου να αποκωδικοποιήσω τον καταιγισμό πληροφοριών που δέχομαι, αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω δεχτεί "κριτική" μόνο για τις μπούρδες, αλλά και για την αλλαγή της φιλοσοφίας μου, κάτι που για κάποιο λόγο, χωρίς να αποτελώ καμία εξέχουσα προσωπικότητα του forum, φάνηκε να ενοχλεί.
 




Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top