τελικά τα καλώδια ακούγονται

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό λέω, ως προς τα καλώδια το έκανε σαφές, σχεδόν μασημένη τροφή ( θα ήταν μασημένη σε επίπεδο "νιανιά" αν του λέγαμε μηχανήματα και έδινε απαντήσεις για το ποιο καλώδιο ματσάρει ακριβώς :p ).
Aν κάποιος διαφωνεί, ας πει για ποιον ακριβώς λόγο. Όχι όμως με βάση τις ακουστικές του εμπειρίες, σε ένα Α ηχοσύστημα, μέσα σε ένα Β χώρο, γιατί εγώ έχω το Γ ηχοσύστημα στον Δ χώρο. Αν βάλουμε στην εξίσωση και τον παράγοντα του προσωπικού γούστου, ωωωωω,ρε μάνα μου, τη χάσαμε τη μπάλα.
Το να κατηγορούνται άτομα ( μεταξύ των οποίων κι εγώ ) για αβανταδορισμό επειδή ( τείνουμε να ) βλέπουμε την αναπαραγωγή της μουσικής υπό διαφορετικό πρίσμα, είναι άδικο και αν θεωρείται το φιλτράρισμα της παρεχόμενης μέσω του forum πληροφορίας αντιδημοκρατικό, εξίσου αντιδημοκρατικό και προσβλητικό είναι να μην έχει δικαίωμα κάποιος να αναθεωρήσει τις απόψεις του και να θεωρείται μέλος μιας κλίκας για το όποιο όφελος στο οποίο οι εκτός της δήθεν κλίκας νομίζουν ότι ο μετανοούντας μπορεί να υπολογίζει.
Αυτά ως απάντηση στα περί αβανταδορισμού που ειπώθηκε παραπάνω, έχοντας δεχτεί αξιοσημείωτο bullying κατά καιρούς. Παραδέχομαι ότι αντιστοίχως κατά καιρούς έχω πει και αρκετές μπούρδες στη προσπάθειά μου να αποκωδικοποιήσω τον καταιγισμό πληροφοριών που δέχομαι, αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω δεχτεί "κριτική" μόνο για τις μπούρδες, αλλά και για την αλλαγή της φιλοσοφίας μου, κάτι που για κάποιο λόγο, χωρίς να αποτελώ καμία εξέχουσα προσωπικότητα του forum, φάνηκε να ενοχλεί.
Εσύ τώρα έχεις να μεγαλώσεις παιδί οπότε καλά κάνεις και σταμάτησες να ασχολείσαι με τα καλώδια.
Εμείς που τα μεγαλώσαμε τα παιδιά μας μπορούμε να παίζουμε και με κανένα καλώδιο που και που
Άσε που μέχρι τότε θα έχεις ωριμάσει και θα ξανά αλλάξεις γνώμη :p :p
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν ποτέ γράψουν κάτι λάθος, ας βγει η "αντίπαλη" πλευρά να το καταρρίψει με αντικειμενικά επιχειρήματα.
Για ποιο λόγο να μπει η "αντίπαλη πλευρά" στη διαδικασία; Με τι κίνητρο ή συμφέρον;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Για ποιο λόγο να μπει η "αντίπαλη πλευρά" στη διαδικασία; Με τι κίνητρο ή συμφέρον;
Κίνητρο: Η προαγωγή του διαλόγου και της γνώσης.
Συμφέρον: Κανένα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
και αυτο καθοτι ειναι ενας δικτιακος τοπος μαζωξης και μαζοχής, τον κραταμε κατα το δυνατο καθαρο απο ζιζανια 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Για ποιο λόγο να μπει η "αντίπαλη πλευρά" στη διαδικασία; Με τι κίνητρο ή συμφέρον;
εν ολίγοις παραδέχεσαι ευθέως πως αυτή η "πλευρά" συμμετέχει μόνο με κίνητρο και συμφέρον.

Well done.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Κίνητρο: Η προαγωγή του διαλόγου και της γνώσης.
Συμφέρον: Κανένα.
Ωραία. Συμπληρώνω εδώ πως στο φόρουμ αυτό η στήριξη που έχουν οι 3 είναι πρακτικά καθολική, από διαχείριση και μέλη. Συνεπώς μια κόντρα μόνο ψυχοφθόρα διαδικασία μπορεί να έιναι.

Συνεπώς η απουσία αντιλόγου καλό είναι να μην ερμηνεύεται ως έμπρακτη επιβεβαίωση....
εν ολίγοις παραδέχεσαι ευθέως πως αυτή η "πλευρά" συμμετέχει μόνο με κίνητρο και συμφέρον.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Το "παραδέχομαι"! :biggrin:

Well done.
Σώπα καημένε, σιγά το πράμα....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569

🐒
πραγματικα δεν βγαζω ακρη με αυτα που λες... καθοτι φενονται κυριως προσωπικες εκτιμησεις που δεν γνωριζω(και δε μου πεφτει και πολυ λογος) κατα ποσο ισχυουν πληρως... μπορει να εχεις δικιο, μπορει να εχεις εν μερη δικιο μπορει και οχι.
υπαρχουν 2 πλευρες? οι καλωδιολαγνοι και οι καλωδιομαχοι ? ...οι χαλιενταδες και οι μη χαλιενταδες ?! κυριως ειναι αυτοι που μιλανε με αντικειμενη-επιστημονικη τεκμηριωση και οι "τυπου αρνητες" της βασιζομενοι σε αφθαιρετες προσωπικες αντιληψεις .. (ή πχιο απλα αυτοι που εχουν και αυτοι που δεν εχουν αισθηση του χιουμορ) :smoke:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εσύ τώρα έχεις να μεγαλώσεις παιδί οπότε καλά κάνεις και σταμάτησες να ασχολείσαι με τα καλώδια.
Εμείς που τα μεγαλώσαμε τα παιδιά μας μπορούμε να παίζουμε και με κανένα καλώδιο που και που
Άσε που μέχρι τότε θα έχεις ωριμάσει και θα ξανά αλλάξεις γνώμη :p :p
Άσε, έχω λιώσει στο ντάντεμα ( απο επιλογή μου, εννοείται ) και στον ελεύθερο χρόνο βολτάρουμε! Θα δω αν είμαι ξεκούραστος σήμερα, ίιιισως ανάψω λίγο τα μηχανάκια μου να ακούσει λίγη κλασική το παιδί, γιατί την έχει πλακώσει η μάνα της στη Φουρέιρα ( μπλιαχ! ).

@Astronaut Jr. ξεπερασε το... εχει περασει καιρος...
αυτα συμβαίνουν οταν καποιοι μπερδευουν τον ιντερνετικο βιο με το (ταχα μου) πραγματικο. 🐒
Καλά, εννοείται. Απλά επειδή έγινε αναφορά, είπα να πεταχτώ λίγο μετά απο αρκετό καιρό απραξίας στο forum.

Για ποιο λόγο να μπει η "αντίπαλη πλευρά" στη διαδικασία; Με τι κίνητρο ή συμφέρον;
Η αλήθεια είναι ότι η ανταλλαγή απόψεων δεν έβλαψε ποτέ κανένα, η αντιπαράθεση απο την άλλη, στη καλύτερη περίπτωση μπερδεύει αυτόν που δεν ξέρει ούτε τα βασικά ( ειδικά όταν δεν γνωρίζει ότι δεν γνωρίζει και νομίζει ότι γνωριζει, καλή ώρα, εγώ ). Προσωπικά, δέχομαι ( χωρίς να κάνω σημαία μου ) ότι τα καλώδια ακούγονται. Όταν γεμάτος ενθουσιασμό ήρθα να μοιραστώ την εμπειρία μου για το ποσοστό βελτίωσης της πιο σχολαστικής ρύθμισης του συστήματος στον χώρο και πόσα παραπάνω οφέλη είχα έναντι του πειραματισμού με τα καλώδια ( χωρίς να έχω ασχοληθεί με τα βασικά ), η ειρωνία πήγε σύννεφο. Θεωρείς ότι κάποιος νέος στο χώρο γνωρίζει αυτά που οι περισσότεροι θεωρείτε δεδομένα...?
Για ένα πραγματικά "προχωρημένο" χρήστη ( με σωστό χώρο, σωστά στημένο το σύστημα μέσα σε αυτόν ), μπορούν να ατναλλάξουν απόψεις, τί τους έκατσε καλύτερα στο αυτί, ξέρω'γω, αν και κατά τη γνώμη μου, πάντα θα υπάρχει κάτι να γίνει και που θα "χτυπήσει" την επιρροή του οποιουδήποτε καλωδίου στο τελικό αποτέλεσμα ( αναλογιζόμενος τα μικρά ποσοστά μεταβολής, βελτίωση τα αποκαλούν, που επιφέρει η αλλαγή τους ). Απέναντι όμως σε ένα χρήστη που δείχνει ότι δεν έχει κάνει ούτε τα βασικά, οφείλουν να ξεκαθαρίσουν ποια είναι αυτά τα βασικά και πότε κάποιος μπορεί να θεωρηθεί έτοιμος να ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες.
Και για να μιλήσω ανοιχτά, αβανταδόρους και υποστηρικτές μπορεί να δει μόνο κάποιος που προσβλέπει στην ύπαρξη αυτών, οι οποίοι του είναι χρήσιμοι για να θεωρήσει εαυτόν "γνώστη", άρα ανώτερο των αβανταδόρων, των "αυλικών". Εγώ ρε παίδες δεν βλέπω αναζήτηση αβανταδόρων στη στάση του Κώστα για παράδειγμα. Αγανάκτηση βλέπω που έχει περάσει απο αρκετά στάδια μέχρι να δει ( ακούσει ) το φως ( τον ήχο ) το(ν) αληθινό ( και καλά να είναι, να τον χαίρεται, τόσοι άνεργοι σοβατζήδες είναι εκεί έξω ) και φοβάται να κάνει εμφύτευση μαλλιών μήπως καραφλιάσει πάλι με αυτά που διαβάζει και πάει τζάμπα το ποσό με το οποίο θα αγόραζε ένα sub ακόμα. Απο το τόσο κράξιμο που έχω φάει εδώ μέσα, το πιο υγιές και ωφέλιμο είναι αυτό του Κώστα ( οκ, οι Dimi δεν έχει ρίξει πολύ νομίζω, ο Bhutia καθόλου ), γιατί παρόλο που δεν μπορώ να υλοποιήσω προς το παρόν αυτό που έχω συλλάβει σαν ιδέα απο τα λεγόμενά του(ς), τουλάχιστον σταμάτησα να ασχολούμαι με ανούσια ( για τη δική μου περίπτωση τουλάχιστον ) πράγματα.


@costas EAR για πες βρε, τί κέρδισα τώρα που σου έκανα "αβάντα"?
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
γκραβα τελειωσα.. :smoke:
Τα Γκραβα οταν τα πρωτοειδα νομιζα οτι ηταν φυλακες. Αστειευομαι αλλα δε μοιαζουν αρκετα ρε συ ? Ειναι και στη σειρα ολα μαζι και φαινονται σαν prison complex. Τυχεροι οσοι μεγαλωσαν επαρχια (συν το οτι μ.ο. ηλικιας καθηγητων ηταν 30 ετων -νεοι ανθρωποι ακομπλεξαριστοι).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... το ιδιο σκοπο εξυπηρετουσαν, και καπου ισως και να τον πετυχαν... 🐒
Φαννυ χαου θιγκς γουερκ ... δικος μου μεσος ορος ηλικιας καθηγητων ηταν στα ορια συνταξιοδοτησης, και αν μαντευω σωστα τη διαφορα ηλικιας που εχουμε...τοτε επεσα στη φουρνια των δικων σου.... καλοι ανθρωποι πρεπει να ηταν δεν ειχα πολλα παρε δωσε μαζι τους... νομιζω οτι αυτο το ακομπλεξαριστο πετυχαν να το μεταφερουν και σε μας τα ζωα .....:smoke:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
@costas EAR για πες βρε, τί κέρδισα τώρα που σου έκανα "αβάντα"?
Από μένα προφανώς τίποτα, αλλά από κάποιους άλλους που βλέπουν εχθρικά την αντίθετη άποψη από τη δική τους, κερδίζεις έχθρα, αντιπαλότητα.

Δυστυχώς η σύγχρονη μορφή απρόσωπης επικοινωνίας μέσω κοινωνικών δομών στο ίντερνετ, δίνει αφενός το βήμα σε κάθε κουφιοκέφαλο, ώστε να μπορεί να διαδώσει την κουταμαρα του, ακόμα κι αν μιλάει για επίπεδη γη, κι αφετέρου ομαδοποιεί ανθρώπινα σύνολα, που δεν βλέπουν την "άλλη άποψη" με κριτική διάθεση, αλλά με έλλειψη εμπιστοσύνης και με εχθρικότητα, γεγονός που οδηγεί σε διχασμό και εχθρική στάση.

Η έλλειψη διάθεσης για αντιπαραβολή επιχειρημάτων, με αντικειμενικότητα και κατανόηση της άλλης πλευράς, είναι το σημαντικότερο πρόβλημα, και το βλέπουμε με χίλιους δυό τρόπους, μέχρι και με την δήθεν θιγμένη προσωπικότητα που εγκαταλείπει το φόρουμ, επειδή δε συμφωνούν με τα ανυπόστατα "πιστεύω" του.

Η βόλεψη αυτών των ανθρώπων σε εικονικές παρέες ατόμων που έχουν όλοι την ίδια με αυτόν άποψη, είναι ο εύκολος δρόμος της αποδοχής, οπότε επιλέγει συνειδητά να ζει σε μια αποκομμένη από την πραγματικότητα εικονική αλήθεια, ακόμα κι αυτήν της επίπεδης γης.

Συνήθως αυτές οι ομάδες ατόμων, βλέπουν εχθρικά κάθε ελεγκτικό μηχανισμό, είτε πρόκειται για το κράτος (πλάθοντας αλλεπάλληλες θεωρίες συνωμοσίας) είτε πρόκειται μέχρι για την διοίκηση ενός φόρουμ (πλάθοντας πλεκτάνες συμφερόντων και σκοπιμοτήτων των διαχειριστών εναντίων τους).

Οι συγκεντρώσεις των απανταχού Μάπετ, όπου με σοβαρότητα και πίστη στις πεποιθήσεις τους κοινοποιούν με απαράμιλλη αυτοπεποίθηση και υπερηφάνια βίντεο του τύπου "ολγουειζ του θερτι", μπορεί να φαίνεται σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο ως μια γελοιότητα ανάξια πτυέλου, ωστόσο στους συμμετέχοντες είναι κατόρθωμα το κάθε συμπέρασμα αυτών των συγκεντρώσεων και άτυπων αδόκιμων τεχνικής φύσεως οδηγών βελτίωσης που πιστεύουν.

Βεβαίως η λύση έρχεται μόνο δια της τριβής με την αντίθετη άποψη, αλλά χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και κυρίως για να αντιμετωπίσει ο καθένας ξεχωριστά το γεγονός ότι είναι λάθος αυτά που πιστεύει τόσα χρόνια.

Είναι λίγοι μεταξύ μας αυτοί που έχουν την τόλμη να πουν πόσο μ@λάκες ήταν όλα αυτά τα χρόνια, πόσα αλλεπάλληλα λάθη έκαναν, πόσες λάθος αγορές, πόσο γελοίο ήταν το σκεπτικό τους επί σειράς ετών.

Εσύ αγαπητέ μου άγνωστε, έχεις κάνει ένα μικρό βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση, αναγνωρίζοντας τα λάθη σου, τουλάχιστον κάποια από αυτά.
Αυτό είναι το προσωπικό σου κέρδος.

Η ευτυχία της καθημερινής επιβράβευσης από την πρώην κλίκα σου, πλέον σου λείπει. Αυτοί τώρα θα είναι απέναντί σου, να σου επιτίθονται με κάθε ευκαιρία.

Ωστόσο, πρόκειται για εικονική ευτυχία, διότι το κυνηγητό της καθημερινής επιβράβευσης είναι ένδειξη κενού και συναισθηματικών προβλημάτων, που φτάνουν μέχρι την κατάθλιψη.

Δεν χρειάζεται να έχεις την ευλογία κανενός, ούτε καθημερινά, ούτε ποτέ.

Δεν έπαθε τίποτα ο Κογιας που τον σκυλοβρίζουν το 99% του ελληνικού χαϊεντόκοσμου εδώ και 30 χρόνια, με χαρακτηρισμούς πραγματικά απαράδεκτους, και τι δε του'χουν πει..

Οπότε, η συμβουλή μου είναι: χαλαρά.

Τίποτα δε κερδίζεις ούτε από μένα, όταν μου κάνεις "αβάντα" όπως λες, και τίποτα δε χάνεις από την άλλη πλευρά, που εικονικά σου επιτίθενται.

Είναι όλα μια ανοησία.
Μόνο η αναγνώριση των λαθών σου έχει αξία.

Το καλύτερο που μπορεί να σου κάνει κανείς, είναι δριμύτατη κριτική, σημαίνει ότι είναι αισιόδοξος, ότι βλέπει την πιθανότητα να γίνεις καλύτερος, αναγνωρίζοντας λάθη σου. Προσωπικά θα σε κράζω όσο γίνεται, κάθε φορά που νομίζω πως χρειάζεται. Κάνοντας "αβάντα" σε μένα, ίσως να κερδίσεις λίγο πιο σκληρό κράξιμο, μη περιμένεις κάτι άλλο. ;)


Κι ένα ευχάριστο διάλειμμα:

 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
η στεγνη μεθοδος που ακολουθειται σε τετοια φαινομενα ειναι η μονη ανθρωπινη και πετυχημενη. Οποια περισσοτερο ελαστικη, κινδυνευει να παρεξηγηθει και να παρερμηνευτει με αποτελεσμα να ειναι αποτυχημενη. 🐒
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αυτό που όλα τα νήματα στο τέλος καταλήγουν σε ψυχανάλυση της πλάκας ;
Από όπου και αν το πιάσεις στο τέλος μάλλον ψάχνουμε για επιβράβευση παρά για να ακούσουμε τον άλλον.

Σαν να σου λέει ο γιατρός χάσε κανά κιλό γιατί θα πας χαμένος και εσύ να απαντάς γιατί μου κάνεις μπούλινγκ , είσαι ρατσιστής και προσβλητικός, έχω ένα θείο που είναι 50 κιλά παραπάνω από εμένα και είναι μια χαρά ενώ ο άλλος που ήταν κοκκαλιάρης πέθανε από καρκίνο.
Βρε καλέ μου άνθρωπε δεν μιλάμε για το εγώ σου, για την υγεία σου μιλάμε.
Όχι αυτός, εκεί. Με πρόσβαλες , με είπες χοντρό και ότι δεν ξέρω να τρώω.
Μετά πάει στον χασάπη και ψωνίζει από σβέρκο. :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Φτιάξτε ένα νήμα να βάζουμε κανα δικό μας, για κριτική και γέλιο... :p
υπάρχει....πάμε up :biggrin:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top