τι να πει κανεις για αυτο,οτι ηταν ακροατες χωρις ακουστικη εμπειρια ??αμ δε.


Z

Zdimis

Guest
Υπάρχει ένας εστω εδω μέσα που πιστευει οτι 14 στους 38 διαλεξαν το φτηνο συστημα ,14 δεν ακουσαν ικανες διαφοροποιησεις στην αναπαραγωγή ,και 10 ΜΟΝΟ προτιμησαν το ακριβο συστημα .ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΥΦΛΩΣΗ 2 ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΝΑ ΡΕΖΙΛΕΥΟΝΤΑΙ απο κουφαμαρα mμιλώντας για το συολο των χομπιστων με ενα 30% να ακουει τελικά με τροπο που εχει νοημα να ΠΛΗΡΩΝΕΙ??
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
2Χ300 στα 4ohm
https://www.amazon.com/Behringer-A500-BEHRINGER/dp/B000CZ0RL0

85 ευαισθησία το ΑTC
http://www.traveltraxaudio.com/atc/scm12.htm

Δεν επιμένω, αλλα μου φαινεται πιθανό...να υποοδηγουνται απο τον ακριβότερο ενισχυτή (ΥΒΑ).
Ας πει άλλος

Όσο για το σκαλωμα..
Χώρος-ηχείο-οδήγηση. Αυτο ειναι το ζουμί. Ολα τα αλλα ειναι χαϊεντιές:gotcha:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Συμφωνω αλλα ο Μπερι δεν ειναι 2Χ300 https://www.thomann.de/gb/behringer_a500_studioendstufe.htm
Απο το site της εταιρίας, επιβεβαιώνει το 2X300 στα 4ohm
https://m.music-group.com/Categorie...ifiers/Studio-Monitor-Amplifiers/A500/p/P0217

Μηπως ειναι αλλο μοντέλο, περίεργο που δίνουν αλλα νούμερα απο το thomann...

Προσωπικά δεν τον ξέρω τον ενισχυτή.
 


Z

Zdimis

Guest
Δεν ειναι στα watt ο θεμα,μαλλον στην κουφαμαρα η εν πασει περιπτωση στην ακουστικη αδυναμία της πλειοψηφιας των εμπλεκομενων με το χομπι. Αν ηξεραν εβλεπαν τι ακουν 36 στους 38 θα ελεγαν οτι η συγκριση ειναι ΓΕΛΟΙΑ και το ακριβο συστημα οχι απλώς παιζει καλυτερα ΑΛΛΑ προκειται για Γελοια ΣΥΓΚΡΙΣΗ
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Και κάπου εδώ τελειώνουν τα επιχειρήματα ότι τα ποταπά μπερι δεν είναι καλά ενισχυτικά γιατί δεν έχουν ωραίες χροιές κι άλλες τέτοιες χαϊεντοεξυπνάδες. :gotcha:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Υπάρχει ένας εστω εδω μέσα που πιστευει οτι 14 στους 38 διαλεξαν το φτηνο συστημα ,14 δεν ακουσαν ικανες διαφοροποιησεις στην αναπαραγωγή ,και 10 ΜΟΝΟ προτιμησαν το ακριβο συστημα .ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΥΦΛΩΣΗ 2 ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΝΑ ΡΕΖΙΛΕΥΟΝΤΑΙ απο κουφαμαρα mμιλώντας για το συολο των χομπιστων με ενα 30% να ακουει τελικά με τροπο που εχει νοημα να ΠΛΗΡΩΝΕΙ??
Ούτε καν αυτό, υποθέτω. Το τεστ θα ήταν πλήρες - και θα έλεγε πολύ περισσότερα - αν είχε επαναληφθεί κάποιες ακόμη φορές σε διαφορετική χρονική στιγμή (σε άλλη μέρα), κάθε φορά και με διαφορετικό πρόγραμμα, και κάθε ακροατής να παρακολουθείται συναρτήσει του χρόνου. Θέλω να πω δηλαδή, αυτοί οι δέκα που επέλεξαν το ακριβό σύστημα, θα διατηρούσαν την επιλογή τους σε όλες τις συνεδρίες, σε όλα τα τεστ; Ή θα περιφέρονταν από 'δώ κι από 'κεί; Ομοίως και οι άλλοι.

Η διενέργεια ενός τυφού τεστ λέει κάτι. Η επαναληψιμότητά ή η τυχαιότητά του θα έλεγαν πολύ περισσότερα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Εγώ κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ blind tests. Οι διαφορές εντοπίζονται αμέσως.
Στο minidspHD έχει 4 μνήμες για να αποθηκεύεις φίλτρα. Ο χρυσα αυτιάς του σπιτιού είναι η σύζυγος που είναι μουσικός και παντελώς αδιάφορη με τις σαχλαμάρες που κάθομαι και κάνω με τα ηχεία.
Πάντα στο τέλος αφού έχω κάνει άπειρες μετρήσεις την βάζω να ακούσει , να μου πει που ακούγεται καλύτερα. Μια φορά ΔΕΝ έχει κάνει λάθος, πάντα βρίσκει την πιο σωστή μέτρηση.
Μάλλον οι κύριοι είναι το πρόβλημα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Έτσι μπράβο. Βρέθηκε το πρόβλημα. Διότι, όπως και να το κάνουμε, το hi-end ρε παιδί μου είναι σαν τη δημοκρατία: δεν έχει αδιέξοδα!
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εγώ κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ blind tests. Οι διαφορές εντοπίζονται αμέσως.
Στο minidspHD έχει 4 μνήμες για να αποθηκεύεις φίλτρα. Ο χρυσα αυτιάς του σπιτιού είναι η σύζυγος που είναι μουσικός και παντελώς αδιάφορη με τις σαχλαμάρες που κάθομαι και κάνω με τα ηχεία.
Πάντα στο τέλος αφού έχω κάνει άπειρες μετρήσεις την βάζω να ακούσει , να μου πει που ακούγεται καλύτερα. Μια φορά ΔΕΝ έχει κάνει λάθος, πάντα βρίσκει την πιο σωστή μέτρηση.
Μάλλον οι κύριοι είναι το πρόβλημα
Εχω την εντυπωση οτι τα φιλτρα μπορουν να εισαγουν διαφορες που πολυ δυσκολα θα συναντησεις αναμεσα σε εξ ισου ικανους ενισχυτες και ειναι πολυ πιο ευκολα αντιληπτες.
Θα ειχει σως ενδιαφερον να βρεθουν δυο ενισχυτες με πολυ διαφορετικες χροιες (αλλα παρομοια χαρακτηριστικα ισχυος) και να ισοσταθμιστει ο ενας απο τους δυο ωστε να δινει ιδιες (ακουστικες) μετρησεις με τον αλλο. Να δουμε αν θα εξακολουθουσαν να ακουγονται διαφορετικα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι ο συγκεκριμένος <<ταπεινός>> Behringer είναι καλύτερος ενισχυτής μεταξύ των δύο.
Για την ιστορία...
Τον ενισχυτή αυτό θα τον βρείτε με διάφορες επωνυμίες, με ποιο γνωστή της Alesis.
Ακριβός ίδιος ενισχυτής είναι. Καθαρά Κινέζικος!!!


Τυγχάνει να έχω τον Alesis 150, ίδιος ακριβώς με τον Behringer 150, και σκοπεύω να κάνω κάποια στιγμή μια παρουσίαση στη Diy.
Λοιπόν ο ενισχυτής αυτός έχει δεχτεί πολλή περιποίηση αλλά όχι κάτι τρελό.
Το συνολικό κόστος των υλικών δεν ξεπέρασε τα 60-70 ευρώ συν άλλα τόσα που τον αγόρασα δεύτερο χέρι.
Κάποια στιγμή λοιπόν ένας φίλος μου, είχε φέρει ένα High-End θηρίο αξίας 4500 ευρώ, από χώρα του Νοτίου Ημισφαιρίου.
Κάναμε μια δοκιμή Α-Β και ο μικρός (45 watt στο κανάλι) ταπεινός Alesis, οδηγώντας <<εύκολα>> ηχεία, πάτησε χαλαρά τον μεγάλο, εκτός από τις πολύ χαμηλές συχνότητες, όπου ο μεγάλος με τα 250 watt στο κανάλι είχε τσαμπουκά.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Εχω την εντυπωση οτι τα φιλτρα μπορουν να εισαγουν διαφορες που πολυ δυσκολα θα συναντησεις αναμεσα σε εξ ισου ικανους ενισχυτες και ειναι πολυ πιο ευκολα αντιληπτες.
Θα ειχει σως ενδιαφερον να βρεθουν δυο ενισχυτες με πολυ διαφορετικες χροιες (αλλα παρομοια χαρακτηριστικα ισχυος) και να ισοσταθμιστει ο ενας απο τους δυο ωστε να δινει ιδιες (ακουστικες) μετρησεις με τον αλλο. Να δουμε αν θα εξακολουθουσαν να ακουγονται διαφορετικα.
Θα γίνει και αυτό σύντομα με επαγγελματικό ενισχυτή.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν ακροατές που πραγματικά καταλαβαίνουν διαφορές, όχι εγώ. Γιατί πολύ απλά είναι η δουλειά τους. Μουσικοί ή ηχολήπτες. Για τους δημοσιογράφους έχω τις αμφιβολίες μου γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να ξέρουμε αν το κατέχει ή όχι. Αν το τεστ γινόταν με ηχολήπτες θα το έπαιρνα σοβαρά.
Όλοι έχουμε ακουστά ανθρώπους που κουρδίζουν πιάνο με το αυτί.

Δεν είναι θέμα δημοκρατίας είναι θέμα μαγείας. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Η κάθε λύση έχει τα πλεονεκτήματά της και τα μειονεκτήματάς της , στο τέλος είναι θέμα συμβιβασμού. Χθες ήταν class A σήμερα είναι η class D
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εγώ κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ blind tests. Οι διαφορές εντοπίζονται αμέσως.
Στο minidspHD έχει 4 μνήμες για να αποθηκεύεις φίλτρα. Ο χρυσα αυτιάς του σπιτιού είναι η σύζυγος που είναι μουσικός και παντελώς αδιάφορη με τις σαχλαμάρες που κάθομαι και κάνω με τα ηχεία.
Πάντα στο τέλος αφού έχω κάνει άπειρες μετρήσεις την βάζω να ακούσει , να μου πει που ακούγεται καλύτερα. Μια φορά ΔΕΝ έχει κάνει λάθος, πάντα βρίσκει την πιο σωστή μέτρηση.
Μάλλον οι κύριοι είναι το πρόβλημα
Και στο συγκεκριμένο blind test οι διαφορές εντοπίστηκαν αμέσως....και όσοι συμμετείχαν ήταν "κάποιοι από εμάς" :
The human testers were all trained ears and used to extensively listening to high end equipments. Απλά το θέμα είναι το πως ερμηνεύεις τις διαφορές που ακούς! Είναι το διαφορετικό καλύτερο ή χειρότερο; Εκεί είναι που υπεισέρχεται η ψυχολογία της διαφήμισης...Δηλαδή αν βλέπεις από που προέρχεται το διαφορετικό υπάρχει μια τάση (σε όλους μας πιστεύω) να θεωρείς ότι είναι καλύτερο αν οι συσκευές που το παράγουν είναι χιλιάδων ευρώ....ενώ για τις φτηνές υπάρχει μια de facto απαξίωση..
Γι' αυτό σε κάποιο παλιότερο θέμα είχα προτείνει να διοργανώσουμε ένα παρόμοιας φιλοσοφίας blind test μεταξύ των μελών του φόρουμ...αλλά φυσικά δεν πήρα καμία απάντηση από κανέναν...ίσως γιατί φοβούμαστε τα αποτελέσματα; Δεν ξέρω...αλλά ακόμη ναι...επιμένω να γίνει και να δημοσιεύσουμε και εμείς τα αποτελέσματα...καλύτεροι είναι οι Ισπανοί;
 

Z

Zdimis

Guest
Παντως επανερχομενος μετα απο καιρο να πω οτι αποδυκνειεται η ακουστικη ανικανοτητα των εμπλεκομενων και οχι ο παρομοιος ηχητικος χαρακτηρας των επιμερους συσκευων.Οποιος εχει basic ακουστικη εμπειρια κ basic υγεια αυτιων θα ακουγε χαωδεις διαφορες.Τα 2/3 ομως των χομπιστων σε αυτη την ομαδα στην ισπανια κ μαλλον παντου ......ειναι για τα μπάζα.
(προσφατα ακουσα με το μυαλό μου στο ανωθι "πειραμα" σε κατι xavian 270 εναν bryston 3bsst2 σε κοντρα με κατι dennon poa 4400.
Η μερα με τη νυχτα.Σε στυλ οποιος δεν ακουγε διαφορα θαταν κουφος η στα προθυρα.)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top