τοποθετηση ηχειων

Μηνύματα
257
Reaction score
43
καλησπερα ,
οπως βλεπεται στη φωτο ο χωρος ειναι δυσκολος.
εχετε καποια ιδεα πως αλλιως να βαλω τα μπροστα ηχεια;
το σετ θα το αλλαξω σιγα σιγα,
τωρα εχω
avr - yamaha rxv-381
κεντρικο ' dali concept center
subwoofer - kef c4
και τα υπολοιπα ειναι απο ενα σετ roister 4000 που ειχα.
το δωματιο ειναι 4χ4.5 και τα χρησιμοποιω πιο πολυ για home cinema και πιο λιγο για μουσικη.
σκεφτομουν τα dali spketron 6 ως την επομενη αλλαγη.
παρακαλω δωστε καμια ιδεα πως ν αβαλω τα ηχεια , και καμια προταση για μπροστινμα ηχεια εως 500 ευρω.
 

Attachments


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επειδή έχω το ίδιο (τζάκι κέντρο στον μπροστά τοίχο) δεν πιστεύω ότι θα βρεις τρόπο να στήσεις πολυκάναλο σωστά εκτός αν αχρηστέψεις το τζάκι. Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ θα ήταν πανί στο κέντρο που θα κατεβαίνει από την οροφή και το κεντρικό να κατεβαίνει επίσης από το ταβάνι με κάποια ιδιοκατασκευή. Δύσκολα πράγματα.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
τοχα σκεφτει κιεγω για προτζεκτορα , και καπου εκει καταληγω..
απο ηχεια μπορει καποιος να μου προτείνει δυο μπροστινα για να αλλαξω τα ροιστερ;
 

gid

Μηνύματα
7.389
Reaction score
8.623
Κάποιος στις αγγελίες πουλάει τα Dali Concept 6 εντός του προϋπολογισμού σου.....
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
αγαπητέ μου έτσι όπως είναι η διαρρύθμιση ότι και να αγοράσεις δεν θα σε καλύψει-tv μπροστα απο ηχείο,κεντρικό στην δεξιά πλευρά μεγάλες αποστάσεις τα L-R.
Εγώ θα τα πουλούσα όλα και θα έπαιρνα την ακριβότερη ηχομπάρα που μπορώ και θα έμπαινε στο γείσο του τζακιού αν μπορούσε να γίνει αυτό βέβαια.
Περίμενε και άλλες απαντήσεις,κάτι θα βρεθεί
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
σκεφτομουνα να βαλω το κεντρικο κατω απο την tv , και να παρω ενα ζευγαρι βιβλιοθηκης spekτορ 2 για να τα βαλαω στα ραφια και να μειωσω και την αποσταση στα l/r.
θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα θα εχω με το αν θα επαιρνα δαπεδου (spektor 6 );
εκτος απο το μπασο το οποιο καποια στιγμη θα παρω πιο sub woofer.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
ανάμεσα στα r51 m και τα Dali spektor 2 με τον ενισχυτή που έχω ποια θα μου προτείνατε?
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Γιατι δεν βαζεις κεντρικο πανω απο το ραφακι του τζακιου και τηλεοραση απο πανω? Το αναβεις συχνα? Αυτο θα σε καλυψει για μεγαλες περιοδους
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
αυτο ηθελα να κανω , αλλα ειναι γυψοσανιδα και δεν θα κρατησει την τηλεοραση
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
αυτο ηθελα να κανω , αλλα ειναι γυψοσανιδα και δεν θα κρατησει την τηλεοραση
Περναει κατευθειαν το φουγαρο απο πισω? Δεν υπαρχει κατι να το ενισχυσεις?
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
δεν ξέρω αν έχει κενό μεταξύ του φουγάρου και της γυψοσανίδας. σκέφτομαι να φέρω ένα. γυψοσανίδα και να μου πει αν μπορώ να φτιάξω μια κατασκευη για να μπει η tv k το κεντρικό πάνω απτό τζακι
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Λογικα θα εχει. Τα φουγαρα ειναι περιπου 25-30εκ νομιζω. Εχτος και αν ειναι χτιστο αλλα εσενα ειναι με γυψοσανιδα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top