τριξιμο κουφωματων.........

Μηνύματα
81
Reaction score
1
γεια σας αλανια.....λοιπον ετοιμαζω κατι καλο σε στερεοφωνικο ηχο.......βασικα τωρα εχω ενα παλιοsurround....ωγαζει μπασο δεν λεω .....το θεμα μου ειναι οτι στο σπιτι που νοικιαζω τα κουφωματα δεν ειναι κ πολυ γερα....ξερετε παλιες πορτες ξυλινες με ενα τζαμι απο πλαστικο.....που λετε αυτα με το μπασο τριζοκοπανε....εχουν σπασει τα νευρα μου κ επειδη δεν θελω να μου την σπασει κ οταν τελειωσω το συστημα .......................αν καποιος γνψριζει καμια λυση γι αυτο το προβλημα ας μου πει.......ειναι ακρως εκνευριστικο μιλαμε.........
 

M

man

Guest
γεια σας αλανια.....λοιπον ετοιμαζω κατι καλο σε στερεοφωνικο ηχο.......βασικα τωρα εχω ενα παλιοsurround....ωγαζει μπασο δεν λεω .....το θεμα μου ειναι οτι στο σπιτι που νοικιαζω τα κουφωματα δεν ειναι κ πολυ γερα....ξερετε παλιες πορτες ξυλινες με ενα τζαμι απο πλαστικο.....που λετε αυτα με το μπασο τριζοκοπανε....εχουν σπασει τα νευρα μου κ επειδη δεν θελω να μου την σπασει κ οταν τελειωσω το συστημα .......................αν καποιος γνψριζει καμια λυση γι αυτο το προβλημα ας μου πει.......ειναι ακρως εκνευριστικο μιλαμε.........
γεια σου και σενα μαγκα μου κι αλανι μορτικο να πουμε τςςςςςς.....

δεν φταιν τα μπασα μαγκα μου τςςςςς.....

φταιει η μαγκια που 'ναι βαρια και τριζει τςςςςςς....

:142: :142: :142:

Πέρα από την πλάκα φίλε μου (και χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω) θα σου πρότεινα να ψάξεις πρώτα στο ίντερνετ βάζοντας στο google τις λέξεις "ακουστική χώρων" ή "room acoustics" και να μελετήσεις όλα τα σχετικά links που θα βρεις.
Με τον ίδιο τρόπο επίσης κι εδώ στο φόρουμ.
Και θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.
Δεν είναι τόσο απλά τα θέματα της ακουστικής και εύκολες συνταγές δεν υπάρχουν.
Και τέλος πάντων, για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για τις ακριβείς διαστάσεις του χώρου σου, τα υλικά κατασκευής, την επίπλωση, τις συσκευές του συστήματος και το είδος των ηχείων, την τοποθέτηση τους κ.τ.λ.
Καμιά διάθεση να σε πατρονάρω βεβαίως.
Κι εγώ μελετώ συνεχώς.
Καλή συνέχεια... :126:
 

Μηνύματα
81
Reaction score
1
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

ευχαριστω man!!!εισαι αλανι......
αα....κ τι να προσβαλεις ρε συ?πλακα μας κανεις....αμα δεν εχουμε κ λιγο χιουμορ στη ζωη ξεγραψε μας.....
σβησαμε!!!!ευχαριστω παντως
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

Λογικά η μόνη λύση για να μην τρίζουν οι πόρτες (λαμβάνοντας υπόψιν και τον σπιτονοικοκύρη) είναι να τις αφαιρέσεις τελείως και να τις πας στην αποθήκη.

Προφανώς αλλαγή κουφωμάτων δεν συζητάμε.
Ίσως επέμβαση στις ίδιες τις πόρτες (με καμιά σιλικόνη) για να μην τρίζουν τα τζάμια στα ξύλα.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

Ρε βγάλε τις πόρτες και βάλε κουρελούδες που είναι και ηχοαπορροφητικές!!!!!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

ο μονος ανεξοδος τροπος ειναι να ανεβασεις την ενταση τοσο ωστε να μην ακουγεται το τριξιμο :116:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

Κι εγώ ψηφίζω σιλικόνη, (διάφανη, νη μη "λερώσει" την εμφάνιση της πόρτας). Αν δεν φέρει αποτέλεσμα, τότε βλέπουμε...
 

Μηνύματα
81
Reaction score
1
Απάντηση: τριξιμο κουφωματων.........

ευχαριστω παιδια......δοκιμαζω σιλικονη κ ενημερωνω..!!!!!!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.846
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top