τσουρουφλίστηκε!!!

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
και ενω που λετε ειχα ανοιχτο τον dared - δεν επαιζε μουσικη για ωρα...ακουω ενα περιεργο ηχο απο το δεξιο ηχειο, στην αρχη λεω παει με επισκεφτηκαν και εμενα οι κλεφτες απο το παραθυρο...,
αλλα τι παρατηρω τελικα? να παιρνουν φωτια τα σωθικα μιας λάμπας του ενισχυτακου μου...

του εκλεισα τον διακοπτη, αφαιρεσα καλωδιο ρευματος και αποσυνδεσα καλωδια ηχειων...

ζημια στην λαμπα μονο ή λετε να πηρε σασι?

κλαπς κλαπς....
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Το ποιο πιθανο σεναριο για ζημια σε λαμπατο ειναι να καψει λαμπα και ασφαλεια-ες .....τα ιδια ειχα παθει και γω......τσεκαρε λοιπον αρχικα την ασφαλεια και φυσικα αλλαζεις την λαμπα.....αν εχεις καποια παλια λαμπα βαλτην και βλεπεις!!!
 


Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Το ποιο πιθανο σεναριο για ζημια σε λαμπατο ειναι να καψει λαμπα και ασφαλεια-ες .....τα ιδια ειχα παθει και γω......τσεκαρε λοιπον αρχικα την ασφαλεια και φυσικα αλλαζεις την λαμπα.....αν εχεις καποια παλια λαμπα βαλτην και βλεπεις!!!
Πολύ σωστά. Και εγώ (παρ' όλο ότι οι τεχνικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες), από εμπειρία δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποια ζημιά εκτός από την ασφάλεια της λάμπας.
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο όταν κάποια λάμπα φθάνει στο τέλος της.

Δοκίμασε όπως προτείνει και ο Βλάσσης κάποια παλιά λάμπα αν έχεις.
Αν δεν δουλέψει αλλάζεις πρώτα την ασφάλεια.
Αν και πάλι δεν δουλεύει, τότε καλύτερα να απευθυνθείς σε τεχνικό.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Και μένα μου έχει καεί η λάμπα, έβγαλες φωτιές δηλαδή, αλλά ο ενισχυτής δεν είχε πάθει τιποτα. Άλλαξα λάμπα και όλα καλά. Να λες πάλι καλά που δεν σου έκαψε κανά μεγάφωνο
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Πως βγάζει φωτιά μία λάμπα? Φαντάζομαι εσωτερικά...Δεν βρίσκονται τα νήματα σε περιβάλλον αδρανούς αερίου?...εκτός και αν πήρε αέρα...:113:

...δεν ξέρω από λάμπες...:116::116:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
μπας και ηθελε να το παιξει πασχαλιατικο βαρελοτο αλλα καθυστερημενα?????

βρε παιδια η ασφαλεια που ειναι? μεσα στην λαμπα? ή ειπα βλακεια τωρα?
δεν εχω καμια περισευουμενη δυστυχως... ξερει κανεις που βρισκω λαμπες στην Αθηνα?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

...τσουρουφλίστηκε!!!

περίεργο, σύμφωνα με την wiki:

"Tubes are less likely than semiconductor devices to be destroyed by the electromagnetic pulse produced by nuclear explosions[1] and geomagnetic storms produced by giant solar flares.[2]" :116:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
μπορω να αλλαξω μονο την συγκεκριμενη λαμπαδιαρισα ρωσιδουλα generaly speaking ή πρεπει να τις αλλαξω ολες μαζι και ματσαρισμενες?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: τσουρουφλίστηκε!!!

μπορω να αλλαξω μονο την συγκεκριμενη λαμπαδιαρισα ρωσιδουλα generaly speaking ή πρεπει να τις αλλαξω ολες μαζι και ματσαρισμενες?
Όλες...'Ολες...το ματσαρισμένες με μπερδεύει...τι είδους ματσάρισμα θα έχουν? όχι τίποτε άλλο μην σε αφήσουν στην απέξω...:138:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Καλά δεν ξαναγράφω, να σε βοηθήσει κάποιος πραγματικά...:107:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ξερω και εγω... ετσι διαβαζω ετσι λεω οτι οι λαμπιτσες γενικως πρεπει να ειναι ματσαρισμενες...

τις αλλαζω ολες αλλα να ειναι αματσαριστες? :116:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Μπορει να μην εχει παθει τιποτα , αλλα μπορει και πολλα!!

Πρωτα πρεπει να συγουρευτουμε οτι προκειται για καποιο μπλιφ της λυχνιας, η να ειναι υπευθυνο κατι αλλο!

1] Αν ο ενισχυτης αυτοπολωνεται απο την καθοδο , να τσεκαρουμε την αντισταση που εχει εκει.
Επισης και τον πυκνωτη που σχεδον παντα στο ιδιο σημειο.

2] αν ο ενισχυτης ειναι με αρνητικη πολωση να ελεχθει το τροφοδοτικο που του παρεχει την ταση!

3] Να ελενχθει στο προηγουμενο σταδιο ο πυκνωτης συζευξης.Αν εχει ζημια περναει η θετικη ταση του συγκεκριμενου σταδιου στο οδηγο πλεγμα της εξοδου!!!

4] Ενα τσεκαρισμα και στην βαση της λυχνιας ειδικα στο 5 ποδαρακι [οδηγο πλεγμα] αν ο ενισχυτης δουλευει με αρνητικα στην πολωση!!

5] Η πιο μεγαλη ζημια που μπορει να παθει [σπανιο αν εχει ασφαλεια στην ληψη του εξοδου] ειναι να καψει τον μετασχηματιστη εξοδου. Το εχω δει σε vintage sansui που ειχε λιωσει μεχρι και το γυαλι της λαμπας!!

τα πιο πανω ειναι πολυ πιθανα να εχουν διμιουργεισει ζημια στην λυχνια εξοδου, αν δεν ειναι καθαρα απο την ιδια την λαμπα η ζημια.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Tου εδωσες κουραγιο τωρα του ανθρωπου ρε Τακη,να εισαι καλα:111:
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Οι ασφαλειες συνηθως βρισκονται στους αρσενικους ρευματοληπτες iec στο πισω μερος καθε ενισχυτη. Ανοιγοντας ενα μικρο καπακι που εχει θα βρεις μια μικρη ασφαλεια του εμποριου. Μερικες εταιριες διαθετουν μεσα στο καπακι και extra ασφαλεια (ρεζερβα). Δοκιμασε λαμπα και ασφαλεια (αν χρειαζεται) και δες. Αν, αλλαζοντας καινουργια ασφαλεια στην ξανακαιει, πας μαλλον για ανορθωτακι.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

φιλε Μιχαλη απ οτι λεει ο φιλος λαμπαδιασε η λυχνια εξοδου.

Αυτο αν εγινε απο προβλημα σε καποιο πλεγμα μεσα απο την ιδια την λυχνια μικρο το κακο θα ελεγα![μου εχει συμβει με τις τρελορωσσιδες που δουλευω 6c33]πολακις!
Το συνηθες ειναι να λαμπαδιασει γιατι εχει προβλημα στην πολωση!!
Οι αιτιες που αναφερω ειναι πολυ κλασσικες σε τετοιου ειδους προβλημα!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: τσουρουφλίστηκε!!!

Tου εδωσες κουραγιο τωρα του ανθρωπου ρε Τακη,να εισαι καλα:111:
Αντωνη το θεμα ειναι να ψανουμε την αιτια!!
Αν ειναι απο κατασκευαστικο λαθος της λυχνιας ειναι απλα τα πραγματα!
Αν ομως οχι , ο φιλος μας συντομα θα ξαναδει να του συμβαινει το ιδιο!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.028
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top