φις τροφοδοσίας σε τελικό

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Βρέθηκε πρόσφατα στην κατοχή μου ένας τελικός ιδιοκατασκευή, που εικάζω πως πρόκειται για τον γνωστό crescendo. Ηχητικά το μηχάνημα είναι άψογο, αλλά στο πίσω μέρος βλέπω πως διαθέτει δύο φις τροφοδοσίας, με την ακόλουθη ιδιομορφία: όταν συνδέεται το ένα φις στην παροχή ρεύματος, λειτουργεί κανονικά ο διακόπτης έναυσης στο μπροστινό πάνελ, ενώ όταν η τροφοδοσία δίνεται από το άλλο φις, το μηχάνημα παραμένει μονίνως σε ενεργή κατάσταση, ασχέτως της θέσης του μπροστινού διακόπτη, και για να διακοπεί η λειτουργία θα πρέπει να αφαιρεθεί το καλώδιο ρεύματος. Υπάρχει καμία ιδέα για ποιο λόγο να έγινε κάτι τέτοιο;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Είναι πολύ κοινός ο σχεδιασμός αυτός, προέρχεται από την Ιαπωνική σχολή και έχει να κάνει με την αυτόματη έναρξη και του προ με τον διακόπτη του τελικού, ή το ανάποδο. Λογικά πρέπει να έχει και ένα ταμπελάκι "switched" στην πρίζα που προορίζεται για αυτό τον σκοπό (και τον τροφοδοτεί συνεχώς όπως λες). Μπορείς και να το επαληθεύσεις μετρώντας την τάση σε αυτή πατώντας τον κεντρικό διακόπτη. Αν βάλεις εκεί ρεύμα παρακάμπτεις αυτόν τον γενικό διακόπτη του. Όμως οι δύο πρίζες δεν θα έπρεπε να είναι ίδιες, μήπως είχες περιέργεια να δεις τι είναι και η άλλη δίνοντας τάση και σε αυτή;
Γιάννης
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Είναι πολύ κοινός ο σχεδιασμός αυτός, προέρχεται από την Ιαπωνική σχολή και έχει να κάνει με την αυτόματη έναρξη και του προ με τον διακόπτη του τελικού, ή το ανάποδο. Λογικά πρέπει να έχει και ένα ταμπελάκι "switched" στην πρίζα που προορίζεται για αυτό τον σκοπό (και τον τροφοδοτεί συνεχώς όπως λες). Μπορείς και να το επαληθεύσεις μετρώντας την τάση σε αυτή πατώντας τον κεντρικό διακόπτη. Αν βάλεις εκεί ρεύμα παρακάμπτεις αυτόν τον γενικό διακόπτη του. Όμως οι δύο πρίζες δεν θα έπρεπε να είναι ίδιες, μήπως είχες περιέργεια να δεις τι είναι και η άλλη δίνοντας τάση και σε αυτή;
Γιάννης
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κι εμένα το μυαλό μου πήγε στην κοινή έναρξη προ και τελικού, από την πρίζα συνεχούς τροφοδοσίας. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία ένδειξη στο κουτί του τελικού, όμως θα ρίξω μία καλύτερη ματιά και θα επανέλθω.
 


K

kimon

Guest
Ένας ιαπωνικός ολοκληρωμένος του '70 συνδεδεμένος μέσω του ρευματολήπτη του (καλώδιο με φις) στον ρευματοδότη (πρίζα) του τοίχου ανάβει και σβήνει από τον δικό του διακόπτη.Πολλοί είχαν και ρευματοδότες(πρίζες) στη πίσω όψη τους,ελεγχόμενους (switched) η όχι (unswitched) από τον διακόπτη έναυσης,για να τροφοδοτούν και άλλες συσκευές.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Μάλλον δεν ήμουν ακριβής στην περιγραφή μου, και για αυτό παραθέτω δυο φωτογραφίες του μηχανήματος, μία της πίσω όψης και μια της αντίστοιχης εσωτερικής διάταξης. Γνωρίζω τις switched πρίζες, ο sony a/v μου έχει δύο και από εκεί τροφοδοτώ άλλες συσκευές. Στην περίπτωση του τελικού που περιγράφω, όταν το καλώδιο ρεύματος συνδέεται στο κάτω φις, λειτουργεί κανονικά ο διακόπτης on/off, ενώ στο πάνω φις υπάρχει συνεχής παροχή ρεύματος, ανεξαρτήτως θέσης του διακόπτη. Συγχωρέστε τη φτωχή ποιότητα των φωτογραφιών, οι μετασχηματιστές δεν άφηναν πολλά περιθώρια ελιγμών.
 

Attachments


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Ελλιπείς πληροφορίες, περιγραφικές και οπτικές...Οι ίδιες πρίζες δεν παρέχουν λειτουργικές ευκολίες. Εκτός αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τροποποιήσει κάποιο καλώδιο για τις ανάγκες του. Ακολούθησε τα καλώδια και δες που πάνε. Ψάξτο λίγο μόνος σου...
Κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση 100% από μακριά, remotely...
Φιλικά,
Γιάννης
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Σε δυο πραγματα παει το μυαλο μου. Το πρωτο ειναι πως αν ο ενισχυτης εχει soft start=ρελε για να κανει εναρξη, αυτο δουλευει μονο με το IEC που ελεγχεται απο τον διακοπτη ,ενω το δευτερο IEC δινει ρευμα απ'ευθειας στον μετασχηματιστη,χωρις να παρεμβαλεται το soft start και ο διακοπτης,για πιουριστικους (και καλα...) λογους.... Το δευτερο και το σημαντικοτερο ομως που παει το μυαλο μου,ειναι πως το δευτερο IEC παραμενει γυμνο,με ταση 230volts και ετοιμο να ΣΚΟΤΩΣΕΙ οποιο περιεργο δαχτυλο τυχει να ακουμπησει! Μετρησε το προσεκτικα, και αν οντως εχει επανω του ταση,αφησε μονο το IEC που δουλευει ο διακοπτης και το αλλο ακυρωσε το οπωσδηποτε και παρα πολυ προσεκτικα,γιατι με τα 230 δεν παιζουμε,απλα σκοτωνουν. Αν δεν ξερεις η δεν μπορεις να το κανεις,ευχαριστως να μου τον φερεις να το κανω εγω. Τσεκαρε το οπωσδηποτε και ως τοτε μεγαλη προσοχη.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Ελλιπείς πληροφορίες, περιγραφικές και οπτικές...Οι ίδιες πρίζες δεν παρέχουν λειτουργικές ευκολίες. Εκτός αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τροποποιήσει κάποιο καλώδιο για τις ανάγκες του. Ακολούθησε τα καλώδια και δες που πάνε. Ψάξτο λίγο μόνος σου...
Κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση 100% από μακριά, remotely...
Φιλικά,
Γιάννης
Φίλε Γιάννη, ευχαριστώ για τον χρόνο. Προφανώς δεν ζήτησα κάποια διάγνωση εξ αποστάσεως, άλλωστε, όπως έγραψα αρχικά, το μηχάνημα είναι 100% λειτουργικό, και με εξαιρετική (στα αυτιά μου τουλάχιστον) απόδοση. Απλώς έθεσα ένα ερώτημα, μήπως κάποιος είχε συναντήσει κάτι παρόμοιο.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Σου απαντήσαμε όλοι με σχεδόν την ίδια άποψη. ΜΟΝΟΝ εσύ όμως μπορείς να διαλευκάνεις την κατάσταση και τον λόγο που παρατήρησες όσα παρατήρησες. Μετά, ένας έμπειρος γνώστης θα βρεί άκρη και θα δώσει λύση.
Φιλικά,
Γιάννης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.893
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top