0-100 app

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Υπάρχουν πολλές android εφαρμογές (Google play) για μέτρηση 0-100χλμ/ω με ακρίβεια (GPS).


Δοκίμασα την παραπάνω, έχετε κάνει ανάλογες δοκιμές;

Έβγαλε αυτο:

Screenshot_20210406_211931_com.milejko.dragracer.jpg


Ψιλοφαίνονται οι 2 αλλαγές ταχύτητας, πιθανώς να μπορούσα και καλύτερα.. :p


ΥΓ. Έκανα μόνο 1 προσπάθεια, όπου επιβεβαιώνονται οι εργοστασιακές προδιαγραφές (Α3 1.6 diesel)
 
Last edited:

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Υπάρχουν πολλές android εφαρμογές (Google play) για μέτρηση 0-100χλμ/ω με ακρίβεια (GPS).


Δοκίμασα την παραπάνω, έχετε κάνει ανάλογες δοκιμές;

Έβγαλε αυτο:

View attachment 207931

Ψιλοφαίνονται οι 2 αλλαγές ταχύτητας, πιθανώς να μπορούσα και καλύτερα.. :p


ΥΓ. Έκανα μόνο 1 προσπάθεια, όπου επιβεβαιώνονται οι εργοστασιακές προδιαγραφές (Α3 1.6 diesel)
Επίδοση ανεκτή.. Βάλε 2 sub να δεις τι έχει να γίνει 😜😂
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Υπάρχουν πολλές android εφαρμογές (Google play) για μέτρηση 0-100χλμ/ω με ακρίβεια (GPS).


Δοκίμασα την παραπάνω, έχετε κάνει ανάλογες δοκιμές;

Έβγαλε αυτο:

View attachment 207931

Ψιλοφαίνονται οι 2 αλλαγές ταχύτητας, πιθανώς να μπορούσα και καλύτερα.. :p


ΥΓ. Έκανα μόνο 1 προσπάθεια, όπου επιβεβαιώνονται οι εργοστασιακές προδιαγραφές (Α3 1.6 diesel)
Θα με κάνεις αύριο να το ξεσκεπάσω :p
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
φαντάζομαι τα προγράμματα αυτά. με κάποιους υπολογισμούς, κάνουν κάποια κοντινή εκτίμηση του χρόνου,

όσο πιο μεγάλος είναι, ή πιο μεγάλη απόσταση τόσο πιο κοντά
πχ για αυτοκίνητο στα 100 ή 120, η διαφορά θα είναι αμελητέα, φαντάζομαι κάτω από δευτερόλεπτο,
αν όμως μετράει κανείς επιταχύνσεις καντά στα 4 δεύτερα, πχ superbikes ή ηλεκτρικά,
ίσως να μην είναι αρκετά ακριβή

πχ αν δείτε δίνει χρόνους και αποστάσεις για τα 10 και 20 χλμ ανά ώρα,
με 1 και 3 μέτρα, δε νομίζω ότι το GPS έχει τόση ακρίβεια
και αυτό που δίνει ως μέτρηση μάλλον είναι εκτίμηση

..... μπορεί να έχω και λάθος
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
φαντάζομαι τα προγράμματα αυτά. με κάποιους υπολογισμούς, κάνουν κάποια κοντινή εκτίμηση του χρόνου,

όσο πιο μεγάλος είναι, ή πιο μεγάλη απόσταση τόσο πιο κοντά
πχ για αυτοκίνητο στα 100 ή 120, η διαφορά θα είναι αμελητέα, φαντάζομαι κάτω από δευτερόλεπτο,
αν όμως μετράει κανείς επιταχύνσεις καντά στα 4 δεύτερα, πχ superbikes ή ηλεκτρικά,
ίσως να μην είναι αρκετά ακριβή

πχ αν δείτε δίνει χρόνους και αποστάσεις για τα 10 και 20 χλμ ανά ώρα,
με 1 και 3 μέτρα, δε νομίζω ότι το GPS έχει τόση ακρίβεια
και αυτό που δίνει ως μέτρηση μάλλον είναι εκτίμηση

..... μπορεί να έχω και λάθος
Με gps γενικότερα κάποτε σε ένα φανταστικό σύμπαν με την κατοστάρα στο ένα ευρώ περίπου κάναμε τις μετρήσεις μετά τα 260 χλμ που τερμάτιζαν τα κοντέρ στα καρούλια μας..
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όπως φαίνεται από τις μετρήσεις, έχεις έλλειψη ενέργειας στα 80-90 ενώ η συσσώρευση ενέργειας στα 30-40 πρέπει να είναι mode του χώρου. :gotcha:
Το GPS μπορεί να δείξει ακρίβεια στην ταχύτητα 1 Km/h αν κινηθείς για λίγα δευτερόλεπτα με σταθερή ταχύτητα. Κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο στην επιτάχυνση, οπότε το 100 δεν είναι ακριβώς 100 και προσθέτει σφάλμα. Επίσης οι μετρήσεις απόστασης (διαφορά 2 διαδοχικών θέσεων) πάλι δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
έχεις έλλειψη ενέργειας στα 80-90
Εκεί ψόφησε η 2α και μάλλον άργησα να βάλω 3η. :gotcha:


Το GPS μπορεί να δείξει ακρίβεια στην ταχύτητα 1 Km/h αν κινηθείς για λίγα δευτερόλεπτα με σταθερή ταχύτητα.
Όλως περιέργως, με το που κινούνταν ελάχιστα το αυτοκίνητο, έδειχνε 1χλμ/ω, τουλάχιστον σε αυτό, έχει μεγάλη ακρίβεια.
Κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο στην επιτάχυνση, οπότε το 100 δεν είναι ακριβώς 100 και προσθέτει σφάλμα.
Αυτό δεν πρέπει να γίνεται κανονικά.
Αυτά συνδέονται με πληθώρα δορυφόρων, και θεωρητικά μπορούν να έχουν μεγάλη ακρίβεια.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν έχει να κάνει με το πλήθος. Έχει να κάνει με την αλλαγή ταχύτητας, που υπολογίζεται από την αλλαγή θέσης. Η οποία αλλαγή θέσης εξαρτάται από τη θέση που προσδιορίζεται από το σύστημα. Αλλά η ακρίβεια του προσδιορισμού της θέσης είναι και μικρή και συνεχώς εναλλασσόμενη με σφάλμα που εισάγεται στο σύστημα εσκεμμένα. Για αυτό και τα GPS χειρός στην αρχή βγάζουν τη θέση με ακρίβεια 10 μέτρων, όσο κάθεσαι ακίνητος στο ίδιο σημείο κάνουν συνορθώσεις και βελτιώνεται η ακρίβεια, αλλά στο τέλος ακρίβεια πάνω από 1 μέτρο, ένα και κάτι, αποκλείεται να έχεις. Τα καλά GPS (Garmin) λένε και την απόκλιση της θέσης.
Κατάλαβες γιατί όταν σου δείχνει 100, μπορεί στην πραγματικότητα να είναι 98 ή και 102; Όπως και να έχει, κάποια δέκατα του δευτερολέπτου είναι λάθος η μέτρηση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αυτά Πέτρο δεν ισχύουν πλέον.


When selective availability was lifted in 2000, GPS had about a five-meter (16 ft) accuracy. The latest stage of accuracy enhancement uses the L5 band and is now fully deployed. GPS receivers released in 2018 that use the L5 band can have much higher accuracy, pinpointing to within 30 centimeters (11.8 in).[13][14]



 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν ήξερα ότι έχει αυξηθεί τόσο η ακρίβεια στο κοινό. Νόμιζα ότι μόνο εμείς οι επαγγελματίες είχαμε το προνόμιο. 😋
Βέβαια τα δικά μας μετράνε στο εκατοστό, αλλά είναι για επαγγελματικό σκοπό, άλλα όργανα, άλλες υπηρεσίες.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
το dragy έχει γίνει πολύ διαδεδομένο τα τελευταία 2 χρόνια γιατί είναι πολύ οικονομικό σε σχέση με το vbox που βάζαμε παλιά.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ.


δεν το έχει κάπου επίσημα στη σελίδα, αλλά ασχολείται με dragster και κάνει εισαγωγή.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το dragy app το είδα στο Google store, και βεβαίως θέλει τη συσκευή του, στα 149$.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
το dragy έχει γίνει πολύ διαδεδομένο τα τελευταία 2 χρόνια γιατί είναι πολύ οικονομικό σε σχέση με το vbox που βάζαμε παλιά.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ.


δεν το έχει κάπου επίσημα στη σελίδα, αλλά ασχολείται με dragster και κάνει εισαγωγή.
Ναι, αυτές είναι συσκευές με δέκτη, για να πετυχαίνουν τέτοιες ακρίβειες. Με το δέκτη του κινητού δεν ξέρω πόση ακρίβεια είναι διαθέσιμη.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
@EAR γιατί τρώγεσαι ? έχεις να μετρήσεις κάτι κάτω από 3 sec τα 100?
Οχι, κάτω από 3 δεν έχω οδηγήσει ποτέ τίποτα.
Το πιο γρήγορο πράμα που έχω οδηγήσει είναι αγωνιστικά καρτ στις Σέρρες, αλλά δεν ήταν 3" αποκλείεται.

Δε με λες, τα επιβατικά αεροπλάνα στην απογείωση που γκαζώνουν στο διάδρομο, σε πόσο χρόνο πιάνουν τα 100;

Εγώ την πλάκα μου κάνω.
Θα μετρήσω το γιαρις σήμερα, το υβριδικό. Έτσι για πλάκα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top