100% Fanless pc - στήσιμο.

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Παίδες το Σεπτέμβρη με το καλό θα στήσω ένα τέτοιο pc για audio χρήση.
Μέσες άκρες έχω καταλήξει στα εξαρτήματα που θα το αποτελούν εκτός από την κάρτα ήχου.
Δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω σε μία κλασσική ή έστω μία πιο audiofile κάρτα πχ μία της asus xonar δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο ή αν θα βάλω επαγγελματική με AES/EBU που διαβάζω τα καλύτερα σε ξένα site.
Αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί ή έχει γνώσεις ας προτείνει.
Το pc θα οδηγήσει το dac της bryston bda3.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και πάνω από όλα με υγεία!!
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Παίδες το Σεπτέμβρη με το καλό θα στήσω ένα τέτοιο pc για audio χρήση.
Μέσες άκρες έχω καταλήξει στα εξαρτήματα που θα το αποτελούν εκτός από την κάρτα ήχου.
Δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω σε μία κλασσική ή έστω μία πιο audiofile κάρτα πχ μία της asus xonar δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο ή αν θα βάλω επαγγελματική με AES/EBU που διαβάζω τα καλύτερα σε ξένα site.
Αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί ή έχει γνώσεις ας προτείνει.
Το pc θα οδηγήσει το dac της bryston bda3.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και πάνω από όλα με υγεία!!
Πολύ ωραίο θέμα. Με απασχολεί. Τι ακριβώς χρειάζεσαι το pc? για streaming? για roon/tidal? Για έλεγχο στάθμης (volume)? Θα συνδυαστεί με rasberry?

(Σοβαρά ρωτώ. Μέχρι τώρα έπαιζα με cd player--> ενισχυτής)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πολύ ωραίο θέμα. Με απασχολεί. Τι ακριβώς χρειάζεσαι το pc? για streaming? για roon/tidal? Για έλεγχο στάθμης (volume)? Θα συνδυαστεί με rasberry?

(Σοβαρά ρωτώ. Μέχρι τώρα έπαιζα με cd player--> ενισχυτής)
Για streaming roon tidal συν ότι άϋλο έχω. Δεν ξέρω τι είναι το rasberry αλλά αν έχει να κάνει με την διαχείριση του πισι προτιμώ να γίνεται από το ίδιο ( το πισι) όπως το έχω πάρα πολύ καιρό και είναι σούπερ.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Για streaming roon tidal συν ότι άϋλο έχω. Δεν ξέρω τι είναι το rasberry αλλά αν έχει να κάνει με την διαχείριση του πισι προτιμώ να γίνεται από το ίδιο ( το πισι) όπως το έχω πάρα πολύ καιρό και είναι σούπερ.
Αναρωτιέμαι (διαβάζοντας εδώ και 'κει) για την εφαρμογή που ψάχνεις να στήσεις εάν ένας
υπολογιστής windows 10 με roon/tidal --> rasbery --> καλώδιο μετατροπή από spdif-->AES/EBU --> dac --> ενεργό ηχείο, θα σε (με) κάλυπτε.

Κριτήρια: sound quality, έλεγχος στάθμης από την εφαρμογή roon στο android κινητό...

Δεν ξέρω εάν τα έχουν δοκιμάσει όλα αυτά κάποιοι φίλοι, να μας διαφωτίσουν
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αναρωτιέμαι (διαβάζοντας εδώ και 'κει) για την εφαρμογή που ψάχνεις να στήσεις εάν ένας
υπολογιστής windows 10 με roon/tidal --> rasbery --> καλώδιο μετατροπή από spdif-->AES/EBU --> dac --> ενεργό ηχείο, θα σε (με) κάλυπτε.

Κριτήρια: sound quality, έλεγχος στάθμης από την εφαρμογή roon στο android κινητό...

Δεν ξέρω εάν τα έχουν δοκιμάσει όλα αυτά κάποιοι φίλοι, να μας διαφωτίσουν
Και με το υπάρχον μια χαρά ακούω αλλά αφού το είχα δυναμώσει πολύ στα γραφικά αποφάσισα να το κάνω δώρο στον γιο μου για να παίζει κάνα παιχνιδάκι μιας και είναι αρκετά δυνατό και χαραμίζεται για streaming μόνο χρήση. Τώρα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους λέω το καινούργιο να στηθεί χωρίς ανεμιστήρες και φυσικά με πολλές ψηφιακές εξόδους για να έχουμε να ασχολιόμαστε τον χειμώνα :p
Είναι ίσως η απόλυτη streaming συσκευή ένα καλό αθόρυβο πισι. Με τα κατάλληλα συνοδά κλαίνε μανούλες:biggrin:
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Απο εσας τιποτα μαλλον.Να πατε στα θρεντ γευσιγνωσιας.


@kanakiani εβγαλες απο την λιστα το λαπτοπ και γιατι;
θέλω μεγάλη οθόνη Γιάννη. Είμαι γεροντάκι και δεν βλέπω καλά :biggrin:

( το λάπτοπ θα έχει μόνο usb και hdmi )
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
και γιατι πρέπει να έχεις κάρτα ήχου;; σε χαλάει να οδηγήσεις το dac από την usb ;;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
και γιατι πρέπει να έχεις κάρτα ήχου;; σε χαλάει να οδηγήσεις το dac από την usb ;;
Η usb ειναι η χειροτερη εξοδος.Νομιζω οτι ο φιλος ψαχνει την απολυτη ποιοτητα που μπορει να αποκομισει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Κι άντε πες η USB είναι κακιά.
Και η HDMI κι αυτή κακιά;
Και ποιά είναι η "καλή" τέλος πάντων;

(με τρώει στα παραπάνω να προσθέσω "και γιατί;" αλλά δεν το κάνω, θα μπλέξουμε)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
καλά κάνεις και δεν ρωτάς. Κανείς δεν είπε για καλή και κακιά και ειδικά εγώ. Αφού είναι γνωστό ότι με ένα κινητό και ένα καρφάκι είσαι αρχηγός και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο. Αυτό που είπα είναι ότι θέλω να έχω κάτι να ασχολούμε. Άλλη ερώτηση? :biggrin:
 


Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Δε νομίζω να είναι ορθή η επιλογή κάρτας ήχου από την στιγμή που υπάρχει dac στην αλυσίδα και μάλιστα κορυφαίο.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν εξαιρέσουμε τις εξεζητημένες εξόδους πχ I²s τότε η usb είναι η καλύτερος τρόπος σύνδεσης υπολογιστή με dac.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το PC θα έχει μόνο χρήση στρίμερ ή θες να έχει και άλλη χρήση ?
streaming και κ@λοβάρεμα στο avsite τις κρύες νύχτες του χειμώνα :p
Δε νομίζω να είναι ορθή η επιλογή κάρτας ήχου από την στιγμή που υπάρχει dac στην αλυσίδα και μάλιστα κορυφαίο.
Αλέξανδρε σαν πρώτη επιλογή έχω στο μυαλό μου ένα επαγγελματικό audio interface για να πάρω από την AES μόνο και μόνο να δοκιμάσω και αυτή την ιστορία.
Ένα καλό στρίμερ πόσο έχει ?
Γιώργο άκουσα το bryston (το οποίο λογικά είναι και πανάκριβο) vs pc και δεν ψήθηκα. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάποιο αλλο οπότε η άποψη μου περιορίζεται εκεί.
Αν εξαιρέσουμε τις εξεζητημένες εξόδους πχ I²s τότε η usb είναι η καλύτερος τρόπος σύνδεσης υπολογιστή με dac.
Ως τώρα έχω δοκιμάσει usb και hdmi με μεγάλες αντιληπτές εύκολα διαφορές οι οποίες λογικά οφείλονται στο κύκλωμα της κάθε μίας εισόδου του ντακ.
Όπως είπα στο αρχικό ποστ θέλω να υπάρχουν οι επιλογές για να περνάει η ώρα με δοκιμούλες..


Ζέστη πολλή σήμερα παίδες:)
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.503
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top