110" από τα 2.5μ?

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Το δωματιάκι είναι 3x3, οθόνη βρέθηκα με μια σταθερή Comtevision 110" με 0,8 gain. Τώρα προβάλω με έναν τίμιο benq w1070 αλλά δεν μπορώ να ανοίξω πάνω από 100" εκτός κι αν ανοίξω καμιά τρύπα στον πίσω τοίχο :p. Έχω πείσει τον εαυτό μου ότι δεν με ενοχλούν τα περιθώρια 10" που χάνω στο πανί, αλλά μάλλον δεν με έπεισα τελείως και ψάχνομαι για αγορές μέχρι 1000€ max - χρήση μόνο για ταινίες (4K το ξεχνάω λογικά με τέτοιο badget).
Έχω ξεχωρίσει με σειρά τιμής τους παρακάτω που έχουν σίγουρα short throw:
  • Optoma GT1070Xe
  • Xiaomi Mi Smart Projector 2 Pro
  • BenQ TH671ST
Φαντάζομαι πως όλοι θα αποτελούν σοβαρή αναβάθμιση από τον 1070 (μπορεί και όχι) αλλά μου ξεφεύγει κάποιος;
Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Benq w 1210 ST. Η σορτ θροου εκδοχή του benq W2000., η ποιο εξελιγμένη δηλ του 1070 σου.
Όλοι που έβαλες είναι χειρότεροι εκτός θέασης με πολύ περιβάλλον φως και εκεί θα επελεγα και αλλη οθόνη...
Τσεκ απόσταση αυτά που θες τα δεινει ποιο κοντά από τα 2.5.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Benq w 1210 ST. Η σορτ θροου εκδοχή του benq W2000., η ποιο εξελιγμένη δηλ του 1070 σου.
Όλοι που έβαλες είναι χειρότεροι εκτός θέασης με πολύ περιβάλλον φως και εκεί θα επελεγα και αλλη οθόνη...
Τσεκ απόσταση αυτά που θες τα δεινει ποιο κοντά από τα 2.5.
Έχει νόημα να κοιτάξω κάτι σε laser σαν τον Epson ef-11 ή θεωρείς ότι είναι νωρίς για την τεχνολογία και ένας παραδοσιακός dlp ακόμη και short throw είναι πολύ καλύτερος; Σίγουρα το κλειστό περιβάλλον από σκόνη, η μεγάλη διάρκεια ζωής της λάμπας και η αθόρυβη λειτουργία είναι πολύ θετικά στοιχεία του laser. Το δωμάτιο μου είναι όλο σκούρο γκρι εκτός από το ταβάνι (αυτό μπορεί να αλλάξει εύκολα) και βλέπω πάντα σε πλήρη σκοτάδι, εκτός από αγώνες που μπορεί να είναι μέρα αλλά με πλήρης συσκότισης κουρτίνα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δε μπορω να σου απαντησω για προιοντα που δε γνωριζω, τοποθετηθηκα σε κατι παρομοιο που εσυ εχεις βιωσει και εισαι ικανοποιημενος.
Οσο για το θεμα κοστους συντηρησης μην ξεχνας οτι δεν ειναι μονο η αντικατασταση μιας λαμπας που ηδη σε αυτους εδω ειναι πολυ χαμηλο βεβαια (και ενας καθαρισμος πρεπει να αθροιστει στο κοστος η αληθεια ειναι) αλλα και η αντοχη στο χρονο ως μηχανισμων /πλακετων γενικοτερα αυτων των lasers.
Για το θεμα θορυβου μπορει , οχι απολυτα ολοι ...
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Δε μπορω να σου απαντησω για προιοντα που δε γνωριζω, τοποθετηθηκα σε κατι παρομοιο που εσυ εχεις βιωσει και εισαι ικανοποιημενος.
Οσο για το θεμα κοστους συντηρησης μην ξεχνας οτι δεν ειναι μονο η αντικατασταση μιας λαμπας που ηδη σε αυτους εδω ειναι πολυ χαμηλο βεβαια (και ενας καθαρισμος πρεπει να αθροιστει στο κοστος η αληθεια ειναι) αλλα και η αντοχη στο χρονο ως μηχανισμων /πλακετων γενικοτερα αυτων των lasers.
Για το θεμα θορυβου μπορει , οχι απολυτα ολοι ...
Έγινε παραγγελία ο W1210ST, όσο και να το έψαχνα κατέληγα πάντα στην πρόταση σου. Πρέπει να είναι ο ίδιος εντωμεταξύ με τον BenQ HT2150ST που βρίσκω άπειρες καλές κριτικές απλά με άλλο όνομα. Όταν με το καλό παραλάβω να ασχοληθώ μόνος μου για την τοποθέτηση ή το καλιμπράρισμα από επαγγελματία πιστεύεις θα κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση του; Δεν ξέρω και αν υπάρχει κάποιος γνώστης στην Θεσσαλονίκη.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Φυσικά.
Αποσο ξέρω ο Μανώλης ανά περιόδους ανεβαίνει .Οπότε ας γράψει κάποιες πρώτες ώρες που έτσι πρέπει κιόλας και έτσι θα μπορείς και να το συνδυάσεις με την άνοδο του .
 

Μηνύματα
56
Reaction score
67
Τελικά ο w1210st μας την έκανε με την διαθεσιμότητα και δεν μπόρεσα να τον βρω πουθενά. Εκεί που έφτασα... μπήκε κι άλλο το χέρι πιο βαθιά και πήγα στον tk700sti. Εντυπωσιακή η μετάβαση σε 4K. Cinema mode out of the box πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα χρώματα του. Πολύ πιο φωτεινός από τον w1070, για κανέναν αγώνα που και που με ανοιχτές κουρτίνες βλέπεις άνετα.
HDR ψιλομάπα, δεν με εντυπωσίασε σε ότι είδα από plex και προτιμώ να βρίσκω SD, τώρα στο netflix δεν έχω βρει τρόπο να απενεργοποιήσω το HDR αλλά είναι σχετικά καλύτερη η εικόνα από ότι στον plex. Σε eco - smart eco δεν ακούγετε σχεδόν καθόλου αλλά σε HDR που παίζει φουλ την λάμπα ακούγετε αισθητά. Ta 1080 με upscale από το shield δείχνουν σχεδόν το ίδιο εντυπωσιακά με τα 2160.
Μου εμφανίζει στο κέντρο ένα ποιο φωτεινό σημείο αλλά μάλλον δεν είναι θέμα του προτζέκτορα αλλά της αντανάκλασης από ένα φωτιστικό οροφής που έχω πολύ κοντά του.
Γενικά άξιζε η μετάβαση σε 4K και αναγνωρίστηκε πέραν του δεόντως και από τον περίγυρο που δεν έχει ασχοληθεί ξανά με προτζέκτορες.

 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top