12v trigger Πολύπριζο

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να χρησιμοποιήσω το 12v trigger του ενισχυτή μου, για να ανάβει μαζί του και ένα πολύπριζο.
Έχω βρει λοιπόν αυτό που κάνει ακριβώς αυτό που θέλω, άλλα δεν το βρίσκω Ελλάδα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο? Έχω τις γνώσεις για να το φτιάξω μόνος μου, αλλά όχι τη "μαεστρία", οπότε ψάχνω για κάτι έτοιμο.
Ευχαριστώ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ένα ρελέ 12 volts, ένα διοδάκι παράλληλο στο πηνίο του, ένα πλαστικό κουτάκι γενικών κατασκευών και ένα καλώδιο IEC κομμένο στη μέση ή σε όποιο μήκος βολεύει.
Και περίπου 15-20 λεπτά από τον χρόνο σου. Από την στιγμή που έχεις τις γνώσεις δεν θέλει σκέψη.
 



Μηνύματα
500
Reaction score
202
Ένα ρελέ 12 volts, ένα διοδάκι παράλληλο στο πηνίο του, ένα πλαστικό κουτάκι γενικών κατασκευών και ένα καλώδιο IEC κομμένο στη μέση ή σε όποιο μήκος βολεύει.
Και περίπου 15-20 λεπτά από τον χρόνο σου. Από την στιγμή που έχεις τις γνώσεις δεν θέλει σκέψη.
Σωστος!!!!! Και πολυ οικονομιικα!!!! Λυσε μου την απορεια το η διοδος γιατι χρειάζεται? Ρωταω γιατι το εχω κανει σσε 2-3 πολυμπριζα χωρις διοδο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σωστος!!!!! Και πολυ οικονομιικα!!!! Λυσε μου την απορεια το η διοδος γιατι χρειάζεται? Ρωταω γιατι το εχω κανει σσε 2-3 πολυμπριζα χωρις διοδο.
Για το ανάστροφο ρεύμα που δημιουργεί το πηνίο του ρελέ όταν κλείνεις την τάση και μπορεί να κάνει ζημιά στο κύκλωμα. Για να <<εκτονώνει>> αυτή την ενέργεια.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Συνήθως την καθυστέρηση την χρειάζεται στην έναρξη. Με ένα κύκλωμα RC που ελέγχει ένα τρανζίστορ πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένο το ρελέ γίνεται με ένα απλό κύκλωμα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top