Η θεραπεία ενός σαμπ!

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Πριν από περίπου έναν μήνα το sub μου (SVS PB12 nsd) ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.
Νεκρό.
Ένοχος ο ενισχυτής.
Ο οποίος ενισχυτής, είναι όλη η πλάτη που βιδώνει στην καμπίνα και είναι σε ένα ενιαίο κομμάτι πλακέτα όπως στα περισσότερα ενεργά σαμπ.
Στάλθηκε η πλακέτα στην αντιπροσωπεία, όπου με μεγάλη ευγένεια και ταχύτητα ανταποκρίθηκαν και το έλεγξαν, αλλά δεν μπόρεσε να επισκευαστεί από το σέρβις.
Η ετυμηγορία ήταν να αγοραστεί καινούργια πλάτη από Αμερική από την ίδια την εταιρία με κόστος 450 ευρώ και ίσως και κάτι καλύτερο.
Επιστράφηκε σε μένα η πλακέτα και πριν να αποφασίσω να αγοράσω ένα καινούργιο sub (SVS ΡΒ2000) που κοστίζει 1000 ευρώ, τελευταία ελπίδα μου ήταν να την δει ο φίλος μας ο Ντίνος (Xenos) μήπως μπορέσει να την επισκευάσει.
Είχα πολλές ελπίδες, εφόσον ο Ντίνος έχει αποδείξει επανειλημμένως ότι μπορεί να κάνει χειρουργικές επισκευές σε ηλεκτρονικές πλακέτες και διάφορα άλλα μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας.
Είναι και καθηγητής ηλεκτρονικών οπότε "ξέρει και 5 πράματα" :D

Μετά από την πρώτη ελπιδοφόρο διάγνωση ότι λειτουργεί κανονικά το τροφοδοτικό και δεν έχει καμένα τρανσίστορ, περίμενα την τελική έκβαση.
Χθες με ειδοποίησε ότι είναι έτοιμη η πλάτη!!
Σήμερα την παρέλαβα, την δοκίμασα και λειτουργεί άψογα.
Όμως δεν είναι το ίδιο σαμπ.
Έγινε καλύτερο. Έγινε πιο πάντς (punch)
Ο Ντίνος έφτιαξε ένα έξτρα κύκλωμα που το τοποθέτησε σε μια μικρή πλακέτα δίπλα στην πλακέτα της μαμάς του και με μια μικρή ψύκτρα επάνω.
Μου εξήγησε πλήρως τι έκανε, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.
Κατάλαβα χονδρικά ότι με το ρεύμα του ενισχυτή πετάγεται ο κώνος του μεγαφώνου προς τα έξω και επανέρχεται με την δύναμη επαναφοράς της ανάρτησής του.
Τώρα με το νέο κύκλωμα push-pull επανέρχεται πάλι πίσω με το ρεύμα και αυτό του δίνει άλλη ατάκα, είναι πιο κοφτό και ξεκάθαρο.
Το έβαλα και με το μικρόφωνο του Anti-Mode να κάνει εκ νέου ρύθμιση και βουαλά.
Άψογο.
Μετά από τόσον καιρό που έβλεπα ταινίες χωρίς σαμπ και έχοντας βάλει τα ηχεία μου σε Large, επιτέλους ξαναήρθε το κερασάκι της τούρτας στην θέση του.
Τούρτα χωρίς το κερασάκι δεν λέει.
Η δυστυχία μου έλαβε τέλος.
Πολλά ευχαριστώ στον Ντίνο.

12nsd.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.821
Reaction score
77.371
προτείνω να γίνει στίκι
και να αρχίσουν οι svsάδες να του στέλνουν πλάτες για update

:party::laugh:

η πατέντα μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε plate-amp ή και σε pa ενισχυτές που αναλαμβάνουν την οδήγηση ενός sub?

αν δεν είναι κόπος ας μας πει ο φίλος @xenos κάποιες λεπτομέρειες :)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Ο Ντίνος μεταξύ άλλων μου είπε ότι με αυτήν την πατέντα ο ενισχυτής αντέχει περισσότερο στις θερμοκρασίες.
Αν θέλει ας γράψει λεπτομέρειες διότι εγώ δεν μπορώ, δεν ξέρω.
 

gid

Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.621
Ποια ήταν η βλάβη λοιπόν που η αντιπροσωπεία αδυνατούσε να επισκευάσει;
 




Μηνύματα
48
Reaction score
11
Πριν από περίπου έναν μήνα το sub μου (SVS PB12 nsd) ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.
Νεκρό.
Ένοχος ο ενισχυτής.
Ο οποίος ενισχυτής, είναι όλη η πλάτη που βιδώνει στην καμπίνα και είναι σε ένα ενιαίο κομμάτι πλακέτα όπως στα περισσότερα ενεργά σαμπ.
Στάλθηκε η πλακέτα στην αντιπροσωπεία, όπου με μεγάλη ευγένεια και ταχύτητα ανταποκρίθηκαν και το έλεγξαν, αλλά δεν μπόρεσε να επισκευαστεί από το σέρβις.
Η ετυμηγορία ήταν να αγοραστεί καινούργια πλάτη από Αμερική από την ίδια την εταιρία με κόστος 450 ευρώ και ίσως και κάτι καλύτερο.
Επιστράφηκε σε μένα η πλακέτα και πριν να αποφασίσω να αγοράσω ένα καινούργιο sub (SVS ΡΒ2000) που κοστίζει 1000 ευρώ, τελευταία ελπίδα μου ήταν να την δει ο φίλος μας ο Ντίνος (Xenos) μήπως μπορέσει να την επισκευάσει.
Είχα πολλές ελπίδες, εφόσον ο Ντίνος έχει αποδείξει επανειλημμένως ότι μπορεί να κάνει χειρουργικές επισκευές σε ηλεκτρονικές πλακέτες και διάφορα άλλα μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας.
Είναι και καθηγητής ηλεκτρονικών οπότε "ξέρει και 5 πράματα" :D

Μετά από την πρώτη ελπιδοφόρο διάγνωση ότι λειτουργεί κανονικά το τροφοδοτικό και δεν έχει καμένα τρανσίστορ, περίμενα την τελική έκβαση.
Χθες με ειδοποίησε ότι είναι έτοιμη η πλάτη!!
Σήμερα την παρέλαβα, την δοκίμασα και λειτουργεί άψογα.
Όμως δεν είναι το ίδιο σαμπ.
Έγινε καλύτερο. Έγινε πιο πάντς (punch)
Ο Ντίνος έφτιαξε ένα έξτρα κύκλωμα που το τοποθέτησε σε μια μικρή πλακέτα δίπλα στην πλακέτα της μαμάς του και με μια μικρή ψύκτρα επάνω.
Μου εξήγησε πλήρως τι έκανε, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.
Κατάλαβα χονδρικά ότι με το ρεύμα του ενισχυτή πετάγεται ο κώνος του μεγαφώνου προς τα έξω και επανέρχεται με την δύναμη επαναφοράς της ανάρτησής του.
Τώρα με το νέο κύκλωμα push-pull επανέρχεται πάλι πίσω με το ρεύμα και αυτό του δίνει άλλη ατάκα, είναι πιο κοφτό και ξεκάθαρο.
Το έβαλα και με το μικρόφωνο του Anti-Mode να κάνει εκ νέου ρύθμιση και βουαλά.
Άψογο.
Μετά από τόσον καιρό που έβλεπα ταινίες χωρίς σαμπ και έχοντας βάλει τα ηχεία μου σε Large, επιτέλους ξαναήρθε το κερασάκι της τούρτας στην θέση του.
Τούρτα χωρίς το κερασάκι δεν λέει.
Η δυστυχία μου έλαβε τέλος.
Πολλά ευχαριστώ στον Ντίνο.

View attachment 120490
Αδερφε ψιλομουφα μου φαίνονται όλα αυτά, αλλά τουλάχιστον παιζει και είσαι ευτυχισμένος!
 

gid

Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.621
Δεν ξέρω τεχνικά να το πω, αλλά θεωρώ ότι ήταν ψυχολογικό πρόβλημα.
Στάσου για να καταλάβω. Θεωρείς πως ο τεχνικός της αντιπροσωπείας δεν μπορούσε να επισκευάσει τον ενισχυτή λόγω ψυχολογικού προβλήματος;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
"ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί."
"Νεκρό."
?
"θεωρώ ότι ήταν ψυχολογικό πρόβλημα."
?
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Ένα και μικρό σάμπ τι να σου κάνει αν το ξετινάζεις στο edge of tomorrow :D
Πάρε 2-4-6-8 δεν διαβάζεις τα άλλα νήματα ;:p
Διαβάζω, πως δεν διαβάζω.
Αν μπλέξεις με βλαμμένους άντε να δεις προκοπή.
Ο ear τις προάλλες μου έλεγε να βάλω 16 σαμπ σε δύο στήλες των 8 κάθετων η καθεμιά όπως και τα στούντιο της Abbey road, για να είμαι απόλυτα σωστός. :laugh:
[DOUBLEPOST=1552165067][/DOUBLEPOST]
Αδερφε ψιλομουφα μου φαίνονται όλα αυτά, αλλά τουλάχιστον παιζει και είσαι ευτυχισμένος!
Tι ακριβώς σου φαίνεται μούφα;
Ίσως η περιγραφή μου δεν είναι ακριβής.
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Υπάρχουν ταινίες που το sub τερματίζει ξεκούραστο και ταινίες που κοντεύει να πάθει καρδιακή προσβολή και εγκεφαλικό at the same time.

Η οδήγηση των fet πρέπει να είναι αρκετά ισχυρή ώστε να δώσει φορτίο φορτίζοντας τα gates ώστε να ανοίξουν γρήγορα (minimize ON time) αλλά και να αφαιρεθεί το αποθηκευμένο φορτίο στα gates γρήγορα ώστε να σταματήσουν να άγουν γρήγορα (minimize Off time). Αποτυχία να δουλέψει σωστά αυτή η οδήγηση έχει σαν αποτέλεσμα overshoot (το ένα fet πυροβολεί το άλλο αντί και τα δυο να πυροβολούν το ηχείο :) ) ή μείωση ταχύτητας απόκρισης του ενισχυτή ώστε να προλάβουν να εκφορτιστούν τα fet πριν επανενεργοποιηθούν στον επόμενο κύκλο του PWM.

Τώρα αν κάποιος τα βλέπει μούφα αυτά, δεν έχει σημασία. Δεν χρειάζεται να το καταλάβουν και όλοι.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Υπάρχουν ταινίες που το sub τερματίζει ξεκούραστο και ταινίες που κοντεύει να πάθει καρδιακή προσβολή και εγκεφαλικό at the same time.

Η οδήγηση των fet πρέπει να είναι αρκετά ισχυρή ώστε να δώσει φορτίο φορτίζοντας τα gates ώστε να ανοίξουν γρήγορα (minimize ON time) αλλά και να αφαιρεθεί το αποθηκευμένο φορτίο στα gates γρήγορα ώστε να σταματήσουν να άγουν γρήγορα (minimize Off time). Αποτυχία να δουλέψει σωστά αυτή η οδήγηση έχει σαν αποτέλεσμα overshoot (το ένα fet πυροβολεί το άλλο αντί και τα δυο να πυροβολούν το ηχείο :) ) ή μείωση ταχύτητας απόκρισης του ενισχυτή ώστε να προλάβουν να εκφορτιστούν τα fet πριν επανενεργοποιηθούν στον επόμενο κύκλο του PWM.

Τώρα αν κάποιος τα βλέπει μούφα αυτά, δεν έχει σημασία. Δεν χρειάζεται να το καταλάβουν και όλοι.
οποτε πρόσθεσες ένα σταδιο driving ακόμα πριν από τα fet εξοδου;
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Τώρα για τις αντιπροσωπείες δεν έχουν δυστυχώς και πολλές επιλογές όσο και αν το θέλουν. Η μαμά εταιρία λόγο smd και πλακετών χαμηλού κόστους (ναι τα 400€ στη λιανική ξεκινούν από μικρό κόστος στον κατασκευαστή :)) δεν θεωρεί ότι οι πλακέτες πρέπει να επισκευάζονται αλλά απλά να αντικαθίστανται και γι αυτό δεν τους δίνει σχέδια ούτε μετρήσεις οπότε τους κόβει τα πόδια. Γι αυτό άλλωστε οι πλακέτες είναι τόσο πυκνοκατοικημένες και τόσο δύσκολο να βάλεις χέρι πάνω τους. Σχεδιάστηκαν να είναι μια χρήσης!

Οι αντιπροσωπείες επίσης λόγω οικονομικής πίεσης αλλά και απαίτηση των πελατών για μείωση κόστους, δεν έχουν δυνατότητα να έχουν δικά τους εργαστήρια (η εποχή που ένα πολύμετρο και ένα κολλητήρι κάναν εργαστήριο έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί) οπότε βρίσκουν εξωτερικούς συνεργάτες.

Ισχύει βέβαια και το ότι οι παλιοί ηλεκτρονικοί ασχολούνται με αναλογικά κυκλώματα και δυσκολεύονται να ακολουθήσουν τις τωρινές υλοποιήσεις (είμαστε σε μια μετάβαση σαν αυτή που έγινε από τις λυχνίες στα τρανζίστορ).
[DOUBLEPOST=1552169453][/DOUBLEPOST]
οποτε πρόσθεσες ένα σταδιο driving ακόμα πριν από τα fet εξοδου;
Όχι, αντικατέστησα την υπάρχουσα.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
11
Διαβάζω, πως δεν διαβάζω.
Αν μπλέξεις με βλαμμένους άντε να δεις προκοπή.
Ο ear τις προάλλες μου έλεγε να βάλω 16 σαμπ σε δύο στήλες των 8 κάθετων η καθεμιά όπως και τα στούντιο της Abbey road, για να είμαι απόλυτα σωστός. :laugh:
[DOUBLEPOST=1552165067][/DOUBLEPOST]
Tι ακριβώς σου φαίνεται μούφα;
Ίσως η περιγραφή μου δεν είναι ακριβής.
Ε, δεν στέκουν ολα αυτα που γράφεις ,τι να περιγράψεις με ακρίβεια, την κινηση του κώνου ;
Κράτα τη χαρα που ξαναπαιζει , όπως παίζει και χαιρομαι μαζί σου!
Οι υπόλοιπες σάλτσες και οι παπαριές του επιστημονα του κωνου, είναι περιττες.
 



TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ε, δεν στέκουν ολα αυτα που γράφεις ,τι να περιγράψεις με ακρίβεια, την κινηση του κώνου ;
Κράτα τη χαρα που ξαναπαιζει , όπως παίζει και χαιρομαι μαζί σου!
Οι υπόλοιπες σάλτσες και οι παπαριές του επιστημονα του κωνου, είναι περιττες.
Ξαφνικα απο εκει που εμπαινες μονο για τις αγγελιες , τωρα αρχισες να μπαινεις για να πουλας τρελλα και ειρωνεια?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.086
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top