2 οθόνες 22-24'' ή 1 28"?

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στην δουλειά δουλεύω με δύο 24άρες Dell.
Στο σπίτι έχω μια 24άρα Samsung που δεν έχει σχέση ποιοτικά με τις Dell (λόγω παλαιότητας αλλά και γιατι είναι και tv monitor με οτι αυτο συνεπάγεται).

Η ερώτηση είναι η εξής:
Σουτάρω την ήδη υπάρχουσα και παίρνω 2 22άρες (οι 24άρες παίζει να μην χωράνε σωστά ή να πρέπει να έχουν μεγάλη γωνία μεταξύ τους) ή παίρνω μια 28άρα ultra wide;

Πλέον θα εργάζομαι μόνιμα 2 μέρες την εβδομάδα απο το σπίτι και πρέπει να γίνει μια αλλαγή στην ποιότητα εικόνας.
Εχει αρχίσει κ με κουράζει...γερνάμε κιόλας και έχουμε τα θέματα μας...:p :p
Εννοείται πως αν πάω για 2 οθόνες πρέπει να είναι μα τα μικρότερα δυνατά bezels.....
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Στην δουλειά δουλεύω με δύο 24άρες Dell.
Στο σπίτι έχω μια 24άρα Samsung που δεν έχει σχέση ποιοτικά με τις Dell (λόγω παλαιότητας αλλά και γιατι είναι και tv monitor με οτι αυτο συνεπάγεται).

Η ερώτηση είναι η εξής:
Σουτάρω την ήδη υπάρχουσα και παίρνω 2 22άρες (οι 24άρες παίζει να μην χωράνε σωστά ή να πρέπει να έχουν μεγάλη γωνία μεταξύ τους) ή παίρνω μια 28άρα ultra wide;

Πλέον θα εργάζομαι μόνιμα 2 μέρες την εβδομάδα απο το σπίτι και πρέπει να γίνει μια αλλαγή στην ποιότητα εικόνας.
Εχει αρχίσει κ με κουράζει...γερνάμε κιόλας και έχουμε τα θέματα μας...:p :p
Εννοείται πως αν πάω για 2 οθόνες πρέπει να είναι μα τα μικρότερα δυνατά bezels.....
Εξαρταται απο το τι δουλεια κανεις και πως εχεις συνηθισει να δουλευεις. Εγω δεν μπορω με μια οθονη ουτε για απλο browsing γιατι παντα δουλευα με δυο οθονες. Εσυ ομως μεχρι τωρα στο σπιτι ειχες μια 24αρα οποτε αυτο δειχνει οτι δεν εχεις προβλημα να δουλευεις και με μια. Αν ομως η δουλεια γινεται πιο ευκολα η πιο γρηγορα με τα δυο μονιτορ, τοτε 2 ειναι καλυτερα απο 1
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δουλειά γραφείου, outlook, Excel φουλ, κλπ.
Μέ τα 2 έχω συνηθίσει κ είναι 100 φορές καλύτερα. Απλά λόγω χώρου σκέφτηκα την λύση ενός μεγάλου μόνιτορ όπου θα ανοίγω τουλάχιστον 2 εφαρμογές την μία δίπλα στην άλλη.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Πόσο είναι το μέγιστο πλάτος του χώρου όπου θα μπει η οθόνη;
... και το ύψος;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πόσο είναι το μέγιστο πλάτος του χώρου όπου θα μπει η οθόνη;
... και το ύψος;
Αν θυμάμαι καλά τώρα 1 μέτρο κ κατι ψηλά. Θα το μετρήσω κνθα σου πω αν θέλεις με ακρίβεια. Ύψος έχουμε αρκετό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα εκεί.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Προσωπικά θα έπαιρνα μια 4k 32άρα με ενσωματωμένα μεγάφωνα. Ένα τέτοιο πάνελ ισοδυναμεί με τέσσερις 16άρες fhd οθόνες σε διάταξη 2x2, ή δύο fhd με ύψος διπλάσιο του πραγματικού (1920 x 2160). Στο excel έχει μεγάλη σημασία και η κατακόρυφη ευρυχωρία. IPS φυσικά. Επίσης, θα επέλεγα οθόνη με τις υποδοχές σε κατακόρυφη διάταξη για να μην καταπονούνται μηχανικά από το βάρος του καλωδίου.

Παράδειγμα...

 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
Έχει κάποιο πλεονέκτημα η χρήση δύο οθονών έναντι μίας και μεγάλης;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
υπάρχουν και μεγάλες οθόνες με 2 εισόδους και είναι λειτουργικά σα να έχεις 2 μικρότερες αλλά χωρίς χώρισμα,
δεν ξέρω από τι τιμές ξεκινάνε όμως
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχει κάποιο πλεονέκτημα η χρήση δύο οθονών έναντι μίας και μεγάλης;
Δεν έχω δουλέψει με μια μεγάλη (27-28" κ πάνω). Οι 2 οθόνες έχουν το πλεονέκτημα ότι ανοίγεις διαφορετικές εφαρμογές σε κάθε οθόνη και είναι αυκολη η εναλλαγή ή η μεταφορά δεδομένων (από ένα excel σε ένα άλλο πχ).
Υποθέτω πως και μια μεγάλη οθόνη μπορείς να την κάνεις split έτσι ώστε να είναι σαν 2 ξεχωριστές, χωρίς να πρέπει να προσαρμόζεις το μέγεθος των παράθυρων για να χωρέσουν 2-3 εφαρμογές και να μοιραστεί σωστά ο χώρος.
υπάρχουν και μεγάλες οθόνες με 2 εισόδους και είναι λειτουργικά σα να έχεις 2 μικρότερες αλλά χωρίς χώρισμα,
δεν ξέρω από τι τιμές ξεκινάνε όμως
2 είσοδοι που συνδέονται με την ίδια κάρτα γραφικών; (Εννοείται πως η καρτα έχει 2 εξόδους hdmi )
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
2 είσοδοι που συνδέονται με την ίδια κάρτα γραφικών; (Εννοείται πως η καρτα έχει 2 εξόδους hdmi )
ναι σα να είναι 2 οθόνες, και στο setup το λειτουργικό βλέπει 2 οθόνες,
το είχα χρησιμοποιήσει για ένα φεγγάρι στη δουλειά σε μία EIZO με 2 display ports
δεν γνωρίζω από τι τιμές ξεκινάνε τέτοιες δυνατότητες ούτε αν υπάρχουν μοντέλα με HDMI
 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
….χωρίς να πρέπει να προσαρμόζεις το μέγεθος των παράθυρων για να χωρέσουν 2-3 εφαρμογές και να μοιραστεί σωστά ο χώρος.
Αυτό είναι μόνο το πλεονέκτημα των δύο ξεχωριστών;
Ασήμαντο μου φαίνεται.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εξαρτάται....όταν παίζουν περιπτώσεις που έχω ανοιχτά 2-3 emails, 1-2 συστημικές εφαρμογές και 2-3 spreadsheets ....όχι δεν είναι ασήμαντο να έχεις 2 οθόνες 24". Καλό το alt-tab και οι παροιμίες συντομεύσεις κλπ αλλά αν πρέπει να σκρολαρεις ανάμεσα σε 8-10 οθόνες....η μία οθόνη (χωρίς Σπλιτ) δεν εξυπηρετεί. Τουλάχιστον όχι εμένα.
 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
Αν έχουμε μια τεράστια οθόνη ίση με δύο 24άρες, με τακτοποιημένα τα μεγέθη των παραθύρων των δύο ή πολλαπλών εφαρμογών στη διάταξη που θέλουμε, ακριβώς όπως θα τα είχαμε αν είχαμε δύο οθόνες 24άρες, τι χάνουμε;

Αυτό δεν καταλαβαίνω. Αφού η επιφάνεια θα είναι ίδια.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Η κάθε 24αρα έχει μήκος περίπου 53cm. Οπότε 2 τέτοιες οθόνες μας δίνουν 1.06μ οθόνης.
Η 32αρα πχ που έβαλε ο Κώστας πιο πάνω έχει μήκος οθόνης 72cm περίπου ενώ μια 34αρα φτάνει τα 80cm
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με 2*24 έχεις μεγαλύτερο μήκος να αξιοποιήσεις και να τακτοποιήσεις εφαρμογές κλπ.

Στην δουλειά βέβαια ο χώρος είναι άπλετος κ δεν υπάρχει θέμα. Στο σπίτι είναι πιο στρίμωγμα. Γι'αυτό κ ρωτάω αν με μία οθόνη wide/ultra wide μπορεί να δουλέψει κάποιος σωστά στα πλαίσια που αναφέρω κάνοντας κάποιο split screen κλπ. Μπας κ καταλήξω κάπου....
 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
Μόνο το πλάτος μετράς όμως.
Το μεγάλο ύψος της ενεργούς επιφάνειας της μίας και τεράστιας οθόνης δεν είναι προσόν;
Ή παρακάμπτεται εύκολα με scrolling και δεν έχει σημασία για τις εργασίες που κάνεις;
Ή κερδίζει η χωριστή οθόνη περιστραμμένη σε όρθια θέση;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για τις εργασίες που κάνω εξυπηρετεί κυρίως το μήκος.
Π.χ σε όλα τα folders του outlook έχω ορίσει να υπάρχει κάθετο viewing pane δεξιά για να μπορώ να διαβάζω άμεσα το περιεχόμενο.
Το ύψος καλύπτεται πχ από την ύπαρξη φίλτρων σε εξελόφυλλα κυρίως ή απλό σκρολινγκ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Η κάθε 24αρα έχει μήκος περίπου 53cm. Οπότε 2 τέτοιες οθόνες μας δίνουν 1.06μ οθόνης.
Η 32αρα πχ που έβαλε ο Κώστας πιο πάνω έχει μήκος οθόνης 72cm περίπου ενώ μια 34αρα φτάνει τα 80cm
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με 2*24 έχεις μεγαλύτερο μήκος να αξιοποιήσεις και να τακτοποιήσεις εφαρμογές κλπ.
Μη συγχέεις τις φυσικές διαστάσεις με τον χώρο στο περιεχόμενο της οθόνης. Είτε πάρεις μια οθόνη 4k, είτε δύο οθόνες full HD, ο οριζόντιος χώρος τους είναι ο ίδιος, 2 x 1920 pixel. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός, ότι στην περίπτωση της 32άρας 4k τα στοιχεία στην οθόνη θα φαίνονται μικρότερα, υπό την υποσημείωση πως μπορούν να μεγαλώσουν αυξάνοντας το scaling στο 125%.

Όσον αφορά τη διευθέτηση των παραθύρων εντός μιας πολύ υψηλής ανάλυσης οθόνης, η τεχνολογική εξέλιξη σας έχει προλάβει. Τα windows 11 προσφέρουν έτοιμα pattern, ...

2022-12-12-(1).jpg


...ενώ στα windows 10 αυτό μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα. Δηλαδή, τσιμπώντας ένα παράθυρο από τη ράβδο του τίτλου και σέρνοντάς το σε μια γωνία, το αναγκάζεις να λάβει το μέγεθος του αντιστοίχου τεταρτημορίου, ενώ αν το σύρεις στη δεξιά ή αριστερή πλευρά, αντιστοίχως αυτό θα καταλάβει το ήμισυ της οθόνης.

Αν όμως επιμένεις σε δύο οθόνες και υπό τον συγκεκριμένο περιορισμό πλάτους, πάρε δύο 22άρες οθόνες, αλλά διάλεξε κάποιο μοντέλο με πολύ περιορισμένο πλευρικό bezel. Μια τέτοια οθόνη έχει πλάτος κάτω από 50cm, οπότε δεν προκύπτει ανάγκη tow-in. Επίσης, σήκωσέ τες στον αέρα με ένα διπλό μπράτσο. Δύο οθόνες να κάθονται σε περιορισμένο χώρο γραφείου πάει πολύ...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τελικά θα πάμε για μια οθόνη. Οι 2 είναι μπελάς για τον χώρο μου. 27" - 32" μαξ.

Κάποια αξιόλογη πρόταση στα 300 ευρώ πανω κατω; Μέχρι εκεί θέλω να διαθέσω στην παρούσα φάση.

H SAMSUNG που προτεινε ο vadergr φαίνεται καλή περίπτωση αλλά είναι οριακή στο μέγεθος (πλάτος)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top