2 x SVS PB 2000 vs SVS PB 13 Ultra

Μηνύματα
247
Reaction score
245


Στην παραπανω φωτο φαινεται μια προχειρη φωτογραφια του χωρου μου.
Ο χωρος που φαινεται στη φωτογραφια ειναι 25m2.
Επεκτείνεται πιο πισω σε αλλα 10m2.
Συνολο χωρου 35m2.
Οπως φαινεται και στη φωτογραφια υπαρχει μια τζαμαρια 4,5m στη δεξια πλευρα του καναπε.

Αυτα οσον αφορα το χωρο.

Παμε τωρα στο τι θελω να κανω. Επειδη ειμαι ενα βημα πριν την αγορα των/του sub παραθετω το παραπανω ερωτημα. 2 pb 2000 ή 1 pb 13 ultra ???

Πως θα φορτισω το χωρο αυτο με περισσοτερο χαμηλο?
Ποια ειναι πιο σωστη κινηση, τα 2 πιο μικρα ή το ενα μεγαλο?
Να σημειωσω οτι δε θελω να υπερβω τις 2000€ για subs, και αυτο το γραφω σε περιπτωση που μου πει κανεις για 2ο pb 13 ultra.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Νομίζω ότι με 2x PB2000 και calibration θα είσαι καλά. Το PB13 πληρώνεις extra καλουδια, οπως balanced είσοδο και PEQ. Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά (εννοώντας ότι ισοστάθμιση την κάνεις απο τον AVR ή κάποιο miniDSP), τότε νομίζω πώς θα έισαι πολύ καλύτερα με 2x PB2000. Αρκει να στηθούν σωστά.

Αλλά ας πουν και άλλοι την γνώμη τους.
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Τα δύο 2000 θα παίξουν ευκολότερα σωστά, το ένα 13 θα κατέβει σε χαμηλότερες συχνότητες. Τι προτιμάς;
Εγω θα ρωτησω 2 πραγματα.
1) Ποσες ταινιες στατιστικα περιεχουν πληροφορια στo φασμα 15-20hz οπου το 13αρι δειχνει τα δοντια του?
2) Οσο αφορα το SPL , τα δυο εστω στα 20hz θα πλησιασουν το 13αρι?

Επισης μετα εχει να κανει με την ομοιογενεια αν το λεω καλα του χαμηλου, να αποφυγω οσο το δυνατο, νεκρα σημεια.
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
1. Υποθέτοντας πως μιλάμε για HD formats, πολλές. Όλες οι action, sci-fi, fantasy, animated, horror και όχι μόνο.
2. Στα 20Hz περίπου αναφέρομαι για το 13, νομίζεις πως είναι εύκολο να παίξουν σωστά τόσο χαμηλά;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Frequency Response
17 to 165 Hz ±3 dB

Crossover Low-Pass Rolloff
-24 dB/octave


Max Output CEA-2010A Traditional
(1m peak) (2m RMS)


40-63 Hz avg 119.7 dB 110.7 dB
63 Hz 120.5 dB 111.5 dB
50 Hz 119.5 dB L 110.5 dB L
20-31.5 Hz avg 116.3 dB 107.3 dB
31.5 Hz 118.6 dB L 109.6 dB L
25 Hz 116.6 dB L 107.6 dB L
20 Hz 112.8 dB 103.8 dB

Βαση αυτων των μετρησεων που εχουν κανει για το pb 2000, στα 20hz 2μ δινει σχεδον 104db. Λογικα τα 2 θα δωσουν 107db σωστα? φανταζομαι στις μετρησεις αυτες δεν εχουν υπολογισει room gain.

Επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα να ακουσω κατι απο τα δυο, τι θα κατσει καλυτερα στο χωρο μου, για να δωσει καθαρο βαθυ χαμηλο?
Γνωριζω οτι το 13αρι ειναι κορυφαιο, δε θα ειχε αλλωστε και τοσα χρηματα και κριτικες, το θεμα ειναι οτι τα 2 pb2000 θα καταφερουν να δωσουν ενα εξισου καλο αποτελεσμα, δινοντας καλυτερη ομοιογενεια μπασου, βαθυ χαμηλο, και αρκετα spl εκει χαμηλα οσο ενα 13αρι?
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Να πω επισης οτι αυτη τη στιγμη, εχω 2 10'' sub απο 200 rms, αλλα δε μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, δε φορτιζουν το χωρο επαρκως και θα ηθελα πιο καθαρο χαμηλο.
Το μονο που μου αρεσει ειναι οτι επειδη ειναι δυο, υπαρχει καλυτερη ομοιογενεια χαμηλου. Δε ξερω αν το λεω σωστα.
Γι αυτο σκεφτομαι να στραφω προς τα 2 pb 2000.
Το θεμα ειναι αν θα φορτισουν το χωρο εξισου οσο ενα 13αρι
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Είναι σωστά τοποθετημένα και ρυθμισμένα αυτά που έχεις; ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.377
Reaction score
125.464
Που και πως τα έχεις τοποθετήσει τα 2 σαμπ που έχεις;
Τι ισοσταθμιση τους έχεις κάνει;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Είναι σωστά τοποθετημένα και ρυθμισμένα αυτά που έχεις; ;)
Με sub crawl που ειχα κανει απ οτι θυμαμαι, δεν ειναι οι βελτιστες αλλα ειναι καλα. Δυστυχως εκει που ενιωθα λιγο περισσοτερο χαμηλο, ηταν απαγορευτικο ειδικα για το ενα γιατι μου εβγαινε σχεδον διπλα απο την πορτα εισοδου.
Νομιζω ειναι καλα, οχι το καλυτερο δυνατο.

Δοκιμασα αντιδιαμετρικα, ενα εμπρος ενα πισω, και το καλυτερο στ αυτια μου αποτελεσμα μου το εδιναν αριστερα και δεξια της οθονης, οπου εχουν εξαφανιστει τελειως και δινουν ικανοποιητικο χαμηλο, οχι ομως οσο θα ηθελα.
Ειμαστε και λιγο απληστοι η ανθρωποι.
[DOUBLEPOST=1475579175][/DOUBLEPOST]
Που και πως τα έχεις τοποθετήσει τα 2 σαμπ που έχεις;
Τι ισοσταθμιση τους έχεις κάνει;
Ισοσταθμιση κανει ο denon 7200wa με xt32.
[DOUBLEPOST=1475579352][/DOUBLEPOST]
Οι περισσότεροι απο ενα σαμπ ξεκινούν και παίρνουν ενα ίδιο ακόμα,ψηφίζω 13 ultra DSP.
Τα δυο 13αρια ειναι η βελτιστη επιλογη αλλα δε θελω να ανεβω τοσο πολυ. 4000€ συνολικα για sub, μου φαινονται πολλα ακομα και σε δυο χρονους. Υπαρχουν κι αλλες υποχρεωσεις οπως και αλλα χομπυ!

Γι αυτο ρωταω σε μπατζετ 2000€ max, πια θα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση.
 
  • Like
Reactions: PPG




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.377
Reaction score
125.464
Δηλαδή τώρα τα έχεις δεξιά και αριστερά της οθόνης;

Πόσο απέχουν από πίσω και πλαϊνό τοίχο;

Δοκιμασες να τα βάλεις τέρμα πίσω, και κολλητά στις γωνίες του τοίχου της οθόνης;

Δοκιμασες να τα βάλεις και τα δύο κολλημένα σε μία γωνία, το ένα επάνω στο άλλο;

Στο ερώτημα που θέτεις, ψηφιζω 13, αλλά θα ήθελα να εξαντλήσεις τις δυνατότητες τοποθέτησης πρώτα, μήπως τυχόν σου αρκούν αυτά που έχεις.

Επίσης, στην ισοσταθμιση του σαμπ, υπάρχει μία πολύ καλή επιλογή, με ένα έξτρα μηχανηματακι..
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Να εξηγηθώ.
Το 13 είναι καλύτερο υπογούφερ.Έχει καλύτερο driver,πιο δυνατό ενισχυτή,dsp,άρα δεν μπορεί,θα παίζει καλύτερα.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν,δεν τίθεται θέμα διλήμματος.Παίρνεις ένα καλύτερο ηχείο.Το ισσοσταθμίζεις και όπως πρέπει και το πάει το δωμάτιο μπούνια!
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Δηλαδή τώρα τα έχεις δεξιά και αριστερά της οθόνης;

Πόσο απέχουν από πίσω και πλαϊνό τοίχο;

Δοκιμασες να τα βάλεις τέρμα πίσω, και κολλητά στις γωνίες του τοίχου της οθόνης;

Δοκιμασες να τα βάλεις και τα δύο κολλημένα σε μία γωνία, το ένα επάνω στο άλλο;

Στο ερώτημα που θέτεις, ψηφιζω 13, αλλά θα ήθελα να εξαντλήσεις τις δυνατότητες τοποθέτησης πρώτα, μήπως τυχόν σου αρκούν αυτά που έχεις.

Επίσης, στην ισοσταθμιση του σαμπ, υπάρχει μία πολύ καλή επιλογή, με ένα έξτρα μηχανηματακι..
τωρα τα εχω κολλητα στις γωνιες κατω απ την οθονη αριστερα και δεξια.
Απο τον πισω τοιχο ( αυτον που εχω πλατη στον καναπε) απεχουν 5μ και κατι. απο πλαινους, απο δεξια επι της ουσιας ειναι η τζαμαρια και απο αριστερα αρκετα δυστυχως. δεν το εχω μετρησει αλλα ειναι περιπου 4μ.
Δεν εχω δοκιμασει να τα βαλω βαλω το ενα πανω στο αλλο.
[DOUBLEPOST=1475586754][/DOUBLEPOST]
Να εξηγηθώ.
Το 13 είναι καλύτερο υπογούφερ.Έχει καλύτερο driver,πιο δυνατό ενισχυτή,dsp,άρα δεν μπορεί,θα παίζει καλύτερα.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν,δεν τίθεται θέμα διλήμματος.Παίρνεις ένα καλύτερο ηχείο.Το ισσοσταθμίζεις και όπως πρέπει και το πάει το δωμάτιο μπούνια!
Δεν αμφεβαλα ουτε στιγμη οτι το 13αρι ειναι καλυτερο sub.
Εχουμε ομως 35m2. δε μιλαμε για κανα δωματιακι.
Αν δε καταφερει να φορτισει το χωρο ενα 13αρι, τι κανω μετα?
Δευτερο δεν υπαρχει δυνατοτητα οικονομικη, και το βλεπω λιγο δυσκολο να επενδυσω μελλοντικα αλλα 2κ για δευτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.377
Reaction score
125.464
Ωραία, τα έχεις στις 2 γωνίες. Είναι μία έξυπνη τοποθέτηση.
Σε μία από αυτές τις δύο, δοκίμασε να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο.
Προτίμησε τη γωνιά που μαζεύει περισσότερα στάσιμα, εκεί που μπουμπουνίζει περισσότερο το μπάσο.
 
  • Like
Reactions: PPG


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.452
Εχουμε ομως 35m2. δε μιλαμε για κανα δωματιακι.
Αν δε καταφερει να φορτισει το χωρο ενα 13αρι, τι κανω μετα?
Δεν υπαρχει περίπτωση. Και αν δεν, θα φταίει η ρύθμιση/τοποθέτηση και τα αλλα χαρακτηριστικά του χωρου, όχι τα τετραγωνικά .

Και μην το αποκλείεις οτι στο μέλλον δεν θα γλυκοκοιταζεις και ενα δεύτερο.

Αλλα και 2 2000 να πάρεις παλι σούπερ θα είσαι. Με τα πλεονεκτήματα που είπε ο Ζιζικ.
Ευχάριστο προβλημα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.147
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top