2018: Το τέλος της πειρατείας

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Διαβασα ένα ωραίο άρθρο και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Παραθέτω το άρθρο στο τέλος του post όμως πριν από αυτό θέλω να πω λίγα πράγματα.

Ποιος ο λόγος να συνεχίσουμε να κατεβάζουμε παράνομα εφόσον η το συμφέρον μας βρίσκεται στις συνδρομές?

Netflix, amazon prime κ.α.: Άριστη ποιότητα, μεγάλη γκάμα, χωρίς ταλαιπωρία για να βρίσκεις υπότιτλους κτλ.

Spotify, tidal κ.α.: Ευκολία, άριστη ποιότητα σε λίγα χρόνια, τεράστια γκάμα δίσκων κτλ

Με μια οικογενειακή συνδρομή Spotify (2,5€ το μήνα το ατομο περίπου) και ακόμη μια στο Netflix (3€ περίπου το άτομο), δηλαδή με 66 ευρώ το έτος ΜΟΝΟ, έχουμε σχεδόν τα πάντα μπροστά μας. Φυσικά, πάντα θα υπάρχουν ταινίες, σειρές ή σπάνιοι δίσκοι που δεν θα μπορούμε να βρούμε στις συνδρομές, αλλά νομιζω ότι με τόσα λίγα χρήματα δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.

Για ποσά ακόμη χρόνια πιστεύετε πως θα κατεβάζουμε πειρατικά τραγούδια και ταινίες?

Δεν πιστεύετε πως η τεχνολογια σε συνδυασμό με την ποιότητα και την χαμηλή τιμή, την ευκολία και την μεγάλη γκάμα θα οδηγήσει τον κόσμο σε συνδρομές βάζοντας τέλος στην πειρατεία? Είναι βέβαιο πως πάντα θα υπάρχουν πειρατές, αλλά μιλάμε για μια δραματική μείωση του ποσοστού.

Θα ήθελα την γνώμη σας επάνω στο θέμα



Το άρθρο είναι αυτό http://www.techradar.com/news/will-2018-be-the-year-the-download-officially-dies
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τα πραγματικά νούμερα απέχουν από αυτά που γράφεις, έστω και μόνος σου να είσαι θέλεις περίπου 14 ευρώ το μήνα για μουσική και ταινίες (apple music, netflix) και ενώ στη μουσική μπορεί να τα έχεις σχεδόν όλα στα κινηματογραφικά και άλλα θεάματα το netflix μόνο δεν φτάνει, αυτό κάνει 168 εύρω το χρόνο, και αν πας σε οικογένεια πακέτα τότε φτάνεις κοντά στα 250 το χρόνο. Αν βάλεις και καμιά εγχώρια συνδρομητική τηλεόραση ο λογαριασμός ανεβαίνει και άλλο.
Όπως και να 'χει πάντως ο δρόμος μας πάει στην αύξηση των συνδρομητικών υπηρεσιών και στη μείωση του παράνομου downloading.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Την λύση την έχει δώσει το Χόλυγουντ! ελάχιστες ταινίες της προκοπής, και εάν έχεις μια καλή ταινιοθήκη, είσαι κομπλέ, ορισμένα σήριαλ της προκοπής, πάντα θα ανεβαίνουν!!!!!!!
Τώρα, πότε θα σταματήσει εντελώς το κατέβασμα; έ! όταν θα έρθουν οι εξωγήινοι!
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Να έχουν θεμα οι παραγωγώγοι οι εταιρειες και ολοι στον τομεα αυτον ναι

Να εχουμε θεμα και τρεμουρα εμεις οι καταναλωτές δεν το κατάλαβα ποτε

Στην Ελλάδα παντως οι παραγωγοι καλλιτέχνες την εφαγαν απο την εταιρεία προστασιας τους οχι απο τους καταναλωτές :D

Εγω μόλις χθες επειδή δεν βρήκα το the mantis σκέφτηκα το περιβόητο Netflix
Εχω διαβάσει πολλες σελιδες που δεν έχουν καταληξει οι συμμετέχοντες ποιο player ειναι το καλύτερο
Επισης το player αυτο πχ το Nvidia κανει 250€ περιπου
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εγω ξέρω πως ο μόνος λογος που όλος ο κόσμος έχει στραφεί στα android media players είναι το kodi. Το τζαμπα streaming δλδ. Και το netflix προσωπικά θα το χαιρομουν αλλα δε θα με κάλυπτε με τίποτα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το μελλον της ανθρωποτητος οδευει γοργα προς την καταπατησην καθε μορφης ιδιοκτησιας. Και δεν το λεω "πολιτικα".

Ολα θα ειναι συνδρομητικα. Για ολα θα "απολαμβανουμε" μια υπηρεσια.

Ακομα και τα αυτοκινητα που θα οδηγουμε, τα σπιτια που θα μενουμε.
[DOUBLEPOST=1515491035][/DOUBLEPOST]
Εχω διαβάσει πολλες σελιδες που δεν έχουν καταληξει οι συμμετέχοντες ποιο player ειναι το καλύτερο
Επισης το player αυτο πχ το Nvidia κανει 250€ περιπου

Δεν εχεις καποια συσκευη (laptop or something) να μπορεις να βαλεις Netflix χωρις εξτρα σκοτουρες?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Διαβασα ένα ωραίο άρθρο και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Παραθέτω το άρθρο στο τέλος του post όμως πριν από αυτό θέλω να πω λίγα πράγματα.

Ποιος ο λόγος να συνεχίσουμε να κατεβάζουμε παράνομα εφόσον η το συμφέρον μας βρίσκεται στις συνδρομές?

Netflix, amazon prime κ.α.: Άριστη ποιότητα, μεγάλη γκάμα, χωρίς ταλαιπωρία για να βρίσκεις υπότιτλους κτλ.

Spotify, tidal κ.α.: Ευκολία, άριστη ποιότητα σε λίγα χρόνια, τεράστια γκάμα δίσκων κτλ

Με μια οικογενειακή συνδρομή Spotify (2,5€ το μήνα το ατομο περίπου) και ακόμη μια στο Netflix (3€ περίπου το άτομο), δηλαδή με 66 ευρώ το έτος ΜΟΝΟ, έχουμε σχεδόν τα πάντα μπροστά μας. Φυσικά, πάντα θα υπάρχουν ταινίες, σειρές ή σπάνιοι δίσκοι που δεν θα μπορούμε να βρούμε στις συνδρομές, αλλά νομιζω ότι με τόσα λίγα χρήματα δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.

Για ποσά ακόμη χρόνια πιστεύετε πως θα κατεβάζουμε πειρατικά τραγούδια και ταινίες?

Δεν πιστεύετε πως η τεχνολογια σε συνδυασμό με την ποιότητα και την χαμηλή τιμή, την ευκολία και την μεγάλη γκάμα θα οδηγήσει τον κόσμο σε συνδρομές βάζοντας τέλος στην πειρατεία? Είναι βέβαιο πως πάντα θα υπάρχουν πειρατές, αλλά μιλάμε για μια δραματική μείωση του ποσοστού.

Θα ήθελα την γνώμη σας επάνω στο θέμα



Το άρθρο είναι αυτό http://www.techradar.com/news/will-2018-be-the-year-the-download-officially-dies
4 ευρώ το άτομο για το netflix??? Παίρνεις λεφτά και απ' τα παιδιά σου εσύ;;!!! Αυτές οι απλούστευμενες λογικές είναι οι χειρότερες... 12 θες για το netflix ... Δεν ξέρω πόσο θες ακόμα για το το Spotify για να ακούς κακή ποιότητα επιπέδου mp3....θες και άλλα 35 ευρώ μίνιμουμ για μια 50αρα γραμμή για να έχεις όλη την ποιότητα που ψάχνεις χωρίς κολλήματα αν έχει στην περιοχή σου...βάλε και λογαριαστα σωστά και όχι με τον τρόπο που ξεκίνησες.... Minimum 60 ευρώ το μήνα....χ12 = 720....Τζαμπα πράμα..Και δε σου βάζω αν είσαι και φίλαθλος πόσο θες ούτε για cosmote tv +Nova.... Εκτός και αν είσαι πολύτεκνος και βάζεις να πληρώνουν τα παιδιά σου απ' το χαρτζιλικι που εσύ τους δίνεις....
Για να προσθέσω και αυτό ου έγραψε ο φίλος mad πιο πάνω.... Να δεις τι;; οι περισσότερες ταινίες είναι σαβούρα... 1 στις 20 και αν....
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
"Το Τέλος της Πειρατείας"...
Το άρθρο είναι αυτό http://www.techradar.com/news/will-2018-be-the-year-the-download-officially-dies
Αυτό δεν είναι τίποτα συγκριτικά με άλλα...΄΄Τέλη΄΄.
Εδώ υποστηριζόταν ότι το 2012 θα έφερνε το Τέλος του Κόσμου,ενώ για θέματα υψηλής πιστότητας ότι επί του παρόντος θα είχαν τελειώσει ολοκληρωτικώς οι αποκαλούμενοι ΄΄Πόλεμοι της Υπερβολικής Ακουστότητας΄΄ (Loudness Wars).
Τελικώς την ΄΄πάτησε΄΄ μονάχα το..."Star Wars". :sneaky:
Το μελλον της ανθρωποτητος οδευει γοργα προς την καταπατησην καθε μορφης ιδιοκτησιας. Και δεν το λεω "πολιτικα".
Ολα θα ειναι συνδρομητικα. Για ολα θα "απολαμβανουμε" μια υπηρεσια.
Ακομα και τα αυτοκινητα που θα οδηγουμε, τα σπιτια που θα μενουμε.
...
Ένα παράγωγο όραμα θα ήταν για μια κοινωνία όπου κανενός τύπου περιουσία δεν θα μπορούσε να κληρονομηθεί με συνέπεια τα μέλη της εκάστοτε νέας γενεάς να ήταν εξαρχής υποχρεωμένα να κερδίσουν δικά τους αποκτήματα - εφόσον φυσικά θα είχαν τις ικανότητες.

Μπορούμε ν'αναλογιστούμε ότι σε μια τέτοια κοινωνία θα τερματίζονταν τουλάχιστον διάφορες κουτοπόνηρες δικαιολογίες και κίνητρα του τύπου ΄΄Αμάρτησα για χάρη των απογόνων μου΄΄...:sneaky:
Και δεν γίνεται ισχυρισμός περί θεωρητικής ισότητας κατά το ξεκίνημα μεταξύ των μελών κάθε νέας γενεάς,αφού το κοινωνικό γίγνεσθαι θα βρίσκει πάντα τρόπους να εκδηλώνει τις ανισότητες που επικρατούν ανάμεσα στα μέλη του.

Το μόνο στο οποίο θα μπορούσαμε να ελπίσουμε θα ήταν μια αίσθηση...ισοτιμίας.;)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πραγματικά, δεν ξέρω εσείς, (όσοι είστε σε μια σχετικά προχωρημένη ηλικία), αλλά εγώ δεν θα ήθελα καμία ''ταινιοθήκη'', εάν η τηλεόραση, ήταν ποιοτικά, όπως στα 1960-75!!!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ένα παράγωγο όραμα θα ήταν για μια κοινωνία όπου κανενός τύπου περιουσία δεν θα μπορούσε να κληρονομηθεί με συνέπεια τα μέλη της εκάστοτε νέας γενεάς να ήταν εξαρχής υποχρεωμένα να κερδίσουν δικά τους αποκτήματα - εφόσον φυσικά θα είχαν τις ικανότητες.
Η πνευματική κληρονομείται για 50 χρόνια . Με διάφορα τρικ επανεκδόσεων συνεχίζουμε να πληρώνουμε για καλλιτέχνες που απεβίωσαν από το 1968 και πριν.
Ο καθένας μπορεί να παίξει κλασική μουσική αλλά μετά πρέπει να πληρώσεις για τον κόπο του μαέστρου και των μουσικών.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το μελλον της ανθρωποτητος οδευει γοργα προς την καταπατησην καθε μορφης ιδιοκτησιας. Και δεν το λεω "πολιτικα".

Ολα θα ειναι συνδρομητικα. Για ολα θα "απολαμβανουμε" μια υπηρεσια.

Ακομα και τα αυτοκινητα που θα οδηγουμε, τα σπιτια που θα μενουμε.
[DOUBLEPOST=1515491035][/DOUBLEPOST]


Δεν εχεις καποια συσκευη (laptop or something) να μπορεις να βαλεις Netflix χωρις εξτρα σκοτουρες?

τελικα ουτε το blu ray 7200 sony ουτε η lg smart tv υποστηριζαν ελλ. υποτιτλους ομως βρηκα την λυση μεσω ps4
:D:thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Πραγματικά, δεν ξέρω εσείς, (όσοι είστε σε μια σχετικά προχωρημένη ηλικία), αλλά εγώ δεν θα ήθελα καμία ''ταινιοθήκη'', εάν η τηλεόραση, ήταν ποιοτικά, όπως στα 1960-75!!!
Πραγματικά, δεν ξέρεις εμείς. :p

Πραγματικά όμως, θα είχα κόψει φλέβες.

Μέχρι να έρθει το μέλλον, ζω το παρόν. :D
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
4 ευρώ το άτομο για το netflix??? Παίρνεις λεφτά και απ' τα παιδιά σου εσύ;;!!! Αυτές οι απλούστευμενες λογικές είναι οι χειρότερες... 12 θες για το netflix ... Δεν ξέρω πόσο θες ακόμα για το το Spotify για να ακούς κακή ποιότητα επιπέδου mp3....θες και άλλα 35 ευρώ μίνιμουμ για μια 50αρα γραμμή για να έχεις όλη την ποιότητα που ψάχνεις χωρίς κολλήματα αν έχει στην περιοχή σου...βάλε και λογαριαστα σωστά και όχι με τον τρόπο που ξεκίνησες.... Minimum 60 ευρώ το μήνα....χ12 = 720....Τζαμπα πράμα..Και δε σου βάζω αν είσαι και φίλαθλος πόσο θες ούτε για cosmote tv +Nova.... Εκτός και αν είσαι πολύτεκνος και βάζεις να πληρώνουν τα παιδιά σου απ' το χαρτζιλικι που εσύ τους δίνεις....
Για να προσθέσω και αυτό ου έγραψε ο φίλος mad πιο πάνω.... Να δεις τι;; οι περισσότερες ταινίες είναι σαβούρα... 1 στις 20 και αν....
να προσθεσω κι εγω εχοντας περασει απο ολες τις streaming υπηρεσιες
tidal k spotify premium
netflix εσχατως κτλ
ο
λες οι υπηρεσιες streaming αυτη τη στιγμη ειναι κακης ποιοτητας και οπως ακριβως το λες
θες ενα χιλιαρικο περιπου τον χρονο για να βλεπεις οτι εχει ενδιαφερον πια απο ταινιες και προγραμματα τηλεοπτικα
αθλητικα δηλ και ταινιες
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πραγματικά, δεν ξέρεις εμείς. :p

Πραγματικά όμως, θα είχα κόψει φλέβες.

Μέχρι να έρθει το μέλλον, ζω το παρόν. :D
Σωστά! όμως αυτό δεν με εμποδίζει να αναπολώ το παρελθόν, το οποίο ήταν πολύ καλύτερο απο το σήμερα (πάντα κατά την γνώμη μου), στα περισσότερα πράγματα που έκανα στην ζωή μου! Στις ώρες του σπιτιού, αλλά και στις ώρες του έξω, όσο και στις ώρες μουσικής, ακόμα και στο ''πείραγμα'' των κοριτσιών, που τώρα το λένε σεξουαλική παρενόχληση, κτλ. δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις, πιθανώς όχι! ;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Πραγματικά, δεν ξέρω εσείς, (όσοι είστε σε μια σχετικά προχωρημένη ηλικία), αλλά εγώ δεν θα ήθελα καμία ''ταινιοθήκη'', εάν η τηλεόραση, ήταν ποιοτικά, όπως στα 1960-75!!!
Καλά, πλάκα κάνεις τώρα; Τότε όλες ήταν πιασμένες από τον Άλκη Γιαννακά, τον Αλέκο Αλεξανδράκη και το Ζάχο Χατζηφωτίου. Ενώ τα σημερινά χαζοχιπστερόνια πάνε και την πέφτουν όλο σε κάτι βλαμμένες και άκυρες, οπότε μπορούμε και βρίσκουμε πολύ εύκολα ποδόγυρο της προκοπής, ποιότητος Α'Α'Α'.

1960! Άσε ρε...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ρε παιδια 4 ευρω το μηνα το νετφλιξ, ναι..

Το ιδιο και για το spotify.. Το οιραζομαι με 4 φιλους, σε οικογενειακο λογαριασμο και μας βγαινει 3 ευρω το μηνα για τον καθενα. Και μην μιλατε για ποιοτητα.. θα μου πεις γραφω στο avsite.. οκ πασο. Αλλα ποσοι νομιζετε εχουν συσκευες για να ακουσουν ποιοτητα δισκων? 5 στους 100 πιστευω. Ε, οκ.. Γι αυτους δεν κανει το spotify και θα συνεχισουν να αγοραζουν δισκους. Οι υπολοιποι 95/100 μια χαρα θα βολευτουν με την ποιοτητα του spotify.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Ρε παιδια 4 ευρω το μηνα το νετφλιξ, ναι..

Το ιδιο και για το spotify.. Το οιραζομαι με 4 φιλους, σε οικογενειακο λογαριασμο και μας βγαινει 3 ευρω το μηνα για τον καθενα. Και μην μιλατε για ποιοτητα.. θα μου πεις γραφω στο avsite.. οκ πασο. Αλλα ποσοι νομιζετε εχουν συσκευες για να ακουσουν ποιοτητα δισκων? 5 στους 100 πιστευω. Ε, οκ.. Γι αυτους δεν κανει το spotify και θα συνεχισουν να αγοραζουν δισκους. Οι υπολοιποι 95/100 μια χαρα θα βολευτουν με την ποιοτητα του spotify.
Ενταξει δεν ειναι ο κανονας γιατι θα εμφανιστει κ καποιοςπου θα το μοιραζει με 10 φιλους κ θα του κοστιζει1.20 τον μηνα
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Spotify 11€/μηνα : 5 ατομα= 2.20€ Χ12 μηνες= 26,40€/ετος ...ανεκτη εως πολυ ανεκτη ποιοτητα με τεραστια δισκοθηκη
Tidal 21€/μ:5=4,20Χ12=50€/ετος ... πολυ καλη ποιοτητα, οχι τοσο μεγαλη δισκοθηκη (καλη ομως)
Netflix 12€/μ:4=3Χ12=36€/ετος ... εξπερ σε σειρες, προβλημα οι ταινιες
ΟΤΕτβ 20-22€/μ Χ12= 260€/ετος
Nova ....χμ...πόσο; ας πουμε 300€/ετος
Αρα για να εισαι νομιμος θελεις περι τα 650-700€/ετος 'η 55-60€/μηνα. Πολλα; καμποσα ειναι!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Spotify 11€/μηνα : 5 ατομα= 2.20€ Χ12 μηνες= 26,40€/ετος ...ανεκτη εως πολυ ανεκτη ποιοτητα με τεραστια δισκοθηκη
Tidal 21€/μ:5=4,20Χ12=50€/ετος ... πολυ καλη ποιοτητα, οχι τοσο μεγαλη δισκοθηκη (καλη ομως)
Netflix 12€/μ:4=3Χ12=36€/ετος ... εξπερ σε σειρες, προβλημα οι ταινιες
ΟΤΕτβ 20-22€/μ Χ12= 260€/ετος
Nova ....χμ...πόσο; ας πουμε 300€/ετος
Αρα για να εισαι νομιμος θελεις περι τα 650-700€/ετος 'η 55-60€/μηνα. Πολλα; καμποσα ειναι!
Αν τα θελεις ολα, ναι..

Εγω μιλησα για 2 συνδρομες.. Νετφλιξ και spotify.

Συνδρομες υπαρχουν απειρες και για ολα τα γουστα. ΝΒΑ, euroleague κτλ κτλ.

Απο προσωπικη εμπειρια, δοκιμαζοντας Kodi για 1 χρονο, εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο υποτιτλους και ποιοτητες.. Ε, δεν ειναι πολλα 4-5 ευρω το μηνα για να ΚΕΡΔΙΣΩ 2-3 ωρες τον χρονο που χαλαω σεταροντας Kodi και αντιμεταποζοντας πολλα αλλα προβληματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top