2018: Το τέλος της πειρατείας


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σωστά! όμως αυτό δεν με εμποδίζει να αναπολώ το παρελθόν, το οποίο ήταν πολύ καλύτερο απο το σήμερα (πάντα κατά την γνώμη μου), στα περισσότερα πράγματα που έκανα στην ζωή μου! Στις ώρες του σπιτιού, αλλά και στις ώρες του έξω, όσο και στις ώρες μουσικής, ακόμα και στο ''πείραγμα'' των κοριτσιών, που τώρα το λένε σεξουαλική παρενόχληση, κτλ. δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις, πιθανώς όχι! ;)
Κοίτα, αν το 60 ήσουν εικοσι και την έπεφτες σε εικοσαρες ενώ τώρα είσαι σχεδόν 80 και την πέφτεις πάλι σε εικοσαρες η σεξουαλική παρενόχληση έχει κάποια βάση:)
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αν τα θελεις ολα, ναι..

Εγω μιλησα για 2 συνδρομες.. Νετφλιξ και spotify.

Συνδρομες υπαρχουν απειρες και για ολα τα γουστα. ΝΒΑ, euroleague κτλ κτλ.

Απο προσωπικη εμπειρια, δοκιμαζοντας Kodi για 1 χρονο, εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο υποτιτλους και ποιοτητες.. Ε, δεν ειναι πολλα 4-5 ευρω το μηνα για να ΚΕΡΔΙΣΩ 2-3 ωρες τον χρονο που χαλαω σεταροντας Kodi και αντιμεταποζοντας πολλα αλλα προβληματα.
Μα μας γνωρίσεις τους φίλου σου να μοιραστούμε τις συνδρομες. ....
 


D

Deleted member 35

Guest
Η πειρατεία δε θα πάψει ποτέ να υπάρχει. Το βασικό είναι η κοινωνικές ανισότητες. Δυστυχώς πάντα μα πάντα κάποιοι θα έχουν οικονομικό πρόβλημα και δε θα τους περισσεύει για το χόμπι τους. Και δε μπορείς να τους το απαγορεύσεις παρ' όλο που είναι παράνομο. Το θέμα είναι τι παροχές έχεις ώστε να μειωθεί όσο το δυνατόν η πειρατεία.

Πχ προσωπικά. Έχω Tidal + Netflix από νόμιμες υπηρεσίες. Ταυτόχρονα πληρώνω το Plex και έχω και το "ψημένο καλαμπόκι" για τις παράνομες. Ουσιαστικά τι κάνω; Ακούω και βλέπω νόμιμα ότι υπάρχει εκεί. Αλλά δυστυχώς δεν καλύπτομαι. Τι να το κάνω ρε φίλε όταν δε μου έχεις παλιές και δημοφιλείς ταινίες να περάσω την ώρα μου; Πχ να δω ένα Lord of the Rings; Εκεί αναγκαστικά πάω στη δεύτερη λύση. Το ίδιο και με τη μουσική. Την έχω περασμένη και στο Plex οπότε όταν είμαι εκτός σπιτιού και θέλω κάτι "περίεργο" αφήνω στην άκρη το Tidal.
 



Μηνύματα
833
Reaction score
776
Η πειρατεία θα μειώνεται και θα αυξάνεται ανάλογα τους κανόνες και τις τιμές που διαμορφώνει η βιομηχανία θεαμάτων στην αγορά. Όσο χαλαρώνει και κάνει πιό ελαστικούς τους κανόνες (το γιατί ας το σκεφθεί ο καθένας μας ξεχωριστά), τόσο θα αυξάνεται η πειρατεία αλλά και η βάση καταναλωτών που κυρίως δέν έχουν την δυνατότητα απόκτησης αυτών των αγαθών (πχ Ινδία).

Όσο οι κανόνες γίνονται και πιό αυστηροί, το πειρατικό υλικό γίνεται πιό δυσεύρετο και οι καταναλωτές αυτού αποθαρρύνονται να προσπαθήσουν να το βρούν φοβούμενοι τις συνέπειες του νόμου.

Όσων αφορά τις υπηρεσίες streaming, μπορεί αυτή την στιγμή να φαντάζουν φθηνές όσον αφορά την τιμολόγησή τους, αλλά ας σκεφθεί κανείς πώς αυτές θα διαμορφώνονταν άν αφανιζόταν εν μία νυκτεί το παράνομο downloading αλλά και η δυνατόητα αγοράς σε φυσικό μέσο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να πω το πρόβλημά μου; Ταινίες και σειρές βρίσκω και θα βρίσκω. Από χρόνο όμως, δεν...
Γι αυτό και οραματίζομαι την τελειωτική εξέλιξη της πειρατείας να μη συνίσταται πλέον στο software,αλλά στο διαθέσιμο χρόνο για την κατανάλωση του πρώτου (χρονοπειρατεία).:sneaky:

Οι παραγωγικές τάξεις (δηλαδή οι μη κρατικοδίαιτες) με ΄΄ελεύθερο ωράριο΄΄ (που είναι πάντα πολύ πιο εκτεταμένο από το κλειδωμένο) θα βρίσκουν ευκαιρία να ψυχαγωγηθούν μονάχα σε - θεωρούμενο χάρη στη συνδρομή κάποιας ανεπίσημης υπηρεσίας- ...πειρατικό χρόνο.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αν προσγειωθει καποιος στο avsite και γραψει
Ακουω στο 5η 10 η 20 χιλιαδων σύστημα μου καποιες φοβερες μουσικές σε μορφή mp3 και ειμαι υπερ ευχαριστημένος
Τοτε ολοι ειτε θα σκεφτουν ειτε θα του γραψουν

Καλα μ@λ@κας εισαι στο ωραιο σου σύστημα ακους mp3?
Το αδικείς
Ειτε θα σκεφτουν

αρε θεε που πας και τα δίνεις τα φραγκα
Ακου ρε ο άνθρωπος ο ασεβης εχει το ταδε γ@μ@το ηχειο και το ταδε dac και κάθεται και ακουει mp3


Ενω αν γραφεις -παρατηρω- ακουω spotify στο ίδιο συστημα
Θα σου πουν
Ναιιι:thumbsup:
απίστευτη ευκολια απίστευτη γκαμα μουσικης εισαι μεσα στο μέλλον μπράβο

:idk: WTF?


Spotify εχω κ εγω χρόνια
Tidal ειχα το πιο premium το κοψα
Και προχθες έβαλα και Netflix

Ευκολια ναι ποιότητα σκ@τ@
Κοστος απολυτα υπερβολικο
Ειδικα στην εικόνα που ναι πιο αμεσα αντιληπτες οι διαφορες

Πολυ πισω το Netflix απο ενα απλο mkv της ιδιας ταινίας πιυ με την 50αρα σύνδεση μου ειναι θεμα λεπτων να.την εχω στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη μου
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Θέλω να πιστεύω πως έχουμε όλοι καταλάβει πως η πειρατεία ΔΕΝ είναι δικαίωμά μας, ΔΕΝ είναι λογική επιλογή και ΔΕΝ πρέπει να συνιστάται και να προτείνεται, ε?

Και τα επιχειρήματα περί ποιότητος, τιμολόγησης, κοινωνίας, πολιτικής κλπ κλπ, δεν χωράνε σε τέτοια συζήτηση.

Για μένα είναι 1000 φορές προτιμότερο να έχω 2-3 συνδρομές που έχω επιλέξει και που με εξυπηρετούν.
Καλομάθαμε με τα torrents και τα θέλουμε ΟΛΑ, αλλά για να τα έχουμε ΟΛΑ προφανώς και το κόστος ανεβαίνει στο Θεό αν αναλογιστούμε πόσες συνδρομές χρειάζονται.

Φανταστείτε αν με κάποιο μαγικό τρόπο μπορούσαμε να έχουμε τζάμπα ΚΑΙ επιβατικό, ΚΑΙ μεγάλο τζιπ, ΚΑΙ suv, ΚΑΙ supersport, ΚΑΙ van, ΚΑΙ μηχανάκι... και μετά ερχόντουσαν να μας πούν πως συνδρομητικά θα μπορούσαμε να τα έχουμε ΝΟΜΙΜΑ.

Θα μας κακοφαινόταν που θα χρειαζόμασταν μεγάλο ποσό για να τα έχουμε και πάλι ΟΛΑ, δεν νομίζετε?
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
λες οι υπηρεσιες streaming αυτη τη στιγμη ειναι κακης ποιοτητας και οπως ακριβως το λες
Δημητρη οντας κατοχος και των τριων υπηρεσιων (Spoti, Tidal, Netflix), πιστευω οτι δεν ειναι κακης ποιοτητας, ειδικα το Νetflix. Πλησιαζει σε εικονα αυτη του δορυφορικου μου δεκτη. Με συνδεση vdsl 50 mbps βεβαια. Καποιος που εχει τον εξοπλισμο για UHD+ HDR (tv, συνδεση ιντερνετ 25αρα, media player), και ειναι θιασωτης των σειρων (κυριως), ειναι οτι πρεπει..
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δημητρη οντας κατοχος και των τριων υπηρεσιων (Spoti, Tidal, Netflix), πιστευω οτι δεν ειναι κακης ποιοτητας, ειδικα το Νetflix. Πλησιαζει σε εικονα αυτη του δορυφορικου μου δεκτη. Με συνδεση vdsl 50 mbps βεβαια. Καποιος που εχει τον εξοπλισμο για UHD+ HDR (tv, συνδεση ιντερνετ 25αρα, media player), και ειναι θιασωτης των σειρων (κυριως), ειναι οτι πρεπει..

Νικο το εχω λίγες ημέρες με συνδεση επίσης 50 και το τρεχω μεσω Playstation 4
Δηλ μιας καλης συσκευης για multimedia

Εκανα λοιπόν μια σύγκριση στην ίδια ταινία μεταξύ του Netflix και ενος αρχείου mkv οχι πολυ μεγάλου μεγέθους και παιζοντας το μέσω med8er ενος δηλαδή Απλά καλου media player οσον αφορα την εικόνα

Το αποτέλεσμα ηταν με μεγάλη διαφορά υπερ του αρχείου mkv

Γενικότερα το ύφος των "αρνητικων" σχολιων μου για τις streaming υπηρεσίες ειναι ακριβώς πως δεν εχουν καταφέρει καν να πλησιασουν στην ευκολια πληροτητα και ποιότητα υλικου πιυ υπάρχει προς download
Συν τις ακριβες τιμές
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νικο το εχω λίγες ημέρες με συνδεση επίσης 50 και το τρεχω μεσω Playstation 4
Δηλ μιας καλης συσκευης για multimedia

Εκανα λοιπόν μια σύγκριση στην ίδια ταινία μεταξύ του Netflix και ενος αρχείου mkv οχι πολυ μεγάλου μεγέθους και παιζοντας το μέσω med8er ενος δηλαδή μετριου media player οσον αφορα την εικόνα

Το αποτέλεσμα ηταν με μεγάλη διαφορά υπερ του αρχείου mkv
Εγω το παιζω μεσω Zidoo x10.

Εκανες τις ρυθμισεις που περιγραφει παρακατω: https://help.netflix.com/el/node/55763
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εγω κατεβαζω με 12Mb/s μ.ο.

Αν βαλω πακετο netflix UHD που απαιτει "a steady internet connection speed of 25 megabits per second or higher" θα εχω θεμα αν ξεκιναω να δω ενα επεισοδιο και παταω pause μεχρι να φορτωσει για τα καλα?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγω κατεβαζω με 12Mb/s μ.ο.

Αν βαλω πακετο netflix UHD που απαιτει "a steady internet connection speed of 25 megabits per second or higher" θα εχω θεμα αν ξεκιναω να δω ενα επεισοδιο και παταω pause μεχρι να φορτωσει για τα καλα?
Λογικα ναι. Μαλλον, ακομα και ετσι, δε θα προλαβαινει να κατεβασει τοσο μεγαλο ογκο δεδομενων. Δεν αρκει μονο η συνδεση ομως, πρεπει και ο επεξεργαστης να ειναι 7ης γενιας, και αν ειναι και i5, η 7, ισως να ειναι ακομη καλυτερα, για να δεις UHD, HDR. Συμφωνα με την ιστοσελιδα της Netflix παντα.
Εάν χρησιμοποιείτε ενσωματωμένη Intel GPU:

  • Απαιτείται Windows 10 Αναβάθμιση Δημιουργικότητας (έκδοση 1703).

  • CPU: επεξεργαστής Intel Core 7ης γενιάς (i3, i5, or i7 7xxx ή 7Yxx) ή άνω.

  • Πρόγραμμα οδήγησης γραφικών: 22.XX.XX series, έκδοση 4708 ή υψηλότερη.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Λογικα ναι. Μαλλον, ακομα και ετσι, δε θα προλαβαινει να κατεβασει τοσο μεγαλο ογκο δεδομενων. Δεν αρκει μονο η συνδεση ομως, πρεπει και ο επεξεργαστης να ειναι 7ης γενιας, και αν ειναι και i5, η 7, ισως να ειναι ακομη καλυτερα, για να δεις UHD, HDR. Συμφωνα με την ιστοσελιδα της Netflix παντα.
Εάν χρησιμοποιείτε ενσωματωμένη Intel GPU:

  • Απαιτείται Windows 10 Αναβάθμιση Δημιουργικότητας (έκδοση 1703).

  • CPU: επεξεργαστής Intel Core 7ης γενιάς (i3, i5, or i7 7xxx ή 7Yxx) ή άνω.

  • Πρόγραμμα οδήγησης γραφικών: 22.XX.XX series, έκδοση 4708 ή υψηλότερη.
Μιλαω για νετφλιξ μεσω app στην oled lg 55b7v. Θα εχω "θεμα"?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.916
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top