24bit/96KHz εναντίον Βινυλίου και CD

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γιορτές πλησιάζουν, η εορταστική άδεια ξεκίνησε, η ένταση του νοσοκομείου έχει ήδη αντικατασταθεί από την ηρεμία του ακούσματος μια σονάτας για βιολί του Beethoven ή ενός μελαγχολικού τενόρου σόλου του Ike Quebek.
Πρόσφατα το ηχοσύστημα υπέστη μια σημαντική μεταμόρφωση-αναβάθμιση μετά την αλλαγή των Audio Physic Spark με τα Amphion Xenon και του Audia Flight Three με τον ομόσταυλο Flight Two (σχόλιο: τεράστιες ευκαιρίες ηχείων, ενισχυτών κ.λ.π κυκλοφορούν ανάμεσά μας..όσοι έχετε ακόμα ρευστό σπεύσατε...δεν θα υπάρξουν ποτέ ξανα τέτοιες τιμές!!!).
Οι πηγές του συστήματος είναι το πλατό Acoustic Solid Classic wood με βραχίονα τον Acoustic Solid WBT211 (κατασκευής Ortofon: βασικά παραλλαγή του AS-212S), κεφαλή την ZYX R-50 low και phono stage το Trichord Diablo+Never Connected PSU. CD Player το Unison Research Unico CD (υβριδικό).
Σκέφτηκε λοιπόν ο φίλος μου ο Κώστας να φέρει το DAC του στο σπίτι για να κάνουμε μια συγκριτική ακρόαση αλλά και να ακούσω και εγώ στο σύστημά μου, στον χώρο, μου ένα ακριβό DAC. Και θα ήταν αυτό το πρώτο DAC που έτυχε ποτέ να ακούσω στον χώρο μου σε συγκριτική ακρόαση.
Το DAC: Naim Audio....3600 ευρώ (πληρωτέα χα χα!)...νομίζω -και μόνο βλέποντας και σηκώνοντας την συσκευή- ότι δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία για την ποιότητα της και την δυνατότητα να σου δώσει το 99,9% της εγγραφής ....Το υπόλοιπο σύστημα έχει πια αρκετά μεγάλες δυνατότητες ανάλυσης, ανάδειξης μικρολεπτομερειών και δυναμικών αντιθέσεων που θα μπορούσε να αναδείξει τις αρετές του Naim DAC.
Τοποθέτηση...συνδέσεις...σύνδεση του dac με το Macbook pro...και ξεκινάμε με αρχεία 24bit...
Κλασικά Diana Krall 24bit/96KHz΄....ο ήχος θα έλεγα ότι ήταν καταπληκτικός: πολύ στιβαρό και ελεγχόμενο μπάσο, ακλόνητη και σαφέστατη σκηνική παρουσία, υψηλές και μεσαίες πεντακάθαρες και γλυκές...βασικά το άκουσμα ήταν τόσο ηχητικά ευγενικό -δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω- που θα μπορούσες να ακούς για μέρες συνέχεια χωρίς να σε κουράζει...
Ακολουθεί πάλι σε υπερυψηλή ανάλυση 24bit/192KHz μια παραλλαγή της Carmen....εντυπωσιακή ακουστική εμπειρία..τέτοια δυναμικά...καθαρότητα...βάθος σκηνής.... πράγματι, εξαιρετικά!
Ήρθε όμως η ώρα για τις συγκρίσεις και η προσγείωση στην μουσική πραγματικότητα και στα μουσικά γούστα τα δικά μου (και καθενός ανθρώπου ξεχωριστά φαντάζομαι)....
1. Αρλέτα: Στης πικροδάφνης τον ανθό α) ριπαρισμένο από το CD: πηγή Naim Dac vs β) του πρωτότυπου CD: πηγή Unico CD...(δεν υπάρχει εδώ 24bit!)....λοιπόν οι διαφορές ναι μεν υπάρχουν αλλά δεν νομίζω ότι ήταν άξιες λόγου... το Naim είχε καλύτερο έλεγχο στις χαμηλές συχνότητες σε σχέση με το Unico, οπότε αυτό είχε και μια επίπτωση στην βαθιά φωνή της Αρλέτας που από το Naim ακούγονταν λίγο πιο ξεκάθαρη ενώ στο Unico σε κάποια πιο χαμηλά της περάσματα θα έλεγα ότι ήταν λίγο συγκεχυμένη.....΄Πάντως συνολικά η διαφορά ήταν σχετικά μικρή-λαμβανομένου υπ΄όψη του γεγονότος ότι το συγκεκριμένο CD έχει ούτως ή άλλως πάρα πολύ καλή εγγραφή...'Αρα DAC 16Bit vs CD player: 1,1-1.
2. Grant Green Idle Moments (από τα πιο αγαπημένα μου) α) πηγή NAIM dac 24bit..vs.β) Unico CD από το remastered CD Blue note.....εδώ η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη υπέρ το DAC 24bit....δηλαδή τώρα δεν θα μπω σε λεπτομέρειες....καμμιά σχέση...σαφέστατα όλα υπέρ του 24bit αρχείου...χροιές, μπάσο, σκηνική παρουσία....Άρα DAC 24bit vs CD player: 5-1!...δεν θα αναφερθώ στις υπόλοιπες ακροάσεις.......
Στα ψηφιακά λοιπόν αρχεία νομίζω ότι το 24bit υπερτερεί σαφώς του 16bit αρχείου αρκεί να έχεις την πολυτέλεια του 24bit...και εδώ είναι που αρχίζουν τα προβλήματα!!!! Πως να ακούσω το 3ο κονσέρτο του Beethoven στην αγαπημένη μου εκτέλεση με τον Julius Katchen το 1958 (DECCA), όταν δεν υπάρχει 24bit αρχείο; Φυσικά από το ΄"ταπεινό" cd της Decca το οποιό όμως αν το ριπάρεις και το ακούσεις από το dac οι διαφορές όπως είπα είναι πολύ μικρές!
Δυστυχώς ή ευτυχώς λοιπόν η δισκοθήκη μας (για όσους διαθέτουν μια φυσική δισκοθήκη) δεν υπάρχει σε αρχείο των 24bit, οπότε ας βολευτούμε προς το παρόν με τα ταπεινά CD 16bit...και εδώ αρκεί ένα καλό CD
player και γλυτώνεις από τα download και τα απρόσωπα, χαμένα στους σκληρούς δίσκους αποσπασματικά μουσικά αρχεία)....
3. DAC 24bit ή 16bit vs Βινυλίου.
α) Dave Brubeck Take Five 24bit vs b) Βινύλιο Dave Brubeck's Greatest Hits CBS 1967 Print Holland
το 24bit είχε τα σταθερά χαρακτηριστικά ....ξεκούραστος ήχος, σταθερή εικόνα, κ.λ.π ...Όταν όμως έπαιξε το βινύλιο (παρ΄ολο που πρόκειται για ένα δίσκο 30 ετών- από την φοιτητική μου περίοδο) εκεί πλέον ήταν ηλίου φαεινότερον ότι η διαφορά ήταν ελάχιστη....δύσκολα θα μπορούσες να πεις πιο υπερτερεί..το βινύλιο έχει πιο ξεκάθαρα πιατίνια και μπάσο..πιο αληθοφανές θα έλεγα αλλά και με λίγο πιο έντονο χαρακτήρα στον ήχο....διαφορές ελάχιστες (και μιλάμε για σύγκριση με 24bit αρχείο!)
Ακολούθησαν ακόμα 2-3 συγκριτικές 24Bit με τα αντίστοιχα βινύλια (που σημειωτέον δεν ήταν και οι πιο καλές/ακριβές εγγραφές) και το συμπέρασμα ήταν πάντα το ίδιο και από τους δυό μας....το 24bit μπορεί να συναγωνιστεί τον ήχο του βινυλίου...αλλά όχι, ακόμα και μέσω του NAIM AUDIO dac δεν μπόρεσε να τον ξεπεράσει.....κάπου υπερτερεί το 24bit, κάπου υπερτερεί το βινύλιο...υπάρχουν διαφορές αλλά η προτίμηση είναι θέμα προσωπικού γούστου νομίζω....η μάχη είναι σκληρή..αλλά πιστεύω ότι το βινύλιο καλά κρατεί...και θα συνιστούσα σε όλους να κάνουν μια τέτοια συγκρτική ακρόαση, χωρις προκαταλήψεις, χωρίς παρωπίδες....
Άρα τα καλύτερα format ήχου κατά τη γνώμη μας, στο χώρο μου, με τα αρχεία και τις συσκευές που χρησιμοποιήσαμε είναι τα ψηφιακά 24bit και τα βινύλια (φυσικά με καλές και άνω εγγραφές) και έπονται τα 16bit (αλλά έλα που σε αυτή την ανάλυση βρίσκεις τα πάντα!)
Καλές γιορτές και καλές ακροάσεις.....η μουσική μετράει!!
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ευχαριστούμε για τη μεταφορά των εντυπώσεων. Ωστόσο δεν συνέκρινες τις ίδιες ακριβώς παραγωγές, αλλά πχ τον δίσκο Take Five από τη μία και από την άλλη έναν δίσκο greatest hits. Κάθε δίσκος έχει διαφορετική παραγωγή. Άλλωστε όπως έχει γράψει ο Costas Cogias εγγενώς το βινύλιο έχει διαφορετικό μάστερινγκ από το cd.
Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι με βάση τη λογική και τα όσα έχω διαβάσει είναι απολύτως αδύνατον το βινύλιο σαν μέσο να υπερτερεί τεχνικά του cd ...Ας υποθέσουμε ότι θες να το επιβεβαιώσεις ακουστικά. Ας υποθέσουμε ότι είσαι σε θέση να το επιβεβαιώσεις (ακούς καλά, σε υψηλές εντάσεις, έχεις σωστό χώρο και καλό ηχοσύστημα)...Το σωστότερο θα ήταν να συγκρίνεις τον ίδιο δίσκο, στην ίδια έκδοση με την ίδια ακριβώς παραγωγή.
Κι επειδή είναι αδύνατον γιατί εγγενώς τα δύο μέσα έχουν διαφορετικό μαστερινγκ, πάντα θα ακούς διαφορετική παραγωγή. Η πιο δίκαιη σύγκριση θα ήταν να πάρεις έναν σύγχρονο δίσκο γραμμένο με καλή παραγωγή σε ψηφιακό μέσο και το βινύλιο που έχει προέλθει από τα ίδια αρχεία. Και να συγκρίνεις μεταξύ τους. Και πάλι θα υπάρχουν διαφορές στην παραγωγή, αλλά οκ, θα είναι οι μικρότερες δυνατές. Το ακόμα καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις τα δύο συστήματα στα όρια τους, δηλαδή μια ταυτόχρονη διπλή ηχογράφηση, μία με αναλογική αλυσίδα και μία με ψηφιακή. Αλλά είναι πολύ λίγοι οι δίσκοι που έχουν αυτήν την τύχη.
Εάν δεν ακούσεις σημαντικές διαφορές, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου την ευκολία (και την τιμή) του ψηφιακού σε σχέση με το βινύλιο. Τη φθορά του χρόνου, τη φροντίδα που απαιτεί κλπ
Κατ' εμέ το ερώτημα έχει απαντηθεί σαφώς υπέρ των ψηφιακών. Εάν πάντως είχα 1000+ καλά βινύλια, θα συντηρούσα ένα αξιόλογο αναλογικό σύστημα μόνο και μόνο για να το βλέπω να γυρίζει.Αξία ανεκτίμητη...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Υπερ των ψηφιακων ΝΑΙ, αλλα των ΚΑΛΩΝ ψηφιακων και οχι των dowloadιασμενων που ενας Θεος ξερει πως καταντησαν ετσι !
Συγκρινοντας προ καιρου το "Porgy and Bess" καλο βινυλιο (παιγμενο στο αρχαιο πικαπ που εχω) με κατεβασμενο ψηφιακο (24/96), μου΄ρθε να πεταξω τον σκληρο! Ακουγοντας ομως μερικα dsd/Linn ...απολαμβανεις! Αλλος ηχος...
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ούτως ή άλλως τη διαφορά την κάνει η παραγωγή. Και mp3 320 με καλό encoder να ακούσετε, δεν πιστεύω ότι θα το ξεχωρίζατε από το cd. Κι αν το ξεχωρίζατε, η διαφορά θα ήταν απειροελάχιστη.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ευχαριστούμε για τη μεταφορά των εντυπώσεων. Ωστόσο δεν συνέκρινες τις ίδιες ακριβώς παραγωγές, αλλά πχ τον δίσκο Take Five από τη μία και από την άλλη έναν δίσκο greatest hits. .
Εδώ η σύγκριση έγινε μεταξύ του καλύτερου δυνατού ψηφιακού αρχείου (24bit) μέ ένα απλό (αλλά με πολύ καλή εγγραφή) δίσκο βινυλίου, γιατί δεν ήταν δυνατή η άμεση σύγκριση...Ακόμα και έτσι, όπου θεωρητικά θα έπρεπε να υπερτερεί το ψηφιακό αρχείο... κάτι τέτοιο δεν παρατηρήθηκε...η γεύση ήταν ίδια, όπως είπα, κάποιες μικροδιαφορές, αλλά χωρίς να μπορείς τελικά να αποφασίσεις πιο είναι καλύτερο.....
Στα υπόλοιπα (που δεν ανάφερα για λόγους οικονομίας κειμένου: π.χ Kenny Burell Mindnight Blue) το συμπέρασμα ήταν το ίδιο...ότι το 24bit αρχείο είναι το μόνο που μπορεί να ανταγωνιστεί το καλό βινύλιο...αλλά ακόμα δεν μπορεί να το ξεπεράσει..η ταπεινή μου γνώμη (εντάξει μιλάμε και για αναπαραγωγή του βινυλίου από ένα σύστημα πικ-απ, προενισχυτή των 4000 ευρώ)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
νομίζω -και μόνο βλέποντας και σηκώνοντας την συσκευή- ότι δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία για την ποιότητα της και την δυνατότητα να σου δώσει το 99,9% της εγγραφής ...
Αυτά τα νομίσματα ρημάζουν τον χώρο του οντιο.

Πιο λάθος, πεθαίνεις. :gotcha:

Καλές γιορτές και καλές ακροάσεις.....(η μουσική μετράει στα γούστα, τα στέρεα δεν έχουν σχέση με τα γούστα)!!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αυτά τα νομίσματα ρημάζουν τον χώρο του οντιο.

Πιο λάθος, πεθαίνεις. :gotcha:

Καλές γιορτές και καλές ακροάσεις.....(η μουσική μετράει στα γούστα, τα στέρεα δεν έχουν σχέση με τα γούστα)!!
Χα,χα...δεν σκοπέυω ούτε να αγοράσω Naim Dac, ούτε να το διαφημίσω για να το αγοράσουν άλλοι, απλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε...τώρα αν δεν είναι καλό dac, ίσως τα συμπεράσματα που έβγαλα να είναι λάθος......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δεν λέω βρε ότι είναι καλό ή κακό ντακ, μου είναι αδιάφορο.

Λέω ότι βλέποντας και ζυγίζοντας το ντακ, ΔΕ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δεν λέω βρε ότι είναι κακό ντακ.

Λέω ότι βλέποντας και ζυγίζοντας το ντακ, ΔΕ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ.
Συμφωνώ! Για οποιαδήποτε συσκευή ισχύει...απλά η γνώμη που είχα για το Naim δεν προήλθε φυσικά από το βάρος απλά η επαφή με την συσκευή επιβεβαίωσε ότι πρόκειται όντως για σοβαρή συσκευή
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι, οι ακροάσεις κατά βάση ήταν περιττές.
Τα συμπεράσματα περί της ποιότητας είχαν ήδη επιβεβαιωθεί.

Οι ακροάσεις είναι απλές συμπληρωματικές επιβεβαιώσεις στις ήδη προϋπάρχουσες υποκειμενικές εντυπώσεις, οι οποίες υποσυνείδητα χαρακώνονται στο μυαλό ως δεδομένα κι αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα. Ο κόσμος του χάι εντ με δγιο λέξεις. Μια χαρά.

Ομοίως για το υπέροχο βινύλιο.

Μην απαντάς σε αυτά, δε χρειάζεται, αλήθεια. Πες πως κάνω μονόλογο.
Απάντησε μόνο σε αυτά τα δύο: (εάν θέλεις κι εάν έχεις όρεξη)

1) Τι χρόνους αντηχησης έχεις;
2) τι ταργκετ κερβ χρησιμοποίησες στην ισοσταθμιση χώρου;
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ούτως ή άλλως τη διαφορά την κάνει η παραγωγή. Και mp3 320 με καλό encoder να ακούσετε, δεν πιστεύω ότι θα το ξεχωρίζατε από το cd. Κι αν το ξεχωρίζατε, η διαφορά θα ήταν απειροελάχιστη.
Εδω δεν μπορουμε να καταλαβουμε στο ...Spotify premium!
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Ναι, οι ακροάσεις κατά βάση ήταν περιττές.
Τα συμπεράσματα περί της ποιότητας είχαν ήδη επιβεβαιωθεί.

Οι ακροάσεις είναι απλές συμπληρωματικές επιβεβαιώσεις στις ήδη προϋπάρχουσες υποκειμενικές εντυπώσεις, οι οποίες υποσυνείδητα χαρακώνονται στο μυαλό ως δεδομένα κι αδιαμφισβήτητα συμπεράσματα. Ο κόσμος του χάι εντ με δγιο λέξεις. Μια χαρά.

Ομοίως για το υπέροχο βινύλιο.

Μην απαντάς σε αυτά, δε χρειάζεται, αλήθεια. Πες πως κάνω μονόλογο.
Απάντησε μόνο σε αυτά τα δύο: (εάν θέλεις κι εάν έχεις όρεξη)

1) Τι χρόνους αντηχησης έχεις;
2) τι ταργκετ κερβ χρησιμοποίησες στην ισοσταθμιση χώρου;
ουυυυυυυυυυυυυχαχααχχαχαχαχαχα
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Ναι, οι ακροάσεις κατά βάση ήταν περιττές.
Τα συμπεράσματα περί της ποιότητας είχαν ήδη επιβεβαιωθεί.
Kάτσε βρε Ear. Αγαπημένε Ear.

Tι είναι περιττό; Η κατάθεση μίας γνώμης;

Όταν υπάρχει παραπληρόφηση και κάποιος κάνει λόγο για ατράχταντες υποθεσοαπόψεις κατακεραύνωνε όποιον βρεις, φέρε ξάντερφο Zap να βαρέσει κι αυτός, πες και σε μένα αν και σηκώνω το 1/10 της μπάρας που σηκώνει ο Zap.

Το έχεις πει πολλές φορές και έχεις απόλυτο δίκιο ότι το σωστό είναι ένα αλλά υποστηρίζεις το κοινωνικό hi-fi, συνάντηση, χαβαλέ και μπλα-μπλα. Απ'ό,τι κατάλαβα ο OP αυτό έκανε, είχε κάποιον φίλο με ένα DAC και είπε ας κάνω μία ακρόαση.

To κύριο σώμα του post αποτελείται από νομίζω και πιστεύω χωρίς θέσφατα. Μηδενισμός δεν νομίζω ότι αρμόζει στην περίπτωση. Τι ήταν περιττό; H συμμετοχή μελών; Δηλαδή.. η πεμπτουσία ενός φόρουμ και συγκεκριμένα του avsite.gr! Ειδάλλως να γίνουμε ένα read-only forum με .pdf (μασημένα ή αμάσητα) ολούθε. Ολούθε!

Και μετά τι μένει στην τελική; Μόνο ο ...PeterMeni.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Tι είναι περιττό; Η κατάθεση μίας γνώμης;
Δυστυχώς ναι.
Περιττό έως επικίνδυνο. ;)

Ξέρω τι λες, σε νιώθω. Καταλαβαίνω αλλά δε συμπονώ. :p

Το κοινωνικό Hi-end θα θα επιθυμούσα να λάβει άλλη μορφή, αυτή των μουσικών απολαύσεων με επίκεντρο τη μουσική και την παρέα, κι όχι τον τρόπο αναπαραγωγής. ;)

Όσο για το εστιασμένο σε μηχανές κοινωνικό Hi-end, είναι αναμφισβήτητα θεμιτό και απολαυστικό, και το επιθυμώ δεόντως, με επίκεντρο την απόλαυση των μηχανών όμως, κι όχι του συγκριτικού τρόπου αναπαραγωγής ιδίως ανόμοιων μάστερ, εκ των οποίων δεν έχουμε την παραμικρή άποψη για το πώς έγιναν και το πώς πραγματικά οφείλουν να ακούγονται.

Για κριτική εκάστου μαστερινγκ, συνιστάται ακρόαση σε στουντιακου επιπέδου συνθήκες, προφανώς. Το οποίο είναι κατά βάση ανόητο.

Ξέρω, καταντάει (με βάση το παρελθόν) ολίγον ανιαρό το χόμπι, χάνει μαγεία. Δυστυχώς αυτός είναι ο στόχος, να σκοτώσουμε τη (μαύρη) μαγεία των μηχανών, και να απελευθερωθεί η σχεδόν ξεχασμένη μαγεία της μουσικής από το βραχνά των μηχανών και των τρόπων μαστερινγκ. ;)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Κάτι κάνουν πολύ λάθος στο mastering οι μηχανικοί ήχου, για να συγκρίνουμε σήμερα βινύλια με ψηφιακά αρχεία. :rolleyes:

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Ακόμα και τα mp3 είναι κλάσεις ανώτερα ως τεχνικό μέσο εγγραφής της μουσικής από τους δίσκους.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κάτι κάνουν πολύ λάθος στο mastering οι μηχανικοί ήχου, για να συγκρίνουμε σήμερα βινύλια με ψηφιακά αρχεία. :rolleyes:

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Ακόμα και τα mp3 είναι κλάσεις ανώτερα ως τεχνικό μέσο εγγραφής της μουσικής από τους δίσκους.
Η μόνη εξήγηση που έχω, είναι αυτή.

Από κει και πέρα, δεν είμαι σε θέση να κάνω κριτική στον τρόπο που κάνουν τη δουλειά τους οι μαστεράδες, δεν ξέρω αρκετά.

Ξέρω αρκετά πάντως, για να συμφωνήσω 100% με την τελευταία σου πρόταση. :D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Κάτι κάνουν πολύ λάθος στο mastering οι μηχανικοί ήχου, για να συγκρίνουμε σήμερα βινύλια με ψηφιακά αρχεία. :rolleyes:

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Ακόμα και τα mp3 είναι κλάσεις ανώτερα ως τεχνικό μέσο εγγραφής της μουσικής από τους δίσκους.
Οι δίσκοι και τα ψηφιακά αρχεία είναι πράγματα ανόμοια προς σύγκριση, αφού προέρχονται από διαφορετικό master. Όμως, οι δίσκοι έχουν ένα πλεονέκτημα, είναι hard copy.
 

Μηνύματα
4.849
Reaction score
25.682
οι μετρήσεις -διαγράμματα δεν αμφισβητούνται, από την άλλη τα αυτιά μας παραπλανούν αλλά τί να κάνουμε ; πολλές φορές μας αρέσει να ακούμε λάθος!:errwhat:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Οι δίσκοι και τα ψηφιακά αρχεία είναι πράγματα ανόμοια προς σύγκριση, αφού προέρχονται από διαφορετικό master.
Ε δεν διαφωνούμε, αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι ένας δίσκος μπορεί να ακούγεται καλύτερα από το αντίστοιχο ψηφιακό αρχείο, λόγω mastering, όχι εξαιτίας του μέσου, που σαφώς είναι υποδεέστερο.

Όμως, οι δίσκοι έχουν ένα πλεονέκτημα, είναι hard copy.
Θα έλεγα ότι τα ψηφιακά αρχεία έχουν το πλεονέκτημα, γιατί είναι soft copy. ;)

Και για να τελειώνουμε με το θέμα, -από την πλευρά μου εννοώ- , δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη για την ανωτερότητα των Α/D και D/A μετατροπών από την ψηφιακή RIAA :

Αν μπορείς να ψηφιοποιήσεις το αναλογικό σήμα της κεφαλής, και να πάρεις στην έξοδο, τον "ζεστό" ήχο του βινυλίου, το παιχνίδι τελείωσε.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top