2x4gb DDR3 σε mac 2008...beeeeeep?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Καλησπέρα σε όλο το συνάφι...ένας φίλος έχει στην κατοχή του ένα imac early 2008 και πρόσφατα εγκαταστήσαμε ssd και είπαμε να αλλάξουμε τις μνήμες...από 2x1gb 1066 σε 2x4gb 1333 (μήπως η συχνώτητα είναι πρόβλημα...δεν μπορεί να την downιάσει?) που όπως με απήντησαν σε διεθνές φόρουμ κουμπώνουν και είναι μάλιστα το ανώτατο όριο που δέχεται........ΑΜ ΔΕ!!!

Tο μηχανάκι beepιάζει συνεχώς και αρνείται πεισματικά να τις δεχτεί...να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια ή υπάρχει κάποιο κολπάκι στο σετάρισμα(δεδομένου ότι από mac δεν έχω μεγάλη γνώση πλην των καθημερινών)

Ευχαριστώ
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
μαλλον κουμπωνουν, αλλα θα πρεπε λογικα να ναι ιδια συχνοτητα. ddr2 , και ακομα καλυτερα , ειναι apple certified η οχι? oτι να ναι δηλαδη μνημη δεν παιζει...
 

Μηνύματα
123
Reaction score
227
The iMac (Early 2008) computer has two SDRAM slots in the bottom of the computer and comes with at least 1 GB DDR2 SDRAM installed into one slot.

The maximum amount of RAM you can install in the computer is 4 GB (a 2 GB SO-DIMM in each slot).

You can use any Small-Outline dual inline memory modules (SO-DIMMS) that meets all of these criteria:

  • PC2-6400
  • Unbuffered
  • Nonparity
  • 200-pin
  • 800 MHz
  • DDR2 SDRAM
You can use RAM module sizes of 1 GB or 2 GB in each slot.

DIMMs with any of the following features are not supported in the iMac (Early 2008) computer:

  • Registers or buffers
  • PLLs
  • ECC
  • Parity
  • EDO RAM
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
μαλλον κουμπωνουν, αλλα θα πρεπε λογικα να ναι ιδια συχνοτητα. ddr2 , και ακομα καλυτερα , ειναι apple certified η οχι? oτι να ναι δηλαδη μνημη δεν παιζει...
Οι μνήμες είναι ddr3.....certified δεν γνωρίζω αν είναι (αν και του είπα να πει ότι πρόκειται για mac)

η μνήμες είναι kingston kvr13s9s8/4
 


Μηνύματα
123
Reaction score
227
αν έχεις iMac early 2008 τότε το μηχάνημα σου δεν παίρνει ddr3 μνήμες!! πως κατάφερες να κουμπώσεις ddr3 μνήμες σε ddr2 slot???

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
έκανα λάθος φίλε μου...early 2009 είναι ....γράφω το μοντέλο πιο πάνω imac 9.1
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Παιδιά συγνώμη για την ''άγνοια'' στις απαντήσεις μου ώρες ώρες αλλά το μηχάνημα δεν είναι δικό μου και ενημερώνομαι και ενημερώνω τηλεφωνικά για τυχόν ιδέες και προτάσεις που λαμβάνω από εδώ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Δες τα Volts των μνημών, υπάρχουν μνήμες 1.5V και 1.35V.
Δες τι θέλει το iMac
Μου πέρασε και μένα από το μυαλό πριν λίγο...που κοιτούσα τα specs στις μνήμες....το κρατάω στα ''κορυφαία υπόψιν'' μου...ευχαριστώ
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Ψάχτε για παλιότερες μνήμες. Δεν πειράζει αν δεν είναι apple certified, αλλά ίδιο ddr. Ο χρονισμός και μεγαλύτερος να είναι δεν πειράζει και πάλι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Ψάχτε για παλιότερες μνήμες. Δεν πειράζει αν δεν είναι apple certified, αλλά ίδιο ddr. Ο χρονισμός και μεγαλύτερος να είναι δεν πειράζει και πάλι.
Αυτό λέω και εγώ....σε ddr2 μου έχει τύχει να υπάρχει θέμα σε χρονισμό και συνήθως σε αρχαία μηχανάκια...σε ΜΑΚ δεν έχω τόση γνώση και είμαι σε σκέψη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
Αυτό λέω και εγώ....σε ddr2 μου έχει τύχει να υπάρχει θέμα σε χρονισμό και συνήθως σε αρχαία μηχανάκια...σε ΜΑΚ δεν έχω τόση γνώση και είμαι σε σκέψη...
άρα τι εννοείς όταν λες παλαιότερες μνήμες?
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Συμβατές. ddr2 δεν φόραγε εξ αρχής. Το ίδιο να βρείς. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος....
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
συγγνωμη μιλαμε τοση ωρα για "καποιου αλλου" το μηχανημα, οχι δικο σου?
κ γιατι δεν μπαινει ο ιδιοκτητς να ενδιαφερθει ο ιδιοσ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
συγγνωμη μιλαμε τοση ωρα για "καποιου αλλου" το μηχανημα, οχι δικο σου?
κ γιατι δεν μπαινει ο ιδιοκτητς να ενδιαφερθει ο ιδιοσ?
Δεν έχει πρόσβαση σε τέτοια υψηλής κουλτούρας φόρουμ(αν ακούνε διαχειριστές να προσέχουν μη γλιστρήσουν...:roflmao:κερνάω υγρασία...σλουρπ).....χώρια που είναι σε γκαράζ όλη μέρα και δεν έχει χρόνο για σερφαρίσματα...οπότε ο κλήρος έπεσε στον πρόθυμο και γενναίο ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
οι παλιές του μνήμες είναι οι M471B2874DH1-CF8 στα 1.5volt και αυτές όπως και οι καινούριες...ενδέχεται να ευθύνεται το λογισμικό μήπως?
 


Μηνύματα
123
Reaction score
227
οι παλιές του μνήμες είναι οι M471B2874DH1-CF8 στα 1.5volt και αυτές όπως και οι καινούριες...ενδέχεται να ευθύνεται το λογισμικό μήπως?
όχι το λογισμικό δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Άμα είναι 2χ4 GB πρέπει να είστε σίγουροι αν το μηχάνημα υποστηρίζει μέχρι 8 GB μνήμης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.785
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top