3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Στο συγκεκριμένο θέμα θα αναφερθώ στο πως μπορούμε με ελάχιστα χρήματα να δώσουμε μία άλλη διάσταση (3D) στα Games που παίζουμε στο Pc μας!! :145:

(είναι για AMD Radeon και nVidia GeForce GPUs)

Δεν θα δώσω αναλυτικές οδηγίες γιατί είναι πολύ απλό!!
Απλά θα ενημερώσω για όσους δεν γνωρίζουν για την ύπαρξη των συγκεκριμένων τεχνολογιών... :107:

Τι θα χρειαστούμε:
1: COLORCODE 3D Glasses www.colorcode3d.com
2: Τους τελευταίους Drivers της GPU μας
3: iZ3D Driver www.iz3d.com

Διαδικασία:
1: Έχουμε εγκαταστήσει τους τελευταίους Drivers της GPU μας και τους έχουμε ρυθμίσει σύμφωνα με το σύστημα μας.

2: Κάνουμε εγκατάσταση του iZ3D Driver και Οπωσδήποτε Επανεκκίνηση!!
(όταν πάμε να κατεβάσουμε τον Driver στο Select your device or output επιλέγουμε το Anaglyph, μετά μέσα από το πρόγραμμα θα σας εμφανίσει και το ColorCode 3D Output!!)

Και είμαστε έτοιμοι!!
Για την ρύθμιση του προγράμματος δεν θα πω τίποτα γιατί είναι πολύ απλή!!
Σας καθοδηγεί και το πρόγραμμα από μόνο του με αναλυτικά βήματα με την έναρξή του, απλά προσέξτε να δηλώσετε στο Output το ColourCode 3D!!
Μπορείτε όσοι έχετε Red-Cyan glasses να επιλέξετε την ανάλογη ρύθμιση για να πειραματιστείτε, απλά δεν το συνιστώ για μόνιμη χρήση γιατί θα έχετε απώλεια χρωμάτων... ;-)

Απλά μερικές συμβουλές που έχουν να κάνουν με την όσο πιο σωστή απόδοση του 3D... ;-)

Το COLORCODE 3D είναι πρότυπο που ανήκει στην συγκεκριμένη εταιρία, είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο στο εξωτερικό.
Υπάρχουν διάφοροι τύποι γυαλιών για την συγκεκριμένη τεχνολογία και σας δίνω τους συνδέσμους παρακάτω:
http://www.colorcode3d.dk/group.asp?group=13
http://www.colorcode3d.dk/group.asp?group=118
http://www.colorcode3d.dk/group.asp?group=119
http://www.colorcode3d.dk/group.asp?group=96

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ 3D

1. Όσο πιο σκοτεινός ο χώρος τόσο το καλύτερο!!
2. Όσο πιο κοντά νιώθετε άνετα στην TV-Monitor τόσο το καλύτερο, ανάλογα με τις ίντσες πάντα και με ανάλογη ρύθμιση του Back-Light της TV-Monitor
3. Η ρύθμιση του Back-Light της TV-Monitor δεν πρέπει να είναι η ίδια που χρησιμοποιείτε όταν παρακολουθείτε χωρίς την χρήση των 3D γυαλιών.
Αυξάνετε την ένταση του Back-Light φορώντας τα γυαλιά, καθώς αναπαράγεται 3D υλικό, μέχρι εκεί που νιώθετε άνετα και δεν εμφανίζεται Ghosting στην εικόνα.
Πάντως πάντα είναι προς αύξηση και όχι προς μείωση!! (αν τυχόν έχετε έντονο Ghosting, να είστε σίγουροι οτι οφείλεται στις ρυθμίσεις σχετικά με τα χρώματα της TV σας και πολύ πιθανό αν έχετε ενεργοποιημένο το Advanced Contrast, δεν τα απενεργοποιείτε απαραίτητα!! Βλέπετε και πράττεται ανάλογα. (Εγώ τα έχω ενεργοποιημένα στην Sony μου χωρίς κανένα πρόβλημα με Ghosting)
4. Αν έχετε κάποιο πρόβλημα όρασης (μυωπία κτλ.) σχεδόν επιβάλετε να χρησιμοποιείτε τα γυαλιά-φακούς επαφής και από πάνω τα 3D γυαλιά!!!
5. Μην κάνετε "έντονο" διαχωρισμό των εικόνων, ελάχιστος διαχωρισμός είναι αρκετός,διαφορετικά είναι φυσιολογικό να έχετε Ghosting, μιλώντας πάντα για το ColourCode 3D, είναι εντελώς διαφορετική κωδικοποίηση σε σχέση με το Red-Cyan και τις λοιπές τεχνολογίες...

Στα σχόλια του συγκεκριμένου Thread θα αναλύσουμε και διάφορες απορίες που μπορεί να υπάρχουν.

Έχω δημιουργήσει και ένα παρόμοιο Thread για το πως μπορείτε να δείτε MKV 3D (Side by Side - Left & Right) αρχεία σε οποιαδήποτε LCD TV_Monitor χρησιμοποιώντας την τεχνολογία ColourCode 3D!! ;-)
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=94816

Καλό Πειραματισμό και Καλή σας Διασκέδαση Παιδιά!! :145: :145: :145:
 


Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Άψογος, άντε να μού'ρθουν τα γυαλιά να δοκιμάσω!

Θέλει πάντως τη διπλάσια περίπου ισχύ από την GPU, απ' ότι είδα στο tomshardware που είχε ένα άρθρο για iz3d και 3d stereo γενικά.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Άψογος, άντε να μού'ρθουν τα γυαλιά να δοκιμάσω!

Θέλει πάντως τη διπλάσια περίπου ισχύ από την GPU, απ' ότι είδα στο tomshardware που είχε ένα άρθρο για iz3d και 3d stereo γενικά.
Σωστός. Αυτός είναι ο λόγος που δεν προτιμώ ιΖ3D drivers, κατεβάζουν τα FPS στο μισό, γενικά βαραίνει πολύ. Για Nvidia, υπάρχει η εναλλακτική λύση με χρήση του Nvidia 3DVision που δεν έχει επιπτώσεις στα FPS. To 3DVision υποστηρίζει εκτός από Magenta/Cyan (by default) και Red/Blue, Red/Green, Blue/Yellow. Απλά τα έχει κλειδωμένα και για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να παρέμβεις στην Registry.

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-play-your-games-in-real-3d/

ΑTTENTION: On 64Bit WinVista/Win7 the Registry-Path changed to this:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\NVIDIA Corporation\Global\Stereo3D]

και μετά εδώ :

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=98878

Χτες παρέλαβα τα POLY και έκανα τις ρυθμίσεις. Κατάφερα να δω ColorCode3D με 3DNvision, απλά έχω μια μικρή διαρροή μπλε η οποία γίνεται ιδιαίτερα αισθητή στο λευκό. Μπορεί όμως να ρυθμιστεί στην registry του 3DVision προσαρμόζοντας το μπλε. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. :105:

Τέλος να ευχαριστήσω τον Κωνσταντίνο που μας άνοιξε τα μάτια με αυτή την τεχνολογία. :126:
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Παιδιά δεν είναι διπλάσια ισχύ, αυτό το λέω γιατί το έχω δοκιμασμένο και στο προηγούμενο σύστημα μου, που μόνο δυνατό δεν μπορούσες να το πεις... Είναι ανάλογα το παιχνίδι και ανάλογα τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί.
Πάντως Sungsam το μεγάλο θετικό του ιΖ3D είναι οτι μέχρι πρόσφατα είχε μόνο το Yellow-Blue, ενώ πρόσφατα συνεργάζεται με την ColourCode και δίνει αποκλειστικά ColourCode 3D!!, που χθες που το δοκίμασα με το Devil May Cry 4.... Έπαθα Την Πλάκα Μου!!! ;-)
Και εντάξει οι σημερινές GPUs έχουν ισχύει που περισσεύει για τα περισσότερα games... ;-)

Αλλά και όσοι συναντήσουν πρόβλημα με την απόδοση, μπορούν να μειώσουν την ανάλυση σε απλή HD, μια χαρά είναι για 3D και να κάνουν και τις ανάλογες ρυθμίσεις στα υπόλοιπα settings του κάθε παιχνιδιού... ;-)
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Άψογος, άντε να μού'ρθουν τα γυαλιά να δοκιμάσω!

Θέλει πάντως τη διπλάσια περίπου ισχύ από την GPU, απ' ότι είδα στο tomshardware που είχε ένα άρθρο για iz3d και 3d stereo γενικά.
Πάντως μην τρελαίνεσαι με τα POLY glasses...
Στην τελική αργότερα μπορείς να τα μοντάρεις σχετικά εύκολα αν έχεις σκελετό από άλλα γυαλιά της πλάκας, ακόμα και με τα RealD των Village, αν και καλύτερα είναι να είναι καμπυλωτός ο σκελετός... ;-)
Με αυτές τις τεχνολογίες έτσι είναι, εγώ που έχω μαζέψει τι Red-Cyan από 2 διαφορετικές εταιρίες, τι μοβ-πράσινα και όλα όχι της πλάκας...... ;-)

Τουλάχιστον με το Colourcode, που είναι κλειστό πρότυπο, έχουμε μια συγκεκριμένη εταιρία και από εκεί πέρα διαλέγουμε και παίρνουμε glasses...;-)
Πάντως με τους projectors υπάρχει ένα θέμα με το φως, ακόμα δεν γνωρίζω 100% κατά πόσο βοηθάνε σε αυτό τον τομέα τα Pro, τα οποία μετά από επικοινωνία με την εταιρία έχουν όντως εξαντληθεί και θα είναι διαθέσιμα τέλους του μήνα... ;-)
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Α και Sungsam ρίξε και μία ματιά στα Release notes του iZ3D... ;-)
Γιατί κάτι διόρθωσαν που έχει να κάνει με τις NVidia κάρτες.... ;-)
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Re: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Α και Sungsam ρίξε και μία ματιά στα Release notes του iZ3D... ;-)
Γιατί κάτι διόρθωσαν που έχει να κάνει με τις NVidia κάρτες.... ;-)
Κωνσταντίνε επιβεβαιώνω ύστερα από δοκιμή, ότι στην νέα έκδοση ιΖ3D v1.12 δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου απώλεια FPS. Η δοκιμή έγινε με χρήση FPS counter. :107:
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

Κωνσταντίνε επιβεβαιώνω ύστερα από δοκιμή, ότι στην νέα έκδοση ιΖ3D v1.12 δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου απώλεια FPS. Η δοκιμή έγινε με χρήση FPS counter. :107:
:145:
Και να υπάρχει ένα 20-30% πάλι μέσα στα φυσιολογικά όρια είναι.
Έχει να κάνει με το παιχνίδι και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί... :145:
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Απάντηση: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

5. Μην κάνετε "έντονο" διαχωρισμό των εικόνων, ελάχιστος διαχωρισμός είναι αρκετός,διαφορετικά είναι φυσιολογικό να έχετε Ghosting, μιλώντας πάντα για το ColourCode 3D, είναι εντελώς διαφορετική κωδικοποίηση σε σχέση με το Red-Cyan και τις λοιπές τεχνολογίες...


Και πως κανεις κωστα διαχωρισμο?Εχω εντονο Ghosting
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: 3D GAMING on PC with ColorCode 3D!!

5. Μην κάνετε "έντονο" διαχωρισμό των εικόνων, ελάχιστος διαχωρισμός είναι αρκετός,διαφορετικά είναι φυσιολογικό να έχετε Ghosting, μιλώντας πάντα για το ColourCode 3D, είναι εντελώς διαφορετική κωδικοποίηση σε σχέση με το Red-Cyan και τις λοιπές τεχνολογίες...


Και πως κανεις κωστα διαχωρισμο?Εχω εντονο Ghosting
Δεν είναι δύσκολο Skokman, σε καθοδηγεί ο αυτόματος οδηγός του iZ3D!! ;-)
Διάβασε και το Manual του driver... μικρό είναι... ;-)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top