3D printing - Θήκη/βάση για κασέτες ήχου

Μηνύματα
18
Reaction score
20
Μιας και την σχεδίασα και βλέπω οτι βγήκε όπως την ήθελα είπα να την μοιραστώ εδω μήπως και φανεί χρήσιμη και σε κάποιον άλλο.
Έχω αρκετές παλιές κασέτες το 95% χωρις κουτί και είπα να φτιάξω μια απλή βάσούλα για να τις τακτοποιήσω κάπως να μην τις έχω σε σακούλα χύμα. Σκόπος είναι να μπουν με τετοιες θηκες ετσι σε κάποιο κουτί ή συρτάρι.

IMG_20210207_020809.jpg Untitled-1.jpg Untitled-2.jpg

Αρχείο STL: https://we.tl/t-LCEgVHFFlk
(δεν ξέρω πως μπορω να μοιραστω αρχειο - μη φωτογραφία, σε 7 ημέρες δεν θα ισχύει το παραπανω link, αν υπαρχει καποιος τροπος ας το ανεβασει καποιος σε απαντηση απο κατω)

Εχω σχεδιάσει και μια θηκη αντιχτοιχη αλλα με καπακι για Mini Disks, αν ενδιαφέρεται καποιος να την ανεβασω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.793
ενδιαφερον, μπραβο.. αν και δεν εχω καταλαβει σε τι χρειαζεται ενας 3d printer, δε φτιαχνεις και ενα για cd;
ώστε να μπορουν να μπουν σε τοιχο (τοσο οριζοντια, οσο και καθετα)
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
20
ενδιαφερον, μπραβο.. αν και δεν εχω καταλαβει σε τι χρειαζεται ενας 3d printer, δε φτιαχνεις και ενα για cd;
ώστε να μπορουν να μπουν σε τοιχο (τοσο οριζοντια, οσο και καθετα)
Άλλος εχει παρει 3D εκτυπωτή για να τυπώνει φιγούρες ηρώων κτλ, άλλος για να σχεδιάζει πράγματα που είτε δεν βρίσκεις έτοιμα και κυριως στα μετρα που τα θέλεις ΚΑΙ για τη χαρά τη δημιουργίας απλά. Έχει πάρα πολλές εφαρμογές και αν το ψάξεις λίγο, πολυ πιθανον να αρχίσεις απο τη πρώτη στιγμή να σκέφτεσαι πράγματα που θα μπορούσες να σχεδιάσεις και να τυπώσεις.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
20
Και η θήκη για τα Mini Disks χωρις δικες τους θήκες (τις είχα πετάξει ολες ο πανέξυπνος).
Αυτη ειναι σχεδιασμένη για να προστατευει φουλ. Χωράει 34......

IMG_20210207_153516.jpg IMG_20210207_154038.jpg IMG_20210207_154152.jpg IMG_20210207_154152.jpg IMG_20210207_154254.jpg IMG_20210207_154307.jpg

Αρχείο STL: https://we.tl/t-yHrxo7EGmh
(δεν ξέρω πως μπορω να μοιραστω αρχειο - μη φωτογραφία, σε 7 ημέρες δεν θα ισχύει το παραπανω link, αν υπαρχει καποιος τροπος ας το ανεβασει καποιος σε απαντηση απο κατω)
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Σας χαιρετώ όλους και ελπίζω να είσαστε καλά. Πολύ ενδιαφέρον project καθώς και τα παράγωγα που μπορεί να προκύψουν για άλλα media (CD, MD κλπ) αλλά η ρετρολαγνία προτάσσει κασέτες. Ένα project που έχω εγώ στο μυαλό μου και θα υλοποιήσω άμεσα είναι ένα display τοίχου για ανάδειξη των αγαπημένων ή σπάνιων κασετών που μπορεί κάποιος να διαθέτει. Ουσιαστικά, ένα διακοσμητικό πλαίσιο (κατασκευή CNC Laser) με προστατευτικό plexiglas ή κρύσταλλο μπροστά για προστασία. Ο φωτισμός LED θα είναι προαιρετικός. Πόσες κασέτες θα είχε ενδιαφέρον να περιέχει; 12 / 24 / 36 ?
 

TGD

Μηνύματα
7.136
Reaction score
7.178
Νομίζω ότι μπορείς να γραφτείς στο Sketchfab και να ανεβάσεις εκεί τα αρχεία σου.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Sketchfab
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο σχεδιασμός δεν είναι 3D αλλά 2D Vector, με κοπή plexiglas και μετάλλου και ολοκλήρωση στο χέρι. Θα επανέλθω με φωτό όταν ολοκληρωθεί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top