4κ chromecast σε 4κ προβολεα αλλα χωρις 4k a/v receiver

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδια καλησπερα.
μια ερωτηση.
εχω 4κ chromecast, 4K EPSON TW9300 προβολεα αλλα ενισχυτη marantz 6006 που δεν υποστηριζει 4κ.
Aν συνδεσω το chromecast κατευθειαν στον προβολεα δε θα εχω 4κ εικονα? με τον ηχο τι γινεται ομως?
βοηθειστε με πλιζ λιγο με αυτο
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οχι καλε, αν ηταν με ενα splitter να βλεπεις και να ακους θα επαιζε και απευθειας στον av με το chromecast

με το splitter (1 σε 2 hdmi)δινεις εικονα 4κ στον προβολεα απο την μια εξοδο και απο την αλλη εξοδο με εναν μετατροπεα απο 4κ hdmi σε coaxial η hdmi 2k δινεις στον av .....ετσι εχεις εικονα 4κ και ηχο 5.1 η 7.1

η αλλαζεις AV με 6-7 κατοσταρικα
 



Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
οχι καλε, αν ηταν με ενα splitter να βλεπεις και να ακους θα επαιζε και απευθειας στον av με το chromecast

με το splitter (1 σε 2 hdmi)δινεις εικονα 4κ στον προβολεα απο την μια εξοδο και απο την αλλη εξοδο με εναν μετατροπεα απο 4κ hdmi σε coaxial η hdmi 2k δινεις στον av .....ετσι εχεις εικονα 4κ και ηχο 5.1 η 7.1

η αλλαζεις AV με 6-7 κατοσταρικα
https://www.hdfury.com/product/linker-4k60-444-600mhz-scaler/
[DOUBLEPOST=1548617451][/DOUBLEPOST]Έχουμε για όλες τις τσέπες


https://www.hdfury.com/product/maestro/

Και πάλι δεν είναι σίγουρο. To chromecast ultra έχει κάποιες παραξενιές όταν παίζει 4Κ HDR. Τουλάχιστον το δικό μου.
Συνδεμένο στην μπροστινή HDMI του Yamaha 3050 δεν συγχρόνιζε καν, ούτε σε 1080, για να δώσει σήμα (το απλό chromecast συγχρόνιζε κανονικά).
Σε πίσω HDMI συγχρόνιζε αλλά μόνο σε 1080. 4Κ δεν ήθελε με τίποτα να δώσει σήμα 4Κ HDR στον Epson 9300.
Τελικά την λύση έδωσε το Οppo 203 για άλλη μία φορά. Από την HDMI IN του oppo στον Υamaha και μετά στον Epson και επιτέλους είδα Netflix 4Κ HDR σε προβολέα :)
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
οχι καλε, αν ηταν με ενα splitter να βλεπεις και να ακους θα επαιζε και απευθειας στον av με το chromecast

με το splitter (1 σε 2 hdmi)δινεις εικονα 4κ στον προβολεα απο την μια εξοδο και απο την αλλη εξοδο με εναν μετατροπεα απο 4κ hdmi σε coaxial η hdmi 2k δινεις στον av .....ετσι εχεις εικονα 4κ και ηχο 5.1 η 7.1

η αλλαζεις AV με 6-7 κατοσταρικα
Δηλαδή με αυτά τα δεδομένα τι ΔΕΝ θα εχω;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η μια εξοδος απο το splitter πρεπει να σου δινει 2κ για να μπορει ο av να παιξει ηχο

Και πάλι δεν είναι σίγουρο. To chromecast ultra έχει κάποιες παραξενιές όταν παίζει 4Κ HDR. Τουλάχιστον το δικό μου.
Συνδεμένο στην μπροστινή HDMI του Yamaha 3050 δεν συγχρόνιζε καν, ούτε σε 1080, για να δώσει σήμα (το απλό chromecast συγχρόνιζε κανονικά).
Σε πίσω HDMI συγχρόνιζε αλλά μόνο σε 1080. 4Κ δεν ήθελε με τίποτα να δώσει σήμα 4Κ HDR στον Epson 9300.
Τελικά την λύση έδωσε το Οppo 203 για άλλη μία φορά. Από την HDMI IN του oppo στον Υamaha και μετά στον Epson και επιτέλους είδα Netflix 4Κ HDR σε προβολέα :)
ναι...το oppo ειναι oppo ;)
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
η μια εξοδος απο το splitter πρεπει να σου δινει 2κ για να μπορει ο av να παιξει ηχο



ναι...το oppo ειναι oppo ;)
Γιατί αν το σπλιτερ δίνει 2 εξόδους 4κ...
Και στη μια εχω κανονικά τον προβολέα με 4Κ κανονικά ενώ στην άλλη έξοδο βάλω ένα hdmi 1.4 καλώδιο που θα πηγαίνει στον ενισχυτή δε θα εχω ήχο κανονικά?

Δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας ότι η μια έξοδος πρέπει να δίνει 2Κ για να δώσει ήχο στον av.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Επίσης δε ξέρω αν χρησιμεύει κάπου σε αυτό που συζητάμε εδώ Αλλά ο προβολέας μου έχει optical hdmi έξοδο.ουτε και ξέρω τι είναι
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top