4κ monitor


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Θεωρώ κακή επιλογή ένα 4K monitor με αυτόν τον προϋπολογισμό για αυτή τη δουλειά.
Εκτός από την ανάλυση δεν θα έχει τίποτα αξιόλογο, και η ανάλυση θα πάει χαμένη λόγω αναγκαστικά μικρού μεγέθους.
Αντίθετα, μία QHD με ευρύ χρωματικό πεδίο έχει ικανοποιητική ανάλυση και σωστά χρώματα που είναι χρήσιμα στο βίντεο. Ενδεικτικά θα πρότεινα την νέα Dell S2721DGF.
Αν η μικρή υπέρβαση στον προϋπολογισμό δεν είναι επιθυμητή, προτείνω απλή 27" QHD με IPS ή VA panel, ανάλογα με τις άλλες προτεραιότητές σου. Υπάρχουν πάρα πολλές και καλές οθόνες σε αυτή την κατηγορία.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
LG 27UL650-W 27"


Τους τελευταίους μήνες που κοίταζα τι παίζει με 4Κ οθόνες, μόνο αυτήν είχα ξεχωρίσει για low budget
(ξεφεύγει λίγο από το δικό σου, αλλά όχι υπερβολικά). Την πρότεινα και σε μια αρχιτέκτονα πρόσφατα,
την πήρε, έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Την δούλεψα και 'γω κανά 2ωρο, αρχικές εντυπώσεις πολύ θετικές.

--

Τη Dell που προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω, δεν την είχα ξαναδεί (λογικό αφού κοίταζα αποκλειστικά
για 4K οθόνες). Έχω εντυπωσιαστεί από το πλήθος των θετικών κριτικών της αν και μου φαίνεται παράδοξο
η Dell να 'χει κυκλοφορήσει οθόνη με τόσο καλό quality control γιατί συνήθως έπρεπε να πάρεις 2-3 ίδιες
για να σου κάτσει καλό panel (και μην ακούσω παπατζιλίκια από κανέναν, μέσα σε 9 χρόνια άλλαξα 3 DELL
μοντέλα, από τα οποία τα 2 αντικαταστήθηκαν 2 φορές το καθένα μέχρι να μου τύχει κάποιο της προκοπής και
στο 3ο που ήταν μακράν το ακριβότερο, απηύδησα, το έστειλα πίσω μετά από μανούρα και έριξα X στη DELL).

Παρ' όλα αυτά, οι διθυραμβικές κριτικές δεν παύουν να εντυπωσιάζουν και για QHD φαντάζει τρομερή πρόταση.
(αν και το μόνο κατάστημα που λέει πως την έχει διαθέσιμη είναι το MediaMarkt υπερ-τσιμπιμένη στα 540€)

Όσο για τα 4K σε 27άρα, δεν ξέρω, προσωπικά ακόμη και σε 14άρα (π.χ. laptop) πάλι σε 4Κ θα πήγαινα.
Αυτό το sharpness και η "καθαρότητα" του 4K είναι απίστευτη/απερίγραπτη στα μάτια μου.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Η Dell δεν έχει πολύ καλύ διαθεσιμότητα γιατί μόλις κυκλοφόρησε. Έχει όμως το ίδιο πάνελ με την σχεδόν εξίσου καλή LG 27GL850. Δεδομένου του περιορισμού στον προϋπολογισμό, και οι δύο έχουν χαρακτηριστικά που περισσεύουν, αλλά τις προτείνω λόγω του χρωματικού εύρους.

Η 27" 4K έχει υπερβολικά μικρά pixels. Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν σε τέτοιο μέγεθος να την χρησιμοποιεί χωρίς scaling, επομένως το μοναδικό της πλεονέκτημα πάει (σχεδόν) χαμένο. Συμφωνώ ότι το να μπορείς να δεις native 4K video είναι ένα μικρό πλεονέκτημα, αλλά και βλέποντας το ίδιο downscaled σε QHD δεν χάνεις ιδιαίτερα πολλή πληροφορία, ενώ κερδίζεις σε πολλά άλλα μέτωπα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.263
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top