49SK8000PLB Optical OUT

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους,

έχω εδώ και μερικούς μήνες την LG που αναφέρω στον τίτλο και προσπάθησα να την συνδέσω με έναν παλιό Yamaha Α5 που έχω μέσω της οπτικής της. Δυστυχώς δεν δίνει ήχο στον Yamaha σε καμία του είσοδο. Έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις στην TV (δλδ Opt Out only αλλά και both Opt & Internal Spkrs) και την έχω συνδέσει και στις τρεις εισόδους του Yamaha με 2 διαφορετικά καλώδια. Δυστυχώς ο Yamaha δεν παίζει τίποτα από αυτές τις εισόδους. Αν κοιτάξω το τέλος της οπτικής από την πλευρά που κουμπώνει στον Yamaha βλέπω κανονικά το κόκκινο φως να εκπέμπει που σημαίνει ότι η οπτική της LG στέλνει σήμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ασυμβατότητα μεταξύ των δύο συσκευών? Τις χωρίζουν αρκετές δεκαετίες σίγουρα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ασυμβατότητες στις οπτικές. Πιο πολύ ρωτάω για το αν πρέπει να πάω την TV πίσω για επισκευή τώρα που είναι στην εγγύηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο και την βοήθεια..!

Φιλικά
Χρήστος
 


Μηνύματα
152
Reaction score
8
Αφού έπαιξες με κάθε ρύθμιση της τιβί, έλεγξες με άλλη συσκευή οτι δεν έχει ο Yamaha πρόβλημα;
Ναι είναι πλήρως λειτουργικές και οι 3 οπτικές είσοδοι του
 

Μηνύματα
152
Reaction score
8
Καλημέρα και πάλι, η ερώτηση μου βασικά έιναι απλή... υπάρχει περίπτωση να έχουμε ασυμβατότητα στο σήμα της οπτικής ή όχι? Αν δεν υπάρχει περίπτωση και όλα αυτά τα χρόνια που χωρίζουν τις συσκευές ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές κάποιο stadard, όλα δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι στην TV δεδομένου ότι δεν την έχω ακούσει να βγάζει ποτέ ήχο από οπτική...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
υπάρχει περίπτωση να έχουμε ασυμβατότητα στο σήμα της οπτικής ή όχι?
Προφανώς συμβαίνει ακριβώς αυτό. Κι όπως λέει ο οδηγός χρήσης, το dolby atmos είναι προκαθορισμένο στη θέση on. Απενεργοποιήστε το, και μετά παίξτε με τα sound mode settings. Αν και πιστεύω πως η επενεργοποίηση του atmos θα αρκέσει, ώστε ο ενισχυτής να μπορεί πλέον να αποκωδικοποιεί το σήμα.

49SK8000PLB.jpg
 

Μηνύματα
64
Reaction score
36
Καλησπέρα σε όλους,

έχω εδώ και μερικούς μήνες την LG που αναφέρω στον τίτλο και προσπάθησα να την συνδέσω με έναν παλιό Yamaha Α5 που έχω μέσω της οπτικής της. Δυστυχώς δεν δίνει ήχο στον Yamaha σε καμία του είσοδο. Έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις στην TV (δλδ Opt Out only αλλά και both Opt & Internal Spkrs) και την έχω συνδέσει και στις τρεις εισόδους του Yamaha με 2 διαφορετικά καλώδια. Δυστυχώς ο Yamaha δεν παίζει τίποτα από αυτές τις εισόδους. Αν κοιτάξω το τέλος της οπτικής από την πλευρά που κουμπώνει στον Yamaha βλέπω κανονικά το κόκκινο φως να εκπέμπει που σημαίνει ότι η οπτική της LG στέλνει σήμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ασυμβατότητα μεταξύ των δύο συσκευών? Τις χωρίζουν αρκετές δεκαετίες σίγουρα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ασυμβατότητες στις οπτικές. Πιο πολύ ρωτάω για το αν πρέπει να πάω την TV πίσω για επισκευή τώρα που είναι στην εγγύηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο και την βοήθεια..!

Φιλικά
Χρήστος
Πριν λίγο καιρό πήρα μια 55αρα Σαμσουνκ και την σύνδεσα σε έναν παλιό AV 5.1 της sony .
Ο AV έχει 2 εισόδους οπτικής ,μία για sa/cd και μία για video.
Στην πρώτη δεν μου έβγαλε ήχο από την σμαρτ διότι δεν υποστηρίζει dolby/dts αλλά στην δεύτερη επιλογή video το υποστηρίζει μια χαρά.
Συνεπώς τσέκαρε στο μάνουαλ του ενισχυτή τι υποστηρίζει η κάθε είσοδο και ρύθμισε και την σμαρτ να σου βγάζει το υποστηριζόμενο φορμά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top