5 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ!

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Πέρασαν κι όλας 5 χρόνια από τον θάνατο του Στέλιου!!!
Η Ελλάδα φτωχότερη από την "λαϊκότερη" φωνή συνεχίζει να τραγουδά!!!

Μεταφέρω όπως το διάβασα:

......Μετά τον θάνατο του πατέρα του, οικοδόμου Χαράλαμπου Καζαντζίδη, έκανε ό,τι δουλειά του έδινε κάποιο χαρτζιλίκι, για να το πάει στη μάνα του και να μεγαλώσουν τον μικρότερο αδελφό του, Στάθη. Στο υφαντουργείο «Έσπερος» στον Περισσό όπου δούλευε, στα διαλείμματα τραγουδούσε. Και η φωνή του διαπερνούσε από τότε τις μεγάλες αίθουσες και τους διαδρόμους του εργοστασίου. Ένα απόγευμα τον περίμενε μια έκπληξη, που αποτέλεσε την αφετηρία της καριέρας του. Τον κάλεσε ξαφνικά ο διευθυντής του «Έσπερου».
Ακολουθεί ο διάλογος:

«Θα σου χαρίσω μια κιθάρα»
«Σαστισμένος από την καλωσυνάτη υποδοχή, κάθησα και περίμενα ν' ακούσω τι θα έβγαινε από το χαμόγελο του αφεντικού.

Λοιπόν, μου λέει, εσύ ήσουν που τραγουδούσες πριν λίγο, στα ντους;

Εγώ... Μήπως, δεν έπρεπε;

T' αφεντικό με κοίταζε πάντα με χαμόγελο.

Πώς το είπαμε τ' όνομά σου; ρώτησε.

Καζαντζίδης Στυλιανός.

Είσαι καιρό εδώ;

Ναι... δυο χρόνια κοντά... Βοηθός μηχανικού.

Κούνησε το κεφάλι του.

Βοηθός μηχανικού, ε; Και δεν σκέφθηκες να κάνης τίποτε άλλο στη ζωή σου;

Δηλαδή, τι άλλο; δεν καταλαβαίνω...

Χαμογέλασα για να μη φανεί ο εκνευρισμός μου.

Εκείνος ήταν φανερό πως διασκέδαζε με το χαμένο μου ύφος, και συνέχισε:

Να... Να γίνεις τραγουδιστής! Άκουσέ με. Είμαι άνθρωπος που καταλαβαίνω από τραγούδι και θα σου πω κάτι που θέλω να το προσέξεις. Έχεις εξαιρετική φωνή, Στέλιο, και σε συμβουλεύω να σπουδάσης τραγούδι. Σ' άκουσα και για σένα κατέβηκα. Γυρίζω όλα τα κέντρα, ακούω πολλές φωνές, γιατί μ' αρέσει το τραγούδι, και σου λέω ότι φωνή σαν την δικιά σου είναι σπάνια! Λοιπόν, άκουσε τη συμβουλή μου, μην αφήνεις το χάρισμα αυτό να πάει χαμένο. Σπούδασε τραγούδι!
Καζαντζίδη, άκουσέ με. Μια μέρα όλη η Ελλάδα θα μιλά για σένα, για τη φωνή σου. Αύριο θα σου χαρίσω μια κιθάρα!».

Γράψτε δυό λόγια για τον Στέλιο...σ'αυτό εδώ το Thread! απλά τις δικές σας μνήμες!!!
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εχω γραψει αρκετες φορες πως σεβομαι την μεγαλη φωνη.
Ποτε δεν μου αρεσε το κλαψ/κο στυλ του- αντιθετα λατρεψα τον "αρχοντα" Στρατο- αλλα δεν μπορω να μην τον παραδεχτω.

Και κε Συντονιστα ,χθες ειχαμε την επετειο της πραγματικα μεγαλυτερης ντιβας ολων των εποχων.... :wink:
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Εχω γραψει αρκετες φορες πως σεβομαι την μεγαλη φωνη.
Ποτε δεν μου αρεσε το κλαψ/κο στυλ του- αντιθετα λατρεψα τον "αρχοντα" Στρατο- αλλα δεν μπορω να μην τον παραδεχτω.

Και κε Συντονιστα ,χθες ειχαμε την επετειο της πραγματικα μεγαλυτερης ντιβας ολων των εποχων.... :wink:
Λυπάμαι αλλά εγώ προσωπικά ...μεγάλωσα στο Περιστέρι, και από τις ταβέρνες της γειτονιάς ακουγόντουσαν από τα juke box Στέλιος, Στράτος, Πόλυ Πάνου!!! Δυστυχώς δεν ακουγόταν Μαρία Κάλλας!!!

Θεωρώ τον Στέλιο "ψυχή" της Ελλάδας και το νοιώθω αδιαπέραστα!!!
(Χωρίς αυτό να σημαίνει πως υποβιβάζω την Κάλλας, αλλά μιλάμε για τελείως διαφορετικό μουσικό "στερέωμα")!!! Οποιος επιθυμεί και γνωρίζει περισσότερα, φυσικά μπορεί να γράψει και ένα αφιέρωμα!!! :wink: :wink:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Περι ορεξεως...
Εαν ο καθενας απο εμας δεν ειχε διαφορετικες γευσεις τοτε ο κοσμος μας θα ηταν πολυ...γκρι και ανοστος. :lol:

Οπως ειπα και πριν τον θεωρω μεγαλη φωνη αλλα - και εδω ισως ειναι θεμα χαρακτηρα - δεν "πηγα" ποτε το παραπονο, την κακομοιρια, το κλαμμα.Ειτε καποιος μεγαλωσε στο Περιστερι ειτε στην Φιλοθεη... :wink:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Θα συμφωνήσω. Δεν έχω μπορέσει να ανεχθώ τα τραγούδια του υπό οιεσδήποτε συνθήκες :? Ούτε του Στράτου :lol: Με την Πόλυ Πάνου κάτι ψιλογίνεται :D Με τη Νίνου κάτι χοντρογίνεται 8)
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Η μεγαλύτερη ψυχή που άκουσα ποτέ,μέσα από ένα λαρύγγι που όμοιό του δεν υπήρξε και δεν θα ξαναϋπάρξει ποτέ...

Δεν θα επεκταθώ,το τι συμβόλιζε η φωνή,η "κλάψα" και τα τραγούδια του ΣΤΕΛΙΟΥ το γνωρίζουν εκατομμύρια Έλληνες που ίσως δεν είχαν την τύχη να γεννηθούν και να ζήσουν μέσα στα ροδοπέταλα.

ΣΤΕΛΙΟ,ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!
 


VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, εξαιρετικος τραγουδίστης.
Πλεον γινεται ο αγαπημενος των εγχώριων αλβανων,καθότι τα τραγουδια του ταιριαζουν πια περισσοτερο σε αυτους παρα σε εμας.
Σημεία των καιρών.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
RDoherty said:
Θα συμφωνήσω. Δεν έχω μπορέσει να ανεχθώ τα τραγούδια του υπό οιεσδήποτε συνθήκες :? Ούτε του Στράτου :lol: Με την Πόλυ Πάνου κάτι ψιλογίνεται :D Με τη Νίνου κάτι χοντρογίνεται 8)
Δεν τον εξετάζω σαν προσωπικότητα, αλλά σαν καλλιτέχνη (σαν προσωπικότητα δυστυχώς ξέρω πολλά άσχημα για αυτόν από μουσικό-συνεργάτη του στο ξεκίνημα της καριέρας του). Κάποια από τα τραγούδια του ήταν ψιλοσυμπαθητικά. Κάποια όντως δεν ακουγόταν. Ο Καζαντζίδης όμως ήταν ένα ευρύτερο φιανόμενο που επηρρέασε την νεοελληνική μουσική. Πολλά από τα τραγούδια που γράφτηκαν τις δεκαετίες 60-70 είχαν σαν οδηγό την φωνή του. Πολλοί ερμηνευτές στις δεκαετίες 60-70 προσπάθησαν να τον μιμηθούν ανεπιτυχώς. Όπως και να το κάνουμε "σφράγισε" αυτές τις δεκαετίες με την φωνή του...

ΥΓ. τον δωρικό τρόπο έκφρασης του Sir Bithi δεν κατάφερε ποτέ να τον φτάσει...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Νομιζω οτι αντικειμενικα ο Καζαντζίδης είχε καλυτερη φωνη απο τον Μπιθικώτση (παρακαλω οχι sir Billy,δεν μιλαμε για την Angela ή για καποιον τυχαρποστο αστέρα).Ομως ο Μπιθικώτσης ως ερμηνευτης εντυπωσιαζε με την απλότητα του,την δωρικότητα του οπως εύστοχα παρατηρήθηκε.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Πάντως το φαινόμενο να
- σε άφησε ο πατέρας
- σου λείπει η μάνα
- είσαι στην ξενιτιά
- έχεις μπαρκάρει στον Παναμά
- μην έχεις να φας
- σε άφησε η γυναίκα σου
- μην σε θέλει πια η γκόμενά σου
- μην έχεις δουλειά
- είσαι κατατρεγμένος από την ζωή
και παρ'όλα αυτά να ΜΗΝ θες να ακούσεις κανα χαρούμενο τραγουδάκι, να σου φτιάξει την διάθεση, αλλά να θες να ακούσεις τον πόνο κάποιου άλλου, τραγουδισμένο από μια κλαψ/κη φωνή (έστω στο top5 παγκοσμίως :p), μου είναι δύσκολο να το καταλάβω.
Και έχω βρεθεί σε αρκετές από τις παραπάνω καταστάσεις. Αλλά η λύτρωση δεν προήρθε από τον πόνο του άλλου, αλλά από εσωτερική διεργασία κατανόησης και προσπάθειας επίλυσης του προβλήματος.
Ειλικρινά θα ήθελα να μου εξηγήσουν πώς ακριβώς καταφέρνουν να μην καταθλιβούν ακούγοντας τέτοια τραγούδια. Για πέστε ρε παιδιά, γιατί δεν καταλαβαίνω.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
ak1s said:
Ειλικρινά θα ήθελα να μου εξηγήσουν πώς ακριβώς καταφέρνουν να μην καταθλιβούν ακούγοντας τέτοια τραγούδια. Για πέστε ρε παιδιά, γιατί δεν καταλαβαίνω.
Μια προχειρη προσπαθεια εξηγησης:

Η στεντόρεια, ηρεμη, σχεδον "ψαλτική" φωνη του Στελιου που προκαλει ηρεμία.
Η αυτοκάθαρση μεσω του..πιασίματος πατου.
Η αίσθηση του "είδες,δεν εχω μονο εγω προβληματα και καημους".
Τα τοτε μεγαλα κεφαλια της μουσικης,που αποφασιζαν τι θα ακουστει,που θεωρουσαν ανηκουστο εως και προσβλητικό για τη νοημοσύνη κατι σαν την Τάμτα ας πούμε.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
ak1s said:
Πάντως το φαινόμενο να
- σε άφησε ο πατέρας
- σου λείπει η μάνα
- είσαι στην ξενιτιά
- έχεις μπαρκάρει στον Παναμά
- μην έχεις να φας
- σε άφησε η γυναίκα σου
- μην σε θέλει πια η γκόμενά σου
- μην έχεις δουλειά
- είσαι κατατρεγμένος από την ζωή
Ξέχασες το να έχεις να πας στο συσσίτιο των απόρων περπατώντας 15 χιλιόμετρα ξυπόλητος στο χιόνι και να είναι ανηφόρα και στο πήγαινε και στο έλα :shock:
 

Μηνύματα
228
Reaction score
0
Όταν κάποιος έχει πεί χιλιάδες (στην κυριολεξία) τραγούδια να υπάρχουν και τα του σωρού, τα πανηγυριώτικα ή τα ινδοτούρκικα που παίζανε εκείνη την εποχή. Όποιος ενοχλείται από αυτά, ας θυμηθεί τα δύο που του έγραψε ο Λοίζος ή αυτά των ιερών τεράτων.
Νομίζω ότι στα τραγούδια άφησε σφραγίδα που δύσκολο κάποιος να τολμήσει να δοκιμάσει ξανά.
....Η ζωή μου όλη μια ανοησία που σκοπό δεν έχει ούτε σημασία...
 


Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Χωρίς να αποτελεί την απόλυτη προσωπική μου προτίμηση , το γεγονός ότι έχει πει δεκάδες ΜΕΓΑΛΑ τραγούδια τον κάνει ισως εναν από τους μεγαλύτερους Ελληνες ερμηνευτες , αν όχι τον μεγαλύτερο.

Με ξένιζε λίγο η προσωπικότητα του ιδίως από την στιγμή που αποφάσισε να σταματήσει το τραγούδι....
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
ak1s said:
Πάντως το φαινόμενο να
- σε άφησε ο πατέρας
- σου λείπει η μάνα
- είσαι στην ξενιτιά
- έχεις μπαρκάρει στον Παναμά
- μην έχεις να φας
- σε άφησε η γυναίκα σου
- μην σε θέλει πια η γκόμενά σου
- μην έχεις δουλειά
- είσαι κατατρεγμένος από την ζωή
και παρ'όλα αυτά να ΜΗΝ θες να ακούσεις κανα χαρούμενο τραγουδάκι, να σου φτιάξει την διάθεση, αλλά να θες να ακούσεις τον πόνο κάποιου άλλου, τραγουδισμένο από μια κλαψ/κη φωνή (έστω στο top5 παγκοσμίως :p), μου είναι δύσκολο να το καταλάβω.
Και έχω βρεθεί σε αρκετές από τις παραπάνω καταστάσεις. Αλλά η λύτρωση δεν προήρθε από τον πόνο του άλλου, αλλά από εσωτερική διεργασία κατανόησης και προσπάθειας επίλυσης του προβλήματος.
Ειλικρινά θα ήθελα να μου εξηγήσουν πώς ακριβώς καταφέρνουν να μην καταθλιβούν ακούγοντας τέτοια τραγούδια. Για πέστε ρε παιδιά, γιατί δεν καταλαβαίνω.
Εντάξει Άκη,εσένα αν σε "βρει" κάτι από τα παραπάνω,βάλε Χάρυ Κλύνν :) :) :)
και επιτέλους,πετάξτε τα μαύρα ρούχα από τις κηδείες αφού θα σας προκαλέσουν κατάθλιψη :) :) :)
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Καλά τώρα, δεν θες να σου αρχίσω ανάλυση για το γιατί φοράει ο κόσμος μαύρα...εγώ απλά να πω ότι δεν χρειάζεται να ΔΕΙΧΝΕΙΣ στον γείτονα ότι πενθείς, αρκεί να πενθείς μέσα σου. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Επί του θέματος. Έχω γράψει ότι:
ak1s said:
Και έχω βρεθεί σε αρκετές από τις παραπάνω καταστάσεις. Αλλά η λύτρωση δεν προήρθε από τον πόνο του άλλου, αλλά από εσωτερική διεργασία κατανόησης και προσπάθειας επίλυσης του προβλήματος.
Δεν βλέπω κανείς να μου απαντάει στο ερώτημά μου όμως...για σηκώστε χεράκια :D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top