5.1 ήχος από laptop σε ενισχυτή μέσω HDMI

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους τους υπέροχους φίλους. Εχω ένα Laptop Lenovo YOGA 500 το οποίο προσπαθώ να το συνδέσω μέσω καλωδίου HDMI σε ενισχυτή DENON AVR 1910 αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει??????/Δεν ξέρω αν φταίει ο ενισχυτής η το Laptop και ποιος θα μπορούσε να είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να καταφέρω να ακούω μουσική από το Youtube μέσω Home Cinema.Παραθέτω σε screenshots τις επιλογές του Laptop.
Σας ευχαριστώ πολύ εν αναμονή της βοήθειά σας!!!!!!
Να είστε όλοι καλά!!!!!
 

Attachments


Μηνύματα
376
Reaction score
221
Ρυθμιζεις απο το πινακακι του ηχου το hdmi ως προεπιλογη. Ετσι ο ηχος σου θα ρεει αφθονος προς τον ενισχυτη σου.:)
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
καλησπερα ,
codecs εχεις εγκαταστησει;
αν οχι κατεβασε το klite codec pack απο το link ,εγκατεστησε το, και επελεξε τα συστηματα που θελεις να περνανε απο το hdmi.
αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή σας θα επανέλθω όταν δεν τα καταφερω.Σας ευχαριστω και πάλι
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημερα

Στην επιλογή στο Taskbar που έχει το ηχείο και ρυθμίζει τον ήχο επιλέγεις όταν έχεις συνδέσει το HDMI ως έξοδο ήχου τον ενισχυτή και όχι την Realtek. Έτσι βγαίνει μέσω της κάρτας γραφικών ο ήχος και όχι της ήχου. Χωρίς να μπλεχτείς με sound settings.

Κωνσταντίνος
 

D

Dimkal

Guest
Γεια σου φιλε.
Νομιζω οτι το hdmi ειναι μονο για στερεο και οπτικο σημα .
Αν θελεις πεντακαναλο πρεπει να πας σε εξωτερικο usb dac το οποιο θανσου δωσει αριστα αποτελεσματα αρκει βεβαια και ο Χ media pleyer να υποστηριζει 5.1
Δες σε Asus xonar , creative labs
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Εγώ ακούω από μια NVIDIA GT730 από το HDMI 5.1 και υποστηρίζει όλα τα πρωτυπα του ενισχυτή που είναι ένας VSX-519V-K. To ίδιο και με ένα laptop με Intel HD 620.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Bασικα τι θες να ακουσεις ? 5.1 απο youtube/netflix ? Mηπως δεν ακους λογω youtube και browsers /windows <10 (δεν θυμαμαι αν και ποιοι υποστηριζυν 5.1 ) ?
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
απο την hdmi μπορει να περασει φυσικα πολυκαναλο ηχο ,και οχι μονο 5.1...εγω θα προτεινα το ελαφρυ media player classic home cinema player...η και το gom player..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top