5.1. με ενεργα ηχεια

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Καλησπέρα στην ομάδα,

αυτή τη στιγμή έχω ένα 2.1 σύστημα με jbl lsr 305, jbl lsr310s, smsl sanskrit 10th mkii και raspberry για streamer.

αναρωτιεμαι αν θα αξιζε/μπορουσα να προχωρησω στο σεταρισμα ενος 5.1 συστηματος αγοραζοντας μερικα ακομα jbl 305.

1ο προβλημα - συνδεση:

μια λυση για τη συνδεση θα ηταν ένας av ενισχυτης με pre-out απο ότι βλεπω όμως είναι ακριβος ενας με pre-out.

μια αλλη λυση, που δεν ξερω αν ειναι δόκιμη, είναι μια κάρτα ηχου στην οποία θα συνδέσω με hdmi/optical τη tv και απο εκει να εχει εξοδους για τα ηχεια.

2ο προβλημα - χωρος:

επισυναπτω φωτο του δωματιου που ειναι περιπου στα 5.5 μ με 3μ

η αλλαγη που θα γινει, ετσι και αλλιως, ειναι να φυγει το γυαλινο τραπεζι και στη θεση του να πανε τα ηχεια και να ακουω μουσικη απο την μαυρη πολυθρονιτσα (καθως εκει καθομαι τις περισσοτερες ωρες, αντι του καναπε, ενω για τις ταινιες ειμαι στο καναπε ξαπλωμενος)

μετα σκεφτομαι να εχω στην τηλεοραση την καρτα ηχου (+ rasberry) και αριστερα - δεξια - κεντρο της tv να εχω τα νεα ηχεια για το πολυκαναλο. Συν τα δυο ηχεια που θα ειναι στο πισω τοιχο (απο τα οποια θα ακουω μουσικη τις αλλες στιγμες).

η προτεινομενη διαταξη ειναι σιγουρα ανορθοξη και δν ξερω καν αν αξιζει να δοκιμαστει. σιγουρα θα ηταν πιο ορθολογικο να αφησω τα ηχεια που εχω εκει που ειναι και να βαλω στο καναπε πισω αλλα 2 , αλλα για ακροαση μουσικης οντως δεν με εξυπηρετει γιατι καθομαι στην πολυθρονα οταν θελω να ακουσω.

αναμενω οτι θα λαβω καποιες συμβουλες από ανθρωπους που γνωριζουν επ' αυτων των θεματων καλυτερα απο μενα.

ευχαριστω

IMG_20220221_211114.jpg





IMG_20220221_211120.jpg
 

Attachments


TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Στα πρόχειρα θα σκεφτόμουν:
  • Βολέψου σον καναπέ.
  • Φέρε την τιβί ανάμεσα στα ηχεία.
  • Πάρε ένα ακόμα JPL για κεντρικό.
  • Βάλε παθητικά πίσω ηχεία, να γλυτώσεις τα διπλά καλώδια.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
συμφωνω με τον προλαλησαντα αλλα οχι σε ολα...

πισω να μπουν ιδια jbl

ΥΓ γαμω τους τοιχους για ενα projector....
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Χαίρομαι που τα ηχεία και το sub σου είναι ίδια με τα δικά μου. Καλή σκέψη να πάρεις 3 ακόμα LSR305 και να κάνεις ένα ωραίο 5.1
Ο τοίχος προσφέρεται για προβολή 100+ ίντσες, για αυτή την απόσταση, αν δεν κουνηθεί ο καναπές από τη θέση του. Αλλιώς το τέλειο θα ήταν να έρθει ο καναπές 60-70 πόντους πιο κοντά και να στηθούν τα ηχεία και η εικόνα στις τέλειες προβλεπόμενες θέσεις. Εύκολο είναι με αυτό το χώρο. Το καφέ τραπεζάκι θα τε έχεις μπροστά σου να ακουμπάς τα πόδια όταν βλέπεις.
Την ξάπλα στον καναπέ μάλλον θα πρέπει να την αφήσεις να πάει στο καλό. Καθιστός, για να είναι τα αυτιά σου σε σωστό ύψος για τα ηχεία και τα πόδια τεντωμένα στο τραπεζάκι. Έτσι βλέπω κι εγώ.
Το raspberry μπορεί να χρησιμοποιηθεί για player ταινίας και μουσικής. Μπορεί να συνδεθεί μια κάρτα ήχου USB 5.1 ή και 7.1 αν δεν κάνω λάθος. Αυτό ψάχνω αυτές τις μέρες και για μένα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.
Επίσης ξέρω ότι στο Pi μπορεί να μπει κάποιο πρόγραμμα για να παίζει ο Foobar2000, με τον οποίο μπορείς να έχεις πολυκάναλο upmixing στις 2κάναλες μουσικές σου.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Φτηνός ενισχυτής με pre outs για να έχεις και κάποια στοιχειώδη ισοστάθμιση
Και ίδια ηχεία παντού
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top