5.1 amp or 2.1?

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Πρόσφατα έκανα αγορά 2x behringer B2031P και 1x B2092A.
Το ίδιο σύνολο το έχω άλλη μια φορά στο σαλόνι με έναν ενισχυτή behringer A500.
Για 2.1 ξέρω ότι με έναν απλό τελικό ενισχυτή κάνω τη δουλειά μου, αντί για τον A500 σαν εναλλακτικό σκέφτομαι τον PHONIC MAX-860 (2x300W) με 230Ευρώ μόνο που φοβάμαι αν ο ανεμιστήρας ακούγεται (που έχει πίσω), στον A500 που έχω στο σαλόνι έχω κάνει δικό μου mod με 2 ανεμιστήρες εσωτερικά για να μην υπερθερμαίνεται.
Στην παρόν φάση όμως σκέφτομαι : έτσι και θέλω να φτιάξω 5,1 surround ηχοσύστημα, τι κάνω;
έψαξα μερικούς ενισχυτές 5.1, και υποστήριζαν 6-16Ω, π.χ. Ο VSX-521 της pioneer. Θα έχω πρόβλημα με 4Ω ηχεία σε τέτοιο ενισχυτή; (και γενικά με οποιονδήποτε ενισχυτή 5.1 έτσι και βάλω 5 ηχεία των 4Ω)
Η ίδια η behringer δεν δείχνει κάποιον συγκεκριμένο surround sound decoder/amplifier ως προτεινόμενο π.χ. εδώ.

Υ.Γ. Κονσόλα ήχου ήδη έχω.
 

Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.734
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

στο link που έβαλες τα behringer 3031A (έχω τα 3030Α εδώ και μερικούς μήνες) είναι ενεργά ηχεία, οπότε ο surround ενισχυτής τα "ταϊζει" με έξοδο προενίσχυσης και όχι έξοδο ηχείων.

Για μένα είναι ότι καλύτερο το homecinema με ενεργά ηχεία...

ΥΓ:Το 2092 καλό?
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

μια χαρά είναι το 2092, εμένα με προβληματίζει πως θα κάνω την προενίσχυση, έψαξα λιγάκι για προενισχυτές και είδα κάτι 2500Ευρώ και πέρα τιμές, όπως εδώ. Εγώ δεν έχω τόσα πολλά, ψάχνω μια λύση από 200 μέχρι 600Ευρώ.
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μπορώ να αγοράσω τον τελικό ενισχυτή για να τροφοδοτεί τα 2 μπροστινά και μετά να προσθέσω 2 ενεργά ηχεία πίσω και ένα μπρός για το 5.1 που θα τροφοδοτούνται από τον προενισχυτή (που κατεπέκταση θα δίνει και στο γούφερ και στον τελικό ενισχυτή). Όπως το έχεις κάνει και εσυ.
Που μπορώ να βρώ οικονομικά έναν προενισχυτή;
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

έτσι και βάλω ενισχυτή που υποστηρίζει 8Ω-16Ω ηχεία λέτε να έχω πρόβλημα; (δεν μπορώ να κάνω edit το post μου)

@Κακαλιός Στέργιος, ποιον ενισχυτή έχεις στο συνολό σου;
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

Οχι μην ανησυχείς. Ανετα μπορείς να βάλεις έναν home cinema ενισχυτή που δέχεται 6Ωhms ηχεία να τα οδηγήσει.
 


Μηνύματα
159
Reaction score
47
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

διάβασα αυτό το άρθρο και κατάλαβα λίγο τι παίζει
http://forum.djshop.gr/index.php?topic=40.0
άρα μπορώ να έχω ακόμη και 8Ω ενισχυτή (απλά θέλει προσοχή στο volume αν βγάζει πολλά watt έξω). Θα ψάξω για πολυκάναλο ενισχυτή και αργότερα που θα έχω περισσότερα θα προσθέσω.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

Μέχρι πόσα λεφτά σκέφτεσαι να διαθέσεις για πολυκάναλο ολοκληρωμένο AV ενισχυτή;
 



Μηνύματα
159
Reaction score
47
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

σε Yamaha δεν παίζαν καλά (μοντέλο ενισχυτή δεν θυμάμαι βέβαια).
Τον phonic που είπα στην αρχή τον απορρίπτω λόγω ότι διάβασα στο Manual ότι κόβει συχνότητες 10Hz και κάτω για να προστατεύει τα ηχεία, ο behringer δεν έκοβε συχνότητες.
Μάλλον θα δω η κάτι σε sony η πάλι τον behringer και ας μην έχω 5.1 επεκτασιμότητα.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Απάντηση: 5.1 amp or 2.1?

Τελικά κατέληξα σε ίδιο setup όπως είχα κάποτε (με τον Α500 ξανά), αν τα παίξει υπάρχει η εγγύηση. Ανοίγω νέο thread για επιλογή κάρτας ήχου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.255
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top