65" Oled LG OLED 65 C1 vs Sony XR 65 A80J

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Χαιρετώ την παρέα,

Αυτή τη στιγμή βλέπω σε μια Sony KD-65XE8596 (65" Led) και η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος εξαρχής (μιας και αντικατέστησε μια Panasonic Plasma 50" VT60).
Μετά από 2+ χρόνια σκέφτομαι μήπως την κάνω δώρο στην αδερφή μου και την αντικαταστήσω με Oled.

Βρίσκομαι ανάμεσα στα μοντέλα του τίτλου. Αρχικά να σημειώσω πως η χρήση που κάνει η τηλεόραση είναι πολύ συγκεκριμένη:
Όχι τηλεοπτικό σήμα (δεν συνδέω καν κεραία), μόνο Netflix και stream ταινιών από ένα NAS μέσω του Plex. Τέλος υπάρχει περίπτωση να δούμε και κάποια βιντεάκια στο Youtube και μέχρι εκεί. Τίποτα άλλο, ούτε Gaming,ούτε τηλεόραση. Τέλος ο ήχος παίζει μέσα από ένα 5.1 Home Theater της Sony το HT-RT4 (βασικό, αλλά κάνει την δουλειά του χωρίς να έχω ιδιαίτερα παράπονα) Συνεπώς δεν με απασχολεί ούτε ο ήχος της τηλεόρασης, αρκεί να μου κάνει Passthrough στο HT.

Σε διάφορα reviews που διαβάζω και βλέπω βγάζουν καλύτερη μεν τη LG, αλλά κυρίως λόγω της Gaming εμπειρίας, και προτείνουν τη Sony για ταινίες. Με προβληματίζει βέβαια πάντα η διαφορά της τιμής καθώς η μια είναι στα 1700€ και η άλλη στα 2200€.
Κλείνω στο να πάρω τελικά την LG λόγω της τιμής της και να δω πως θα τα πάω με το WebOS. Όμως το βασικό της μειονέκτημα είναι όπως διαβάζω πως δεν υποστηρίζει DTS. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Γιατί αυτό σημαίνει πως πρακτικά δεν θα μπορώ να δω πολλές από τις ταινίες που έχω με DTS ήχο.

Τέλος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές στα μοντέλα της C1 που βλέπω;
Βρίσκω OLED65C14LB, OLED65C11LB και OLED65C15LA.
Γνωρίζουμε τι παίζει με αυτές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Αφού θα ο ήχος θα περνάει στο HT, δεν σε ενδιαφέρει αν παίζε ή δεν παίζει DTS. Την αποκωδικοποίηση θα την κάνει ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βέβαια κάτι δεν έχω καταλάβει πιθανότατα.
Η ταινία παίζει από το playerστην τηλεόραση και ο ήχος ταξιδεύει μέσω του HDMI στο Subάκι (που προφανώς έχει κάποιον ενσωματωμένο ενισχυτή) του Home Theater.
Αν δεν η πηγή δεν υποστηρίζει καθόλου DTS θα κάνει σωστά Passthrough στο ηχοσύστημα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
H LG και το WebOS είναι απολύτως ικανοποιητικά για τη χρήση που περιγράφεις.
Μία αποσαφήνιση: Εάν χρησιμοποιείς ως player την TV (πχ με τα native Netflix / Plex apps) δυστυχώς δεν θα δουλεύει ούτε το passthrough για DTS. Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι εξωτερικός player, πχ Nvidia Shield.
Μπορεί να ακούγεται παράλογο, μια και διαισθητικά θα έλεγε κανείς ότι αρκεί να πετάξει απλά το audio stream στον ενισχυτή, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Σκέψου ότι πριν 3 χρόνια, το DTS ήταν selling point των LG έναντι του ανταγωνισμού...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Χαιρετώ την παρέα,

Αυτή τη στιγμή βλέπω σε μια Sony KD-65XE8596 (65" Led) και η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος εξαρχής (μιας και αντικατέστησε μια Panasonic Plasma 50" VT60).
Μετά από 2+ χρόνια σκέφτομαι μήπως την κάνω δώρο στην αδερφή μου και την αντικαταστήσω με Oled.

Βρίσκομαι ανάμεσα στα μοντέλα του τίτλου. Αρχικά να σημειώσω πως η χρήση που κάνει η τηλεόραση είναι πολύ συγκεκριμένη:
Όχι τηλεοπτικό σήμα (δεν συνδέω καν κεραία), μόνο Netflix και stream ταινιών από ένα NAS μέσω του Plex. Τέλος υπάρχει περίπτωση να δούμε και κάποια βιντεάκια στο Youtube και μέχρι εκεί. Τίποτα άλλο, ούτε Gaming,ούτε τηλεόραση. Τέλος ο ήχος παίζει μέσα από ένα 5.1 Home Theater της Sony το HT-RT4 (βασικό, αλλά κάνει την δουλειά του χωρίς να έχω ιδιαίτερα παράπονα) Συνεπώς δεν με απασχολεί ούτε ο ήχος της τηλεόρασης, αρκεί να μου κάνει Passthrough στο HT.

Σε διάφορα reviews που διαβάζω και βλέπω βγάζουν καλύτερη μεν τη LG, αλλά κυρίως λόγω της Gaming εμπειρίας, και προτείνουν τη Sony για ταινίες. Με προβληματίζει βέβαια πάντα η διαφορά της τιμής καθώς η μια είναι στα 1700€ και η άλλη στα 2200€.
Κλείνω στο να πάρω τελικά την LG λόγω της τιμής της και να δω πως θα τα πάω με το WebOS. Όμως το βασικό της μειονέκτημα είναι όπως διαβάζω πως δεν υποστηρίζει DTS. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Γιατί αυτό σημαίνει πως πρακτικά δεν θα μπορώ να δω πολλές από τις ταινίες που έχω με DTS ήχο.

Τέλος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές στα μοντέλα της C1 που βλέπω;
Βρίσκω OLED65C14LB, OLED65C11LB και OLED65C15LA.
Γνωρίζουμε τι παίζει με αυτές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νομίζω το συγκεκριμένο βίντεο έχει αυτό που ζητάς


Να συμπληρώσω ότι ψηφίζω τις Panasonic Oled, αλλά είναι ακόμα πιο ακριβές συνήθως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.115
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top