7.6.4 Artemios




Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Πολύ έξυπνο στησιμο γενικά. Από το κεντρικό μέχρι τα σαμπ. Like
Τολμώ εδώ να πω ότι σε αυτό το χωρο ένα στήσιμο by the book ήταν πρακτικά αδύνατο οπότε πιστεύω ο Κωσταφτιας έβγαζε σπυράκια όλη την ώρα των μετρήσεων έτσι;
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.195
@melina και να μη τα ανάψουν τα σαμπ κατά τις μετρήσεις αυτά στην ουσία παίζουν.;)
Δεν το πιάνω.
Εγω ηθελα να δω την επίδραση που έχει το ένα ακόμα σαμπ, από το πρώτο μέχρι το τέταρτο. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, 4 μετρήσεις είναι αρκετές νομίζω.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Δεν το πιάνω.
Εγω ηθελα να δω την επίδραση που έχει το ένα ακόμα σαμπ, από το πρώτο μέχρι το τέταρτο. Δεν χρειάζεται να κάνουν όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, 4 μετρήσεις είναι αρκετές νομίζω.
Εννοώ ότι και μόνο που βρίσκονται στο χώρο τα ηχεία παιζουν όταν παίζουν τα άλλα ηχεία ;) το μπέρδεψα ακόμα χειρότερα ετσι;
Έχω ορκιστεί να μη χρησιμοποιω ορολογίες που δε τις κατέχω πλήρως οπότε αφήνω την εξήγηση σε κάποιο πιο ειδικο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
2 λεπτά δουλειά είναι, 3 sweeps.
Αν θες τρία sweeps απο το σπίτι μου, ευχαρίστως. Σιγά μην πάρω τον τρίποδα παραμάσχαλα και γυρνάω την νότια Μακεδονία να κάνω μετρήσεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.195
Αν θες τρία sweeps απο το σπίτι μου, ευχαρίστως. Σιγά μην πάρω τον τρίποδα παραμάσχαλα και γυρνάω την νότια Μακεδονία να κάνω μετρήσεις.
Ποσά σαμπ εχεις;
Αν εχεις αρκετά που να βγάζει νόημα καντο στο δικό σου.
Νόμιζα οτι ήσασταν γείτονες με τον Αρτεμη. Είναι τόσο μεγάλη η νοτια Μακεδονία; Με βάζεις σε σκέψεις :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Ποσά σαμπ εχεις;
Τέσσερα, αλλά λειτουργούν μόνο τα δυο. Τα άλλα δυο, τα ενσωματωμένα στα ηχεία μου, δεν εχουν συνδεθεί ακόμα. Περιμένουν τον καινούργιο AV prepro (προσπαθώντας να αποφύγω το minidsp). Μετά τις 10 Μαΐου
Νόμιζα οτι ήσασταν γείτονες με τον Αρτεμη. Είναι τόσο μεγάλη η νοτια Μακεδονία; Με βάζεις σε σκέψεις :roflmao:
Ο Αρτέμης μένει στην μέση του πουθενά, δίπλα στον Εαρ που μένει στην άκρη του πουθενά. Στο πουθενά του πουθενά μένει ο τερματογκάζι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Στου Τέμη είναι αυτός ο χώρος που λες "άστο, πάρε ηχόμπαρα", είναι δύσκολη η κατάσταση, δεν ειναι dedicated χώρος, είναι κοινόχρηστο σαλόνι, με γραφείο και σκρίνιο, όλα τα έχει...

Αφού λοιπόν βλέπετε πως έφτιαξε εκεί το μπασο με 4 σαμπ, μάλλον οφείλετε να θεωρείτε δεδομένο ότι γενικώς φτιάχνει το μπάσο με 4 σαμπ. Αυτά που λέει η Χάρμαν εδώ και από πάντα.. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Αφού λοιπόν βλέπετε πως έφτιαξε εκεί το μπασο με 4 σαμπ
Τρεισήμισι :D
[DOUBLEPOST=1549672166][/DOUBLEPOST]
Τολμώ εδώ να πω ότι σε αυτό το χωρο ένα στήσιμο by the book ήταν πρακτικά αδύνατο οπότε πιστεύω ο Κωσταφτιας έβγαζε σπυράκια όλη την ώρα των μετρήσεων έτσι;
Όχι, ήταν ψύχραιμος, έπινε και έτρωγε
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.312
Τέσσερα, αλλά λειτουργούν μόνο τα δυο. Τα άλλα δυο, τα ενσωματωμένα στα ηχεία μου, δεν εχουν συνδεθεί ακόμα. Περιμένουν τον καινούργιο AV prepro (προσπαθώντας να αποφύγω το minidsp). Μετά τις 10 Μαΐου

Ο Αρτέμης μένει στην μέση του πουθενά, δίπλα στον Εαρ που μένει στην άκρη του πουθενά. Στο πουθενά του πουθενά μένει ο τερματογκάζι.


Πεπρωμένο φυγείν αδύνατον.

Θα το πάρεις :fuckyou:

Τέλεια περιγραφή των σπιτιών μας >:( Μόνο χάρτη δεν εδωσες.
Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα , θα φας μήνυση.

Τώρα θα έρθουν όλοι οι βλαμενοι με ένα umik στο χερι :gotcha:


Θα γίνουμε πειραματόζωα του φόρουμ. :lol: :help:
[DOUBLEPOST=1549688580][/DOUBLEPOST]
Στου Τέμη είναι αυτός ο χώρος που λες "άστο, πάρε ηχόμπαρα", είναι δύσκολη η κατάσταση, δεν ειναι dedicated χώρος, είναι κοινόχρηστο σαλόνι, με γραφείο και σκρίνιο, όλα τα έχει...

Αφού λοιπόν βλέπετε πως έφτιαξε εκεί το μπασο με 4 σαμπ, μάλλον οφείλετε να θεωρείτε δεδομένο ότι γενικώς φτιάχνει το μπάσο με 4 σαμπ. Αυτά που λέει η Χάρμαν εδώ και από πάντα.. ;)


Καλά, ντεντικειτ χώρο δεν τον λες , δεύτερο καθιστικό το λες, αλλά δεν νομίζω να έχουν όλοι σε όλους τους τοίχους διπλή γυψοσανιδα με 14εκ πετροβαμβακα, ψευδοροφή με 5εκ πετροβαμβακα, πολλούς διαχύτες στους τοίχους και diy επιπλέον απορρόφηση στο ταβάνι, κατω αποτην ψευδοροφή !

Μονο κρυσταλιέρα δεν έχω δηλ τι να πει και ο 666 , (ήρωας είναι)
[DOUBLEPOST=1549688750][/DOUBLEPOST]
Τρεισήμισι :D

:fuckyou: Να αφήσεις ήσυχο το γιαμαχακι μου. :D


[DOUBLEPOST=1549672166][/DOUBLEPOST]
Όχι, ήταν ψύχραιμος, έπινε και έτρωγε
Τα γνωστά, απλώς .....προήδρευε ..... τρώγοντας :drinks:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
πολλούς διαχύτες στους τοίχους και diy επιπλέον απορρόφηση στο ταβάνι
Οι γυψοσανίδες κάπως βοηθάνε, αλλά όχι αρκετά.
Για το μέγεθος του χώρου οι διαχυτές ειναι πολύ λίγοι, και αυτή την στιγμή εχουν κυρίως διακοσμητικό ρόλο. Χρειάζονται τετραπλάσιοι τουλάχιστον, οπως επίσης και περισσότερη απορρόφηση στο ταβάνι και μάλλον και στον τοίχο πίσω απο τα ηχεία, να κατέβει το RT60 στα προβλεπόμενα.
Διάχυση επίσης χρειάζεται στις πρώτες ανακλάσεις αριστερά και δεξιά, ισως με την μορφή μετακινούμενων πάνελς. Ή στροφή όλου του συστήματος/καθιστικού 90 μοίρες αριστερά για να βρεθούν σχετικά συμμετρικές ανακλάσεις.
Επίσης χρειάζεται να σταματήσουν να τραγουδάνε τα διάφορα αντικείμενα. Patafix :D.

Γενικά το μέγεθος του χώρου δημιουργεί τεράστιες απαιτήσεις σε φροντίδα για να παίξει σωστά, σε σημείο να γίνονται μη ρεαλιστικές/αποδεκτές απο την Διοικούσα Επιτροπή. Επειδή δεν πρόκειται να υλοποιηθούν, (και αν υλοποιηθούν δεν θα είμαστε πια εκεί για να τις ακούσουμε :roflmao:), πρέπει να βρεθούν συμβιβαστικές αποδεκτές λύσεις που να βελτιώνουν το αποτέλεσμα. Τα 4 σαμπ δώσανε καλή και αναίμακτη λύση για το μπάσο. Επίσης πολυ σημαντική ηταν η μετακίνηση του καναπέ μπροστά.
Δες τι μπορει να γίνει στο ταβάνι, αλλά βάζε χοντρά πάνελς, όχι λεπτούτσικα.
Και οτι μαζέψει το Dirac.

Εχει πολύ δρόμο ακόμα.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.021
πολλούς διαχύτες στους τοίχους και diy επιπλέον απορρόφηση στο ταβάνι, κατω αποτην ψευδοροφή !
Πάλι με μπερδέψατε εδώ μέσα... Τελικά, το ταβάνι τι θέλει? Απορρόφηση ή διάχυση??
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Πάλι με μπερδέψατε εδώ μέσα... Τελικά, το ταβάνι τι θέλει? Απορρόφηση ή διάχυση??
Θέλει πολύ μεγάλη επιφάνεια διάχυσης, αλλά επειδή αυτό δεν είναι εύκολα εφικτό, η εναλλακτική λύση είναι μικρότερη επιφάνεια απορρόφησης.

Γενικά, για να ρίξεις τους χρόνους αντήχησης, το επιθυμητό είναι με διάχυση, ώστε να μένει η ενέργεια των ηχείων μέσα στο χώρο, να αυξάνονται τα ντεσιμπέλ εύκολα και να είναι ελεγχόμενοι οι χρόνοι αντήχησης.

Δυστυχώς όμως, αυτό προϋποθέτει πολύ μεγάλες επιφάνειες διάχυσης.

Κι αυτό δεν είναι εύκολο, ιδίως σε μη dedicated χώρο, οπότε η μόνη εναλλακτική λύση για πτώση των χρόνων αντήχησης είναι η χρήση απορρόφησης, που όμως ρουφάει ήχο, δηλαδή ελαττώνει τα ντεσιμπέλ που βγάζουν τα ηχεία, και τα ντεσιμπελ είναι πάντα πολύτιμα. ;)

Το θετικό της απορρόφησης, είναι ότι με μικρή σχετικά επιφάνεια, αλλά και με χαμηλό κόστος, ρίχνει σημαντικά τους χρόνους αντήχησης. Θέλει προσοχή, ώστε να μη ρίξει πολύ τους χρόνους αντήχησης στα πρίμα, και ακούγεται μουντός ο χώρος. Τότε χάνεται ο "αέρας" στα πρίμα που ακούς, κι είναι λίγο δυσάρεστο το πράγμα, αλλά βοηθάει έτσι να ακούς μεγάλες κόρνες σε μικρούς χώρους, οι οποίες διαφορετικά είναι τραγικά δυσάρεστες.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top