7.6.4 Artemios

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Στα 3κ βλέπω μια μικρή τόνωση. Θέλει λίγο ξύρισμα.

Εκτός κι αν είναι οι κωλοφωνές σε αυτή την ηχογράφηση.

Δες αν το βλέπεις και σε άλλες ηχογραφήσεις.

Θεωρητικά, ο μέσος όρος δε πρέπει να έχει τέτοιες κορυφές.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Δεν θα εμπιστευόμουν μετρήσεις απο κινητό ;)
Σωστό!

Στις μετρήσεις που έχεις κρατημένες φαίνεται τίποτα εκεί; Δε θυμάμαι..

Μια μικρή κοιλιά στους 2 θυμάμαι να υπάρχει πάντως,και καλά κάνει. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Σωστό!

Στις μετρήσεις που έχεις κρατημένες φαίνεται τίποτα εκεί; Δε θυμάμαι..
Οχι, αλλά δεν κράτησα απο το κεντρικό, σβήστηκαν.

Διαλέξαμε προφίλ για ισοστάθμιση σε ευρεία περιοχή, και όχι sweet spot, οπότε το διάγραμμα του sweet spot δεν βγάζει τρομακτική ομοιομορφία.

τεμισ.jpg


Για παράδειγμα: την κορυφή στα 400hz μην της δίνετε σημασία, στην διπλανή θέση (της συζύγου) είναι ακύρωση, οπότε προς το παρόν δεν την πειράζουμε...εκτός και αν δεν μας φέρεται καλά η σύζυγος, και αλλάξουμε γνώμη :D.

Εχω κουρέψει πολύ πάνω απο τα 1000Hz, τα κλιπς ξυρίζουν άγρια...θέλει κι άλλο, αλλά είχαμε διαφωνίες με τον Καστρουνή. Θα ήθελα λίγο κατηφόρα ακόμα.

Κούρεψα και κάτω απο τα 25Hz, διότι τα 3 απο τα 4 buzzwoofers (νέος όρος, έτσι τα λέει η σύζυγος Dimifoot :roflmao:) δεν παίζουν εκεί κάτω και δεν θέλω να τα ζορίσω- Ο Τέμης ανεβάζει στάθμες και θα κινδυνέψουν :focus:.

Θα αφήσουμε τώρα τον Τέμη να ακούσει για 2-3 βδομάδες, να πει τι του αρέσει και τι όχι και θα γίνουν μικρο-τροποποιήσεις.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. 8-)
Εδώ βλέπεις το team σε ιδιαίτερα έντονη και επιθετική δράση. :drinks:

Είναι στιγμές έντονης επεξεργασίας, η cpu στο φουλ. Δηλαδή, επεξεργασία σχεδιαγραμμάτων απόκρισης. 8-)

Σκέψη για το πώς πρέπει να χειριστεί το σημείο κρος, τις τάργκετ κερβ, τις μαγκιές του χώρου, τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη, τις δυνατότητες του ντιράκ και τις πληροφορίες των ιου ιου, γνωρίζοντας τους χρόνους αντήχησης του χώρου, τις ιδιαιτερότητες αυτού, καθώς και τις τοποθετήσεις των ηχείων στο χώρο.. :angel:

Το βασικότερο εργαλείο είναι η σκέψη. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και δυνατότητες..;)

Μετά από αυτά, το κλείνεις και παίζει. Δε χρειάζεται γνώμες. Έχει μετρηθεί. 8-)
εγώ πάντως αν σας έβλεπα έτσι στο σαλόνι μου θα φώναζα το ΕΚΑΒ:p:roflmao::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Η μέτρηση έγινε σε πολλαπλά σημεία (όχι ένα) με Mac laptop με Dirac 3 και umik
Η ισοστάθμιση από πολλαπλές θέσεις. .
Το REW μόνο από το sweet spot.
Οι μετρήσεις που εσυ ανέβασες ήταν από κινητό
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Η ισοστάθμιση από πολλαπλές θέσεις. .
Το REW μόνο από το sweet spot.
Οι μετρήσεις που εσυ ανέβασες ήταν από κινητό
Και εμένα μου φανηκε η ίδια εφαρμογη με αυτή που είχε ανεβάσει στου ear για αυτό ρώτησα.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
O νέος ενισχυτής σε σχέση με τον παλιό πως σου φαίνεται φίλε;
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, τους χωρίζει μια δεκαετία σχεδόν.

Ο γιαμαχα κέρδιζε ίσως στη δύναμη (υπό προϋποθέσεις υποστήριξη (7+2) χ140W , ραδιόφωνο , στις ευκολίες όσον αφορά την συνδεσιμότητα (preouts prein περισσότερα hdmi )και δεν έπαθε πότε τπτ. Ε είχε λίγο πιο δύσχρηστα μενού και πιο αρχαία ισοσταθμιση που για την εποχή της ήταν κορυφαία (κατά τη γνώμη μου) όταν τον πήρα από τον Νακα είχε τιμή προσφοράς 2700€.

Ο Nad έχει πιο εξελιγμένα καλούδια στον ήχο, καλύτερη εικόνα , atmos (χωρίς ενίσχυση) , φυσικά Dirac 2, WiFi, Spotify, γενικά φαίνεται αυτό που λέμε : «δεν θέλει κόπο, αλλά τρόπο» και ο nad φαίνεται να τα καταφέρνει πολύ καλά.

Προφανώς αν είχε επιπλέον εισόδους hdmi. XLR, ενισχυτικά για atmos, επιπλέον εξόδους για sub (αν και έχω 4 :D )και περισσότερη ισχύ άνά κανάλι θα ήταν η τέλεια αγορά, αλλά δεν θα είχε και τέτοια τιμή :(

Κατέβασα και μια app εφαρμογή στο ταμπλετ που αφορά αποκλειστικά τον 758 και βλέπεις όλες τις εκάστοτε πληροφοριεσ Και σου δίνει πρόσβαση στις ρυθμίσεις που έχει το μηχάνημα και παίζεις από εκεί την ώρα που βλέπεις , χωρίς να μπαίνεις στο μενού από το χειριστήριο και να κόβει αυτό που βλέπεις. Πολύ εξυπηρετικό.
Αυτά , γιατί ακόμα τον μαθαίνω και πιστεύω ότι θέλει διάβασμα.

Αλλά, ας είναι καλά η dream team που βοηθάει. :D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
αν είχε επιπλέον εισόδους hdmi. XLR, ενισχυτικά για atmos, επιπλέον εξόδους για sub (αν και έχω 4
Δηλαδή (δεν καταλαβαίνω), τώρα με τον Ναντ παίζουν και τα 4 το ίδιο πλήρες (στις οκτάβες τους) σήμα? Μονοφωνικά?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Δηλαδή (δεν καταλαβαίνω), τώρα με τον Ναντ παίζουν και τα 4 το ίδιο πλήρες (στις οκτάβες τους) σήμα? Μονοφωνικά?
Ειναι ρυθμισμενα μεσω mini dsp και μετα συνδεονται στο sub out του nad
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Δηλαδή (δεν καταλαβαίνω), τώρα με τον Ναντ παίζουν και τα 4 το ίδιο πλήρες (στις οκτάβες τους) σήμα? Μονοφωνικά?
Έχω βάλει minidsp 2x4 had
[DOUBLEPOST=1554180224][/DOUBLEPOST]2χ4 hd
[DOUBLEPOST=1554180701][/DOUBLEPOST]Από την έξοδο (μία) του nad πάει στο minidsp και από εκεί στα 4 «buzzwoofers».
Το minidsp συνδέεται με το προγραμμα ισοσταθμισης (σε λαπτοπ ) ρυθμίζονται ένα ένα, μετά με συνδιασμούς και τέλος όλα μαζί.
(Με ενδεχόμενη αλλαγή θέσης)

Μετά μπαίνει το Dirac.... για το υπόλοιπο σεταπ των ηχείων.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχω κουρέψει πολύ πάνω απο τα 1000Hz, τα κλιπς ξυρίζουν άγρια...θέλει κι άλλο, αλλά είχαμε διαφωνίες με τον Καστρουνή. Θα ήθελα λίγο κατηφόρα ακόμα
Eπειδη δεν εχω εικονα καλη, φανταζομαι δοκιμασατε να ανοιξετε (toe out) τα ηχεια l,r, ευνοουνται πολυ,δεν εχει και τοιχους κοντα...
Απο περιεργεια μια μετρηση ψευδοανηχοικη στο μετρο 500hz -20κhz στο κεντρο του δωματικου,σε ενα ηχειο θα ειχε ενδιαφερον παντως...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Eπειδη δεν εχω εικονα καλη, φανταζομαι δοκιμασατε να ανοιξετε (toe out) τα ηχεια l,r, ευνοουνται πολυ,δεν εχει και τοιχους κοντα...
Όχι
[DOUBLEPOST=1554188358][/DOUBLEPOST]
Απο περιεργεια μια μετρηση ψευδοανηχοικη στο μετρο 500hz -20κhz στο κεντρο του δωματικου,σε ενα ηχειο θα ειχε ενδιαφερον παντως...
Γιατί;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αμα τα ανοιγατε θα ειχε με φυσικο τροπο κανει ρολ οφ ,χωρις να το τρελλανετε στην επεξεργασια,διατηρεις τριγωνο αποστασεις απλα ανοιγεις κλιση,τα απολυτα τριγωνα σε ενα ηχειο που εχει τετοιο χαραχτηρα θελουν αλλη αντιμετωπιση λεω τωρα...
Γιατι,απο περιεργεια τι εχουν φτιαξει οι Κlipsch engineers...και κανει κοντρα ξυρισμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
θα ειχε με φυσικο τροπο κανει ρολ οφ
Ναι, στη θέση ακρόασης.

Και ένα σκασμό πρίμα θα σκόρπιζαν στον χώρο με το Έκο.
Θα φόρτωνε κι άλλο η έμμεση, λες κι έχει λίγη...
Και σε μεγάλες στάθμες, ξύρισμα κόντρα.

Άσε καλύτερα...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαλα δε δοκιμασατε...εις γνωσην αυτων αλλωστε ειπα ειδα οτι εχει αποσταση απο πλαινους τοιχους...never mind...
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, τους χωρίζει μια δεκαετία σχεδόν.

Ο γιαμαχα κέρδιζε ίσως στη δύναμη (υπό προϋποθέσεις υποστήριξη (7+2) χ140W , ραδιόφωνο , στις ευκολίες όσον αφορά την συνδεσιμότητα (preouts prein περισσότερα hdmi )και δεν έπαθε πότε τπτ. Ε είχε λίγο πιο δύσχρηστα μενού και πιο αρχαία ισοσταθμιση που για την εποχή της ήταν κορυφαία (κατά τη γνώμη μου) όταν τον πήρα από τον Νακα είχε τιμή προσφοράς 2700€.
/QUOTE]
Αρτέμιε αν αναφέρεσαι τον 3800 επειδή τον είχα, ήταν γ@μώ τους ενισχυτές αλλά 2700 γιούρο δεν είχε, 1450 τον είχα πάρει από στοά Φέξη :p
Από τον ενθουσιασμό σου έχεις χάσει τα αυγά και τα πασχάλια :D

Με το δίκιο σου :lol:
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Αρτέμιε αν αναφέρεσαι τον 3800 επειδή τον είχα, ήταν γ@μώ τους ενισχυτές αλλά 2700 γιούρο δεν είχε, 1450 τον είχα πάρει από στοά Φέξη :p
Από τον ενθουσιασμό σου έχεις χάσει τα αυγά και τα πασχάλια :D

Με το δίκιο σου :lol:

Έχεις δίκιο φίλε μου και καλά έκανες και το επισήμανες. :hi:
Καμία φορά η βιασύνη .... από το πληκτρολόγιο του τηλεφώνου ...
Προφανώς και το ποσό ήταν 1700€.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top