802n + Audio Aero Prestige?

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Επειδή από λαμπάτους έχω ελάχιστη επαφή, μήπως υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να δώσει μια ιδέα για το αν μπορούν οι Audio aero prestige, monoblock single ended στα 40watt, να οδηγήσουν τα 802Ν;Η ερώτηση δεν είναι ρητορική καθώς τα πουλάει ένας γνωστός μου και μου κίνησαν το ενδιφέρον.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
802N...? B&W?

Συνηθως τους λαμπατους τους προτιμαμε για ευαισθητα ηχεια, επειδη βγαζουν λιγα Watt...(μιλωντας απο τεχνικης αποψης παντα)
Τι ευαισθησια εχουν τα δικα σου?

Παντως απο θεμα ρευματος δε νομιζω οτι εχουν προβλημα, αλλα και η γνωμη ενος ''tube-r'' μελους θα ηταν ευπροσδεκτη.
Για να δω....
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Στα χαρτιά η ευαισθησία των Ναυτίλων είναι 90DB ως γνωστόν όμως το ρεύμα το ρουφάνε. Η απορία μου έχει να κάνει με τη διέγερση των τεσσάρων γούφερ των ηχείων. Φυσικά θα τα δοκιμάσω πριν κάνω οτιδήποτε, απλά ρώτησα προκαταβολικά γιατί δοκιμές με 30+ κιλά ενισχυτές δεν είναι και ότι πιο βολικό.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η γνώμη μου είναι ότι τα B&W 802N θέλουν πολλά ρεύματα γιατί  εκτός από την ευαισθησία ενός ηχείου παίζει ρόλο και η impedance που μπορεί να κατεβαινει πολύ χαμηλά κάτω από τα 4 OHMS . Eπιπλέον αν έχουν πολύπλοκο crossover, όπως φαντάζομαι ότι θα έχουν, σημαντικό μέρος της προσλαμβανόμενης ισχύος θα καταναλώνεται από τα στοιχεία του crossover.
Άρα κατά τη γνώμη μου θα σε συμβούλευα αν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτο τελικό να στραφείς σε ισχυρή  Push - Pull σχεδίαση.
Δυο προτάσεις έχω: 1)  ΚΟRATO KVΑ- 150 monoblocks με 8 λυχνίες ΚΤ 90 στην έξοδο και 2) Tsakiridis Electra monoblocks με  8 λυχνίες 6550 στην έξοδο ανά monoblock . 150Watts ο πρώτος και  200Watts ο δεύτερος.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν μπορεί να μας διαφωτίσει ο κος Χουρμουζιάδης θα ήταν ευχής έργο μιας και σίγουρα για το θέμα έχει εμπεριστατωμένη άποψη.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο κος Χουρμουζιάδης, μέλος μας εδώ και λίγο καιρό, είναι audio-video consultand στην Τηλεοπτική... γι αυτό ζητάω τα φώτα του... αρκεί να έχει χρόνο ο άνθρωπος.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ωραία! Καλωσορίζω τον κύριο Χουρμουζιάδη στο avsite!
Κάθε βοήθεια και γνώμη του θα ήταν πολύτιμη!
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
καλό μεσημέρι,

Η ωμική αντίσταση των Ν802 πέφτει σχεδόν στα 3 ohms στα 100 Hz. H ωμική αντίσταση του ηχείου είναι πιο κοντά στα 6 ohms παρά στα 8. Μάλιστα σε μεγάλο εύρος συχνοτήτων η αντίσταση βρίσκεται στα 4 ohms.

Για βέλτιστα αποτελέσματα, ο ενισχυτής θα πρέπει να έχει ικανοποιητική παροχή ρεύματος.

Θεωρητικά τα 40 watt ( και μάλιστα single-ended ) δέν φαίνονται επαρκή για υψηλές εντάσεις και σωστό έλεγχο του χαμηλού. Επειδή όμως πολλά έχουν δεί τα μάτια μου και ακόμη περισσότερα έχουν ακούσει τα αυτιά μου, προτείνω τον κ. Δασκαλάκη να τα δοκιμάσει και να μας ενημερώσει.

Θα αισθανόμουν πιό άνετα πάντως με λαμπάτους ενισχυτές μεγαλύτερης ισχύος.

Ο κ. Τσαρουχάς θα θυμάται ασφαλώς την εποχή όπου θρασύτατος ών, δοκίμαζα να παίξω τα λατρεμένα μου Apogee Stage με τελικό ενισχυτή Single-Ended 211 με 18 watt ! :shock:

Ευχαριστω για την φιλοξενία

Βασίλης Χουρμουζιάδης

ΥΣ.

Οι απόψεις που εκφράζω είναι καθαρά προσωπικές και σε καμμία περίπτωση δέν πρέπει να θεωρηθεί οτι εκφράζουν την επίσημη άποψη της εταιρείας όπου εργάζομαι ή ακόμη περισσότερο της Bowers & Wilkins.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Οι απόψεις που εκφράζω είναι καθαρά προσωπικές και σε καμμία περίπτωση δέν πρέπει να θεωρηθεί οτι εκφράζουν την επίσημη άποψη της εταιρείας όπου εργάζομαι ή ακόμη περισσότερο της Bowers & Wilkins.
Acceptable...Βill. :D

Welcome to the AVsite ...jungle, we got funny games...! :mrgreen:
 

Μηνύματα
816
Reaction score
968
Ενας φιλος εχει τα 802Ν και τα παιζει με Cary 211 Anniversery 70watt Class A(αρκετα ακριβοι).Δεν λεω καλα παιζουν(μετρησαμε 110Db απο την θεση ακροασης,σε καποια στιγμη)αλλα πιστεψε με για να αποδοσουν τα δαιοντα θες 200watt και ανω.Ψαξε και solid state μηπως βρεις κατι να σου αρεσει.Βασικα εαν μπορεις δοκιμασε καποια.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Τα οδηγώ με Classe Cam-350 (350W-8Ω) και δεν έχω κανένα καυμό για να ψαχτώ με άλλους solid state. Mε τους audio aero μπήκα στη πρίζα γιατί είναι πολύ εντυπωσιακές κατασκευές και είναι σε "άλλη" λογική, πως αναρωτιέται κάποιος να πάρει τζιπ 4000cc ή σπορ διθέσιο;
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μάριε αφού είσαι πλήρως ικανοποιημένος από τον Classe CAM 350, το μόνο που σου εύχομαι είναι να πάρεις και τους Classe Ωμέγα αργότερα!
Πάντως αυτές οι δύο εταιρείες συνεργάζονται απ' ό,τι ξέρω και το voicing των μηχανημάτων της μιας γίνεται με συσκευές της άλλης και τούμπαλιν. Στις εκθέσεις επίσης παρουσιάζουν μαζί τα προϊόντα τους . Classe ενισχυτικά οδηγούν ηχεία B&W.
Οι λαμπάτοι που αναφέρεις και δεν ταιριάζουν ηλεκτρικά με τα εν λόγω ηχεία και δεν τα βοηθούν ν' αποδώσουν τα λεφτά που πλήρωσες.

Αν όμως δοκιμάσεις τελικά ένα τέτοιο setup γράψε τις εντυπώσεις σου! :)
 


Μηνύματα
816
Reaction score
968
Οσο για το θεμα της Classe και της b&w και το ταιριασμα μεταξυ τους προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενα καθαρα μαρκετιστικο κολπακι που εχουν βρει οι 2 εταιριες,μιας και η Β&W προωθει την Classe στην Ευρωπαικη αγορα.Δεν λεω οτι δεν παιζουν προς θεου(μην παρεξυγηθω)απλα οτι πισω απο το "ταιρασμα" υπαρχουν αλλα.
 


Μηνύματα
25
Reaction score
0
Μαριε, τα prestige ειναι εκπληκτικα μηχανηματα και Μουσικοτατα, πλην ομως νομιζω οτι εχουν σχεδιαστει για αλλου ειδους και φιλοσοφια ηχειων. Παντως πρωτα απο ολα ακουσε τα, ετσι κι αλλιως, θα ειναι μια αριστη εμπειρια.


p.s. Τι εβαλε παλι στο ματι ο φιλος Μιχαλης Κ. ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Κατά την ταπεινή μου άποψη οτιδήποτε κάτω από 200βατ για αυτό το ηχείο δε φτάνει ούτε για πρωινό, και αν αρέσει θα κρατήσει για λίγο....

Ας προτιμηθεί κάτι που να έχεις την εντύπωση ότι έχει περισσότερα βατ από όσα χρειάζεσαι, και μιλάμε για "κακά" νούμερα...
 

Μηνύματα
816
Reaction score
968
Εχεις δικιο vallhala,προκειτε για την ιδια εταιρια και αυτο αποτελει ενα ακομη επειχηρημα στο προηγουμενο post μου.Πραγματι αυτα τα ηχεια θελουν φαι,πολυ φαι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.888
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top