845

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας.Ερώτηση.Στο ενισχυτή που έχω στην μια από τις δυο 845 τα νήματα ειναι λιγότερο φωτεινά από την άλλη.Αυτό σημαίνει κάτι.Ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η τάση νημάτων είναι 10 volts και στις δύο λυχνίες; Ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να μετρήσεις και το ρεύμα που τραβούν τα νήματα.
Το ρεύμα ηρεμίας επίσης είναι εντός των ορίων και ρυθμίζεται κανονικά; Αυτό σε ενδιαφέρει.

Οι παραπάνω μετρήσεις να γίνουν ΜΟΝΟ αν είσαι απόλυτα σίγουρος πως ξέρεις τι κάνεις. Αυτό γιατί η τάση ανόδου των συγκεκριμένων λυχνιών είναι πολύ υψηλή, πάνω από 1000 volts, οπότε δεν αστειεύεται!!!
 

G

Giannis60

Guest
Δεν έχω τεχνικές γνώσεις αλλά πριν από λίγο ώρα η συγκεκριμένη λυχνία παρουσιάσει και ακουστικό πρόβλημα.Με λίγα λόγια πάμε για άλλη και μάλλον λογικά θα πρέπει να αλλαχθούν και οι δύο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να διαπιστώσεις αν έχει θέμα η συγκεκριμένη λυχνία διασταύρωσε τις. Αν το <<πρόβλημα>> παραμένει στην ίδια λυχνία τότε θέλει αλλαγή. Αν παραμείνει το <<πρόβλημα>> στην ίδια πλευρά ευθύνεται κάτι από την τροφοδοσία.
Και βέβαια οι καινούριες θα πρέπει να ρυθμιστούν ως προς το ρεύμα ηρεμίας τους.
 

G

Giannis60

Guest
Το έκανα αυτό και το πρόβλημα μεταφέρεται στο κανάλι που ειναι η συγκεκριμένη λυχνία.Ως προς την ρύθμιση εννοείς το ματσάρισμα ή το bias γιατί μπορώ και το ρυθμίζω με το όργανο που υπάρχει στον ενισχυτή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οπότε η λυχνία σου παρέδωσε πνεύμα. Το Bias λέω.
 




G

Giannis60

Guest
Μια άλλη διαφορετική ερώτηση εαν γνωρίζεις.Σήμερα που έβαλα σε λειτουργία τον άλλο ενισχυτή που έχω ξαφνικά ακούγεται κάποιο παράσιτο σαν μια ομιλία.Οταν μπαίνει η μουσική βέβαια το καλύπτει.Δεν μπορώ να καταλαβω τι λέει.Οταν ειναι σε αναμονή ο ενισχυτής.Μεχρι εχθες δεν ακουγοταν τίποτα ούτε με τον ένα ενισχυτή ούτε με τον άλλον.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
12
Πολυ παλια ειχα εναν bel canto με 845 με απιθανο ηχο που καμια φορα με πολυ volume χωρις σημα απο πηγη επιανα ραδιοταξι σαν ψιθυρο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μια άλλη διαφορετική ερώτηση εαν γνωρίζεις.Σήμερα που έβαλα σε λειτουργία τον άλλο ενισχυτή που έχω ξαφνικά ακούγεται κάποιο παράσιτο σαν μια ομιλία.Οταν μπαίνει η μουσική βέβαια το καλύπτει.Δεν μπορώ να καταλαβω τι λέει.Οταν ειναι σε αναμονή ο ενισχυτής.Μεχρι εχθες δεν ακουγοταν τίποτα ούτε με τον ένα ενισχυτή ούτε με τον άλλον.
Δοκίμασε χωρίς κάποια πηγή συνδεδεμένη να δεις τι συμβαίνει ή με επιλογή μιας εισόδου ελεύθερης, δηλαδή χωρίς πηγή επάνω της.
 

G

Giannis60

Guest
Τις ςκανα αυτές τις δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα.Αλλα όπως ήρθε έτσι και έφυγε.Δεν το ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα από εχθες αργά το βράδυ μέχρι και αυτήν την ώρα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top