Aγορά ηχείων

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum σας ωστόσο σας παρακολουθώ χρόνια και πιστεύω ότι είναι η ώρα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια!
Έχω τα Philips 9434 drc mk2 από τα καλύτερα ηχεία που έχω ακούσει ( δεν έχω ακούσει και πολλά :110::110:) παίζουν με έναν τελικό PV 2,6c, έχω το ΜΚ2 αλλά δεν έχω παρά πολλούς δίσκους και καταλήγω να ακούω από το pc βεβαία καταλαβαίνω την διάφορα που υπάρχει ανάμεσα του pc και του πικάπ.

Θα ήθελα να κάνω μια σοβαρή αλλαγή στα μηχανήματα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει εφόσον ακούω μουσική από το H/Y μετά όσα γνωρίζω θα ήθελα να κινηθώ σε kef,B&w και από ενισχυτές σε λαμπατο (μου φαίνετε λίγο ποιο γλυκός ήχος ) όχι πάνω από 4000 - 5000 ευρώ, και πάντα με πηγή τον pc [
Σας ευχαριστώ! http://audioidiots.com/merk.apparaat.php?apparaatID=3960
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Aγορά ηχείων

Λοιπόν τα ηχεία σου όσο καλά και να ήταν όταν τα πρωτοάκουσες σίγουρα πλέον δεν θα έχουν την ίδια απόδοση. Εξάλλου κατασκευαστικά τα ηχεία έχουν προχωρήσει αρκετά.

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για τον ενισχυτή σου.

Με δεδομένη την προτίμησή σου στους λαμπάτους ενισχυτές θα σου πρότεινα τα ακόλουθα:

Ηχεία:
Klipsch RF-63

και ενισχυτές:
Spark Cayin A-100T
Spark Cayin A88T
Tsakiridis Devices Aeolos plus (πραγματικό κελεπούρι)
Tsakiridis Devices Alexander/Apollon plus ή αν αντέχει λίγο παραπάνω η τσέπη σου Artemis plus


Τώρα, αν θες να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό θα σου πρότεινα , τα ενεργά Martin Logan Purity και ένα Benchmark DAC-1 pre που πιστεύω ότι θα ήταν ότι καλύτερο για το pc σου...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Απάντηση: Aγορά ηχείων

Λοιπόν, τί θα έκανα εγώ στη θέση σου με πέντε χιλιάρικα στο χέρι. Πρώτα - πρώτα, για λαμπάτο ενισχυτή ούτε που θα κοιτούσα καν.

1η λύση: Cambridge Audio DacMagic + Xindac XA8250 + Plinius SA100 + ATC SCM-40

2η λύση: Αν ο Xindak είναι πρόβλημα, (επειδή είναι φθηνός, επειδή δεν έχει σωστές χροιές, δεν έχει μουράτο όνομα, επειδή δεν... κλπ.), Benchmark DAC1 USB + Plinius SA100 + ATC SCM-40. Δηλαδή, ο Benchmark παίζει ρόλο DAC και προενισχυτή, μιας και διαθέτει volume knob. Ποιότητα ήχου αντάξια συστημάτων πενταπλάσιας τιμής, και στο υπογράφω, κι ας λένε ό,τι θέλουν όποιοι νομίζουν ότι τους προσβάλλω το χρυσοπληρωμένο σύστημά τους, ή τους χαλάω τις πωλήσεις, ή τα παίρνω απ' τον Θέμη, και δεν ξέρω τί άλλο. Φυσικά, έως εκεί που μπορεί το γούφερ του ATC, γιατί για παραπάνω χρειάζεται μεγαλύτερο ηχείο, για τα δύο οχτάιντσα πληρώνονται ανάλογα, (βλέπε Β&W 802).

Αναφορικά με τον Plinius, δεν έχω την παραμικρή σχέση με το παιδί που τον πουλάει, και δεν ξέρω γιατί τον πουλάει. Μπορεί να χρειάζεται περισσότερη ισχύ, μπορεί να τον βαρέθηκε, μπορεί να χρειάστηκε να τον επισκευάσει και δεν αισθάνεται καλά με επισκευασμένο ενισχυτή, δεν ξέρω. Αλλά ο SA100 είναι εξαίρετος ενισχυτής. Τελεία.

Εναλλακτικά, αντί για τα παραπάνω ενισχυτικά, ο DacMagic μπορεί να συνδυασθεί με έναν Yamaha S2000, o οποίος είναι επίσης πάρα πολύ καλός ενισχυτής, στο πλαίσιο των σχεδιαστικών του χαρακτηριστικών. (Ο SA100 έχει αρκετά βατ σε τάξη Α, και είναι μηχανή ανώτερης κλάσης). Επίσης, δεν έχω αμφιβολία ότι πολύ καλός θα είναι και ο ATC 150, o ολοκληρωμένος. Άλλες πρόσφατες προτάσεις για ενισχυτές έχω βάλει εδώ. Επίσης, παίζει και ο ΗΚ990, που έχει και ενσωματωμένο DAC, όπως πρέπει τώρα πια, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθώ για τον ήχο του.

Αν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτο ενισχυτή, πάρε κάποιον Tsakiridis. Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κανείς με κινέζικους λαμπάτους ενισχυτές, από τη στιγμή που υπάρχουν οι ελληνικοί, οι οποίοι παίζουν πάρα πολύ καλά, συνήθως καλύτερα από τους κινέζικους, και είναι και καλύτερης ποιότητας, εκτός αν παίζει μεγάλο ρόλο η εμφάνιση. Επίσης, πάρα πολύ καλή εντύπωση που έχει αφήσει εκείνος ο Πολωνικός που εισάγει η Stepcom, αλλά είναι χαμηλής ισχύος, και χρειάζεται ευαίσθητα ηχεία για να παίξει ικανοποιητικά δυνατά.

Έτσι, αντί των SCM-40 κυκλοφορούν και άλλα ηχεία με πολύ καλό ήχο σ’ αυτήν τιμή, Audio Spectrum Artemis, κάποια Dynaudio, κάποια Dali, Canton και Heco. Απ’ ό,τι έμαθα προχτές από κάποιο παιδί, τα Audience 82 δεν παράγονται πλέον, οπότε αν βρεις κάτι άλλο που να έχει καλής ποιότητας mid και δύο 8άρια γούφερ, έχε το υπ’ όψιν.

Αυτά...
 


Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Επίσης, παίζει και ο ΗΚ990, που έχει και ενσωματωμένο DAC, όπως πρέπει τώρα πια, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθώ για τον ήχο του.
Τον έχεις ακούσει δηλαδή και σε προβλημάτισε κάτι, αυτό εννοείς με το "βεβαιωθώ"?
HK990+SCM40 makes me quite curious...παίζει να ακούσεις αυτό το συνδυασμό?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Τον έχεις ακούσει δηλαδή και σε προβλημάτισε κάτι, αυτό εννοείς με το "βεβαιωθώ"?
HK990+SCM40 makes me quite curious...παίζει να ακούσεις αυτό το συνδυασμό?
Όχι, εννοώ πως έχω δει φωτό, και τον περιμένω στη γωνία για τα περαιτέρω. Πού βλέπεις πρόβλημα με τα SCM-40;
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Όχι, εννοώ πως έχω δει φωτό, και τον περιμένω στη γωνία για τα περαιτέρω. Πού βλέπεις πρόβλημα με τα SCM-40;
Κανένα πρόβλημα δε βλέπω, ίσα ίσα...επειδή δεν τον έχω ακούσει καθόλου & θα ήταν δύσκολο να τον ακούσω και με τα SCM40 ειδικότερα, ρώτησα εσένα μιας και αναφέρθηκες και στα δύο στο πρώτο σου post.
Αντί για "curious" θεώρησε "interested", μιας και η τιμή του είναι πολύ δελεαστική γι' αυτά που λέει ότι κάνει...
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Όχι, εννοώ πως έχω δει φωτό, και τον περιμένω στη γωνία για τα περαιτέρω. Πού βλέπεις πρόβλημα με τα SCM-40;
Κωστα πιστευης οτι ο yamaha s2000 θα παιξει με τα atc-40?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Κωστα πιστευης οτι ο yamaha s2000 θα παιξει με τα atc-40?
να προσθεσω οτι με τα <δικα> του soavo-1 παιζει πολυ <σωστα>εννοω οτι βγαινει ηχος πολυ ισσοροπημενος σε ολες τις παραμετρους ,εχει ελεγχο -διαυγεια-γλυκα πριμα-στακατο μπασο-αμεσοτητα. αλλα ομως?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων

Κωστα πιστευης οτι ο yamaha s2000 θα παιξει με τα atc-40?
Μα δεν είναι θέμα πίστεως! :114: Φυσικά και θα παίξει!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Aγορά ηχείων

παιδια, σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

θελω ομως καταρχας, να μου πει καποιος ο οποιος γνωριζει και εχει ακουσει τα συγκεκριμενα ηχεια κ τα μηχανηματα την αποψη του για το ποσο ποιοτικα μπορει να ειναι.

δηλαδη τα συγκεκριμενα ηχεια http://audioidiots.com/merk.apparaat.php?apparaatID=3960.

επισης εφοσον τα ξερει καποιος τα παραπανω να μου πει εαν πραγματικα αξιζει να ριξω 4000-5000 για να παρω καποια απο αυτα που προτεινετε, ειτε μιλαμε για ηχεια ειτε για ενισχυτη (λαμπατο η αλλο) με δεδομενο οτι η πηγη μου ειναι ο Η.Υ. θα καταλαβω σημαντικη διαφορα στην ποιοτητα; γιατι σιγουρα δε με νοιαζει καθολου η εμφανιση και η ομορφια.

αν παλι εχετε να μου προτεινετε να αλλαξω κατι, π.χ. να παρω μια καλυτερη καρτα ηχου στον Η.Υ. ή ο,τιδηποτε αλλο που μπορει να επιφερει βελτιωσεις.

Υ.Γ. : καποιος φιλος γραφει παραπανω οτι δε θα επερνε σιγουρα λαμπατο ενισχυτη... αληθεια, ΓΙΑΤΙ...;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Απάντηση: Aγορά ηχείων

Υ.Γ. : καποιος φιλος γραφει παραπανω οτι δε θα επερνε σιγουρα λαμπατο ενισχυτη... αληθεια, ΓΙΑΤΙ...;
Γιατί με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα και όχι η μόδα. Οι ενισχυτές στερεάς κατάστασης έχει υποσκελίσει για πάντα τους λαμπάτους, σε όλα τα επίπεδα. Δεν σε βάζει σε σκέψεις ότι χίλιοι μύριοι λαμπάτοι είναι κινέζικοι, που βγαίνουν στην αγορά με διάφορα ονόματα, φορτωμένοι με διάφορα φρου - φρου; Δες τη διεύθυνση

www.china-highend-hifi.com

Και China, και hi-fi και high end, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω. Πάρε κόσμε λαμπιόνια που είναι της μοδός.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
τα γνωστα κινεζολαμπιονια. copyright KK
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top