Aγορά blu ray player

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα σας. Τελευταία σκέφτομαι την αγορά ενός blu ray player, αφού απότι διάβασα έχουν πολύ ανώτερο ήχο από πλατφόρμες κλπ επειδή δεν είναι συμπιεσμένος. Το bugdet είναι χαμηλό μαξ στα 200 ευρώ. Παίζεται και η αγορά μεταχειρισμένου φυσικά (κανα ebay κλπ). 4k εννοείται. Τι επιλογές έχω?? Θα το χρησιμοποιώ και για μουσική αφού υπάρχουν πολλοί δίσκοι που δεν μπορώ να τους χρησιμοποιήσω για την ώρα οπότε το ιδανικό θα ήταν να αποδίδει καλά και σε απλά cd (αν υπάρχουν διαφορές γιατί δεν γνωρίζω). Έχω τσεκάρει το sony x700 που το βρίσκω κάπου στα 200. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό που γράφεις περί συμπίεσης δεν ισχύει, ποσο μάλλον σε σύγκριση με πλευερ των 200Ε. Αν είσαι συνδρομητής σε πλατφόρμα ακούς ασυμπίεστα αρχεία στο tidal, και τα συμπιεσμένα του Spotify είναι καλής ποιότητας.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Αυτό που γράφεις περί συμπίεσης δεν ισχύει, ποσο μάλλον σε σύγκριση με πλευερ των 200Ε. Αν είσαι συνδρομητής σε πλατφόρμα ακούς ασυμπίεστα αρχεία στο tidal, και τα συμπιεσμένα του Spotify είναι καλής ποιότητας.
Είμαι και στο tidal και στο netflix. Απλά ανέφερα τι διάβασα για το netflix σε σχέση με ένα blu ray. Επίσης κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό. Έχω ένα φιλαράκι που έχει xbox. Και πάρα πολλά παιχνίδια...αξίζει να πάρω ενα x box one x και να παίζω και κανα παιχνιδάκι και να βλέπω τις ταινίες μου εκεί. Αξίζει ή υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ένα blu ray disc (προς τα κάτω) συγκριτικά με ένα αποκλειστικά blu ray player? (τηλεόραση lg uk6400 και ενισχυτής denon avr s660h)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Είμαι και στο tidal και στο netflix. Απλά ανέφερα τι διάβασα για το netflix σε σχέση με ένα blu ray. Επίσης κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό. Έχω ένα φιλαράκι που έχει xbox. Και πάρα πολλά παιχνίδια...αξίζει να πάρω ενα x box one x και να παίζω και κανα παιχνιδάκι και να βλέπω τις ταινίες μου εκεί. Αξίζει ή υπάρχει μεγάλη διαφορά σε ένα blu ray disc (προς τα κάτω) συγκριτικά με ένα αποκλειστικά blu ray player? (τηλεόραση lg uk6400 και ενισχυτής denon avr s660h)
Έχω ενα denon dcd 810 παλιό cd player παρεμπιπτόντως. Αλλά το tidal για παράδειγμα έχει ανώτερο ήχο. Θα παίξει καλύτερα ένα μεταχειρισμένο πιο σύγχρονο marantz για παράδειγμα ή ένα denon νεότερο ή άμα πάω σε blu ray player θα έχω καλύτερο ήχο στη μουσική σε σχέση με το παλιό denon(και θα μπορώ να δω και τις ταινίες μου...το να αγοραστούν cd player και blu ray player δυστυχώς δεν παίζει)
Σας έχω μπερδέψει :p, δεν ξέρετε αν θέλω μουσική, ταινίες ή gaming.Το βασικότερο είναι η μουσική και μετά οι ταινίες. 65-35 περίπου.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλημέρα σας. Τελευταία σκέφτομαι την αγορά ενός blu ray player, αφού απότι διάβασα έχουν πολύ ανώτερο ήχο από πλατφόρμες κλπ επειδή δεν είναι συμπιεσμένος. Το bugdet είναι χαμηλό μαξ στα 200 ευρώ. Παίζεται και η αγορά μεταχειρισμένου φυσικά (κανα ebay κλπ). 4k εννοείται. Τι επιλογές έχω?? Θα το χρησιμοποιώ και για μουσική αφού υπάρχουν πολλοί δίσκοι που δεν μπορώ να τους χρησιμοποιήσω για την ώρα οπότε το ιδανικό θα ήταν να αποδίδει καλά και σε απλά cd (αν υπάρχουν διαφορές γιατί δεν γνωρίζω). Έχω τσεκάρει το sony x700 που το βρίσκω κάπου στα 200. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ.
Πολυ ωραιο θεμα, κι εγω στο σπιτι ακουω μονο απο cd και θα ηθελα κατι αναλογο αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι σε αυτα τα player δεν μπορεις να προγραμματισεις κομματια και η οθονη δεν δειχνει τ ποιο κομματι παιζει. Ως δεδομενο εχω οτι θελω τη τηλεοραση κλειστη οταν ακουω μουσικη..
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Αν θέλεις να ακούς Hires μουσική να βλέπεις ταινίες 4K να παίζεις και κανά παιχνίδι πάρε ένα Nvidia Shield Pro να βρεις την υγειά σου, κάνει παπάδες spotify, tidal, deezer, για μουσική Stremio για κατέβασμα ταινιών, και Nvidia παιχνίδια και από εικόνα και ήχο ..... δε περιγράφω άλλο !!!
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα,
Αν θέλεις να ακούς Hires μουσική να βλέπεις ταινίες 4K να παίζεις και κανά παιχνίδι πάρε ένα Nvidia Shield Pro να βρεις την υγειά σου, κάνει παπάδες spotify, tidal, deezer, για μουσική Stremio για κατέβασμα ταινιών, και Nvidia παιχνίδια και από εικόνα και ήχο ..... δε περιγράφω άλλο !!!
Ναι αλλά ο σκοπός είναι να βάζω και τα cd να παίζουν. Αυτό δεν έχει θύρα απότι βλέπω. Πέρα από αυτό οι streaming υπηρεσίες δεν αποτελούν πρόβλημα αφού tidal, spotify κλπ κλπ τα υποστηρίζει ο ενισχυτής και netflix, amazon κλπ κλπ η τηλεόραση.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Οκ, τώρα που τα ανέφερες τα μπερδεμένα, έγινες σαφής! Σε ταινίες bray θαχεις καλύτερο ήχο κ εικόνα αν και δεν ξέρω ποσο θα είναι αντιληπτό. Σαν αναπαραγωγή cd το καλύτερο είναι οι πλατφορμες
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καλύτερο ήχο και εικόνα από το blue ray player δεν πρόκειται να πάρει Γιώργο, από καμία πλατφόρμα.
Ηχο από Tidal σε master ή hifi , θα πάρει , τώρα το άν είναι έστω επάξιος του cd , ε ! το συζητάμε. Μπορεί και να είναι ,υπό προυποθέσεις .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πέρα από αυτό οι streaming υπηρεσίες δεν αποτελούν πρόβλημα αφού tidal, spotify κλπ κλπ τα υποστηρίζει ο ενισχυτής και netflix, amazon κλπ κλπ η τηλεόραση.
Αφού έχεις αυτές τις λειτουργίες στον ενισχυτή σου και στην τηλεόραση οκ ίσως δε το χρειάζεσαι απαραίτητα, αν διαθέτεις πολλά cd's μπορείς τα ακούς στο cd player που έχεις, αν έχεις bluray ταινίες μπορείς να πάρεις ένα
BD player αν κατεβάζεις όμως και βλέπεις ταινίες από σκληρό θα χρειαστείς ένα media player.
Τώρα αν θέλεις να δώσεις λεφτά για μία αναβάθμιση το sony x700 είναι μία καλή αγορά, στα λεφτά του, και αυτά που προσφέρει.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top