Aγορα desktop pc

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Καλά, είναι σοβαρός τώρα; Τί τη θέλει τη ντιβιντιέρα! Μια ντιβιντιέρα είναι μισή οχτάρα μνήμη. Έχει νιώσει πόσο αρχοντικά πάει ο υπολογιστής με 16 ή 32GB ram;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ δουλεύω με i5 650 και 16Gb ram σχεδια στο Illustrator CMYK 70x100 cm με bitmaps στα 600dpi χωρίς πρόβλημα. Photoshop δουλευω σπάνια, αλλά δεν κολώνει ούτε εκεί. Ο επεξεργαστής που επέλεξες είναι ισχυρότερος απο τον i5 650, οπότε εδώ το πας καλά. Συμφωνώ όμως πως θα πρέπει να δώσεις περισσότερη μνήμη. Συμφωνώ επίσης ότι το dvd-rw είναι ξεπερασμένο στις μέρες μας. Ένα φλασάκι έχει περισσότερη χωρητικότητα και χωράει στη τσέπη μας, συν το ότι τώρα λειτουργούμε με το internet και όχι με φυσικά μέσα ( έχω να στείλω εργασία σε φυσικό μέσο ίσα με μια δεκαετία :p ).
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και να μη βάλετε έξτρα μνήμη, παίξτε οπωσδήποτε Dual channel για να παίζει πολυ καλύτερα το μηχανάκι μιας και οι Ryzen είναι φτιαγμένοι για dual channel αρχιτεκτονική
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Τί τη θέλει τη ντιβιντιέρα!
Για παιχνιδια που ειναι σε δισκακι.
Post automatically merged:

παίξτε οπωσδήποτε Dual channel για να παίζει πολυ καλύτερα το μηχανάκι μιας και οι Ryzen είναι φτιαγμένοι για dual channel αρχιτεκτονική
Λιγο ποιο λιανα.....τι ακριβως πρεπει να κανω.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.949
Για παιχνιδια που ειναι σε δισκακι.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Eπειδη ειμαι ολιγον τραμπακουλας :laugh: με τα PC εχοντας αυτο το παιχνιδι σε dvd πως θα φορτωθει στο προγραμμα?:errwhat:
 

Attachments



gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Eπειδη ειμαι ολιγον τραμπακουλας :laugh: με τα PC εχοντας αυτο το παιχνιδι σε dvd πως θα φορτωθει στο προγραμμα?:errwhat:
Η ιδέα είναι ότι κατεβάζεις το παιχνίδι σε μορφή ISO και με το εργαλείο αυτό κάνεις mount το ISO σε ένα virtual drive και προχωράς σα να είχες DVD drive. Συνεπώς δεν κολλάει με το δικο σου σενάριο όπου έχεις το φυσικό DVD στα χέρια σου.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Η ιδέα είναι ότι κατεβάζεις το παιχνίδι σε μορφή ISO και με το εργαλείο αυτό κάνεις mount το ISO σε ένα virtual drive και προχωράς σα να είχες DVD drive. Συνεπώς δεν κολλάει με το δικο σου σενάριο όπου έχεις το φυσικό DVD στα χέρια σου.
Ετσι πες μου να καταλαβω !! THANK YOU!
Οποτε το χρειαζομαστε το dvd recorder εχοντας δισκακια. Οχι αν τα κατεβασουμε.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Αν θες απλά να διαβάσεις ένα δισκάκι δε θες recorder αλλά σκέτο reader. Από την άλλη με ένα recorder (που στην τελική κάνει 17Ε, μην τρελαθούμε) κάνεις διάφορα χρήσιμα πράγματα, από backup μέχρι multimedia archiving.

Το πρόβλημα που εγώ βλέπω στη σύνθεση που έβαλες είναι η απουσία dedicated VGA κάρτας.

Ό,τι πάρεις φρόντισε να αφήσεις τις μισές θέσεις μνήμης άδειες για μελλοντική αναβάθμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Ενημερωνω τον ενδιαφερομενο για τις εξελιξεις!
Post automatically merged:

Το πρόβλημα που εγώ βλέπω στη σύνθεση που έβαλες είναι η απουσία dedicated VGA κάρτας.
Παλι δυσκολα μου βαζεται.Τι ειναι αυτο?
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.949
Συνεπώς δεν κολλάει με το δικο σου σενάριο όπου έχεις το φυσικό DVD στα χέρια σου.
Μα και το φυσικό DVD μπορείς να το κάνεις iso και να το παίξεις με virtual drive που έχει μόνο πλεονεκτήματα.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Μα και το φυσικό DVD μπορείς να το κάνεις iso και να το παίξεις με virtual drive που έχει μόνο πλεονεκτήματα.
Φυσικά, αλλά πώς το κάνεις αυτό αν δεν έχεις DVD drive?
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.949
Φυσικά, αλλά πώς το κάνεις αυτό αν δεν έχεις DVD drive?
Τα πάει σε φίλο του μπρε ή τα φτιάχνει με το δεύτερο pc που έχει! :p
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.949
που στην τελική κάνει 17Ε, μην τρελαθούμε
Δώσ' του τα εσύ, αλλά πάρε παραπάνω μνήμη Γιάννη, όχι DVD, όπως σου είπε ο ημίθεος! :p
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
τα φτιάχνει με το δεύτερο pc που έχει!
Oυτε το δικο μου pc εχει dvd drive. Kαλα δεν θα σκασω κιολας.Θα βρω ενα εξωτερικο usb να κανει την δουλεια του.
Post automatically merged:

Δώσ' του τα εσύ, αλλά πάρε παραπάνω μνήμη Γιάννη, όχι DVD, όπως σου είπε ο ημίθεος! :p
Οποτε σύνθεση ειναι οκ? Να προχωρησω? Nαι θα μπει 16gb μνημη.
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπορείς να το πας και τμηματικά. Το στήνεις με 16Gb ram και υπολογίζεις ένα πρόσθετο κόστος γύρω στο πενηντάρικο για κάρτα γραφικών ( έχω καιρό να ψωνίσω, επαρκές το ποσόν γνώστες? ) οπότε αν δείτε ότι κάτι δεν πάει καλά, την αγοράζετε κι αυτή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top