Aναβάθμιση Crossover και ανακαλωδίωση σε παλιά ηχεία KEF

Μηνύματα
9
Reaction score
17
Καλησπέρα σε όλους/ες! Εύχομαι να είστε καλά.

Ενδιαφέρομαι να κάνω αναβάθμιση στα crossover ενός ζευγαριού ηχείων KEF και ίσως προβώ και σε ανακαλωδίωση. Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Το αρχικό σκεπτικό μου λοιπόν ήταν να αγοράσω ένα καινούργιο ζευγάρι ηχεία ώστε να κλείσουν την αλυσίδα πικαπ (TECHNICS SL-1210), DAC (Pro-Ject Pre Box S2 Digital) κι ενισχυτή (Yamaha a-s2100). Όπως είχα γράψει και σε παλιότερο post, έκανα ακροάσεις με αρκετά ηχεία αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο (Focal Aria 936) ήταν πολύ πιο πάνω από τα χρήματα που σκόπευα να διαθέσω. Έτσι ψάχτηκα λίγο για vintage ηχεία, όμως τελικά κατέληξα ότι κατα 99% θα πάρω τα Wharfedale Linton Heritage, όμως και για αυτά θα χρειαστεί να περιμένω κανα 5μηνο όσπου να συγκεντρώσω το συνολικό ποσό.

Έτσι έχω ξεμείνει με τα vintage KEF Carina, 8Ω του 1979 (είναι τα Carina I με το tweeter πάνω από τα δύο woofer, όχι τα ΙΙ που το έχουν ενδιάμεσα). Καθαρά για την ιστορία, τα παραπάνω ηχεία αποτελούνται από δύο woofer 8” στα 4Ω κι ένα dome tweeter 2.5” στα 8Ω. Τα συγκεκριμένα ηχεία τα είχε σαν δεύτερα ο πατέρας μου, οπότε τα πήρα, τους άλλαξα foam γιατί το παλιό είχε κυριολεκτικά λιώσει και πορεύομαι με αυτά ως προσωρινή λύση εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο. Ο ήχος τους είναι αρκετά ικανοποιητικός στο γενικό αλλά στις λεπτομέρειες φαίνεται ότι έχει χαθεί η μπάλα όσον αφορά την κατανομή των συχνοτήτων.

Συγκεκριμένα, σε υψηλές εντάσεις τα tweeters αρχίζουν να παραμορφώνουν και να δίνουν την αίσθηση ότι έχουν πέτρες/χαλίκια μέσα τους. Προφανώς περνάνε χαμηλές συχνότητες που αλλοιώνουν αυτά που θα πρεπε να παίζουν τα συγκεκριμένα drivers και πολύ φοβάμαι ότι πέρα απ το κακό ηχητικό αποτέλεσμα, αργά ή γρήγορα θα τα κάψω.

Έτσι αποφάσισα να αναβαθμίσω τους πυκνωτές στα crossovers και ίσως να αλλάξω και τις καλωδιώσεις μιας και οι υπάρχουσες είναι πάχους σπαγγέτι (μην πω @@τριχας και παρεξηγηθώ). Μίλησα με έναν οικογενειακό φίλο ηλεκτρονικό ο οποίος με συμβούλεψε να αλλάξω πυκνωτές στα ίδια όμως μF που είχαν και προηγούμενοι με ίσως λίγο παραπάνω voltage. Οπότε κάπου εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας απαντώντας μου στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Αν αντικαταστήσω τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές μου με προπυλενίου (ίδιων μF) ενδέχεται να αλλάξει προς το χειρότερο ο ήχος των ηχείων;
2. Επίσης μετά την παραπάνω αντικατάσταση υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ επιπλέον μετρήσεις/ δοκιμές ή είμαστε εντάξει επειδή τα μF είναι ίδια με αυτά που είχε απ την KEF και ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στην κατανομή συχνοτήτων των crossovers;
3. H πλακέτα είναι σε τραγικά μικρό μέγεθος (σχεδόν μέγεθος business card), λογικά οι σύγχρονοι και μεγαλύτεροι σε μέγεθος πυνκωτές θα τοποθετηθούν κάθετα προκειμένου να χωρέσουν, σωστά;
4. Θεωρείτε ότι μαζί με τους πυκνωτές χρειάζεται να αλλαχτούν πηνεία και αντιστάσεις δεδομένου ότι τα ηχεία είναι 40+ χρονών;
5. Να τα εμπιστευτώ στον ηλεκτρονικό που γνωρίζω ο οποίος ναι μεν είναι άτομο εμπιστοσύνης αλλά δεν εξειδικεύεται αποκλειστικά σε ηχεία ή χρειάζεται να πάω σε κάποιον ειδικό; Αν όχι, έχετε κάποιον να μου προτείνετε;
6. Ποιους πυκνωτές θα μου προτείνατε? Έχω διαβάσει καλά λόγια για τους Mundorf, ποια η γνώμη σας;
7. Από την εμπειρία σας, πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα υλικά και πόσο η εργασία; (ένα γενικό εύρος τιμών για να δω αν με συμφέρει).
8. Αξίζει να αλλάξω τα καλώδια ή είναι υπερβολή σε σχέση με τη βελτίωση που θα δω;


Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
 

Attachments

Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Πρώτον, έλεγξε τα πηνία των τουίτερ, μήπως έχουν αρπάξει. Πόση αντίσταση λέει το πολύμετρο; Είναι ίδια και στα δύο;
Δύτερον, το πιθανότερο είναι όντως ότι οι ηλεκτρολυτικοί θα τα' χουν παίξει μετά από τόσα χρόνια. Εγώ θα έλεγα να μείνεις σε έναν καλό ηλεκτρολυτικό για τους τρεις ασημί και να βάλεις πολυπροπυλενίου μόνο τον μαύρο. Νομίζω ότι οι ασημί είναι μη-πολικοί ηλεκτρολυτικοί, δεν φαίνεται καθαρά, αν είναι έτσι φρόντισε να είναι και οι καινούργιοι τέτοιοι. Και ανοχές καλύτερες από 20% παρακαλώ!
 

Μηνύματα
13.614
Reaction score
6.571
Άφησε τα όπως είναι και απλά κανε υπομονή μέχρι να αγοράσεις τα ηχεία που θέλεις. Σκέψου ότι αυτά που θες να κάνεις, έχουν κάποιο κόστος που θα πάει την αγορά των νέων ηχείων κάποιες μέρες (έστω) πίσω. Μόνο που ανάφερες την λέξη refoam για τα γουφερ, είναι αρκετό για να μην κάνεις τίποτα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.465
1. Προς το διαφορετικό. Μπορεί καλύτερο αντικειμενικά, μπορεί χειρότερο, καθένα εκ των οποίων μπορεί να το εκτιμήσεις είτε ως καλύτερο, είτε ως χειρότερο. Δηλαδή, η αντίληψη είναι υποκειμενική και διαφέρει από αυτό που είναι αντεικειμενικά καλό ή κακό.

2. Αλλάζει, πώς δεν αλλάζει. Δεν γνωρίζουμε αν ακόμα και τότε, η Kef μετρούσε καθέναν από τους πυκνωτές που χρησιμοποιούσε στα κροσόβερ, ταιριάζοντάς τους σε ομάδες κατά ζεύγος ηχείων, (binning). Χρειάζεται μέτρηση της απόκρισης μετά την αλλαγή. Άλλο πράγμα ένας ηλεκτρολυτικός 50μF που είναι στην πραγματικότητα 58μF, και άλλο πράγμα ένας πολυεστερικός (δεν αξίζουν τα ηχεία κάτι καλύτερο ή ακριβώτερο), που μετράει 49.5μF. Βέβαια, για σημείο κρος γύρω στα 2,5 - 3 κιλοχέρτς, σιγά το πράγμα. Χρειάζεται όμως προσοχή, μη τυχόν μετατοπισθεί το υψηπερατό σημείο κρος προς τα κάτω, και κάψει το τουήτερ.

3. Η τεχνολογική εξέλιξη κάνει τους ηλεκτρολυτικούς όλο και μικρότερου όγκου σε συνάρτηση με τη χωρητικότητα και την ανώτατη τάση λειτουργίας. Στη θέση σου δεν θα έβαζα παρά δύο κοινούς ηλεκτρολυτικούς διπλάσιας χωρητικότητας πλάτη με πλάτη και ελεύθερους τους θετικούς ακροδέκτες. Για παράδειγμα, ο 100άρης ηλεκτρολυτικός μπορεί να αντικατασταθεί με δύο 200άρηδες των 50V συνδεδεμένους σε σειρά, "πλην με πλην", οι οποίοι ισοδυναμούν με έναν 100άρη στα 100V. Η ηλικία και η ποιότητα των μεγαφώνων δεν αξίζει να ψάξει κανείς για μη πολωμένους ηλεκτρολυτικούς, άσε δηλαδή που οι μη πολωμένοι είναι (κατ' εμέ) περιττό έξοδο και χάσιμο χρόνου.

4. Αν ακούς συχνά δυνατά πρόγραμμα με έντονο περιεχόμενο, (μέταλλα, χιπ χοπ κλπ.), δηλαδή αν η RMS τάση που εφαρμόζεται στους ακροδέκτες των ηχείων είναι σχετικά υψηλή, ναι, χρειάζονται αλλαγή. Επιπλέον, το οπλισμένο πηνίο χρειάζεται αλλαγή οπωσδήποτε με πηνίο αέρα. Αυτό το συγκεκριμένο μπήκε εκεί, επειδή οι άγγλοι είναι γενικώς καρμίρηδες και τσιγκούνηδες. Για κανέναν άλλο λόγο. (Κάτι τέτοια βλέπουν οι γερμανοί και γελάνε ακόμα και σήμερα)...

5. Αν δεν προτίθεται -ή δεν ξέρει- να μετρήσει απόκριση των γούφερ μετά τις αλλαγές, όχι.

6. Τους φτηνότερους πολυεστερικούς και ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές που θα βρεις σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών. Ειδικά οι Mundorff, απευθύνονται σε ανθρώπους που ακούν μουσική με το πορτοφόλι, όχι με τα αυτιά. Δηλαδή, δεν ακούν μουσική.-

7. 100 - 150€ όλα μαζί. Άντε 200, άμα ο τεχνικός δεν... το προηγούμενο βράδι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Συγκεκριμένα, σε υψηλές εντάσεις τα tweeters αρχίζουν να παραμορφώνουν και να δίνουν την αίσθηση ότι έχουν πέτρες/χαλίκια μέσα τους. Προφανώς περνάνε χαμηλές συχνότητες που αλλοιώνουν αυτά που θα πρεπε να παίζουν τα συγκεκριμένα drivers και πολύ φοβάμαι ότι πέρα απ το κακό ηχητικό αποτέλεσμα, αργά ή γρήγορα θα τα κάψω.

Έτσι αποφάσισα να αναβαθμίσω τους πυκνωτές στα crossovers και ίσως να αλλάξω και τις καλωδιώσεις μιας και οι υπάρχουσες είναι πάχους σπαγγέτι (μην πω @@τριχας και παρεξηγηθώ). Μίλησα με έναν οικογενειακό φίλο ηλεκτρονικό ο οποίος με συμβούλεψε να αλλάξω πυκνωτές στα ίδια όμως μF που είχαν και προηγούμενοι με ίσως λίγο παραπάνω voltage. Οπότε κάπου εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας απαντώντας μου στις παρακάτω ερωτήσεις:

6. Ποιους πυκνωτές θα μου προτείνατε? Έχω διαβάσει καλά λόγια για τους Mundorf, ποια η γνώμη σας;
7. Από την εμπειρία σας, πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα υλικά και πόσο η εργασία; (ένα γενικό εύρος τιμών για να δω αν με συμφέρει).
8. Αξίζει να αλλάξω τα καλώδια ή είναι υπερβολή σε σχέση με τη βελτίωση που θα δω;
Τα ηχεία αυτά είναι και πολύ παλιά και μέτριας ποιότητας, μιας και λίγη σχέση έχουν με τα γνωστά Kef της εποχής. Η ισχύς που έχει υπολογιστεί να δέχονται είναι χαμηλή και τα tweeter τους αρπάζουν εύκολα.
Δεν είναι για ζόρισμα.
Είναι ανέκδοτο να συζητάμε για πυκνωτές ΜΚΡ και ακριβούς.
Το μόνο που αξίζει να κάνεις είναι bipolar, όπως οι δικοί του, και τις κολλήσεις από την αρχή.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
17
Καλησπέρα και πάλι. Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!

Πόση αντίσταση λέει το πολύμετρο;
@TGD Κρατάω όλα όσα γράφεις και θα τα μεταφέρω σε όποιον με βοηθήσει με την αναβάθμιση. Δυστυχώς δεν έχω δικό μου πολύμετρο. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τον ήχο όσον αφορά την ακρόαση της μουσικής και παλαιότερα επαγγελματικά όσον αφορά το παίξιμο μουσικών οργάνων αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα. Το αναφέρω κυρίως για να τονίσω ότι πιστεύω πώς έχω ελαφρώς πιο “εκπαιδευμένα” αυτιά από τον μέσο ακροατή ώστε να καταλάβω πότε μια συχνότητα αναπαράγεται σωστά και πότε όχι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις ενος ηλεκτρονικού.

κόστος που θα πάει την αγορά των νέων ηχείων κάποιες μέρες (έστω) πίσω.
@tanto πολύ σωστό το σκεπτικό σου! Αυτό το δίλημμα με βασανίζει κι είναι ίσως ο βασικότερος λόγος που ακόμα δεν έχω προχωρήσει στο upgrade. Απ' την άλλη όμως σκέφτομαι ότι αν τελικά δεν το κάνω, για σχεδόν 5 μήνες ουσιαστικά δε θα μπορώ να ακούω τις μουσικές μου στην ένταση και την ποιότητα που επιθυμώ κι αυτό με ζορίζει κάπως. Καλώς ή κακώς, οι απογευματινές ακροάσεις είναι μια μικρή όαση που με βοηθάει να αποσυμφορίζομαι από την πίεση της καθημερινότητας, μια ιεροτελεστία που δε θέλω την κάνω με εκπτώσεις. Οπότε νομίζω ότι κλείνω στο να βοηθήσω αυτά τα μέτρια ηχεία να παίζουν πιο σωστά εως ότου αγοράσω τα καινούργια.

*Τα foam έχουν ήδη αλλάχτεί πρίν ενάμιση χρόνο που άρχισα να χρησιμοποιώ αυτά τα ηχεία.

Είναι ανέκδοτο να συζητάμε για πυκνωτές ΜΚΡ και ακριβούς.
@PeterMeni έχεις απόλυτο δίκιο. Γνωρίζω ότι πρόκειται για μέτρια ηχεία αλλά καλώς ή κακώς είναι μια λύση ανάγκης μέχρι να πάρω να πιο καλά. Σίγουρα δε θα πάω σε MKP και γενικότερα πολύ ακριβές λύσεις γιατί αφενός δεν έχω αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα κι αφετέρου σέβομαι τη γνώμη όσων απαντήσατε που σίγουρα ξέρετε πολλά παραπάνω.

Αν δεν προτίθεται -ή δεν ξέρει- να μετρήσει απόκριση των γούφερ μετά τις αλλαγές, όχι.
100 - 150€ όλα μαζί. Άντε 200, άμα ο τεχνικός δεν... το προηγούμενο βράδι.
Κώστα σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντησή σου! Όπως πάντα διαφωτιστικός, με στοχευμένες παρατηρήσεις. Μπορεί να μη θυμάσαι λεπτομέρειες αλλά με είχες βοηθήσει πολύ όταν έψαχνα να αγοράσω πικάπ! (Εδώ ήταν το thread έτσι για την ιστορία). Κρατάω όσα μου γράφεις και θα τα μεταφέρω σε όποιον το αναλάβει. Το θέμα είναι ότι ο γνωστός μου δε νομίζω να έχει τις γνώσεις να μετρήσει απόκριση των γούφερ μιας και είναι τεχνικός που κυρίως επισκευάζει synthesizer, αρμόνια, φτιάχνει συστήματα μικροφώνων για μουσικά όργανα κτλ. Πιο all around δηλαδή. Οπότε εδώ πραγματικά θα με βοηθούσε αν μου σύστηνες/νατε κάποιον που να γνωρίζει καλά τη δουλειά αλλά ταυτόχρον να περνάει κ καλά τα… προηγούμενα βράδυα ώστε να κρατήσω το ένα μου νεφρό για βενζίνη ή ΔΕΗ που είναι λίγο πιο σημαντικά από τους πυκνωτές δύο ομολογουμένως μέτριων, προσωρινών ηχείων!

Υ.Γ.: Αν το να μου δώσετε δημόσια τα στοιχεία ενός καλού επαγγελματία θεωρείται έμμεση διαφήμιση και είναι ενάντια στους κανόνες του forum, παρακαλώ θερμά στείλτε μου pm.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top