Aναζητηση ντακ, προενισχητη

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Καλημερα σε ολους
Θελω να αναβαθμισω τον ηχο του συστηματος μου με καλυτερο ντακ απο το pioneer n50 που χρησιμοποιω.
Τιμη γυρω στο χιλιαρικο. σκεφτωμαι το rme adi 2 σε καινουριο η απο τα μεταχειρισμενα του forum grace m902 , ifi audio dsd naim dac1 η οτι αλλο μπορειτε να μου προτεινετε οι εμπειροι.
Πιστευετε οτι με τα προαναφερθεντα ντακ θα εχω ηχητικη βελτιωση σε σχεση με το pionner n50 ;
Χρησιμοποιω περισοτερο usb.Θα ηθελα την γνωμη σας,επισης αν καποιος συνφορμιτης διαθετει κατι σχετικο ειμαι διαθεσιμος .Στην τιμη μπορω να ανεβω λιγο για κατι αξιολογο.
Φοβαμαι οτι το εβαλα σε λαθος θεση.Δυστηχως δεν το εχω με τα κομπιουτερς παρακαλω τουσ κυριους διαχειριστες να το βαλουν σε σωστη θεση αν το εχω βαλει λαθος.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Άρα θέλετε dac αλλά με δυνατότητα λειτουργίας και σαν προενισχυτής. Τι προενισχυτη έχετε τώρα? Γιατί το n50 βγάζει μόνο σταθερή έξοδο. Γενικά προσέξτε μήπως αναβαθμίσετε το ψηφιακό κομμάτι, αλλά υποβαθμίσετε την προενισχύση και τελικά το αποτέλεσμα δεν βελτιωθεί.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Μια δυο μερες θα δεις καποια διαφορα ειτε προς τα επανω η προς τα κατω. Μολις το συνηθησουν τα αυτια σου, παλι τα ιδια θα λες.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Άρα θέλετε dac αλλά με δυνατότητα λειτουργίας και σαν προενισχυτής. Τι προενισχυτη έχετε τώρα? Γιατί το n50 βγάζει μόνο σταθερή έξοδο. Γενικά προσέξτε μήπως αναβαθμίσετε το ψηφιακό κομμάτι, αλλά υποβαθμίσετε την προενισχύση και τελικά το αποτέλεσμα δεν βελτιωθεί.
Ευχαριστω για την απαντηση.τωρα παιζω με ολοκληρωμενο στο μελλον σκεφτωμαι για τελικο μπας και χορτασουν τα atc 40
Μια δυο μερες θα δεις καποια διαφορα ειτε προς τα επανω η προς τα κατω. Μολις το συνηθησουν τα αυτια σου, παλι τα ιδια θα λες.
Mε απελπιζεις
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Ευχαριστω για την απαντηση.τωρα παιζω με ολοκληρωμενο στο μελλον σκεφτωμαι για τελικο μπας και χορτασουν τα atc 40

Mε απελπιζεις
Ποιος ολοκληρωμένος? Υποθέτω για να μπορεί να οδηγεί τα scm40 θα είναι κάτι αρκετά κάλο. Ποιο ντακ στο χιλιάρικο έχει τις ίδιες τουλάχιστον επιδόσεις σαν προενισχυτής?
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Ποιος ολοκληρωμένος? Υποθέτω για να μπορεί να οδηγεί τα scm40 θα είναι κάτι αρκετά κάλο. Ποιο ντακ στο χιλιάρικο έχει τις ίδιες τουλάχιστον επιδόσεις σαν προενισχυτής?
symphonic line rg9
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ευχαριστω για την απαντηση.τωρα παιζω με ολοκληρωμενο στο μελλον σκεφτωμαι για τελικο μπας και χορτασουν τα atc 40
Πολύ καλά ηχεία,αλλά χρειάζονται δυνατό ενισχυτή με ρεύματα
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
symphonic line rg9
Πιστεύω ότι ένα dac στην κατηγορία των 1000 ευρώ, όσο καλύτερο και αν είναι σαν dac από το N50 (που θα είναι σίγουρα αρκετά καλύτερο), δεν θα είναι ορθή επιλογή, σαν προενισχυτής για να οδηγήσει έναν καλό τελικό για τα ATC. Όποτε καλύτερα επικεντρώσου στο dac σαν dac μόνο και αν στο μέλλον πας σε τελικό ενισχυτή θα πρέπει να πάρεις και έναν κάλο προενισχυτη. Ο RG9 τα βρίσκει τόσο σκούρα στην οδήγηση με τα ΑΤC?
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Πιστεύω ότι ένα dac στην κατηγορία των 1000 ευρώ, όσο καλύτερο και αν είναι σαν dac από το N50 (που θα είναι σίγουρα αρκετά καλύτερο), δεν θα είναι ορθή επιλογή, σαν προενισχυτής για να οδηγήσει έναν καλό τελικό για τα ATC. Όποτε καλύτερα επικεντρώσου στο dac σαν dac μόνο και αν στο μέλλον πας σε τελικό ενισχυτή θα πρέπει να πάρεις και έναν κάλο προενισχυτη. Ο RG9 τα βρίσκει τόσο σκούρα στην οδήγηση με τα ΑΤC?
Πιστευα οτι σαν λαιν προενισχητης ισως δουλευε το συστημα. o rg9 στο ενα τριτο του ποντεσιομετρου δινει πολ ενταση απλωσ ελεγα μηπως με 250 αρι τελικο οτι θα επαιρνα ποιο γεματο ηχο. Ειμαι καινουριος στο χαι εντ δεν γνωριζω πολλα γιαυτο ρωταω συνεχως
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Δεν έχει σημασία το ότι είναι προενισχυτής γραμμής, αλλά η ποιότητα της υλοποίησης και το τροφοδοτικό. Αν θέλεις ένα dac που να είναι και κάλος σαν προενισχυτής θα πρέπει να ανέβεις σε χρήματα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Ευχαριστω για την απαντηση.τωρα παιζω με ολοκληρωμενο στο μελλον σκεφτωμαι για τελικο μπας και χορτασουν τα atc 40
τα ATC 40 τα ειχα αψογος ηχος με τον KRELL S-300I αλλα και με τον YAMAHA P5000S τελικο αψογα τραγουδουσαν :drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Θελω να αναβαθμισω τον ηχο του συστηματος μου με καλυτερο ντακ απο το pioneer n50 που χρησιμοποιω.
Τιμη γυρω στο χιλιαρικο.
"Ανέβασε" πιο ψηλά τον προϋπολογισμό σου (κάνε για ακόμα λίγο καιρό οικονομίες!) και πάρε το miniDSP SHD. Προενισχυτής, DAC και DSP για την ακουστική διόρθωση του χώρου σου - όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα. :) Διατίθεται στην Ελλάδα, από την αντιπροσωπεία.
 



Μηνύματα
98
Reaction score
19
Δεν έχει σημασία το ότι είναι προενισχυτής γραμμής, αλλά η ποιότητα της υλοποίησης και το τροφοδοτικό. Αν θέλεις ένα dac που να είναι και κάλος σαν προενισχυτής θα πρέπει να ανέβεις σε χρήματα.
Καλημερα ευχαριστω
τα ATC 40 τα ειχα αψογος ηχος με τον KRELL S-300I αλλα και με τον YAMAHA P5000S τελικο αψογα τραγουδουσαν :drinks:
Τα atc 40 παιζουν αριστα με τον rg9 απλως ελεγα οτι με μεγαλο τελικο ισως επαιρνα μεγαλο ογκο.Τα ακοθσα με asr και ηταν το κατι αλλο
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλημερα ευχαριστω

Τα atc 40 παιζουν αριστα με τον rg9 απλως ελεγα οτι με μεγαλο τελικο ισως επαιρνα μεγαλο ογκο.Τα ακοθσα με asr και ηταν το κατι αλλο
Αναβάθμισε το dac, κάτι που σίγουρα θα βελτιώσει τον ήχο του συστήματος και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με τον ενισχυτή, ίσως να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Ο asr emmiter είναι τρομερός ενισχυτής .
Ειδικά ο 2 με την έξτρα τροφοδοσία .
Μοναδικό μειονέκτημα τα 4 σασί και τα 150 κιλά σύνολο
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.401
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top