Aσφάλεια 6.3 Α αντί 10 Α

Μηνύματα
198
Reaction score
33
Καλησπέρα,
μάλλον θα κάνω χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω!!!
Εχώ μια ασφάλεια 6.3 Α HIFI tuning και θέλω να την βάλω στον τελικό μου ο οποίος δέχεται των 10 Α.
Ποιοί κίνδυνοι ελοχεύουν??
1.θα καεί αμέσως??
2.θα παίξει σε χαμηλές εντάσεις κανονικά??? Ας πούμε μέχρι το volume 2 της προενίσχυσης? (το ζητούμενο...)

Ευχαρίστω
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καλησπέρα,
μάλλον θα κάνω χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω!!!
Εχώ μια ασφάλεια 6.3 Α HIFI tuning και θέλω να την βάλω στον τελικό μου ο οποίος δέχεται των 10 Α.
Ποιοί κίνδυνοι ελοχεύουν??
1.θα καεί αμέσως??
2.θα παίξει σε χαμηλές εντάσεις κανονικά??? Ας πούμε μέχρι το volume 2 της προενίσχυσης? (το ζητούμενο...)

Ευχαρίστω
Αν η ασφάλεια είναι στην γραμμή των 220V δεν θα κάνει διαφορά αν είναι στην έξοδο του τροφοδοτικού θα καεί οταν λογω έντασης ή ξαφνικού peak τραβήξει πολύ ρευμα ο ενισχυτής. Πιθανότατα είναι στην γραμμή των 220 οπότε και η 6,3 σημαίνει πάνω απο ενα κιλοβατ οπότε δύσκολα θα τραβηξει ο ενισχυτης τοσο ρευμα εκτός και αν μιλάμε για κανα θηρίο 2Χ500W.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
33
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Η ασφάλεια είναι στην είσοδο του ενισχυτη ακριβως κατω απο την υποδοχη του καλωδιου ρεύματος.
αρα στη γραμμη των 220v αν καταλαβα σωστα???
Ο ενισχυτης είναι 2χ150w.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Η ασφάλεια είναι στην είσοδο του ενισχυτη ακριβως κατω απο την υποδοχη του καλωδιου ρεύματος.
αρα στη γραμμη των 220v αν καταλαβα σωστα???
Ο ενισχυτης είναι 2χ150w.
Ειναι δεδομενο το καψιμο της ασφαλειας,με το που θα πατησεις το κουμπι να αναψει ο ενισχυτης
τελος!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μπα δεν θα τόλεγα. Εκτός και έχει χωρητικότητες πάνω από 100.000μf. Και είναι χωρίς soft start.
Αλλιώς δεν έχει θέμα.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
33
Εντάξει εκανα μια δοκιμη εκ του ασφαλους (οικονομικα παντα!!) εβαλα μια γυαλινη 6.3 και πατησα το κουμπακι...
ο ενισχυτης αναβει, η ασφαλεια δεν καιγεται.. ομως μετα απο 5 δευτερα παιζει μονο το αριστερο ηχειο!
το δεξι γιοκ!!!!!
 



Μηνύματα
940
Reaction score
264
Εντάξει εκανα μια δοκιμη εκ του ασφαλους (οικονομικα παντα!!) εβαλα μια γυαλινη 6.3 και πατησα το κουμπακι...
ο ενισχυτης αναβει, η ασφαλεια δεν καιγεται.. ομως μετα απο 5 δευτερα παιζει μονο το αριστερο ηχειο!
το δεξι γιοκ!!!!!
Καλο ειναι να μην πειραματιζεσαι με ασφαλειες!
 




Μηνύματα
940
Reaction score
264

Μηνύματα
198
Reaction score
33
Εγινε δοκιμη ασφαλειας 6.3Α αντι 10Α στον πολυκαναλο μου
VINCENT SV–388
Nominal output power RMS 8 Ohm: 6 x 130 Watt

στην πρωτη ασφαλεια, διπλα στην παροχη ρευματος και ολα φαινεται να πηγαινουν ρολοΐ...
Θα παρω το ρισκο να βαλω μεσα (4 απο τις) 6 ασφαλειες 10Α αντι 15Α..
τις εχω και καθονται
Δεν βρισκω μεταχειρισμενες και καινουργιες τσουζουν!!
Θα επικοινωνησω παλι για να με παρηγορησετε!!!!! (τρεμω ηδη!!)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top