A-S201 Yamaha

Μηνύματα
9
Reaction score
8
Καταρχήν καλημέρα σε όλους. Καλώς σας βρίσκω. Απ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν χρήστες του φόρουμ με πολλες γνώσεις κ εμπειρία πανω στον ήχο κ την εικόνα. Προσωπικά μ ενδιαφέρει ο ήχος. Θεωρώ ότι το να ακους σωστά... Είναι αυτό που μια ζωή το ακουμε ως συμβουλή μάθε να ακούς. Κ αν ακους θα δεις κ ολας...Για να μην το κουράζω θετικές επιστήμες δεν σπουδασα οπότε δέχομαι κ επεξεργαζομαι κάθε πληροφορια από ανανθρωπους που γνωρίζουν κάτι παραπανω . Λεφτά δεν έχω για Nautilus. Αυτο τον ενισχυτή έχω Α- S201 yamaha.
Με τι ηχείο μπορώ να το συνδιάσω.Έπαιζα με Venturi formula4 και αλλά χειροποίητα. Εχω κ NAD 3020i
Ψάχνω για κάτι τίμιο με συνδιασμό έντασης κ ποιοτητας για Floyd αλλά k για Maiden Hendrix κ Καζαντζίδη <10000😄 Ευχαριστώ κ συγνώμη για το μακροσκελές
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς τον. :hi:

Γράψε πόσα θέλεις να ξοδέψεις.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλώς ήρθες στη παρέα,
Ναι είπε ... αλλά και Maiden !!!
Μάλλον πιο πολύ Ροκά τον κόβω .... 🤟
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Ψιλομπερδεύτηκα..... τον έχεις τον 201 ή θα τον αγοράσεις? Γιατί γράφεις ότι έχεις και τον 3020i. Σε τι χώρο θα είναι το σύστημα?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ψιλομπερδεύτηκα..... τον έχεις τον 201 ή θα τον αγοράσεις? Γιατί γράφεις ότι έχεις και τον 3020i. Σε τι χώρο θα είναι το σύστημα?
Απ΄ότι κατάλαβα έχει τον Yamaha και ψάχνει ηχεία για αυτόν απλώς υπάρχει και ο Nad.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Απ΄ότι κατάλαβα έχει τον Yamaha και ψάχνει ηχεία για αυτόν απλώς υπάρχει και ο Nad.
Kαι εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά αφού υπήρχε ο 3020i γιατί πήρε και τον yamaha? Είναι θεωρητικά πιο ισχυρός ο 201, αλλά μόνο αυτό, με τα κατάλληλα ηχεία (καινούργια ηχεία) και ένα φρεσκαρισματακι στον "θρύλο" θα ήταν μια χαρά.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Από τη στιγμή τώρα που έχει πάρει τον Yamaha καλώς, ας μας πει μόνο το χρηματικό ποσό που διαθέτει και τον χώρο ακρόασης ώστε να μπορέσουμε να τον δώσουμε καμιά ιδέα 💡
και τον Nad ας τον πουλήσει η ας τον βάλει σε δεύτερο χώρο.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
8
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Υπάρχουν και οι 2 ενισχυτές. Ο yamaha είναι καινουργιος. Τα θέλω για το σαλόνι βασικά. Το NAD θα το δώσω στον αδερφό μου. Τώρα για τα λεφτά μέχρι 250 . Ξέρω ότι είναι λίγα αλλά για την ώρα με αυτά. Όσο για τα μουσικά μου ακούσματα από classic,rock classic , hard rock, psychedelic rock, ( Pink Floyd
Μια κατηγορία μόνη τους) .metal (εκτός black) , punk, reggae, blues κ.α... Ο Καζαντζίδης αναφέρθηκε από το γνωστό άσμα του Πανουση κ μόνο. Συγνώμη αλλά δεν θα βάλω να ακούσω αν τυχη κάπου άλλου θα υποκρηθω πως δεν έχω θέμα😜 Θέλουμε λίγο ένταση ρε παιδια καλό το υπάρχω αλλά προτιμω stargazer🤘
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Με 250 ευρώ ξεχνάς ηχείο δαπέδου, πας υποχρεωτικά σε ηχείο βάσης και πάλι όχι κάτι μεγάλο. Eπειδή τα ακούσματα δεν είναι και "ελαφριά", κοιτά αυτό εδώ

 


Μηνύματα
9
Reaction score
8
Για τα dali spector 2 ( είναι 100 watt ) διάβασα καλές κριτικές 6 ohm όμως και δεν ξέρω αν ταιριάζει με τα 115 watt του yamaha . Συνιστάται το ταίριασμα? Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Για τα dali spector 2 ( είναι 100 watt ) διάβασα καλές κριτικές 6 ohm όμως και δεν ξέρω αν ταιριάζει με τα 115 watt του yamaha . Συνιστάται το ταίριασμα? Ευχαριστώ
Ο ΥΑΜΑΗΑ 201 δεν είναι 115 watt, αλλά γύρω στα 2Χ50-2Χ60 με βάση τις τυποποιημένες μετρήσεις ισχύος. Τα Dali spektor 2, είναι πιο μικρά σε όγκο και με μικρότερο woofer, από τα Μagnat.
 



Μηνύματα
9
Reaction score
8
Να βρεις ηχεία δαπέδου στις αγγελίες.
Και δαπέδου ναι αλλά μέχρι ποσα watt σηκώνει αυτό το Yamaha? Αρχίζω κ απογοητεύομαι... Αν όπως λέει ο φίλος είναι 50-60 watt πραγματικα τότε να ακούσω με ένταση metal k punk να το ξεχάσω...
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με σχετικά ευαίσθητα ηχεία δαπέδου και μέχρι
100-150 watt.
Και metallica θα παίξεις
Και dead kennedys θα ακούσεις
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Και δαπέδου ναι αλλά μέχρι ποσα watt σηκώνει αυτό το Yamaha? Αρχίζω κ απογοητεύομαι... Αν όπως λέει ο φίλος είναι 50-60 watt πραγματικα τότε να ακούσω με ένταση metal k punk να το ξεχάσω...
Ποιος στα έχει πει αυτά;

Ο ενισχυτής σου είναι ο μικρότερος της σειράς αυτής, αλλά δε θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να χαρείς τη μουσική που αγαπάς. Αρκεί να μην πας να οδηγήσεις τίποτε Magnepan, αλλά κάτι τέτοιο δε θα γίνει.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Και δαπέδου ναι αλλά μέχρι ποσα watt σηκώνει αυτό το Yamaha? Αρχίζω κ απογοητεύομαι... Αν όπως λέει ο φίλος είναι 50-60 watt πραγματικα τότε να ακούσω με ένταση metal k punk να το ξεχάσω...
Είπα απλά ότι δεν είναι 2Χ115, αλλά με τα κατάλληλα ηχεία θα μπορέσεις να ακούσεις μια χαρά. Άλλωστε και τα 2Χ50 είναι αρκετή ισχύς αν έχεις εύκολα στην οδήγηση και ευαίσθητα ηχεία. Σαφώς ένα πιο ισχυρό μοντέλο θα έδινε και μεγαλύτερη ένταση (όχι τόσο μεγαλύτερη) αλλά κυρίως καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε υψηλές εντάσεις, αφού θα ζορίζεται λιγότερο, ενώ θα είναι και λιγότερο επιλεκτικός ως προς τα ηχεία.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
8
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με σχετικά ευαίσθητα ηχεία δαπέδου και μέχρι
100-150 watt.
Και metallica θα παίξεις
Και dead kennedys θα ακούσεις
Έχουμε magnat 33, spector 2 τι άλλο θα μου προτινες σε δαπέδου τα συγκεκριμένα είναι βιβλιοθήκης. Να βάλουμε ένα master of reality ένα arise, ένα master of puppets. Μεταχειρισμένα b&w??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top