Advance acoustic a 10






Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σίγουρα θα παίξει διαφορετικά. Και μεταξύ μαύρων απλών διαφορετικών καλωδίων ακούς άλλα πράγματα.
Το θέμα είναι να ταιριάξεις κάτι που να ακούγεται το μηχανάκι καλύτερα και όχι απλά διαφορετικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.461
Αν αλλαξω καλωδιο τροφοδοσιας ο ενισχυτης θα δουλεύει καλύτερα?
όπως είπε και ο wizzy πως το εννοείς το καλύτερα?

η όποια διαφορά που νομίζεις ότι θα πάρεις από ένα καλώδιο τροφοδοσίας είναι μη μετρήσιμη-μη ακουστή

έχει αναλυθεί το φαινόμενο μέχρι μυελού οστέων
υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα που μπορείς να εφαρμόσεις στο ηχοσύστημα σου και να δεις πραγματικές διαφορές...και όχι πλασίμπο

Υ.Γ.
προσοχή στους τσαρλατάνους με τα καλώδια
μη σε παρασύρουν σε αγορές με μαγικά diy καλώδια....
 





Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Πιστεύω ότι με τα χρήματα που θα δώσεις για ένα καλύτερο καλώδιο τροφοδοσίας, μπορείς να κάνεις άλλες μικροβελτιωσεις στον χώρο ακρόασης που θα έχουν ακουστό αποτέλεσμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν το καλώδιο είναι επαρκούς διατομής και οι εκατέρωθεν επαφές σε καλή κατάσταση, δεν θα αλλάξει το παραμικρό.
Από την άλλη...
Αν θες κάτι να <<αλλάξει>> με την αλλαγή του καλωδίου, τότε το σύμπαν θα συνωμοτήσει και θα αλλάξει!!! :)
 



Μηνύματα
240
Reaction score
49
Δοκίμασε καλώδια Shunyata , ειδικά την ακριβή σειρά. Θα ακούσεις διαφορά γιατι θα μειώσεις τον θόρυβο σήματος. Δεν ειναι το καλώδιο μέσα αλλά η θωράκιση που έχει και πιστεψε με παίζει σημαντικό ρόλο.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
846
Πρέπει να φτιαχτεί ειναι #metoo για τα θύματα των καλωδίων
Με την πλάτη στραμμένη στον ενισχυτή κοίταξα με ένα βλέμμα πόθου όλους τους κλώνους του καλωδίου. Ξεκούμπωσα αργά και με ανυπομονησία το φερμουάρ μου...Τα Ampere πολλαπλασιάστηκαν η διαφορά δυναμικού έδινε μια αναπάντεχη ηδονή στο ρευματολήπτη...(η συνέχεια μετά τα μεσάνυχτα)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Αν αλλαξω καλωδιο τροφοδοσιας ο ενισχυτης θα δουλεύει καλύτερα?
Όσο δουλεύει καλύτερα μια καφετιέρα, αν της αλλάξεις καλώδιο ρεύματος.

Ή ένα ψυγείο.

Ή ένας δονητής που μπαίνει στη μπρίζα, θα νιώσεις άλλος άνθρωπος.


ΥΓ. Ιδίως στο δονητή, θέλει πολλαπλές δοκιμές με διαφορετικά καλώδια, να δεις με ποιο θα σου αρέσει περισσότερο. Η απόλαυση πάνω απ'όλα.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Αν αλλαξω καλωδιο τροφοδοσιας ο ενισχυτης θα δουλεύει καλύτερα?
-
Εχω 2-3 φιλαράκια στην περιοχή που έχεις δηλώσει .
Όλοι τους έχουν " φίλτρο ρεύματος " ...θα σου πρότεινα γιά αρχή - να δανειστείς από κάποιον φίλο σου ένα .. - και αν ακούσεις διαφορά , να ξεκινήσεις από αυτό κάνοντας τέστ αρκετές φορές και μετά να πας στα καλώδια τροφοδοσίας .
-
Ότι καλύτερο προσθέτουμε στην γραμμή της αναπαραγωγής του οικιακού μας ήχου , θά μας δώσει κάποιες φορές , το κάτι παραπάνω .
πολύπριζο με φίλτρο ,
καλώδια τροφοδοσίας γιά ενισχυτές - προ ενισχυτές , 2.20 -2.40 μ.
καλώδια τροφοδοσίας γιά πηγές , 1.80 μ.
---------
Πάνω από όλα όμως είναι Ο Χώρος !
.......Εν αρχή είναι Ο Χώρος .......όλα ξεκινούν από εκεί .
Μετά είναι το στήσιμο τών ηχείων . που και πώς θα τα τοποθετήσουμε ;
Μετά είναι η απόσταση ή σωστή , που πρέπει να ακούσω τα ηχεία μου .
Μετά είναι , το πώς ακούω ; ακούω καλά ; έχω ήχο που με προβληματίζει ; Τι θέλω , διάχυση ή απορρόφηση ;
και το γαϊτανάκι ....πάει παρα πολύ μακριά .
---------
Υπάρχει κάτι πιό πάνω από τον Χώρο ;
Ναί Υπάρχει !
Δεν ακούει το δεξί αυτί με το αριστερό αυτί μας το ίδιο ! πάντα ένα από τα δύο μας ακούει ένα τσίκ - το λιγότερο - καλύτερα !
Το πως ακούμε ό καθένας μας ....είναι μοναδικό ! κάτι σαν το δακτυλικό μας αποτύπωμα .
Αν κάνουμε όλοι εδώ ένα ακουόγραμμα δεν πρόκειται να ζευγαρώσει κανένας μας και να πούμε αυτοί οι δυό ακούνε το ίδιο !
Φτιάξε τον ήχο που ακούς από τα ηχεία σου στα δικά σου μέτρα και σταθμά .

Αυτά για τα αυτιά μας .
Θέλω να πώ πώς , πριν τα καλώδια , υπάρχουν αλλά 1000 ερωτηματικά ; ερωτηματικά μικρα μα και μεγάλα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.404
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top