Aftermarket βελόνα για κεφαλή JVC Z1

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχει κανείς να προτείνει μαγαζάκι για να ψωνίσω βελόνα για την παραπάνω κεφαλή;
Κάτι μέχρι 40-50 ευρώ, δε συζητώ για Jico και SAS.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Μίλα με τον Chris εδώ:


Έχω φορέσει την αντίστοιχη black diamond (nude) στο dual μου και ήταν εξαιρετική. Αν δεν έχει βγει κάτι για την JVC ήδη, πιστεύω θα βγάλουν σύντομα.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
179
Έχει κανείς να προτείνει μαγαζάκι για να ψωνίσω βελόνα για την παραπάνω κεφαλή;
Κάτι μέχρι 40-50 ευρώ, δε συζητώ για Jico και SAS.
Καλησπέρα,
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μίλα με τον Chris εδώ:


Έχω φορέσει την αντίστοιχη black diamond (nude) στο dual μου και ήταν εξαιρετική. Αν δεν έχει βγει κάτι για την JVC ήδη, πιστεύω θα βγάλουν σύντομα.
Έχει την ελλειπτική στο σάιτ, αλλά αναμένεται, μάλλον από φθινόπωρο.
Να περιμένω λες;

 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Έχει την ελλειπτική στο σάιτ, αλλά αναμένεται, μάλλον από φθινόπωρο.
Να περιμένω λες;

Γράψτου, είναι πολύ εξυπηρετικός, θα σου δώσει εκτίμηση χρόνου. Η αντίστοιχη dual ακίδα είναι εξαιρετική, πραγματικά, πλησιάζει σχεδόν την ΟΜ20. Την ίδια βελόνα θα τη βρεις και στα άλλα γνωστά ιντερνετομάγαζα (thakker π.χ.), αλλά σου προτείνω τον συγκεκριμένο διότι πριν στείλει τις βελόνες, τις εξετάζει μία μία για τυχόν ελαττώματα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Εγώ έκανα την αγορά μου από εδώ και είναι ΟΚ,
Στη συνιστώ, πολύ καλή και οικονομική.
Για να σου δώσω μέτρο σύγκρισης, ακούγεται καλύτερη από την ΑΤ 95 Ε.

Υπάρχει και αυτή η επιλογή, η οποία λογικά θα κουμπώνει, δεν την έχω ακούσει όμως και δεν έχω άποψη
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ έκανα την αγορά μου από εδώ και είναι ΟΚ,
Στη συνιστώ, πολύ καλή και οικονομική.
Για να σου δώσω μέτρο σύγκρισης, ακούγεται καλύτερη από την ΑΤ 95 Ε.

Υπάρχει και αυτή η επιλογή, η οποία λογικά θα κουμπώνει, δεν την έχω ακούσει όμως και δεν έχω άποψη
Την είχα δει αυτή και είναι στα υπ όψιν.
Έχει βέβαια και τη SAS από κάτω, έτσι για να με δελεασει.....
Αλλά 250 ευρωπουλα εν ετει 2020 για βινύλιο...

Για τη Ζ3 που έγραψες από κάτω, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι κουμπώνει, αλλά δε βλέπω και τον λόγο να το ρισκάρω.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Βινύλια και το 2020 και το 2030 και το 10999... δίσκους μέχρι να σβήσει ο ήλιος.:)
Το πρόβλημα σου δε θα έπρεπε να είναι το έτος, αλλά η τιμή και μόνο...

H αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη Shibata, η τιμή της είναι πιο προσιτή, αν την έχει ακούσει κάποιος ας μας πει την άποψη του.
Για τη Ζ3 που έγραψες από κάτω, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι κουμπώνει, αλλά δε βλέπω και τον λόγο να το ρισκάρω.
Στο βιντεάκι είναι ακριβώς σαν τη Ζ1S.
Πάντως όταν τους είχα γράψει να μου προτείνουν ελλειπτική για αναβάθμιση μου είχαν προτείνει μόνο τη Ζ1ΕΒ.
 
Last edited:

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Οταν ειχα βαλει τη sas στην ιδια κεφαλη ακριβως, ειχα μεινει πακης. Ειχαν δικιο οσοι την προτειναν καμια 5αρα χρονια πριν.
Το μονο αρνητικο ειναι φυσικα η τιμη (που ανεβηκε κι αλλο εκτοτε) και η μικρη διαρκεια ζωης της ακιδας (στο σαιτ ανεφερε αρκετα κατω απο 1000 ωρες).
Πλεον παιζω με at 440 mlb που μου τη θυμιζει αρκετα και ειναι ενα vfm κεφαλακι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οταν ειχα βαλει τη sas στην ιδια κεφαλη ακριβως, ειχα μεινει πακης. Ειχαν δικιο οσοι την προτειναν καμια 5αρα χρονια πριν.
Το μονο αρνητικο ειναι φυσικα η τιμη (που ανεβηκε κι αλλο εκτοτε) και η μικρη διαρκεια ζωης της ακιδας (στο σαιτ ανεφερε αρκετα κατω απο 1000 ωρες).
Πλεον παιζω με at 440 mlb που μου τη θυμιζει αρκετα και ειναι ενα vfm κεφαλακι.
Δεν έχει τύχει να ακούσω τη Z1 με SAS, αλλά όσοι την είχαν /έχουν λένε τα καλύτερα, οπότε δεν αμφισβητειται.
Τα λεφτά της είναι από πολύ λίγα μέχρι πάρα πολλά, ανάλογα με την ιεράρχηση που κάνει κανείς στις πηγές του σήμερα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Έχω την Ζ 1 με SAS βελόνα επάνω,αλλά δηστυχώς τα'φαγε τα ψωμιά της(μάλιστα ήταν και neo-sas
με στέλεχος ζαφείρι αν δεν απατώμαι).Την χρησιμοποιούσα και χωρίς φειδώ,μην γνωρίζοντας ότι
δεν έχει και πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.
Πολύ καλή επιλογή,αλλά η αντικατάσταση από Ιαπωνία,προβληματίζει λόγω τελωνείου.
Από ΕΕ την βρίσκω γύρω στα 250 ευρώ ,αλλά με στέλεχος από boron.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει σε ΕΕ στην έκδοση με στέλεχος από ζαφείρι(στην Ιαπωνία τιμάται 250 δολλάρια)?
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Έχω την Ζ 1 με SAS βελόνα επάνω,αλλά δηστυχώς τα'φαγε τα ψωμιά της(μάλιστα ήταν και neo-sas
με στέλεχος ζαφείρι αν δεν απατώμαι).Την χρησιμοποιούσα και χωρίς φειδώ,μην γνωρίζοντας ότι
δεν έχει και πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.
Πολύ καλή επιλογή,αλλά η αντικατάσταση από Ιαπωνία,προβληματίζει λόγω τελωνείου.
Από ΕΕ την βρίσκω γύρω στα 250 ευρώ ,αλλά με στέλεχος από boron.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει σε ΕΕ στην έκδοση με στέλεχος από ζαφείρι(στην Ιαπωνία τιμάται 250 δολλάρια)?
Ποσες ωρες σου κρατησε
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δεν έχουν ακουστη διαφορά!
Είναι και πιο εύθραυστη η neo SAS/S
Πάρε την Boron.

Ο συνδυασμός με το σώμα της Ζ1s, αφήνει όλες τις MM να υπολείπονται. (μαζί και τις περισσότερες MC)
Για πιο κάτω, η ΑΤ 440mlb αν βρεθεί NOS, είναι ό,τι καλύτερο.
Για πιο πάνω, δύσκολο, εκτός και ξεφύγεις (x 20) οικονομικά.
Σε κάποιες Technics που δοκίμασα το SAS, δεν μου άρεσε, ενώ πάει πολύ στην Shure, εφόσον όμως την έχεις ήδη, αλλιώς βγαίνει στα διπλά λ7 από τη Ζ1s χωρίς να τα αξίζει. Από τις ακριβές καινούργιες, AT 760, 2m Black, Clearaudio Maestro και κάποιες άλλες που αγόρασα, η Ζ1s/SAS είναι καλύτερη. Αν ακούς πολύ πικαπ, τότε κάνεις απόσβεση. Αν ακούς σπανίως, πάλι αξίζει αφού δεν θα φθαρεί σύντομα. Αν όμως δεν είσαι προσεκτικός στη χρήση και στο καθάρισμα, είναι πολύ εύθραυστη η SAS ακίδα. Για τη neoSAS/S δεν το συζητάμε καν. Σταυροκοπιεσαι με βαθιές μετάνοιες κάθε φορά.
:oops:🙄😵😦🥵
Για πιο φτηνές aftermarket δεν ξέρω, δεν δοκίμασα.
Να μην ξεχάσω, θέλει αλλαγή το βάρος ανάγνωσης σε 1.25g όταν βάζουμε το SAS.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.Θα πάω για αγορά βελόνας Ζ1s/SAS
από ΕΕ με στέλεχος από boron.Κάποια σύσταση για μαγαζί?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.Θα πάω για αγορά βελόνας Ζ1s/SAS
από ΕΕ με στέλεχος από boron.Κάποια σύσταση για μαγαζί?
H Exclusive Audio στα σύνορα Νέου Ψυχικού-Κάτω Χαλανδρίου μπορεί μετά από παραγγελία να φέρει. Το τρέχον κόστος είναι στα 240 ευρώ.
Κάνε τους ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς αν ενδιαφέρεσαι.

Eπίσης μπορεί να φέρει και τις βελόνες της Tonar κατόπιν παραγγελίας.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Επανέρχομαι καθώς σκέφτομαι την αγορά Ζ4s nos.
Έχω κοιτάξει τα χαρακτηριστικά της, είναι ίδια με της Ζ1s.
Γνωρίζει κάποιος αν είναι η ίδια κεφαλή με διαφορετικό όνομα ή αν έχει διαφορές από την Ζ1s;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Συνήθως οι κεφαλές είναι ίδιες και αλλάζει μόνο η βελόνα.
Αν έχουν ίδια έξοδο , και λοιπά χαρακτηριστικά μάλλον είναι ίδιες ως γεννήτριες .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top