Airpulse A300

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Γεια χαρά!
Χθες παρήγγειλα τα Airpulse A300 designed by Phil Jones (δεν ξέρω ποιος είναι αυτός) καθώς και τις βάσεις τους καθώς τα πέτυχα -20% (899 ευρώ) από την τρέχουσα χαμηλότερη του skroutz και ψαχνόμουν αρχικά να αγοράσω τα Edifier S3000PRO.

Έκανα την αγορά με τρόπο πληρωμής κατάθεση σε λογαριασμό για να έχω 6 μέρες να το επεξεργαστώ.

Οι ερωτήσεις μου:
α) κάνουν για home audio ή πρόκειται για studio monitors με flat ήχο; Στη σελίδα του κατασκευαστή λέει πάντως Brilliant bass unit and tweeter for 3D audio in your room. Η αρχική ιδέα ήταν τα Edifier S3000PRO που είναι σίγουρα για home χρήση σε multimedia, όμως βρήκα σε κοντινή τιμή τα Airpulse (είναι της Edifier κι αυτή). Η χρήση θα είναι για μουσική και που και που ταινίες, συνδεδεμένα μέσω USB.
β) ο κατασκευαστής προτείνει να γεμίσουμε τις βάσεις με άμμο. Που τη βρίσκω αυτή την άμμο βρε παιδιά, καμία άοσμη για γάτες κάνει; τι ποσότητα θέλει; :download:
γ) Σε μια κριτική για τα S3000PRO διάβασα ότι κάποιος αγόρασε ακριβό USB καλώδιο για να δει διαφορά. Συγκεκριμένα αυτό. Ισχύει/ αξίζει η αγορά του;

Σελίδα κατασκευαστή Airpulse A300 - χαρακτηριστικά
Airpulse_A300_01-7zQjKPU4fCMqod4NJAQpqSLmM7enVq47.jpg

1111.png


Καλές γιορτές!!
 
Last edited:


petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Να βγω παγανιά στις παραλίες λίγο δύσκολο...

Αν έχετε γνώμη για τα ηχεία, έστω από τα χαρακτηριστικά και τη χρήση που τα θέλω, πείτε μου.
 


ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.840
Προσοχή στο να είναι στεγνή όταν την προσθέσεις στις βάσεις.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Προσοχή στο να είναι στεγνή όταν την προσθέσεις στις βάσεις.
Μήπως μπορώ να την αγοράσω από κάπου πχ με το τσουβάλι; Στο praktiker που έχει οικοδομικά υλικά δεν βρήκα κάτι.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Οσο και αν σου φανεί αστείο , αν δεν είναι εντελώς στεγνή μέσα στο τσουβάλι , την βάζεις λίγη λίγη σε ένα ταψί στον φούρνο για μισή ώρα στους 150 200 βαθμούς και στεγνώνει μία χαρά.
Σε μάντρες με υλικά οικοδομών θα την βρείς .
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.052
σε ένα ταψί στον φούρνο για μισή ώρα στους 150 200 βαθμούς
Ή στον ήλιο όλη μαζί, αλλά να την ανακατεύεις που και που.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Για να αποφύγεις τα ψησίματα στο φούρνο (μη κάψεις και το κέικ) μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμμο γάτας από pet shop η άμμο αμμοβολής.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Δεν έχει την ίδια πυκνότητα ούτε το ειδικό βάρος , η άμμος της γάτας.
Της αμμοβολής αν είναι σαν της θαλάσσης πρέπει να κάνει .
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Παιδιά ψάχνω κάτι που να μπορώ να το αγοράσω με το τσουβάλι, πχ σε κάποιο online shop, πχ οικοδομικών υλικών και να μου το φέρουν σπίτι. Δεν έχω την άνεση και τη διάθεση να βγω και να ψάχνω άμμο σε μάντρες ούτε να κάθομαι να την στεγνώνω.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Δύσκολο να σου κάνουν παράδοση ένα τσουβάλι άμμου θαλάσσης ,από μάντρα οικοδομών .Εκτός και αν έχει οικοδομή προς ανέγερση κάπου κοντά σου.
 



petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Ερώτηση για τη συνδεσιμότητα με PC: ουσιαστικά είναι σαν να είναι και κάρτα ήχου υπολογιστή (USB) ή τροφοδοτεί τον ήχο από το chip της κάρτας ήχου πχ της μητρικής πλακέτας του υπολογιστή;
Σε αυτό το χωρίο των χαρακτηριστικών αναφέρεται στο USB:
USB interface of the system is based on XMOS XU216 chipset, which boasts to have upto 2000MIPS computing horse power. [...]
The USB audio interface supports UAC2 audio application. A300’s USB interface supports an input sample rate up to 192 KHz. This audio application effectively avoids signal degradation and dynamic range loss due to the PC audio DAC, and provides a new way of high definition audio playback.
Image_bg_35_S1JEHwK_7(1).jpg
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Λοιπόν παιδιά να σας πω ότι είχα τοποθετήσει έτσι τα ηχεία στην αρχή με αποτέλεσμα να μην ακούω γρι μπάσο:
desk2022.jpg



Τώρα έχω βάλει τα ηχεία τέρμα ακριανά στο γραφείο και να κοιτάνε μπροστά και όχι στο αυτί μου. Δλδ κατάργησα την γωνία τοποθέτησης που βλέπετε στη φωτο.
Αυτό είχε αποτέλεσμα να δω αξιοσημείωτη βελτίωση στην ακρόαση του μπάσου, αν και τα tweeter δεν κοιτάνε πλέον τα αυτιά μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει στη τελική να αγοράσω και τις βάσεις ST300, και να τις στήσω αριστερά και δεξιά του γραφείου, αυξάνοντας έτσι κι άλλο την οριζόντια απόσταση.
Να πω ότι οι βάσεις έχουν ύψος 66cm ενώ το γραφείο είναι 75cm ύψος, απλά το σημειώνω.

st300-sn1_rygVcONDQ.jpg
 
Last edited:

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Λοιπόν παιδιά, ψάχνομαι τελευταία επειδή με τρώει η χούφτα μου, να αγοράσω τις βάσεις - σετ.

Τον χώρο τον βλέπετε κάπως στη παραπάνω φωτο του γραφείου.

Σκέφτομαι για τις ακόλουθες δύο λύσεις.
Οι θέσεις ακρόασης είναι δύο, είτε κάθομαι δηλαδή στο γραφείο είτε σταυροπόδι στο κρεβάτι για ταινία (σπάνια).

Η πρώτη είναι να πάνε τα ηχεία κάθετα στα αυτιά στη θέση ακρόασης του γραφείου:
ΧΩΡΟΣ1.png








Η δεύτερη λύση είναι να μεταφέρω τη βιβλιοθήκη και λίγο το γραφείο και να βάλω τα ηχεία στέρεο και στις δύο θέσεις ακρόασης:
ΧΩΡΟΣ2.png


Ξέρω μας χαλάει και η πόρτα τον ήδη προβληματικό χώρο, αλλιώς θα έμπαιναν άμεσα στις δύο άκρες του δωματίου.
Τι λέτε;
Με ενδιαφέρει πολύ να απομακρύνω τα ηχεία από τη θέση ακρόασης ώστε να ακούω πιο καλά τα μπάσα.
Σε σχέση με τη φώτο που βλέπετε στο ακριβώς παραπάνω post, έχω βάλει τα ηχεία να κοιτάνε μπροστά κι όχι γυρισμένα και έχω δει ήδη βελτίωση στην αντίληψη του μπάσου.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Λοιπόν παιδιά να σας πω ότι είχα τοποθετήσει έτσι τα ηχεία στην αρχή με αποτέλεσμα να μην ακούω γρι μπάσο:
View attachment 251307
το δωμάτιο είναι με τούβλο ή άλλο υλικό...πχ μοριοσανίδα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top